P

Yüzbaşı
31 Ekim 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
100 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
P
4 ay
Sigarayı Bırakmak İsteyenlere ( 10 yılım Çöp olmuş.. )
Sene 2009.. üniversiteyi kazanmışım.. o iğrenç özel yurtta odada sigara içmeyen tek kişi ben.. dersler ufaktan ağır gelmeye başlıyor, okulda herkesin ağzında biberon gibi sigaralar.. ( Yer; Erzurum )..
Havalar soğumaya başlıyor.. havanın soğumasıyla sigara dumanı yurdun heryerini sarmaya başlıyor.. O zamanlar kapalı alanda sigara içmek serbest.. Ve ben ufaktan sigaraya karşı ilgi duymaya başlıyorum..

İçmemek için direniyorum.. ama yapayalnız ben.. tutunacak bir dal arıyorum.. o dal sigara değildi.. keşke almasaydım o tek dalı..

Lise yıllarında ufaktan denediğim gizli saklı arkadaşlardan otlandığım bir kaç dal dışında sigarayla bir bağım yoktu..
Ama artık unideydim ve özgürdüm.. yani bağımsızdım.. yani anne ve baba yoktu.. yaniiii istediğim şeyi yapabilirdim?

Bu sefer sigaraya bakış açım dahada değişti onu bir arkadaş gibi görmeye başladım.. sene hala 2009 tek bir paket dahi almadım.. yani aslında halen daha bağımlı değildim.. çünkü halen daha sigara dumanını içime çekmeyi becerememişim..

Sene 2010.. unide 2. sınıftayım.. dersler daha da ağırlaştı.. bir kızdan hoşlanmaya başladım.. herkes sigara içiyor.. kızlar bile içiyor.. arkadaşlarda bıktı otlanmam dan .. artık günde 2 3 dal istemeye yüzüm kalmadı.. meretide sevmeye başladım.. ufaktanda içime çekmeye.. ve işte o büyük gün geldi.. Allahın belası o günü silebilsem.. irademe birazcık daha fazla sahip çıkabilsem.. ah ahh o güne geri gelebilsem ve ayaklarıma beton dökebilsemde o markete sigara almaya gitmeseydim... markete giderken bile içimde bir üzüntü.. anneme babama verdiğim sözün dışına çıkmışlığın acısı.. bir maddeye karşı bağımlı olacağımın derdi vardı..

sene 2020.. ( 14.10.2020 ) Tam 10 sene.. yeri geldi günde 1 paket yeri geldi 1.5 paket içtiğim sigaraya son verdim. Aslında bırakmak için o kadar çok sebep vardıki.. sebepler sigaranın verdiği keyfin yanında bağımlıyken saçma geliyor.. ama inanın bir tek sebep bile o 2 3 saniyelik nikotin zevkinin yanında çok daha büyük duruyor.

Sigarayı bırakmak isteyenlere; ( belki ufak bir faydam olur )

Evet sizinle aynı şeyleri yaşadım.. çevremde bırakmamı isteyenlerden.. sigara içen çoğu insanın zamanla rengi ruhu solduğu gerçeğinden.. hastalıklara.. kaybedilen paraya.. zamana.. sosyal hayata.... say say bitmez..
Ama hiç birini göremez duyamazsın.. çünkü cebindenki o küçük pakette 20 tane mutluluk kaynağın var. Deli gibi bağımlısın.. 2 saat içmezsen elin ayağın titriyor. Bağımlısın.. senin vücudunu esir almış. Seni senden almış.. Sen onun kölesisin ! fırsatını bulduğunda bir dal yakıp içine çekipp ohh diyeceksin.. sonuna kadar bitirmek içinde çekinmeyeceksin.. halbuki sende biliyorsun 4 5 nefes çeksen vücudunun ihtiyacı olan nikotini çoktan almış olacaksın.. ama dayanamıyorsun sonuna kadar içiyorsun.. 45 dakika geçiyor.. vücudun seni korumak için nikotini vücudundan dışarı tam atacakken.... durrrr hoopp diyorsun yok öyle.. al sana bir dal daha.. senin suyun. senin oksijenin senin hayat kaynağın nikotin diyorsun.. gömüyorsun zehri bir kez daha.. bir kez daha ... ve bir kez daha...
sonra işten çıktığında eve gidecekken markete gidip 15 - 20 TL daha gömülüyorsun markete.. ayda 450 - 600 TL bayılıyorsun.. yılda ort. min. 5.500 TL para veriyorsun sigaraya.. bir daha oku.. sadece sigaraya 5.500 TL veriyorsun.. sana bedavamı veriyorlar o parayı ? havaya sıkacak kadar ucuz musun ? bu kadar mı bedava kazanıyorsun parayı...

Evet bu soruları sana sorduğum kadar kendime yıllardır soruyorum.. ve tam 8 gün önce kökünden bitirdim. Hiç bir ilaç, bant, sakız, champix falanda kullanmadım.. Son paketimin içinde bir dalı yakıp bıraktım ve paketi kapattım. Bantlada dört bir yanını sardım. üzerine tarihi attım.. ve o paketi sonsuza kadar mühürledim.

evet 8. günümdeyim.. ufaktan kilo almaya başladım.. şunu biliyorum. aldığım kiloları bir şekilde veririm.. ama sigaradan öyle bir şekilde kurtulma pekde mümkün olmuyor.

Sen sigara içen arkadaşım.. kendine bir iyilik yap.. benim gibi bir kumbara al, her gün markete gider gibi evindeki kumbarana sigara parasını at.. sağlığını geri al.. paranı geri al.. ciğerlerini kurtar.. hayatını kurtar. sevdiklerini ve seni sevenleri üzme artık..

Biraz uzun oldu. sonuna kadar okuduysanız ne mutlu bana.


Kalın sağlıcakla..
P
2 yıl
Platin marka lastik hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var
Arkadaşlar merhaba, 205 40 17 ebatında jant & lastik taktırmayı düşünüyorum.
Fiyatının uygunluğu sebebiyle Continental ın alt markası olan Platin marka lastik taktıracağım.

İnternette aradım ancak hakkında hiç yorum bulamadım.

Bilginiz varsa yorumlarınıza ihtiyacım var. İyi bir lastik değilse, yolda ses yapacaksa vazgeçebilirim. Ancak Arıcıoğlu bayii Platin lastiklerinin iyi olduğunu savundu.
Kendilerine güveniyimmi ne yapıyım ?

Çok teşekkür ederim şimdiden
P
2 yıl
Chevy Aveo bile Şahini parçalıyor
Allah rahmet eylesin, iki can daha gitti bu kuş serisinde.

Çarptığı araç ise, eurnocap tan zamanında 1.5 yıldızı zor almış bir araç.
Buna rağmen şahini ortadan ikiye ayırmaya yetti.
Aveo dakiler yaralı kurtuldu..

Sahiden bu doğan şahinlerde şase varmı ? araba kaza bile yapamıyor direk ortadan ikiye katlanıyor.
Yazık yine giden canlara.
https://www.euroncap.com/en/results/chevrolet/aveo/15689
https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/korkunc-kaza-2-olu-6-yarali-5198103/


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
P
2 yıl
Araç alıyorum acil yardım Fiesta mi Polo mu ? Polo alindi, tesekkurler.
arkadaslar merhaba

uzun zamandir araba bakiyorum .sona yaklastim gibi. malum bayilerde cok araba yok.

iki model arasinda kaldim, ikiside sifir

vw polo 1.0 TSI comfortline manuel opak renk 97 bin TL
ford fiesta 1.0 Ecoboost trend x paket otomatik opak renk 96 bin TL


siz olsaniz hangisini alirdiniz ?

otomatik olmasada olur. Manuelde surebilirim.

Tesekkurler
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.