M

Yarbay
20 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
71 üye
Görüntülenme (?)
273 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
M
3 hafta
Fiat EgeaHB ile geçen 3 yılın ardından.
Geçen seneki konum; https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/142692043

Arkadaşlar merhaba,

Aracım ile (HB, 1.6 E-Torque, benzinli) 3 yılı tamamladım ve 3. bakımını (24 bin km de henüz) hafta sonu yetkili servisinde yaptırdım. 3. Yıl bakımına ilave olarak ön fren balataları değişti ve tüm silecekler (ön-arka) değişti. 1.370,00 ₺ ödedim hepsine.

İlk yıl bakımına 750,00 ₺ (yağ-filtreler)
ikinci yıl bakımına 1.250,00 ₺ (yağ-fitreler + 4 buji + fren hidroliği) ödemiştim.

Bu 3 yıl içerisinde birkaç ufak tampon sürtmesine ek olarak binanın otoparkından (kış günü sabah erken saat ve hava karanlıktı) geri geri manevra yaparak çıkarken aracın sağ arka çamurluğu (Benzin dolum kapağının olduğu bölge) binanın pvc yağmur suyu atık borusunun L köşesine sürttüm ve orası göçtü, öylece duruyor, nazarlık olsun dedim yaptırmadım.

3 Sene sonunda herhangi bir kronik problem yaşamadım, servis bakımları dışında servise gitmek zorunda kalmadım taaki bu bakıma kadar. Son bakımda (artık nasıl olduysa!) yağ çubuğunun girdiği boru kırılmış dediler, garantiden değiştirecekler, haber bekliyorum. Kuvvetle muhtemel bakım esnasında kırdılar, araçlara o kadar hor davranıyorlar ki anlatamam, bir de yetkili servis. Yetkilisi böyleyse sanayisini düşünemiyorum, Allah düşürmesin.

3 Yıldır şikayet ettiğim bir şey olmamıştır, en azından şimdi düşününce bagajın bazen küçük gelmesi ve yakıtın ş.içinde 10lt altına düşmemesi dışında aklıma başka bir sıkıntı gelmiyor. Ankaranın engelli koşu pentatlonlarını aratmayan yollarında geçen 3 seneye rağmen herhangi bir trim sesi başlamadı (ki her gün bu bozuk yollarda 15-16 km git gel yapıyorum). Kırılan, bozulan, ezilen, soyulan, dökülen bir yeri yok şimdilik.

3 Sene önceye dönüp aynı bütçe ile araç bakıyor olsam yine hiç düşünmeden diğer alternatiflere tercih edeceğim bir araç olurdu. (o gün için diğer seçenekler, ibiza/fabia/İ20 idi)

Bilgilendirme amacıyla paylaşıyorum, ilgililerine faydası olur belki.

Ek: Bugün (01.04.21) kırık yağ çubuğu borusunu 30 dk.lık bir işlem ile garanti kapsamında değiştirdiler.
M
2 ay
10 KM den bir şey olmaz demeyin!
40 mil / saat çarpma hızında, sürücü alanına çok az müdahale oldu. Ancak 50 mil / saat çarpma hızında, sürücü tarafı kapı açıklığında, gösterge panelinde ve ayak alanında gözle görülür bir deformasyon oldu. Saatte 56 mil hızla, aracın iç mekanı önemli ölçüde tehlikeye girdi, kukla sensörleri ciddi boyun yaralanmalarını ve alt bacaktaki uzun kemiklerde kırılma olasılığını tespit etti.

Hem 50 hem de 56 mil hızla, direksiyon simidinin yukarı doğru hareketi, kukla kafasının açılan hava yastığından geçmesine neden oldu. Bu, yüzün direksiyon simidine çarpmasına neden oldu. Kukladan alınan ölçümler, yüz kırıkları ve ciddi beyin hasarı riskinin yüksek olduğunu gösterdi.

1 mil = 1,609 km

40 mil = yaklaşık 65 km
50 mil = yaklaşık 80 km
56 mil = yaklaşık 90 km

< Resime gitmek için tıklayın >
Kaynak: https://www.iihs.org/news/detail/new-crash-tests-show-modest-speed-increases-can-have-deadly-consequences

Videoyu izlemek için tıklayınız

M
4 ay
Uydu alıcı tavsiyesi.
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 6-7 yıldır kullandığım Panasonıc 42" LED TV min uzaktan kumandası bozuldu (Küçük kızım, sağa sola ata ata kırmış içini) sadece açma kapama, düğmesi düzgün çalışıyor. Kanal ve ses tuşları çalışmadığı için ben de eve Tivibu aldım ama her ay tivibuya para ödemek canımı sıkıyor.

Bana akıllı TV fonksiyonuna sahip aynı zamanda uydu alıcı olarakta iş görecek (TV kumandasını aç/kapa dışında unutturacak) fiyatı da çok uçuk kaçık olmayacak bir cihaz önerebilirseniz sevinirim.

Kendi araştırmalarım sonucu mi stick olur diye düşündüm ama anladığım kadarıyla onda uydu alıcı özelliği yok.
M
5 ay
Engelli bireylerin sahip oldukları 2. araçlar da MTV den İstisnadır!
197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun istisnalara ilişkin 4’üncü maddesinin (c) bendinde, sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulacağı hüküm altına alınmıştı.

T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı, Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü’nün Sayı: B.07.1.Gib.4.07.16.02-Mtv-2010-50-397 20/12/2011 verdiği Özelgede ikinci araç alımında MTV istisnası olamayacağını ifade etmişti ve ülke genelinde buna göre işlem yapılıyordu.

T.C. Ankara 2.Vergi Mahkemesi Esas No : 2020/1592 sayılı kararında;

 Davalı İdarenin; Engelliler Adına Sadece Bir Taşıt İçin Bu Hükmün Uygulanabileceği, Birden Fazla Taşıt Olduğu Zaman Bu Hükmün Amacının Aşılacağı Yönündeki Değerlendirme ve Yorumundan Kaynaklandığı Görülmektedir. Ancak Bu Yorumun Yasal Dayanağı Bulunmamaktadır. Zira; Yukarıda Ayrıntısına Yer Verilen 197 Sayılı Kanun'un 4/C Maddesinde Bu Yönde Bir Sınırlamanın Getirilmediği, Aksine Belli Bir Sakatlık Oranına Sahip Malul Ve Engelliler Adlarına Kayıtlı Taşıtların Tamamının Gerek Nitelik Gerekse Nicelik Olarak Herhangi Bir Kısıtlama Getirilmeksizin Motorlu Taşıtlar Vergisinden İstisna Tutulduğu Açıktır. Şayet Kanun Koyucunun Aksi Yönde Bir İradesi Ve İsteği Olsa İdi "Vergilerin Kanuniliği" İlkesinin De Bir Gereği Olarak Bu Hususu Açık Ve Net Bir Şekilde Kanun Maddesinde Düzenleyebileceğinde Kuşku Bulunmamaktadır. Kanunla Getirilmemiş Bir Sınırlamanın İdari Düzenleme ve İşlemlerle getirilemeyeceği ise tartışmasızdır”

Gelir İdaresinin T.C Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4.Vergi Dava Dairesi Y.D İtiraz No:2020/528 İle Yaptığı İtirazı Bölge İdare Mahkemesi reddederek, Engelli Ailesi lehine kararı Onamıştır,

Kaynak: http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/ufuk/078/
M
5 ay
Yine makas, yine ikiye bölünen bir araç.
Kartal Sahil yolunda makas atarak ilerlediği iddia edilen otomobil kaza sonucu ikiye bölündü. Otomobil sürücüsü ağır yaralandı.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sahil-yolunda-makas-faciasi-ikiye-bolundu-41664270
M
5 ay
Antalya'da kaza, Linea ikiye bölündü.
Antalya'da yol kenarındaki ağaca çarparak ikiye bölünen otomobilde bulunan şahıslardan biri hayatını kaybetti.

Kaza yapan aracın seyir halindeki araçlara makas atarak ilerlediğini iddia eden Faruk Karaduman, "Ben sol şeritte gidiyordum. Makas attığını gördüm. Sağ şeride kaçayım dedim. Sağa geçerken az daha bana da vuruyordu. Önümdeki birkaç arabaya daha makas attı. Alt geçitten çıktığımda kazayı gördüm. Durdum hemen ambulansı aradım. Çevredekiler de geldi, birinin kalbinin atmadığını söylediler. Hızı 200 kilometreyi yakındı. Çok aşırı hızla, makas atarak gidiyordu” dedi.


< Resime gitmek için tıklayın >


Kaynak: https://www.tv100.com/korkunc-kaza-otomobil-ikiye-bolundu-haber-522846

https://www.cnnturk.com/turkiye/antalyada-feci-kaza-makas-atan-otomobil-ortadan-ikiye-ayrildi-1-olu-1-yarali?page=4
M
5 ay
Her anı, her km si keyifli bir yol videosu.
Youtube önerilen videolarda denk geldim, paylaşmak istedim.

Videoyu izlemek için tıklayınız
M
7 ay
Clio arka koltuk kafalığı hakkında?
Arkadaşlar bir yakınıma birkaç gün önce 2001 clio HB aldık, arka koltuklarda kafalık yok. Dün arka koltukta seyahat ederken arka koltuk kafalığının ihtiyaç olduğunu, kafalık olmadan rahat edilmediğini görmüşler.

Buna bir çözüm öneriniz olur mu? Kafalıklı sırt kısmı bulunur mu bu model araç için, ne önerirsiniz?
M
7 ay
Egea değişik durum!
Arkadaşlar aracımı 2,5 yıldır kullanıyorum. Dün ilk kez binanın otoparkından çıkarken (otopark çıkışından sokağa katılmak için kaldırıma yaklaşırken) frene bastığım halde motor sesi yükseldi ve araç ileri gitmeye çalıştı, sanki biri arkadan itiyormuş gibi bir his oldu anlık olarak. İlk kez başıma geldi, neden olabilir acaba, ne olmuş olabilir?

Araç: Benzinli, otomatik.
M
8 ay
1 km ile ceza!
Arkadaşlar bu sene tatil dönüşü Burdur EDS lerde (ki tüm levhalara uymaya çalışan bir insanım) 78 km ile ceza tebligatı geldi. 1 km için ceza kesilmiş ki ona bile ihtimal vermiyorum gözüm sürekli kadranı kontrol eder böyle durumlarda ve hız limitinin 2-3 km altında seyretmeye azami özen gösteririm.

Ne yapılabilir acaba, paşa paşa ödeyecek miyim, itiraz edebilir miyim?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.