A

Teğmen
03 Aralık 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
50 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
A
8 ay
Seagate Expansion Harici Disk
Merhaba,
Yaklaşık 10 yıl önce aldığım 2 TB 3,5" Seagate Expansion Harici diskimle ilgili çözüm bulamadığım bir sorun yaşıyorum. Diski ilk aldığımda kullanmayınca birden kapanıyor diye sorun yaşıyorum zannediyordum. Oysa kullanılmadığı zaman stand by konumuna alan ayarı varmış. Bunu da programla o zaman kapatmıştım. Aradan yıllar geçti. Win10 kullanmaya başladım. Diski de şu an gereksiz durumlarda ısınmasın ve çalışmasın diye kapatmak istiyorum. Çünkü kapatma düğmesi olmayan bir kutuya sahip. Fişten sürekli çıkarıp takmak hem sağlıklı değil hem de mümkün değil. Önerilen programı kurdum ve denedim. Disk kendini kapatıyor ama bir müddet sonra yine açıyor ve öyle açık kalıyor saatlerce. Sorun ne olabilir acaba? Win10 sorun çıkartıp uyumsuzluk mu yapıyor? Norton kullanıyorum, bunun da etki yaptığını sanmıyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.
A
12 ay
Youtube 5.1 ve 7.1 ses vermiyor.
Bu site dahil benzer konuları inceledim ve baktım. Ancak tam olarak çözümünü ya ben bulamadım, ya da yok.

Sorun şu : Youtube'da 5.1, 7.1, Dolby, DTS, Dolby Atmos gibi birçok format video ve ses testleri mevcut. Ancak yayına baktığımızda çeşitli cihazlardan da çalıştırsam ve uyumlu ses sistemine bağlı da olsa PCM 2.0 Stereo yayın yapıyor.

Elimde bulunan cihazlar :

Huawei Turkcell TV+
Xiaomi Mi TV Box S 4K
Sony BDP-S6700 Bluray Player

Ses sistemim Dolby Atmos'a kadar destekleyen, amfi, hoparlör, HDMI kablo ve ayarlara hakim. Bu konuda bir sorun yok.

Cihazlardaki ayarları da denedin sonuç alamadım. HDMI ile bağlıyken istiyorum, ama optik ile de bağlayınca sonuç alamadım.

Çözümü var mı? Varsa nedir? Oynatıcı cihazla alakalı mı? Kullandığım cihazlardaki ayarları yaptığım halde ben mi beceremedim?

Youtube'da Firefox filan kullanmadan gerçek 5.1 ve 7.1 (Dolby, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, DTS vs vs) ses alan oldu mu?
A
12 ay
Dolby Atmos Oynatıcı Cihaz
Merhaba,

Amfiden, hoparlöre; HDMI 2.0 ghz 4K destekli kablodan, Dolby Atmos içerikli videoya kadar her şeye sahibim. Ancak Dolby Atmos oynatıcım olmadığı için Dolby Atmos ses alamıyorum.

Amfi > Sony STR-DH790
Hoparlör > SS-CSE Dolby Atmos hoparlör (5.1 ses sistemin ilave olarak doğru bağlantı da 5.1.2 kanal ayarı (height) açık
Netflix > Ultra HD abonelik ve Dolby Atmos izlenen (mesela Proje filmi) mevcut

Player olarak elimdeki cihazlar :

Sony Bluray BDP-S6700 (Dolby Atmos desteği yokmuş ama bazıları yurt dışında olumlu sonuç aldığını söylese de ben başaramadım)
Xiaomi TV Box S 4K (Dolby Atmos desteği yokmuş ama bazıları yurt dışında olumlu sonuç aldığını söylese de ben başaramadım)

Televizyonum Full HD Led TV, 4K değil ama istediğim 4K yayın değil. Sony KDL-NX700. Kullandığım kablolar da 4K 2.0 Ghz destekli HDMI kablolar.

Yeni bir cihaz almadan mevcut sistemle çözen oldu mu? Mesela bu olay decode olayı ve lisansla alakalı. Kodi ile vs. çözen olabilir. Cihazlara root atmadan orijinalliğini bozmadan kullanmak istiyorum.

Uygun fiyatlı ilave cihaz Amazon Firestick 4K gözüküyor. Ama bu kadar cihaz varken sadece Dolby Atmos için 650 TL civarında para vermek istemiyorum. Diğer cihazlara hele ki Apple TV 3 katı para nerdeyse. Ayrıca Android'çi olarak Apple kullanmayan biri olarak çok tercih etmiyorum. Diğer birkaç cihaz da Türkiye'de yok ya da 5000 TL fiyatına Sony Dolby Atmos destekli Bluray'ler de bu iş için verilecek para değil.

Amazon Firestick 4K en kolay çözüm gibi ama olumsuz yanları beni uzak tutuyor :

  • Türkçe dil desteği yok, sesli komut bile İngilizce algılıyor.
  • Android değil FireOS işletim sistemine sahip, her şey basit kurulmuyor.
  • Xiaomi cihazı ile kıyaslamalarda Ram vs düşük olduğundan performans olarak başarılı değil, arkadan geliyor.
  • Stick cihaz olduğu için bağlantısı, çıkışı az.

Bu iş için çözüm, tavsiye ve yorumlarınızı rica ediyorum.
A
geçen yıl
Sony SS-CS3 kule hoparlörü beskemek
Merhaba,

Sony SS-CS3 kule hoparlörüm hatta şöyle söyleyeyim SS-CS310CR 5.0 hoparlör takımım ile SA-CS9 aktif subwoofer'ım var.
https://www.sony.com.tr/electronics/ev-sinemasi-hoparlorleri/ss-cs310crhttps://www.sony.com.tr/electronics/ev-sinemasi-hoparlorleri/sa-cs9

Bu sisteme Sony STR-DH790 AVR almak istiyorum. Ancak Türkiye stokları tükenmiş. Bir iki tane satan kişi var onlar da yılbaşında 2.400-2.600 TL arasında satılmayan amfi için 4.450 TL gibi karaborsa fiyatı istiyorlar. Şimdilik Corona Virüs vb hayatın normale geçmesini bekliyorum.

Beklerken 2.1 olarak stereo kullanmak için ikinci el amfi bakmaya başladım. Hoparlörler 6 ohm olduğu için 6 ohm 90'lı yıllara ait stereo Japon malı amfilere yani geçici olarak düşük bütçeli amfilere bakıyorum. 300-350 TL civarı bütçem var bunun için. Çünkü STR-DH790 gelince onu alacağım.

Kafamda TA-D505 stereo amfi var. Spectrum analyzer ekolayzer'lara eskiden beri bir takıntım var ve çok seviyorum. 6 ohm ve kanal başı 60 watt olarak araştırdım. Tek korkum ikinci el olacağı için tamir görmüş veya arızalı bir şey çıkarsa hoparlöre boşu boşuna zarar vermem. Bu amfiyi tavsiye eder misiniz?

Sony STR-DH130 var bütçemi aşıyor ama uygun fiyata, yalnız sanırım sadece 8 ohm destekliyor. Bunun uygun olmayacağını düşünüyorum. 6 ohm hoparlöre yetmez gibi geliyor. Sizin de düşüncenizi rica ediyorum.

Öneri ve yardımlarınızı rica ediyorum.
A
2 yıl
HDMI to VGA görüntü ayarı
Merhaba,

Yeni bir HDMI çıkışlı dizüstü iş bilgisayarım var. Masaüstünde kullandığım bilgisayara ait bir de Samsung SyncMaster 2253BW VGA+DVI girişli LCD monitörüm var. Kasalı masaüstü bilgisayarımdan DVI çıkış alıp monitörün DVI çıkışına bağlayarak gayet iyi görüntü alıyorum.

Sorunum ise HDMI çıkışı olan dizüstü bilgisayarımdan monitörün VGA girişine bağlayarak net görüntü alamamam.

Bilgisayar Nvidia MX130 ekran kartına sahip. Görüntü çözünürlüğü optimal 1920x1080p.
Monitör ise 1650x1080p optimal çözünürlüğe sahip.

Her türlü ayarı denedim, ancak monitörden aldığım görüntü silik, düşük çözünürlükte ve bulanık.

Bağlantı kablosu VGA to VGA kablo ucuna VGA to HDMI adaptörü takarak gerçekleşmektedir.

Yardımlarınızı rica ederim. Çözümü nedir, var mıdır? LED HDMI monitör en son tercihim.

Teşekkürler
A
2 yıl
Optik çıkıştan 5+1 ses çıkışı
Merhaba,

Optik çıkıştan 5+1 ses alabilmeyle ilgili birden fazla forum buldum ama tam istediğim yanıtı alamadım. Öncelikle söylemek istiyorum eski bir amfim var. Modeli STR-K670P. Ev sinema sistemi olarak 2006 yılında 5+1 hoparlörleri ve DVP-NS36 DVD player ile beraber takım almıştım. Bu şekilde takım olarak model ismi de Sony HT-DDW670 (subwoofer'ı dar uzun olan pasif modelden).

Bağladığım DVD player'ın çıkışı scart ve bunu TV'ye maalesef scart kablo ile bağlıyorum. Ses çıkışını coaxial tek turuncu kablo ile bağlayınca otomatik ayarda film hangi ses sistemini destekler ise (2+1, 5+1, Dolby vs vs) bu şekilde ses çıkışı alıyorum. Bunda sorun yok. Ancak Xiaomi Mi Box S cihazımın ses çıkışı biliyorsunuz optik. HDMI görüntü alıyorum. Amfi girişinde HDMI olmadığı için optik girişine burada optik kablo ile bağlantımı yapıyorum. Ancak aldığım ses 2+1. Yani ses çıkışı 5+1 olan filmlerden 2+1 ses alıyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

* Amfimin optik çıkışının sesini SA-CD/CD çıkışından alıyorum, optik kablo çıkışı bunun için. Bu yüzden sadece ses CD'si için 2 kanal mı burası?
* Optik çıkışa farklı bir şey mi yapmalıyım?
* Optik çıkıştan coaxial kabloya geçiş aparatı gibi bir şey alıp coaxial girişine mi bağlamalıyım?
* Coaxial girişe iki cihaz bağlayıp (çoklayıcı vs ile) iki cihazın da 5+1 sesini alabilir miyim?

Teşekkürler< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
A
2 yıl
Sony BDP-S185 HDMI Çıkış Problemi
Merhaba,

Uzun süredir kullanmadığım Sony BDP-S185 Bluray'imden HDMI çıkışlı görüntü alamıyorum. Cihaz eski Sony TV'mde tek HDMI girişi olduğu için HDMI çokluyucusu ile bağlıydı. Başka televizyona bağladım, tek olarak çoklayıcıdan bağımsız taktım, HDMI kablosunu değiştirdim. Sorun devam ediyor. Açarken cihazı mavi Sony Bluray yazısı ekrana geliyor, sonra 576P yazıyor ve ekran kararıyor. Bir daha görüntü gelmiyor ama cihaz çalışıyor. RCA kablo ile bağlayınca görüntü var ve çalışıyor. Yardımcı olabilecek birileri var mı acaba?
A
2 yıl
Amfi - Hoparlör Ohm Uyumu/Uyumsuzluğu
Merhaba,

6 ohm 30-70 watt girişli Japon HCD-H77 midi sistemden kalma hoparlörüm mevcut. Bir çift daha alıyorum. Bunları uygun çalıştıracağım ikinci el amfi seçimi için yardımlarınızı rica ediyorum. Alacağım amfilerde A ve B girişleri mevcut. Tek tek A veya B kullanınca farklı ohm (mesela 6 ohm), beraber kullanınca (A+B yani 4 hoparlör) daha yüksek farklı ohm (8-12 Ohm) değeri oluyor. Alacağım amfi 4 ohm mu, 6 ohm mu olmalı? 8 ohm olanlara hiç bakmamalı mıyım?
A
7 yıl
Silinen Vista Lisans Numarası
Merhaba,

2009 yılı gibi Acer Aspire 4935G marka Vista yazılımlı bir dizüstü bilgisayarım var. Biliyorsunuz makinenin altında lisans numarası barkodu bulunuyor. Kurulumu yaparken (hdn'nin içindeki gizli bölümde yer alan recovery'dan) herhangi bir sıkıntı yok. Ancak ben Vista'yı OEM olarak kendim kurup lisans kodunu girmek istiyorum. Gereksiz bir yığın kurulum yapılmasını istemediğim için böyle bir isteğim var. Adı üstünde dizüstü bilgisayar dizüstünde dura dura lisans numarası silinmiş. Bazı karakterler mevcut, bazıları okunmuyor. Lisans numarasının ne olduğunu bilgisayardan bakayım diyorum ve bazı programları kurdum çalıştırdım. Standart bir seri numarası geliyor. Yani bilgisayarın altında yazan kodu göremiyorum. Microsoft'u aradım vermediler ve ilgilenmediler. Acer da bizimle alakalı değil diyerek, isterseniz ücretli yeni kurulum gönderelim dedi. Bu makineye mevcutta Vista varken Win 7 OEM alıp kurmak da bence gereksiz, bunun yerine o parayı SSD Hard Disk'e harcayacağım.

Bilgi, deneyim ve tecrübelerinize dayanarak yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla...
A
8 yıl
Bose Acoustimass 10 mü, Dali Lektor 5.0 serisi mi?
Merhaba,

Ev sinema sistemi ve müzik sistemi için kıyaslayacak olursak. Sizce hangisi tercih edilmeli?
Bugün Bose Acoustimass 4.200-4.800 TL civarında ve inanılmaz güzel bir ev sinema sistemi. Artıları ömürlük olması, az yer kaplaması ve buna bağlık inanılmaz bir ses performansı.

https://www.sesvegoruntusistemleri.com/ACOUSTIMASS-10-hoparlor-takimi,PR-25.html

Dali Lektor serisine gelince Lektor 8 kule hoparlör, Lektor 2 arka raf sistemi hoparlör, Lektor merkez hoparlör 5'li set yaz kampanyası 2.760 TL civarında. Tabii buna bir de Lektor Sub eklersek 1.300-1.700 TL de bunu sayınca toplamda 5.1 Lektor serisi de 4.000-4.500 TL civarında oluyor.

https://www.sesvegoruntusistemleri.com/Lektor-8-50-Hoparlor-Takimi,PR-1930.html
https://www.sesvegoruntusistemleri.com/LEKTOR-SUB-subwoofer,PR-242.html

Sonuç olarak ikisi de yaklaşık aynı bedelde. Yalnız unutulmaması gereken bir durum dediğim gibi Bose'u sinema performansı yüksek ancak müzik için 2 kule ilave almak lazım gibi.
Her ikisini de Denon 2313 amfi ile 7 kanal desteklemeyi düşünüyorum.

Sizce hangisi? Nedenler? Artılar ve eksiler?
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.