K

Binbaşı
29 Aralık 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
34 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
10 yıl
Bir tasarrufun kısa hikayesi
ne zamandır değiştirmek istediğim ama üşengençliğimden zaman bulamadığım receiver kumandası su aldığı için bozulunca receiver değiştirdim, bu zamana kadar elektrikten dolayı zarara uğratmış onu anladık.

eskisi
next ye-5000 fta
alınma değeri 150 tl on yıl önce
max güç 40 watt (receiver ın arkasında yazan değer)
çalışma anı güçü ortalama 17,7 watt
stand-by 11 watt

hometech 8200 (sanırım sunny at-13030 ile aynı)
alınma değeri 40 tl
max güç 10 watt (receiver ın arkasında yazan değer)
çalışma anı güçü 5,9 watt
stand-by 2,7 watt

receiver kapatmadan televizyondan kapattığımdan çalışma anı değerlerini göz önüne alarak hesaplama yaptım.
17,7-5,9=11,8 watt bir saatte yapılan tasarruf
bir yılda 11,8*24*365=103368 watt =103,368 kwh
1 kwh değeri vergiler dahil yaklaşık 0,295 tl
bir yılda yapılan tasarruf 103,368*0,295=30,43 tl
sonuç cihaz yaptığı tasarrufla 1,5 yılda daha önce değerini çıkardı.
sonuç yüksek güç harcayan eski receiveri değiştirmek uzun vadede size para kazandırabilir.
K
10 yıl
Flash disk firmware kurtarmak
firmware i silinen bir flash diskin firmware ini tekrar yazmanın bir yolu var mı, bir usb aygıt olarak da gözükmüyor maalesef.
K
10 yıl
Modülasyon türlerine göre erişilebilir hız farklılıkları
< Resime gitmek için tıklayın >

modemden oynayarak aynı hat için farklı modülasyon türlerini almasını sağlayarak elde ettiğim sonuçlar, tabiki adsl2+ diğer modülasyon türlerini geçiyor, bazı ttnet aboneleri adsl2+ modülasyon türünü alamıyor çünkü kendileri için ayrılan port adsl+ değil alsalar erişilecek hızlardaki farkları göstermek adına güzel bir örnek oldu.

edit: yalnız değerleri yazarken hata yapmışım değerler bel cinsinde db olması için ona bölünmesi gerek.
K
10 yıl
Wilkinson quatro titanium 9 bıçakla beraber 19,90 tl
bugünden itibaren bim de Wilkinson quatro titanium makine +9 bıçakla beraber 19,90 tl.
K
11 yıl
harddisk boot sorunu
bilgisayarımda iki harddisk var, işletim sistemi samsung hardiske yüklü ama seagate harddiskten açılıyor seagate diski çıkarınca bilgisayar boot hatası veriyor açılmıyor, nasıl yaparımda bilgisayarın samsung diskten açılmasını sağlarım.
K
11 yıl
Bağlantı Kopma Sayacı
Bir gün içinde internet bağlantısı kaç kere koptu bunun istatistiğini tutacak bir yazılım bilen var mı arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.
K
13 yıl
Telefona abone olmadan adsl bağlantısı 2009 da
Türkiye'de ADSL kullanıcılarının en fazla şikayet ettikleri konu telefon kullanmadıkları halde internet kullanabilmek için zorunlu olarak telefon hattı sabit ücreti ödemek zorunda bırakılmalarıydı. Türk Telekom şikayetleri değerlendirdi ve harekete geçti. Çıplak ADSL ile internet kullanıcıları, kullanmadıkları halde zorunlu telefon hattı sabit ücreti ödemekten kurtulacaklar.

Türk Telekom CEO'su Paul Doany "Çıplak ADSL" projesi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Doany, internette vergilerin indirilmesiyle birlikte alternatif internet servis sağlayıcılara (ISS) yönelik fiyat avantajları sunacaklarını bunun için fiyatlarının belirlenmesini beklediklerini söyledi. Paul Doany, “Önümüzdeki yıl çıplak ADSL modeli üzerinde konuşmaya başlayacağız. Fiziksel hat maliyetinin çıkarılması lazım. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) fiyat üzerinde çalışıyor. Rakam veremiyorum ama belli olduktan sonra bu model gündeme gelecektir” dedi.

Sabit telefon kullanıcılarına özel

Paul Doany, sabit telefonda rekabetin UMTH lisansları ile çoktan başlamış olduğunu, ödeme güçlüğü çeken 1.5 milyon civarındaki müşterisine özel avantajlı tarifeler sunacaklarının da haberini verdi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=110805&cat=210&dt=2008/11/25

Sonunda gerçekleşecek gibi ama sanırım tarifeler normal aboneliklerden biraz daha fazla olacak gibi tabi buna karşı da dava açılabilir
K
13 yıl
Bazı çift sim kartlı telefonları toplama kararı
Çift kartlı telefonlar toplatılıyor

Çift sim kartlı telefonlar piyasanın gözdesi oldu. Ancak birçok riski de beraberinde getirdi. Telekomünikasyon Kurumu bakın nasıl uyarıda bulundu
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasada satılan 8 çift sim kartlı cep telefonunun teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini bildirerek, kısa sürede adlarını açıklayacakları bu ürünlerin iade edilebileceğini ve toplatılacağını kaydetti.

Çift sim kartlı telefonların son dönemde çok yaygınlaştığını ve pazar paylarının yüzde 15'e ulaştığını ifade eden Acarer, sektörde 53 markaya ait 70 çift sim kartlı telefon modeli bulunduğunu söyledi.

SAĞLIK AÇISINDAN STANDARTLARA UYGUN DEĞİL

Teknik Düzenleme Daire Başkanlığı bünyesindeki “Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı”nda yapılan testlerle telefonlardaki teknik değerlerin kontrol edildiğini bildiren Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık 2 ayda 13 çift sim kartlı telefonun testi yapıldı. Diğerlerininki de devam ediyor. Ancak piyasadaki 1,2 milyon çift sim kartlı telefon modelinden 800 bini bu 13 modelden. Bu da pazarın yüzde 60'ı ediyor. Bunların 8'inin teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettik. 4 tanesinde de sorun var. Bir tanesi ise yapılan uyarı ile uygun hale geldi. Ürünlerimiz Avrupa Birliği standartlarına uygun olmalıdır. İthal edilen bu ürünler, Avrupa Birliği standartlarına uygun değil. Baz istasyonları sağlık açısından tartışılıyor ama üzerinizde taşıdığınız telefonları kafanıza dayıyorsunuz. Bunların standartlara uygun olmaması durumunda sağlık açısından önemli etkileri olur."

MARKA VE MODELLER İLAN EDİLECEK

Mevzuata göre, bu ürünlerin marka ve modellerini 2 ulusal kanal ve gazete aracılığıyla duyurmaları gerektiğini belirten Acarer, uygunsuzluk tespit edilen ürünleri ithalatçılarına da bildireceklerini söyledi.

Testleri yapılan ürünlerin istenilen standartları sağlamadığına ilişkin ilanın ardından hem ürünün ithalatının yasaklanacağını hem de bu ürünleri kullanan tüketicilere iade hakkı doğacağını kaydeden Acarer, diğer çift sim kartlı telefonların da aynı laboratuvarda inceleneceğini belirtti.

“RİSKLİ ÜRÜN, MARKA VE ÜLKELER BELİRLENECEK”

Acarer, çift sim kartlı telefon piyasasının kalite yerine rant ağırlıklı olduğunu belirterek, “Vatandaş ürün alırken teknik özellikleri sorgulamalı. Tüketiciler faturanın yanı sıra teknik özelliklerine de bakmalı. Biz bu firmaları ilan edince tüketici gidip ürünü iade edebilecek fakat sağlık açısından zarar görebilir” diye konuştu.

Test sonucunda teknik özellikleri standartlara uygun olmayan ürünleri belirleyerek sektör için “riskli ülke, riskli ürün ve riskli markaları” tespit edeceklerini kaydeden Acarer, bunları da AB üyesi ülkelerde uygulandığı gibi Dış Ticaret müsteşarlığına bildireceklerini söyledi.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=160952

en çok satan 13 model 8'i kurallara uygun değil 4'ünden sorun var 1'i uyarı sonucu gerekli düzeltmeyi yaptı tam sonuç bir rezalet Telekomünikasyon Kurumu dahaönce nerelerdeydiniz?
K
13 yıl
Bitmicro'dan 6.5 Terayte'lık SSD
bitmicro firmasının tasarlamayı planladığı 6.5 terabytlık ssd ile ezber bozuyor.yeni sdd ile 230 mb/sn hızlara erişmek mümkün olacak ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında henüz bir bilgi yok
http://www.tgdaily.com/content/view/38899/135/
K
13 yıl
Kart ücretinde kötü sürpriz
Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği, "kredi kart ücretinin alınmamasına" ilişkin kararın iptalini görüşen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin, davacı bankayı haksız bulması, bundan sonra "bankaların müşterilerinden böyle bir ücret tahsil edemeyeceği" yönünde algılandı.

Tüketici dernekleri bankalara dava açmayı planlarken, kart kullanıcıları da Yargıtay kararı doğrultusunda ’Ben de bu ücreti ödemeyeceğim’ taleplerini artırdı.

Ancak önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan kararın gerekçesi, kart kullanıcılarının bu yöndeki sevincini yarım bıraktı. Çünkü karara göre, kullanıcının kart ücretini ödememesi için bankanın bazı koşulları yerine getirmemiş gerekiyordu.

Ücretler yasalarda yer alan bir uygulama

Hürriyet'ten Nilgün Karataş, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Başkanı Sertaç Özinal ile konuştu. Özinal öncelikle bu kararın ’emsal’ bir karar olarak algılanmaması gerektiğini söylerken, kredi kartı ücretlerinin yasalarda yer alan bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

29 milyon sözleşmenin değişmesi mümkün değildi

Yargıtay kararının gerekçesinden ve yapılan açıklamalardan edinilen sonuç şu ki; bankaların kredi kartı yıllık ücreti talep edebilmesi için bunun mutlaka sözleşmede yer alması gerekiyor. Ancak sözleşmenin 12 punto olarak yazılması 2 yıl önce çıkan yasaya dayandığına göre, bu yasadan önce imzalanmış 12 punto olmayan milyonlarca da sözleşme bulunuyor. "Bu durumda bankalar bütün bu sözleşmeleri yenilemeli mi, yoksa tüketici olarak ’12 puntoluk bir sözleşme imzalamadım davası’ açalım mı" sorusuna Sertaç Özinal, şu yanıtı verdi:

Bankalara sözleşmeleri düzeltmesi için 1 yıl süre tanındı

"Kredi Kartı Yasası ele alındığı dönemde, bütün bunlar düşünüldü. Sonuçta kanuna adaptasyon için bankalara bir yıl süre tanındı. Ayrıca 29 milyon sözleşmenin yenilenmesinin mümkün olmadığı gerçeğinden yola çıkarak, bundan sonraki sözleşmelerin kanunda yer aldığı şekliyle düzenlenmesi öngörülürken, bankaların yapılan değişiklikleri müşterisine gönderdiği kredi kartı ekstreleriyle bildirmesi yeterli bulundu. Yani eski sözleşmelerin yenilenmesine gerek yok."

Kart ücretinin dünyada çok örneği var

Kredi kartlarından yıllık ücret alınmasının sadece Türkiye’ye özgü bir durum olmadığına da dikkat çeken Sertaç Özinal, "Bunun tüm dünyada örnekleri mevcut. Avrupa’da da yaygın olarak uygulanıyor ve hiçbir ülkede ücret kısıtlaması da yok" diye konuştu.

Yargıtay bankayı niye haksız buldu

Sözleşme 12 punto ve koyu siyah harflerle düzenlenmemişti.

Kart ücretine ilişkin tutar boş bırakılmış ve sonradan doldurulmuştu.

Banka kart ücretini tüketici ile müzakere ederek kararlaştırdığını ispatlayamadı.

Kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=149993
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.