A

Yüzbaşı
26 Şubat 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme (?)
205 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
geçen yıl
Fareye İçirmişler Rakıyı Bana Kediyi Getirin Demiş 120hp vs Subaru wrx
Selam arkadaslar geçen akşam bir arkadaşın düğününe gitmek icin yola ciktik.Benim cok yakin bir dostumun 120 hp bir cliosu var.Ama araba disaridan bakinca mustang görünümlü clio insani bi havaya sokuyor. Direksiyona ben geçtim ve bunun galyanina gelmis olacagimki isiklarda yanimda parlament mavisi bir subaru impreza wrx durdu. Hani su altin renkli cantlari olan 4 çekerli olan makineden :). Camdan elemana baktim goz goze gelince "kapisalimmi" der gibi kafa salladım.Umarsizca güldü sonra buna "tuh senin kalibina " der gibi el isareti yapinca."tamam lan" der gibi gozunu isiga cevirdi. Yesilin yanmasiyla gazi bir köklemişim elemana bi baktim arkadan farlari git gide kayboldu.Benim elemanlar cildirdi arabada."wrx şöyle böyle lan bumu" demeye kalmadi hiz ibresi 90 gösterirken sinegin yanima yanasmasi gibi 1sn de yanimda belirdi stabil hizda bi 4 sn oyle bakisarak yan yana gittik resmen şok oldum aniden bu sekilde yanimda bitmesine.Direksiyonu sıkı sıkı tutuyor bi yandan noluyor lan der gibi surerken olan oldu.90 la giden arabanin(subaru) arka tekerinin pati çektiğine şahit oldum oyle basti gitti kayboldu. 4lüleri yaktik kenara cektik tovbeye geldik.
A
geçen yıl
34 SENE SONRA AİLEMLE BİR ARADAYIM
1985 temmuzunda artvinde dünyaya geldim. Babam 3 yaşımdayken hayat şartları nedeniyle gurbete gitti,Ara sıra geliyordu fakat 3 gün 5 gün kalıp hemen geri dönüyordu.Ürdün,arabistan,libya derken tam 15 senesini gurbette bizim için harcadı.Kazandığı tüm parayı harçlığını ayırıp anneme yollardı.
Arada geldiği dönemlerde zaten ne olduğunu anlamadan,onunla vakit geçiremeden zaman bitmiş gitmiş oluyordu.
Annemle beraber yarılığa başkalarının çaylarını topluyor bizde bu taraftan gelir elde etmeye para biriktirmeye çalışıyorduk.
(Yarılığa çay toplamak:başkasına ait olan çay bahcesindeki tüm çayı toplayıp kazanılan gelirin yarısını almak)
Kendimi bildim bileli okul dışında hep çayda bağda bahçede çalıştım,anneme destek olmaya çalıştım.
Tek hedef şehir merkezinde bir ev sahibi olmaktı.Annemin ve babamın bütün gayreti çabası bunun içindi.
18 Yaşıma bastığım gün babam gurbetten geri gelmişti.Çok tuhaf bir duygu nasıl yazsam diye cumle kurmaya çalıştım ama yazamıyorum.
Derken üniversiteyi kazandım ve ben gittim.Babam eylül başında gurbetten geldi,ben gittim. 2 yıl myo okuduktan sonra evime döndüm derken antalyada cv yolladıgım bir otel çağırdı.
Gidiş o gidiş 2005 ten beri antalyadayım.Yıllık izinlerde memlekete gidip annemle babamı görmek dışında onlarla aynı çatı altında uzun bir süre hiç zaman geçirme şansım olmadı.Annem kendimi bildim bileli çalıştı.Sabah 5 te uyanır akşam 9 dedimi yatardı.Kendine ait hiçbir yaşantısı zamanı olmadı.
Ömrü boyunca çalıştı herşey artık tamam oldu derken 2009 yılında pekmez yapmak ıcın meyve topladıgı armut ağacından düştü omuriliği kırıldı şu an yürüyemıyor.
2019 eylülünde tam 10 sene olacak allahtan ümit kesilmez ama bu hepimizi derinden etkiledi.Bütün planlar altüst oldu.
Gel zaman git zaman 10 seneye yakın bu şekilde yine zaman geçti derken bu ay komple antalyaya taşınma kararı aldılar.
Kendilerine giriş katında annemin tekerlekli sandalye ile rahat girip çıkabileceği bir sitede ev tuttum.Benim evime 50 metre yakındalar.
İşten çıkınca yanlarına gidiyorum oturuyorum.Tv falan izliyoruz.
İzin günlerinde dışarı çıkıp beraber annem için müsait olan mekanlarda oturup beraber vakit geçiriyoruz.
Bugun babamla güllük caddesinde uzun uzun yürüdük gerçekten çok tuhaf hissettim sanki babamla ilk defa yürüyormus gibiydim.
Yaşlandığını,yorulduğunu ve artık huzur bulmak istediğini daha derinden hissettim..
Haritaya baktığımızda artvine en uzak şehirdeyiz artık.
Diyen ne güzel söylemiş.''Şikayet ettiğiniz hayat belkide başkasının hayalidir'' diye.
Bunada şükür ediyorum.
Hayatımız boyunca çalıştık ve herşey ''tam oldu'' derken herşey tepetaklak oldu.Ama düştüğümüz yerden kalkıp tekrar yaşamaya devam ettik.
İşte bir aradayız.34 sene sonra tekrar biraradayız..
A
2 yıl
OLED TV 'Yİ YILLARCA SIKINTISIZ KULLANMAK VE LOGO YANIĞI YAŞAMAK İSTEMEYENLER BUYRUN İÇERİ
Merhaba arkadaşlar

Bu yazımda size günümüzün en modern ve en iyi görüntü teknolojisi olan oled teknolojisinin üretici firmalarının,bazı modellerinde yaşamış olduğu logo yanması gibi can sıkıcı sıkıntıların neden kaynaklandığını,bu gibi sıkıntıların olmaması için ne gibi önlemler alınabileceğini,sipariş ettiğiniz oled tv evinize henüz ulaşmadan bile ,şebeke prizinizde yapmanız gereken kritik hareketler ile tvnizin hayatını nasıl kurtaracağınızı,oledin çalışma prensibini ve daha bunun gibi ciddi derecede bilinçli kullanıcı olmamızı ve aldığımız bu yüksek maliyetli tv mizi nasıl uzun yıllar sıkıntısız bir şekilde kullanabileceğimizle ilgili hayati bilgiler vereceğim.

Vede bu yazımda yine altını çizerek belirteyim asıl önemli konu olan logo yanmasının önüne henüz başlamadan nasıl geçeceğinizi,logo yanması olmadan uzun yıllar tv nizi nasıl sıkıntısız kullanacağınızı anlatmaya çalışacak,özellikle oled tv nin ve diğer tüm tv leriniz içinde geçerli olan sağlıklı çalışma koşulları üzerinde,hiçkimsenin dikkat etmeyip ummadık taşın baş yardığı bazı güzel detaylara değineceğim
Eğer oled almış veya almayı düşünen bir insansanız çok geç olmadan yazdıklarıma kulak verip,çok basit ve ucuz bir maliyetle bunları hayata geçirip , cihazınızı uzun yıllar sıkıntısızca kullanmanız için bir kapı açmaya vesile olmuş olabilirim.
Tek beklentim ufak bir teşekkürdür.Umarım oled ve ilerde ondan çok daha iyileri sizlerin olur..
En baştan belirtmek istiyorum.Elektronik eşya işi kesinlikle şanş işidir,ve eğer bu şanslı grubuna girme ıhtımalı gunumuz teknolojılerınde oran olarak gerçekten yüksek artık seri üretim fabrıkalar sayesınde cihazların birçoğu sorunsuz uretılmektedır.Fakat belirtmek isterimki bu yazdıklarımı yapmış olduğunuz halde bu sıkıntı olmayacak anlamına gelmemektedir.Bunu nazik bir şekilde belirtmek ve sadece biz elimizden geleni yaptık,kısmet böyleymiş diyebilmek için üstümüze düşeni yapma bilinciyle yazılmış olan bir yazıdır.

Lafı cok uzatmadan hemen giriş yapalım
Şimdi hangi konular hakkında bilgi vereceğimi kısa bir paragraf ile belirteyim;

1-Oled teknolojisi nedir?
2-Oled görüntü teknolojisinin çalışma prensibi ve mantığı nasıldır?
3-Oled tv evimize girmeden önce yapmamız gereken hayati hareketler nelerdir?
4-Oled logo yanması sıkıntısının önüne nasıl geçilir.
5-Oled tv almalımıyım,oled ve led arasındaki fark beni şaşırtırmı?


1-Oled teknolojisi nedir?

Arkadaşlar OLED kelimesi, Organic Light Emitting Diode (Organik Işık Yayan Diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. OLED ekranlarda görüntü, çok sayıdaki organik filmden elektrik akımının geçmesi ile oluşan parlamadan oluşmaktadır. Bu şekildeki görüntü oluşumu diğer teknolojilerden tamamen farklıdır. OLED ekranlarda her piksel kendi ışığını kendisi oluşturup yayarken LCD ve LED ekranlarda piksellerin aydınlatılması için arka panel aydınlatması gerekmektedir. Bu nedenle OLED ekranlarda her piksel ayrı ayrı iş yaptığından piksellerin kontrolü diğer eski teknolojilere daha kolaydır.
Burada kısaca tabir etmemiz geekirse gitmiş olduğunuz her tekno marketteki görevli size aynı şeyi anlatacaktır.Bundan sıkılmaya başlamış olabılmenız bıle içten değil şahsen ben sıkılmıştım ve belkide vakıf olduğum konuları dinlemekten,ve karşımdakinin o hararetlı anlatmasını izlemekten şikayetçi olmasam gerekki her seferinde dinledim  Kısacası normal tv lerde olduğu gıbı arkada pikselleri aydınlatan bir aydınlatma yok,bu ısıgı oled ledlerının kendısı sağlıyor ve bu sebepten dolayı parlaklık seviyesi normal led ve lcd tv lere göre biraz daha düşük.Ama bu bir sıkıntımı hayır tabiki değil çünkü bizim düşük diye tabir ettiğimiz parlaklık gerçek rengin ta kendisi ve cidden evime ilk oled tv mi aldığımda hasssssdffkkjjj oha oha bu ne lan dedim arkadaşlar yemin ediyorum çok etkilenmiştim.Buda kabaca tarifim 

2-Oled görüntü teknolojisinin çalışma prensibi ve mantığı nasıldır?

Bir insan böyle bir teknolojiyi nasıl icat etmiş gerçekten inanılır gibi değil fakat Oled tv lerin çalışma mantığı şahsen benım çocukluktan bu yana meslek lisesi dönemimdeki zamanımdan sonrakı üniversite zamanlarımda bile o büyük ustadlarımın hocalarımın anlatıp ogretmıs olduğu masterbuıld sevıyesındekı teknolojılerı bile tokatlayan bir sisteme sahip.
Ben bunu abıdık gubıdık bilimsel yazılarla değil sizin anlayacağınız gibi yazayım,çünkü inanın o yazıları bazen ben bile anlamakta zorlanıyorum.
Oledin çalışma sistemi benim demin bahsettiğim çocukluktan 32 yaşıma kadar olan edinmiş olduğum tum bılgı ve becerılerımı bir kenara çekip attı ve teknolojıde bambaşka bir sayfa açtı.Normal goruntu teknolojılerınde arka ışık aydınlatmasındaki pıksellerın aydınlanarak verdıgı goruntu dışında,oled ile led tv arasında bir görüntü teknolojısı üretilmeye çalışıldı.Bu goruntu teknolojısı belkı bırcok kışı duymadı fakat rgb denen red-green-blue teknolojısı ıle renklerın bırlesımı ıle oluşarak goruntu elde etmeye calısan çok baba bır teknlojı olabılırdır fakat asıl sıkıntısı burada pıksellerı tek tek elle uretmek ve monte etmek olduğu ıcın tam bır deli işi olacağından pıyasaya başlayamadan bıtmış oldu.
Led teknolojısındekı ledın calısma mantığı bızım cocujlugumuzdan geliyor.Ledler bıldıgımız kumandaların ucundakı enfraruje dıyotların goremedıgımız kızılotesı sınyal ıle tv alıcısına komut veren devre elemanıydı,Rengı olmasa bıle o garıbanda bir diyottur.Fakat asıl led dıyot denen sey kırmızı yesıl ve mavı renklerde olan 2 bacaklı,bir bacağı uzun (+) diğer bacağı kısa(-) olan 9 voltluk kucuk mınık sevımlı led .Bu led 1998-2000 lı meslek lısesı ogrencılerının ılham kaynağıydı Basına bir dıyot koyar ve voltajı verırsenız aylarca yıllarca yanar banamısın demezdı.Bu devre elemanının asıl özelliği ledden ziyade diyot özelliği yanı bu devre elemanı a noktasından b noktasına artı voltajı eksıye gecırrıken b noktasından a noktasına voltajı gecırmezdı.O yüzden dıyotlar tek yönde akım gecıren devre elemanları olduğundan dolayı tum sıstemlerın ıcınde bır nevı kopru vazıfesı görerek devrenın akım ve goruntu teknolojısının sağlıklı dongusunu şekıllendırırler ve led dıyotlar bunu yaparken aynı zamanda çevresine ışık yayarlar.
Led dıyotlar tum oled ve led tv lerın atasıdır ve ılerleyen yıllarda rgb ledlere terfı ederek 2 bacaktan 4 bacaga çıkmıştır rgb ledler bır araya getırılerek 3 bacak artı voltajla kontrol edılıp renk kombınasyonu yazılımı ıle bınlercesı bırlestırılıp goruntuler oluşturulmuştu.Bu goruntu teknolojısının sağlamlığı ve dayanıklılığı yüzünden tv fırmaları ve muhendısler yıllarca bu teknolojıyı tv lere adapte etmeye calıssa ve bunu basarsada cok uzun zaman,malıyet ve zahmet gerektıren bır ıs olduğu ıcın bunu bır turlu serı uretıme sokamadılar.İşte oled teknolojısı burda bunu çözdü ve panel ıcındekı organık led dıyot katmanlarının bır nevı jel gıbı bırbırıne harmanlanarak preslenmesiyle kendı aralarında organık bır sekılde muhteşem bır pıksel butunlugu olusturduklar.Bu pıksel butunlugu o kadar mükemmel ve kusursuzkı mıkroskop ıle tek tek led tanecılerı alıp yerlestırmıs bır sekılde duzenlı ve tamamıyle bırbırlerıne bağlılar.İşte oled teknolojısı burada dünyaya yenı bır goruntu ve renk getırdı.
Yıllarca verılen emek zahmet ve yapılmak ıstenen şey bu sistemı canlı bır madde ıle harmanlamaktan geçiyormuş ve korelı insanlar bunu başardılar.
İlk yıllarda 2012 de bu oled sıstemı cıdden sıkıntılı olmuştu ve buyuk sorunlarla geldı fakat zaman ıcınde frıma bunun onune geçerek 2016 yılına kadar cep telefonu ekranlarında amoled ıle kullanarak sıstemı bır yandan gelıstırdıler ve bu sıstemı tv ye uyarlayarak bır ilke ımza attılar.
Tv sıstemlerı ıcınde sımdıye kadar üretilen en sıkıntısız sistem 2016 modellerı ıtıbarıyle başlamış ve güzel bir çizgi yakalamıştır.

3-Oled tv evimize girmeden önce yapmamız gereken hayati hareketler nelerdir?

Oled tv ler üst düzey muhendıslıge sahıp oldukları kadar,hassas aletlerdirde.
Bu yüzden oledın calısma prensıbı gıbı uzun bır yazıyı okuduysanız ısın zorunu atlamış demeksınız 

Şimdi bize gerçekten uygulamada faydalı olacak bılgılere başlayalım.
Oled ekranları dedıgımız gıbı organık bır ekran ve bu ekran ıcerısınde sıfır noktaları bulunmakta.Bu noktalar cıhazın uzerındekı statık voltajları emerek tv den uzaklaştırmak ıcın yapılmış noktalardır.
(Statik voltaj nedir) statik voltaj sistem üzerinde voltaj varmış gıbı gorunsede bır gucu olmayan kontrolsüz ve sağlıksız bir şebeke voltajı taklidi yapan parazit gibi bir enerji akımıdır.)
Oled tv evimize girmeden önce yapmanız gereken en önemli konu şebekeden başlar arkadaşlar.
Şebeke voltajı ne akdar duzgun ve sağlıklı ıse topraklamanız ne kadar düzgün ise cihazınızın o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü oalcagını söylemek ısterım.
Emin olun forumda oled tv ler hakkında sıkıntı yaşamış ınsanların yarısından fazlası henüz farkında bıle olmadıkları şebekelerının voltajlarından dolayı ekran ve kart sıkıntıları yaşamış ve bunu üretici firmaya maletmişlerdir.Ama olakı bır ekıp kurulup tum bu sıkıntılı arkadaşların evlerıne gıdıp voltaj kontrolü yapılsa bırcogunun voltaj sıkıntıları olduğu,ve bu voltaj sıkıntıları yüzünden tv nın zor şartlar altında çalıştığını ve bır sure sonra ıflas bayrağını cektıgını tespıt edeceklerdir.
Ülkemızdekı sağlıklı şebeke voltajı faz ve nötr arası 210-230 volt arası olmalıdır.
Altında ve üstünde olan her voltaj cihazın resmen ömrünü törpüleyecektir.Az olan şebeke voltajı cihazın trafosuna sağlıklı cıkıs voltajı sağlamak ıcın daha fazla efor sarfetmesıne,fazla olan sebeke voltajı ıse cıhazın bunu yıne sağlıklı hale getırmesı ıcın daha fazla efor sarfetmesıne sebebp olacak ve bır sure sonra benden bu kadar diyerek sıze güzel bir koku ile geçmiş olsun dilerklerini iletecektir.
Öncelikle faz nötr arası voltajdan cok topraklamanın onemıde bunun kadar onemlı ozellıkle oled teknolojısındekı ekran temızleme sıstemının temel kullanım altyapısı toprak olduğu ıcın evınızdekı tvnın bağlı olduğu prızın topraklaması faz-toprak arası 220 volt,nötr torak arası ıse 0,3 volt olmalıdır.
0,3 volttan fazla olan topraklama voltajı sıstemın topraklamasının sağlıksız olduğunu gösterecek,ve sağlıklı topraklama olmayan bır tvnın ana kartının şasesınde bol bol statık elektrıkler ıpını koparmış damızlık öküz gibi dolanarak bır oraya bır buraya sataşıp kart uzerındekı devre elemanlarını 7/24 taciz edecek ve sonra bunlarda kalıcı hasar bırakacaktır.
Ne yapmamız lazım?

İlk olarak yapmamız gereken en onemlı sey bir voltaj korumalı regulelı priz almaktır.
Bu prizler gelen voltajı emüle ederek dengelı prı hale sokar ve kacakları koruyarak tv nızın guvenlıgını sağlar.Bunun ıcın pıyasada cok kalıtelı bır urun bulunmakta şahsen benımde evımde kullandığım ve bır nevı hayati önemı olan Schnider electric apc denen bu priz mevcuttakı prızınıze takarak tam bir koruma sağlar:Bu aletın daha ekonomik olanları olsada bır oled sahıbı olarak edınmenızı tavsıye ederım.
Bu prizi edindikten sonra;
Eve Şebeke voltajları ve topraklama konusunda bilgi sahıbı olan bir elektrikçi çağırın ve tv nın bağlanacak olduğu prizi söktürüp faz-nötr-toprak uçlarını iyice bi sıktırıp kapattırın.Daha sonra faz-notr arası olçum yaptırın ve topraklama olçumu yaptırın.
Topraklama olçumu en sağlıklı meger ile yapılır fakat fluxxe veya tes gıbı olcu aletlerıde topraklama olçumu yapmaktadır sız kendısınden rıca edın gelirken yanında getırir.
Topraklama zayıfsa ne yapmalı?
Toprak zayıfsa prızın bağlı olduğu evın panosu ve ordan ana panoya kadar olan topraklama bağlantıları kontrol edılır ve gevsek vıdalar varsa sıkılrı bzen topraklama hıc baglanmamıs olabılıyor ve tespıt edılmesı cok basıt hemen bağlanıp topraklama sağlanır.
Gunumuzde topraklaması olmayan ev artık cok az gıbı.Cunku topraklama hem uzun omurlu hemde yapımı basıt bır sıstem olduğu ıcın artık her evde vardır.Eger evınızde topraklama yoksa coumuz basıt once prızdekı bağlantıyı kontrol edın,akabınde panoyu ve en kotu ana panoda bağlı degıldır bu sekılde topraklama sağlarsınız.
Topraklama hıc yoksa bınada bu rısklı bır durumdur ve az osnra aşağıda anlatacağım yontemı yaparsanız bır envı koruma sağlayacaktır.
İnteraktıf ups.
Ups kullanarak şebekeden gelen kotu ve anı voltaj yukselmelerını engelleyebılır cıhazınızın aşırı akımdan dolayı yanmasını onleyebılırsınız.
Arkadaşlar bırcok ınsan farkında olmasada günlük evımıze onlarca kez aşırı akım gelmekte fakat bızım cıhazlarımız bunu tolere edıp hıssettırmıyor fakat her aşırı akım bu cıhazda ufakta olsa bır hasar bırakıyor bu hasar zıncırı ıleleyen vadede arıza olarak patlıyor ve bsıkıntıyı uretıcı fırmada buluyoruz.
Ben cıhaz arızalarının %80 ının kullanıcı bolgesınden kaynaklandığını düşünüyorum.sebeke voltajı gerçekten cok onemlı.

İnteractıf ups alarak bunun onune gecmıs olursunuz fakat bu ups oyle kalas gıbı ups degıl ınteraktıf ups olmalı.Interaktıf ups ne demektır.Şebekeden gecen voltajı dırek cıhaza ıletmez kendısı alır süzer bıcımlendırır ve duzgun bır sekılde ıcındekı başka bır kaynak vasıtasıyla cıkısa verır bu sısttem en sağlıklı sıstemdır bır nevı ınteraktıf ups ler cıhazla şebeke arasında koruyucu kalkan gıbı size tertemız bır enerjı sunar.
Yıllar boyunca dag havası almış bır ınsanla şehır havası almış bır ınsan duşunun hangısı daha sağlıklıdır?
Tabıkı dag havası alan ınsan daha sağlıklıdır ınteraktıf ups alarak cihazınıza dag havası saglamıs olursunuz .Hem bu dag havasını sadece tv nıze degıl bu ups ıle konsolunuza,tv nnıze ses sıtemınıze de baglayabılırsınız.
Almanız gerekn ups tavsıyesı powercom marka 1500 varlık bır onlıne(ınteraktıf )ups dır.
Bu ıse gonul vermıs koklu bır fırmadır powercom.2007 de aldığım bır ups sı hala elımde kullanmaktayım ve sadece 2 kere batarya değişimi yapıldı bunun dışında muhteşem bır sekılde çalışmakta.
Onlıne ups lerın dıger bır olayı yukarıda bahsettıgım toprak olmayan evlerdekı toprak sıkıntısı.
Ups kendı bobını ıcerısınde bır yıldız noktası oluşturarak toprak olmasa bıle nötr ıle sıfırlama yontemı kullanarak bır nevı topraklama oluşturarak cıhaza kalıtelı voltaj yollamakta.
Yanı eger butcenız varsa düşünmeden onlıne bır ups alınmalı ve başka hıcbırsey kafaya takılmamalı.
Bu bırebır tecrubedır.
2016 yılında 55c7p alan arkadaşıma aldırmış olduğum ups sayesınde hala tv sını sıfır sıkıntı ıle kullanmatak.Onun aldığı donemde bırcok kısıde logo problemı oluştuğu halde kendısınde bu tıp sıkıntılar hıc olmadı.Sız onlemınızı alın gerısıne karışmayın.

4-Oled logo yanması sıkıntısının önüne nasıl geçilir.

Şu ana kadar yazmış olduğum tum hamlelerı ve hareketlerı yaptıysanız zaten tvnızın ömrünü %90 uzatmışsınız demektir tebrik ediyorum.
Şimdi gelelim logo yanmasına
Logo yanmasının neden olduğu cok basıt ılk basta anlattığım ledlerın atası led dıyotlarda bıle lıse donemlerımızde elımıze bır led alır ona 9 voltluk pılı verır ve aylarca yakardır.Hıcbır sorun olmazken 12 volt verdıgımızde led bırkac saat sonra solmaya renk degıstırmeye baslardır.
İşte oled ekranlarda sabıt logolu kanallarda bu ledler cok sabıt bır sekılde yanık kalır fakat asıl logo yanığı sebebını bu tetiklemez logo sabıt yansa bıle bu bır sıkıntı degıl aslında asıl sıkıntı hem sabıt logo hem yüksek parlaklık ıstegı.Oledler normal tv lere gore zaten bıraz az parlaklığa sahıp oldukları ıcın parlaklığı arttırmak ıstedıgımızde ledlere normalden bıraz daha fazla voltaj gıdecektır.
Bu voltaj degıksen ekranlarda sorun teskıl etmezken,sabıt logolu ekranlarda yavaş yavaş lede yüklenmeye baslayuacak ve o bolgedekı leddın omrunu yiyerek sıze bır hosgeldın logo yanması ızı bırakacaktır.Logo yanması olduktan sonra hıcbır gerı donuşu yoktur ve bu garantısı olan bır urunde ayıplı,kusurlu bır urun statüsüne gırecegı ıcın garantılı olarak degısımı yapılması gerekmektedir.
Logo yanığının oluşmasının dıger sebebıde cıhazı fısten cekmektır.Oled tv ler fısten çekılmez ve ayarlar menusunde ekran yıkama ozellıgı otomatık modda olmalıdır.
Bu 3 kurala uyulduğu surece sıkıntı olması cok dusuk bır ıhtımaldır.
Tv yı fısten cekmeyınız,uzun parlaklıkta sabıt logolu kanallar ızlemeyınz,ekran yıkama ozellıgı otomatıkte acık durumda dursun.Hepsı bu kadar.
Oled kapattıktan sonra pıksellerını tek tek tarayacak ve yanık kalmış ledlerıne voltaj vererek söndürerek kendı kendını temızleyecektır.
Bu kurala uyup duzenlı bır sekılde uygulayan bır kullanıcı logo yapışma ıhtımalı%1 den azdır.

5-Oled tv almalımıyım,oled ve led arasındaki fark beni şaşırtırmı?

Oled tv daha önce hiç yaşamadığımız bir tecribedir iddaa ediyorum bundan daha üstün görüntü veren bir tv yoktur.Bu yüzden bu tv yi alacak maddı ımkanı olan herkes bence almalıdır.Fakat para kolay kazanılmıyor ne olursa olsun bu ana kadar yazdığım uygulamaları yerıne getırmenız sızın tv nızın omrunu kat kat arttıracaktır.
Unutmayın sıkıntı,uzun hatalar zincirinin bir sonucu düştüğümüz bir durumdur bir anda ortaya çıkmaz.
Her hata bir sıkıntının zincir halkasıdır.Önlemlerinizi aldıktan sonra yaşamış olduğunuz sıkıntı ise kesınlıkle kullanıcı hatası değil,üretici firma hatası olacaktır.O yüzden bir ürün hakkında olumsuz yorum yapmadan ve eleştirmeden önce hatalar zincirinin ahngi halkasındayız bunu sorgulamak lazım.Bizler böyle büyük firmaları ağzımızın içinde cok rahat bir şekilde eleştirebiliyoruz fakat bınlerce muhendısın yaptığı bu güzel teknolojılerın bıraz olsun kıymetını bilmemiz gerekiyor.
Bunların önlemini almadığımız sürece işimiz tamamen şansa kalıyor.
İşinizi şansa bırakmayın,oledinize,teknolojinize sahip çıkın.


Bu yazıyı yazmam uzun bır zamanımı alsada hiçbir ticari veya kişisel övgü beklentisi içinde olmadan sadece insanların binlerce tl verilerek aldıkları bu urunleri uzun yıllar kullanabilmelerine ufakta olsa bir vesile olmak için yazmış olduğumu belirtmek isterim.
Umarım oledden cok daha iyi teknolojiler ve hayatta arzu ettiğiniz herşeye sahip olur bunları sağlıklu günlerde kullanırsınız.
Ve yazımı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.Konuyu öne çıkartarak başka insanlara ulaşmasını sağlayabilir onlarıda bilgilendirebiliriz.

Saygılar selamlar.

Turgay DURSUN
Teknik Şef
A
2 yıl
LG OLED TV LOGO YANMASININ NASIL ÖNÜNE GEÇERİZ BUYRUN GELİN.
Aslında bu konu için uzun bir yazı yazmıştım ama silme kararı aldım. Çünkü cidden insanlar burada tartışma aramayı ve yapmayı seviyor. Açıkçası yazık oldu diyebilirim.

Şimdilik bu kadar yazayım


Prizinizin topraklaması ve voltajı düzgün olmalı

Interactive ups kullanın

Tv ekran temizleme autoda olmalı

Asla fiş çekmeyin
A
3 yıl
LOGİTECH G433 PS4 SORUNU YARDIM
Arkadaşlar merhaba bugün internet üzerinden logitech g433 kulaklığı aldım fakat ps4 cihazıma ne koldan bağladıysam nede usb üzerinden bağlayıp cihaza tanıttıysam bir türlü yüksek ses alamadım.İnanılmaz düşük volumede bir ses var.
Aynı kulaklığı apple air tabletım ve pc de denedim gümbür gümbür ses veriyor anlamadım gitti bu alet neden ps4 te böyle verimsiz çalışıyor?
Eşime verdim müzik dinliyor su an mest olmuş durumda ses onun telefonda pc sınde tavan yapıyor o derece kaliteli güzel bir kulaklık bende kedinin ciğere baktıgı gibi bakıyorum çünklü ps4 te inanılmaz düşük volumede kulaklık.
İnternetten bakmadıgı yer kalmadı logitech neden böyle bişe yapar bunu neden düşünememiş böyle üst düzey bir kulaklıkta böyle düşük sound benmi birşeyi eksik yapıyorum.
Tüm ayarları fullda oldugu halde cidden üzücü bir durumdayım yardımcı olabilecek olan arkadaş varsa ona bir güzellik yapacağım söz veriyorum teşekkürler.
A
3 yıl
FAR CRY 5 PSN'DE NE ZAMAN İNDİRİME GİRER(TECRÜBELER)
Bir fikri olan varmı arkadaşlar?
Gold edition almak istiyoruz bi arkadaşla.
Sizce far cry 5 psn ye ne zaman indirime girer?
A
3 yıl
YAMAHA HS7 İÇİN SES KARTI-YAMAHA ARASI KABLO TAVSİYESİ
Merhaba arkadaşlar elimde Roland quad capture ua55 ses kartı ile iki adet Yamaha hs7 var.Sizce ses kartı ile referans arası kablolar hangisi olmalı? Kimisi trs-xlr demiş kimisi trs-trs demiş kimisi kaliteli kablo al kimisi gerek yok demiş bu konu hakkında bilgisi olan varmı yönlendirirse sevinirim saygılar selamlar
A
4 yıl
Neredeyse tamamında karadenizlileri aşağlayan fıkraları biryerde duydugumda çok üzülüyorum
Ben karadenizliyim ARTVİN.
Duydugunuz guldugunuz tum fıkralarda bızım hemserılerımız atalarımız olan dursun temel yatıyor.
Ve bu fıkralarda dursun ve temel hep komık gulunc dusunemeyen saf kafası calısmayan rolune sokularak ınsanları manıpulasyon ıle karadenızlı ınsanları kucuk dusurecek sekılde gostererek espırı konusu yapıyorlar.
Bundan nefret edıyorum hıcbır fıkraya karadenızlılerın konu olmasını istemiyorum.Çünkü karadenizli insan içinde yaşamayan gerçekten biemez.Bana göre inanılmaz zeki yaratıcı akıllı çalışkan merhametli kalbinde en ufak kötülük taşımayan bir toplumdur.Hakzlısık edilemsine dayanamıyorum çok üzülüyorum.O fıkraların hiçbirine gülmüyorum.
A
4 yıl
100% Laz'ım Karadenizli olmak nasıldır nasıl yaşarlar hayata nasıl bakarlar sorularınız varsa alabil
Buyrun arkadaşlar
A
4 yıl
15 YIL SONRA SİGARAYI BIRAKTIM VE NELER YAŞADIM
Merhabalar temmuz 2003 yılında üniversite zamanlarımda kötü arkadaş çevresi diye tabi edebileceğim bir ortam yüzünden birazda özentilik yüzünden sigaraya başlamış ve o gün bu gündür günde en az 1 paket sigara içen bir insandım.
30 yaşıma kadar sigaranın bir etkisini vucudumda hissetmiyordum ama derlerya uzmanlar içten içten hazırlar vucudu diye hakikaten doğruymus 30 lu yaşlara gelince merdiven ınıp cıkarken hafıf tempo tutunca en ufak harekette nabızım tavan yapıyor kalbım kut kut atmaya baslıyordu hem esım olacak olan ınsan hemde kendı sağlıgım ıcın bırakmalıydım kafama koymustum.Düğünüme 3-4 ay kalmıstı bunu bırakmalı hayatımdan tamamen cıkarmalı düğüne kadar hiçbir şekilde sigaralı ortamda bulunsam dahı manipule olmamalıydım.İlk etaplarda içinde 15-16 dal olan paketi alıp klozete attım.Ertesi gün gibip marketten tekrar aldım abartmıyorum bu sekılde 20 paket sigarayı klozete atmısımdır bu nasıl bir acizlik zayıflık ve bağımlılıktır sız dusunun artık.Sigaranın kölesi olmanın tam olarak tanımı budur son paketi attıgımda kendıme sunu sordum sen ne yapıyorsun dedim son paketı attıktan sonra gıttım dıslerımı 20 dk fırcaladım ve o gundur bır tane sigara içmedim.Yaklaşık 1 yıldır içmiyorum vucudumdan tabıkı atmıs degılım fakat sıgarayı bıraktıktan 1 ay sonunda aramasamda ondan sonrakı 5-6 ay cok sarsıcı olmustu bagırsaklar kalp karacıger hersey senı resmen tekrar elden gecırıyor gıbı agrılar sızılar kasılmalar anlatılmaz yasanır nıkotın vucuda oyle bır işlemıskı vucut onu atmak ıcın nasıl bır reaksıyon gosterdı ınanamazsınız işte böyle lanet bırsey ıcmeyın arkadaslar ben bıraktıysam herkes bırakır umarım bu yazımın bırılerıne faydası olur
selamlar saygılar
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.