A

Yüzbaşı
14 Ağustos 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
26 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
4 yıl
Bayram Trafiği
Herkese Merhaba,

Malum bayram yaklaştı artık, 31 Mayıs'ı 1 Haziran'a bağlayan gece 01-02 arası İstanbul'dan Afyon'a doğru yola çıkacağım. Sizce bu saatlerde trafik nasıl olur, ya da en ideal yola çıkış saati nedir sizce?

Teşekkürler şimdiden.
A
4 yıl
60.000 TL Araç Tavsiyesi
Merhaba Arkadaşlar,

60.0000 TL bütçem var ve son limit bu. Bir de bebek bekliyoruz arabayı da bu yüzden alacağım aslında. Düşük km geniş iç ve bagaj hacmi olan bir araç arıyorum. 5 yıl araç değiştiremem. Aklımdaki modeller :
- 301 2017 1.6HDI Active
- Egea 2016-2017 1.3 Mjet Easy

Önerebileceğiniz başka bir model var mıdır farkında olamadığım?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
A
6 yıl
Dolandırıcılara Dikkat Edin
Arkadaşlar dolandırıcılar son dönemde yine azıttı dikkatli olun lütfen. Geçen gün başımdan geçen bir olayı anlatayım size aracını satacaklar okusun tongaya düşmesin lütfen.
Aracımı satılığa çıkardım, ertesi gün bir telefon geldi adam telefonda doğru dürüst bir şey sormadan yalandan bir pazarlıkla dediğim fiyatı kabul etti. Yarın bitirelim bu işi diye sözleştik. Ertesi gün tekrar aradı, dedi ki arabayı şuraya getir araba dediğin gibiyse hemen halledelim işleri (çağırdığı yer işlek kalabalık bir yer o yüzden kabul ettim). Ama ısrarla öğle arasına denk getirmeye çalıştılar buluşmayı, ben de kışlık lastikleri alacam uzun sürer filan diye oyaladım 13:30 gibi buluşma yerine gittim. Oraya vardığımda bana çok yoğunum çıkamadım dükkandan benim arkadaşları gönderiyorum, arabaya onlar bakacak dedi. Neyse farketmez nasıl olsa dedim, geldi 2 eleman. Aracı incelemeye başladılar ama arabadan hiç bir şey anlamadıkları o kadar belli ki neye baktıklarını bile bilmiyorlar ben iyice işkillendim. Sonra ilk atak geldi :
Araba çok güzel bitirelim satışı dediler. Ben de araç kimin üstüne olacak dedim gelen elemanlardan biri benim üstüme olacak dedi. Parayı sen mi göndereceksin dedim yok telefonda konuştuğun adam benim akrabam o gönderecek dedi. Hayır dedim öyle şey olmaz araba kimin üstüne olacaksa parayı o gönderecek dedim bozuldular telefonla diğer adamı aradılar hemen. Sonra adam beni istedi telefona ve 2. atak başladı:
Adam telefonda madem güvenmiyorsun bize siz satışı benim akrabanın üzerine yapın sonra gelin buraya paranızı vereyim dedi. Ben de parayı hesapta görmeden satışı vermem dedim. Başladı bana anlatmaya ben şurda 40 yıllık esnafım bu kadar paraya mı tamah edeceğim, yerim yurdum belli benim falan filan. Madem öyle önce gelelim yanına parayı alalım senden, senin elemanla gidelim bankaya yatıralım sonra da notere gidelim nasıl olsa yakınsın buraya dedim. Önce yanımda nakit yok dedi. İyi o zaman sen parayı elemanına gönder o bana göndersin dedim, yine kıvırdı bu sefer banka işi uzun sürer dedi. Tamam uzun sürsün ben senin yanına geleyim orda bekleriz dedim bu sefer de şurdayım diye bambaşka bir yer söyledi. Ben sana konum atarım gelirsin dedi, sonra bir daha ne aradı ne konum attı adamdan haber yok.

Adamlar o kadar güzel oynuyor ve sizi köşeye sıkıştırıyor ki dolandırılanları gerçekten anladım. Bir saniye dikkatiniz dağılsa arabanız elinizden uçar gider. Siz siz olun aman diyeyim dikkat edin hatta gerekirse tongaya düşmemek için yapılacak işlemleri bir kağıda not edin satış esnasında her şey tamam mı diye kağıttan kontrol edin.
A
6 yıl
Bireysel Uzun Dönem Araç Kiralama
Merhaba,

Şu dönem 1 yıl için bireysel uzun dönem araç kiralamayı planlıyorum. Daha önce denediğiniz ve memnun kaldığınız firma var mıdır, hangi firmadan kiralamalı? Kiralayacağım araç egea ya da clio tarzı bir araç olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
A
7 yıl
Turist Vizesi İle Fuara Katılım
Merhaba Arkadaşlar,

Bir konuda görüşünüze ihtiyacım var. Elimde italyadan aldığım ve 6 ay süresi olan çok griş çıkışlı turistik schengen vizem var. Ancak 1 ay sonra Fransada bir fuara katılacağım. Mevcut turist vizemle giriş yapabilir miyim, yoksa tekrar Fransa için ticari vize almamlı mıyım?
A
7 yıl
İkinci el otomobil satışlarında yeni dönem
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılması planlanan düzenlemeye göre vatandaşlar yılda 3'ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el araç satışı yapan işletmeler, taşıta ilişkin ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını alıcıya teslim edecek. Ayrıca, 10 yaş veya iki yüz bin kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçalara, satışı yapan veya satışa aracılık eden işletmelerce garanti verilecek.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı" hazırlandı.

Taslağa göre, ikinci el taşıt ticaretinin yalnızca bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması hedefleniyor.

Bu işle uğraşmayan vatandaşlar bir yılda üçten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el taşıt ticareti yapmayan esnaf ve sanatkarlar ile tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin ise bir yıl içinde 3'ten fazla ikinci el taşıt satışı yapabilmeleri, bu taşıtların en az 3 yıldır kendileri adına tescilli olması şartına bağlanıyor. Böylece ikinci el taşıt ticaretindeki kayıt dışı faaliyetler ile vergi kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor.

EKSPERTİZ RAPORU İLE TAŞIT BİLGİLERİ ŞEFFAFLAŞACAK

Taslakta, satışa sunulan taşıtın üzerinde, taşıtı tanıtıcı bilgilerin yer aldığı "tanıtım kartı" bulundurulması öngörülüyor.

Ayrıca, işletmeler satılacak taşıta ilişkin ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını alıcıya teslim edecek. Böylece taşıtın durumuna ilişkin tüm bilgilere sahip olacak tüketiciler, bu bilgilerin gerçek olup olmaması konusunda endişe taşımayacak.

İKİNCİ EL TAŞITLARA GARANTİ

10 yaş veya iki yüz bin kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçaları, satışı yapan veya satışa aracılık eden işletmenin garantisi altında olacak. Söz konusu garanti, satıştan itibaren 6 ay veya 10 bin kilometre boyunca geçerli olacak.

Garanti süresinde oluşan arızalar, işletme tarafından 3 ay içinde giderilecek ve araç sahibine arıza süresince kullanılmak üzere ücretsiz ikame bir taşıt verilecek.

GALERİLERE VE TAŞIT PAZARLARINA YENİ STANDARTLAR

Vatandaşlar tarafından "galeri" olarak adlandırılan ikinci el taşıt ticareti yapılan işletmelerin, toplu işyerlerinin ve ikinci el taşıt pazarlarının fiziksel şartları belirlenecek.

Söz konusu işletmelerin taslakta belirtilen şartları taşıyıp taşımadıkları kontrol edilecek. Şartları taşımadığı belirlenen işletmelere ruhsat verilmeyecek.

Noterler tarafından ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletmeler adına yapılan satışlarda yetki belgesi, vekaleten yapılan satışlarda ise satış sertifikası ve adına satış yapılan işletmenin yetki belgesi aranacak. Bu belgeler olmadan satış yapılamayacak.

Vatandaşlarca bir yıl içinde asaleten veya vekaleten yapılan üçüncü satıştan sonraki satışlarda ise yetki belgesi ve satışı yapan kişi adına düzenlenmiş satış sertifikası aranacak. Söz konusu belgeler olmadan satış gerçekleştirilemeyecek.

Öte yandan taslakta ikinci el taşıt ticareti yapacakların her bir işletmesi için yetki belgesi alma zorunluluğu gerekecek. Yetki belgesi alınabilmesi ise ilgili kişilerin medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması, müflis olmaması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm almaması ile satış sertifikasına sahip olması şartlarına bağlanıyor. Söz konusu belgenin alınmasında, ikinci el taşıt ticaretinin yapıldığı işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri yetkili olacak.

Bu işletmelerde çalışan satış personellerine de gerekli eğitim ve sınav şartlarını sağlaması koşuluyla "satış sertifikası" alma zorunluluğu getirilecek.

Taslak, ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen görüşlerin değerlendirilmesinin ardından en kısa sürede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek.AA

Kaynak :http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/ikinci-otomobil-satislarinda-yeni-donem/121759/
A
7 yıl
Temde Ters Yönde Giden Kamyon
Az önce gördüm haberi biri video çekmiş, inanılır gibi değil. Videoyu çeken olayı şöyle anlatıyor :

"Sabah 06:00 saatlerinde Çanakkale'ye gitmek üzere İstanbul-Başakşehir'den TEM'den Edirne yoluna hareket ettim. Yaklaşık 70 KM sonra Kınalı istikametine girdim ve hemen sol tarafımda ters yönde ilerleyen bir kamyon gördüm, çok şaşırdım. O anda karşı yönden bir aracın gelmemesini sabahın çok erken saatleri olmasına bağlıyorum. Farkındaysanız çektiğim videoda benim yönümde bile pek bir araç gittiği görülmüyor. Benim gibi o kamyonu fark eden herkes kornalara basarak sürücüyü uyarmaya çalıştı. Ama maalesef kamyon o şekilde devam etti."

Kimse dur demeyecek mi artık bu sarı damperli kamyonlara, kaç kişinin ölmesi gerekiyor ya da ne olması gerekiyor

http://www.mynet.com/haber/yasam/tem-edirne-istikametinde-ters-yonde-giden-kamyon-2508664-1
A
7 yıl
35.000 TL Araç Tavsiyesi
Merhaba Arkadaşlar,

Bir iş kurmak için kendi aracımı satıp max. 35.000 TL'ye bir araç almak istiyorum. Aracı eşim de kullanacağı için otomatik vites olmazsa olmazımız olacak. Çok km yapmayacağım için dizele gerek yok benzinli yeterli. Ayrıca 2 kişi olduğumuz için B sınıfı bir araç şu an yeterli olur. Biraz araştırdığımda punto,i20,opel corsa ve nissan micra bulunabiliyor. Bu araçların otomatik şanzımanları hakkında çok bilgim yok maalesef. Model yılı eski, yüksek kmli araçlar şu aşamada benim için risk, dolayısı ile bu tip araçlardan uzak duracağım.

Sizden ricam max 35.000 TL seviyesinde otomatik şanzımanı sorunsuz araç tavsiyelerinizi bana iletmeniz.

Şimdiden teşekkür ederim.
A
7 yıl
Polo GT Sedan
http://otomobil.mynet.com/yeni-modeller/volkswagenin-sporcu-sedani-1178

Maalesef avrupa pazarında yok sadece Rusya'ya 300 adet özel üretimle satılacakmış. Fena durmuyor araba aslında.
6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzıman seçenekleri var
A
8 yıl
Peugeot 308 - Ford Focus Kararsızlığı
Herkese Merhaba,

2013 model civic (eco+manuel) aracım var şu an, aracımdan çok çok memnunum ama eşimin de kullanmak istemesi sebebi ile dizel otomatik bir araç almaya karar verdik. Eşimin de yoğun ısrarı nedeni ile araç sıfır olacak (buna karşı çıkma şansım yok ).

2 model arasında kaldım bunlardan birinci yeni peugeot 308 1.6 Bluehdi EAT6 + premium pack - 89.130 TL
diğeri : yeni focus 1.5 TDCİ powershift titanium + techno paket, bi-xenon paket, navigasyon paket - 90.133 TL

Fiyatlar için pazarlık yapmadım henüz bunlar liste fiyatı. Bu paralar o arabalara verilir mi 2. elde daha iyileri var diye yorumları tahmin edebiliyorum ancak sıfır seçeneklerde bu donanımlarda fiyatlar bu maalesef. Donanım benim için önemli kullandığım araçtan zevk almak istiyorum.

Vw'de dsg bana güven vermediği için listeme dahil etmedim.

Bu iki aracı kullanan bilen arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var. Yine başka araç önerilerine (dizel+otomatik, yılda min 20.000 km yapıyorum) açığım. Bütçemi çıkarabileceğim max. seviye 90.000 TL, 1 kuruş bile üstüne çıkamam maalesef.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.