D

Yüzbaşı
30 Aralık 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
99 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
4 ay
Sahte Fren Parçalarına Dikkat!
Ankarada güvendiğim bir yerden almama rağmen bu gün textar el freni balatasında sahte ürüne denk geldim, safety seal’ına kadar birebir yapmışlar. Orijinal ile ayırt edebileceğiniz tek nokta security code (almadan önce mutlaka sitesinden sorgulatın) ve balata materyali farkı.

Orijinal textar bulup detaylı kontrol ettik her şey aynı ama balata malzemesi farklı sahte olanda, bunu da kullanmadan ayırt etmek imkansıza yakın. Taktığınızda el freni hiç bir şekilde tutmuyor sahte olanda, bedding falan hiç etkilemiyor. Orijinal takıldığı anda tutmaya başlıyor 100m boyunca 40 km hızı geçmeden 2 diş çekildiğinde (bedding işlemi) tam performansına ulaşıyor.

Yani textar alacaksanız mutlaka security code ile online kontrol edin. Diğer markalarda nasıl bir kontrol işlemi var bilmiyorum ama piyasada çok fazla sahte parça var. Aman diyim can güvenliğini ilgilendiren bu tip parçalarda dikkat edin.
D
geçen yıl
Bmw N13 Cold Start Wastegate Rattle (Kısmi Çözüm)
Güncelleme: 1 aydır aracı bu şekilde kullanıyorum. Cold starttaki sesin tamamen kesildiğini ve herhangi bir sorun yaşamadığımı teyit etmek istedim. Bu süre zarfında sesi başka n13 motorlu araçlarda da dinledim ve ratain clipsiz araçta cold start 45 saniye kadar çok gürültülü. Sesin 2 kaynağı olduğunu bu yöntem ile 1. kaynağı (Noise from wastegate linkage) çözdüğümü söylemiştim, Bmw'nin bu iki sesi ayart etmek için yayınlamış olduğu çok güzel 2 video ile karşılaştım. Onları da burada paylaşmak istedim.

1. kaynağı: Noise from wastegate linkage
2. kaynağı: Noise wastegate valve

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f20-116i-sha/ned/01-drive/01-noise/engine-noise/videos-n13/1VnXmxkgCW


(15.11.2019)




Uyarı: şimdi anlatacağım işlemi yabancı forumlarda gördüm ve kendi aracımda deneyerek sonuç aldım, bu işlemi gerekli teknik bilginiz ve tecrübeniz yok ise lütfen kendiniz denemeyin! Ayrıca bu işlemin sizin aracınızın sorununu çözeceğinin yada başka bir soruna yol açmayacağının garantisini vermiyorum. Yani kısacası ben sadece tecrübemi aktarıyorum ve ANLATACAĞIM İŞLEM İLE İLGİLİ HİÇ BİR SORUMLUKUK KABUL ETMİYORUM.


Merhaba, Cold startta gelen wategate sesi deneyimlediğim kadarıyla tüm N13 araçlarda olan bir şey ve Bmw bunun normal olduğunu söylüyor ve sorun olarak görmüyor. Fakat bu bir sorun ve her ne kadar tam bir çözüm olmasa da bir çözümü var, bu çözümü sunan ise benzer bir turbo kullandığı için aynı sorunu yaşamış olan Volkswagen markası.

Öncelikle sorunu biraz tanımlayalım, Cold startta N13 motor 45 saniye kadar katalik konvertörü ısıtmak için wastegate açılıyor ve devir yükseltiliyor. Bu esnada da araçta wastegete rattle denilen ses oluşuyor. biraz ileri safhada bir örnek:
Videoyu izlemek için tıklayınız

Yabancı başka bir örnek:
Videoyu izlemek için tıklayınız

Aşağıda da kendi aracımdan bir örnek:
Videoyu izlemek için tıklayınız

Rölantideki bu ses 45 saniye kadar sonra geçiyor fakat wastegate sürüş sırasında, özellikle hafif gazlı hızlanmalarda 1500-200 devir arasında içeriden sadece camlar kapalı ve radyo kapalıyken duyulabilecek bir titreme (rattle) sesi yapıyor.

Sesin 2 kaynağı var bu retain clip ile 1 kaynağı çözebiliyoruz, bu da ortalama en az %70 azaltıyor sesi, özellikle cold start sesinin neredeyse tamamı kesiliyor, ama bahsettiğim sürüş esnasındaki seste fazla bir değişiklik olmuyor çünkü onun kaynağı farklı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Resimdeki kırmızı ok 1 numaralı sesin kaynağı (cold start rattle sesi) ve VW parçası ile çözüyor. Mavi ok ise 2 Numaralı sesin kaynağı (sürüş esnasında) ve çözümü var mı bilmiyorum. Bir Türk arkadaş sesin motora yakın olan katalitik konvertörden geldiğini, konvertörü söküp catless downpipe ile kullandığı süre zarfında sesi duymadığını belirtmiş, ne kadar doğrudur bilemem, deneyimlemedim.


Şimde gelelim 1 numaralı sesin çözüme,
Gerekli malzemeler:

1. Volkswagen retain clip "06J145220A" (ben yetkili servisten aldım 20 Euro gibi bir fiyatı vardı)
< Resime gitmek için tıklayın >
2. Oksijen sensörü lokması 22mm
< Resime gitmek için tıklayın >
veya 22mm lik normal bir çatal anahtar (çatal anahtar da aynı işi görüyor fakat sıkarken eğer doğru tork ile sıkmak isterseniz o2 lokması şart)
3. Turbo heat shieldi sökmek için 10mm bits lokma
4. O2 sensörünü takarken kullanılması önerilen bir anti seize paste (elinizde yok ise tavsiyem Winkel'in 400ml seramik anti seize pastası)
< Resime gitmek için tıklayın >
5. Retain clipin ucunu kesmek için herhangi bir kesiçi alet. (avuç taşlama olabilir, metal testeresi olabilir)

malzemeler bu kadar.


Montaj işlemi de şu şekilde:

1. Turbo heat shieldinin 5 adet somununu 10mm lokma ile sökmek.
< Resime gitmek için tıklayın >
2. O2 sensör fişini çıkarmak ardından 22mm O2 lokması veya 22mm çatal anahtar ile sensörü sökmek.
3. WV retain clipin ucunu kırpmak.
< Resime gitmek için tıklayın >
4. WV retain clipi resimdeki gibi değil de "L" olacak şekilde yani motora bakcak şelilde monte etmek, resimdeki gibi takınca heat shielde değiyor (monte etmeden önce bağlantı kolunu ve retain clipe seramik anti seize pasta sürmek iyi bir fikir olabilir)
< Resime gitmek için tıklayın >
5. O2 sensörünün yivlerini çok ince bir tabaka anti seize paste ile kaplayıp (sensör kısmına pasta değdirmeden) yerine monte etmek (doğru sıkma torku 50nm olmalı) ayrıca anti seize pasta sürmeyi Bmw özellikle öneriyor, aksi halde sensörün kaynama ihtimali var.
6. Heat shieldi retain clip ile taması olmadığını kontrol ederek yerine monte etmek.


Ve işlem bitti. Cold starttaki wastegate rattle sesi artık neredeyse duyulmuyor.


Bu çözümü aşağıdaki 2 forumdan öğrendim.
KAYNAKLAR:
1.https://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?t=114449
2.https://www.1erforum.de/threads/rasselgeraeusche-bei-kalten-motor-durch-wastegate.242798/
D
2 yıl
320i ed Orjinal buji
Merhabalar, dün aracımın bujilerini Ngk laser iridium (ILZKBR7B8DG) bujiler ile değiştirdim. Aracı 2 ay kadar önce İzmir Borusan'dan ikinci el olarak 43000km de almıştım, alırken de bujilerin ne zaman değişmesi gerektiğini sordum ve 50000 civarı değişir dediler, hiç değişmişmi dedim kayıtlarda değişim yok dediler. aracı aldım ankaraya geldim fren hidroliği için Ağaçlı Borusan'a gittim orda da aracın ideal buji değişim aralığını sorduğumda 45 ila 50 bin km arası cevabını aldım ve onlar da bujileriniz hiç değişmemiş yakın zamanda değişim yapılması gerekir dediler. aracın eski sahibinin bilgileri de var elimde, kendisi hastalık derecesinde yetkili servis bağımlısı bir insan. Silecek değişiminden tutun da kışlık lastik değişimine kadar yetkili srvise gtmiş birisi (servis kayıtlarından baktım).

Şimdi asıl konuya geliyorum, bahçede aracın bujilerini güzelce söktüm yuvaları falan temizledim tam yenileri takacaktım ki ne göreyim üzerinden çıkan bujiler Bmw'nin orjinal Beru bujileri değil. Champion marka bujiler çıktı. Ama asıl ilginç olan bu da değil, işin garibi üzerinden çıkan Champion marka bujilerin üzerinde Berunun parça numarası olan "12zr6sp2" yazıyor. "Aslında Champio'nun olması gereken parça numarası "RERX4PMPB" dir". Yani üzerinden yarı Beru yarı Champion bujiler çıktı.

Ben Orjinal bujilerin Beru olduğunu biliyordum Beu parça numaralı Champion çıkınca şaşırdım, daha önce farklı iki forumda bu konudan bahsedilmiş, yetkili serviste orjinal Beru yerine Champion marka buji takıldığını söylemişler. Bu konuda Net bilgisi olan birisi bu çarpık ilişkiyi açıklayabilirse mutlu olurum.

Asıl sonuca gelirsek eski Beru Kodlu Champion platinium bujileri çıkarıp NGK Lazer Iridium bujileri taktıkltan sonra 1 günlük deneyimim söyle oldu; Aracın Eco proda, düşük devir, yüksek viteste gaz verirken ki saçma titreşimi kesildi (herhangi bir dtc yoktu araçta daha önce missfire ile ilgili). Daha pürüzsüz ivmeleniyor, üst devirlerde eser miktarda serileşti ve en önemlisi soğuk çalıştırma süresi 1-1.5 saniyelerden yarım saniyenin altına indi, rölantisi de daha yumuşak diyebilirim. Yakıt tüketimi hakkında yorum yapmak için çok erken olduğunu biliyorum ama kabaca en az %10 bir düşüş olduğunu açıkça gözlemledim. Tabi bu etki iridium bujilerden diyemem belki sadece yeni bujiler olmasından kaynaklanıyor da olabilir. Ama sonuçta %10luk bir yakıt düşüşü demek buji maliyetini 3-4 ayda amorti etmesi ve sonrasında kara geçmesi de demek oluyor.

Buji değiştiren diğer kullanıcılar da araçlarınızdan çıkan orjinal bujilerin markalarıyla ve yeni buji sonrası hissettikleri değişim ile ilgili bilgilendirirlerse daha bilinçli kullanıcılar olabileceğimiz düşünüyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >
D
3 yıl
Sahte Denizbank Web Sitesine Dikkat!
< Resime gitmek için tıklayın >

İnternet sitesi sahte, dikkatli olun son günlerde çok sık deniyorlar.
D
4 yıl
Downstream Upstream snr farkı ?
< Resime gitmek için tıklayın >

Gördüğüm kadarıyla herkezin downstream değerileri upstream değerlerinden daha iyi, peki benim neden tam tersi olabilir? Tahminimce evin içindeki kablolar yüzünden oluyor, duvar içinde fazla ek olabilir. Sizce bu yüzden olabilir mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.