Merhaba arkadaşlar, Biraz uzun bir hikaye ama elimden geldiğince kısa geçerek anlatmaya çalışacağım. Aslen sıkıntı birkaç ay önce başladı ama ekran kartıyla alakalı değildi. Sistem hiçbir belirti olmadan açılmamaya başlamıştı ve sırayla bileşenleri kontrole başladım. Önce RAM ler Hollandaya gitti ve SPD zamanlamalarında bir sorun varmış (XMP profilinde 2133Mhz için CL7 ye ayarlamaya çalışıyordu) kullanımda sıkıntı yoktu ama yine de CORSAIR tarafından değiştirildi. Sonra anakart ÇİZGİ ye gitti hiçbir sıkıntısı yokmuş geri geldi. Son olarak işlemci gitti ve değişip geldi sorun çözülmüş oldu. Neticede sistemi kurup çalıştırdığımda ekran kartı fanı yüksek hızla çalışıyor ama görüntü gelmiyordu. Ekran kartını söküp anakartın HDMI çıkışından monitöre bağlantı yapınca Intel HD 4000' den görüntü alabildim. Format attım, 3 farklı slotta da denedim, HDMI ve D-SUB çıkışlarının ikisinden de farklı monitörlerde görüntü alamadım. Elbette ben bunlarla uğraşırken fan deli gibi dönmeye devam ediyor. Driver yüklenemiyor çünkü 'nvidia grafik sürücüsü, uyumlu grafik donanımı bulamadı' diyerek işlemi kesiyor. Sırf denemek amacıyla Lucid Virtu yüklemeyi denedim bakalım ne olacak diye ve kart takılı iken sisteme ekran kartı takın uyarısı verdi. GTX 670 Ekran kartını hiçbir şekilde görmüyor sistem. Sanırım servis yolu görünüyor ancak yine de yapmayı veya denemeyi atladığım bir husus varmıdır acaba sormak istedim. Malum servis işleri bazen pek sıkıntılı olabiliyor göndermeden her olasılığı gözden geçirmiş olmak istiyorum. Sistem bileşenleri; Intel® Core™ i5-3570K ASUS P8Z77-V DELUXE Corsair Vengeance 8GB DDR3 2133 Mhz ZOTAC GTX 670 OCZ Vertex 3 SATA III 120GB Seasonic X-850 SAMSUNG S22B350H Win 8 Pro X64 |
Bugün biraz bakınınca birçok seçenek buldum ancak enteresan fiyat farklılıkları var. Elbette fiyata etki eden unsurlar da var modüler olup olmaması, tek kanal çıkış gücü vb ancak yine de neredeyse 100+ TL gibi farklar olunca karar vermek güçleşiyor. SEASONIC (SEA-X-850) 850W 80 Plus Gold 80+ Gold tek kanal 70A 416TL COOLER MASTER CM Silent Pro MII (RS850-SPM2D3-EU) 850W 80+ Silver 80+Bronz tek kanal 68A 370TL THERMALTAKE TOUGHPOWER XT 80PLUS 875W 80+Bronz tek kanal 72A 363TL COOLER MASTER RS-850 SILENT PRO M 80PLUS 850W 80+Bronz tek kanal 66A 330TL SEASONIC SEA-M12II-850 850W 80 Plus Bronze 80+Bronz tek kanal 70A 318TL CORSAIR ENTHUSIAST SERİSİ TX850 850W 80+Bronz tek kanal 70A 314TL Artı olarak Thermaltake, AKASA ve Aerocol'ün 800W - 850W güç kaynakları daha düşük fiyatlarla devreye girince iş karmaşıklaşıyor; Akasa Venom 850W 80+ Gold 80+ Gold tek kanal 70A 309TL THERMALTAKE TR2 POWER 80PLUS 800W 80+Bronz tek kanal 60A 283TL Aerocol Strike X 800W 80+Silver 80+Silver tek kanal 66A 263TL Sonuncu olarak birde bu var ki aynı fiyat aralığına giriyor elbette Vatanbilgisayar indirimiyle; COOLER MASTER RS-A00 SILENT PRO M 80PLUS 1000W 80+Bronz tek kanal 80A 378TL Neticede tek kanal çıkış gücü önemli ancak acaba bu kadar süyük farkları hakediyormu modeller? düşük fiyatlılarla ilgili çok da tereddütüm yok kalite de çok önemli ama işin içinden çıkamadım açıkçası. Kısacası yukarıdaki marka ve modellerden kullanmış mukayese edebilecek arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var PSU seçimimde çok yardımcı olacaklardır. |
Teşekkürler.
Asus ROG Strix Flare Aura Sync RGB Mekanik Gaming Klavye
LOGITECH G513 Carbon RGB Mechanical Gaming Keyboard, Tacticle Switch