B

Haber Editörü
11 Ağustos 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
28 üye
Görüntülenme (?)
726 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
B
17 sa.
Asus Dual RTX4060\u0027lı F/P sistemi \"DH-FALCON incelemesi\"DH Falcon'un güncel fiyatı ve satın almak için - DH Falconİtopya'daki NVIDIA GeForce RTX Powered by ASUS hazır sistemler için: https://tr.asus.click/vvfz0w


B
2 hafta
Galaxy RING nedir? Ortaya çıkan bilgileri yorumladıkBu videoda UNPACKED 2024 etkinliğinde detayları açıklanan Galaxy Ring'in özellikleri hakkında konuşuyor, yapısının avantajını değerlendiriyor, ne kadar başarılı olup olamayacağını değerlendiriyoruz.


B
3 hafta
Mikrofonu iyi, doygun sesli! \"JBL Tune Flex TWS incelemesi\"

Bu videoda JBL Tune Flex, hem ucu kesik yapıda hem de silikon uçla kullanılabilen TWS kulaklığı inceliyoruz. Tasarımı, kontrolleri, uygulaması, mikrofon ve ses performansı, tüm detaylarına iniyoruz.  


B
4 hafta
Türkiye, 5G için gecikti mi? 5G ne zaman gelecek? Nokia Avrupa Başkanı Dr. Rolf Werner ile röportajBu videoda Nokia Avrupa Başkanı Dr. Rolf Werner ile 5G'nin ülkemizdeki gidişatı ve yeni gelişmeler hakkında bilgi alıyor, yeni teknolojiler hakkında sohbet ediyoruz.00:00 Giriş

00:52 Nokia’nın 5G yol haritası

02:01 Türkiye’ye 5G ne zaman gelecek?

05:36 Mobil oyuncular için gecikmesiz internet

07:16 Kalabalık ortamlarda mobil internet sorunu

08:35 Yapay zeka ve 5G

12:22 Hızlı internetin avantajları

14:20 Türkiye 5G için geç mi kaldı?

16:40 Sınırsız mobil internet paketleri gelecek mi?

17:33 Kapanış


B
geçen ay
GEN 5 NVMe SSD alınır mı? \"MSI Spatium 570 Pro ve 580 incelemesi\"

MSI NVMe SSD’ler iki seriyle birbirinden ayrılıyor, bunlardan ilki 3GB/s civarı hızlardaki Gen 3 ve 7GB/s civarı hızlardaki Gen 4 NVMe SSD’lerden oluşan Klasik serisi, diğeri de aynı şekilde Gen 3, Gen 4 SSD’lerin yanısıra 14GB/s hızlara kadar çıkabilen Gen 5 NVMe SSD’leri de barındıran Spatium serisi. Spatium NVMe SSD’ler de içlerinde soğutuculu ve soğutucusuz olarak ayrılıyorlar. Videomuza konu olan modeller ise Spatium M580 ve M570 Pro Gen 5 NVMe SSD’ler.

Tasarım, boyutlar ve soğutma kurulumu. MSI’ın FROZR soğutma bloğunu görüyorsunuz ve ben ilk defa bir SSD’de bu kadar kallavi bir çözüm görüyorum, 7CM boyunda ve yaklaşık 8CM eninde, 3 ısı iletim borusuyla birbirlerine bağlı 36 kanattan oluşan bir NVMe SSD için dev gibi bir soğutucu. Isı iletim boruları SSD’ye termal bir pad ile temas ediyor, ürünler geri gitmeyecek olsa içini açıp göstermek isterdim lakin orijinal soğutma performansını etkilememek için açmayacağım, kusura bakmayın arkadaşlar.

Soğutucusuz bir NVMe SSD yaklaşık 10 gram ağırlığında, bunlar ise yaklaşık 140 gram ağırlığında yani 14 katı. MSI’ın iddiasına göre çalışma sıcaklığını 20 dereceye kadar fark ettirebiliyor.Diğer M.2 NVMe SSD’lerle kıyaslandığında devasa görünseler de 2280 formundalar. PCIe Gen5x4 arayüzünü kullanıyorlar, içlerinde Phison E26 kontrolcü var, yaklaşık 15 markanın yine Gen5 SSD’lerinde kullandıkları güvenilir ve aslında ilk Gen 5 SSD kontrolcüsü. M580 de M570 Pro’da da Micron’un 232 katmanlı 3D TLC yongaları kullanılıyor. Elimizdeki örnekler 2TB’lık olanları, 4GB LPDDR4 DRAM’le beraber geliyorlar. Aslında Gen 4 olup MLC NAND’lerle gelen rakipleri olduğu için burada da TLC yani hücre başına 3 bit yazılan NAND’ler yerine, MLC yani hücre başına 2 bit yazılan, kağıt üstünde daha uzun ömürlü MLC NAND’leri görmek isterdim. Lakin MSI, Crucial, Gigabyte, Corsair hepsi bu nesilde TLC kullanıyor, dolayısıyla en azından şimdilik Gen 5 SSD’lerin normali 3D TLC NAND’ler.

Garanti ve ömür konusunda MSI 5 yıl garanti veriyor, 2TB’lık modeller için 1400TBW yani terabayt yazım ömründen bahsetmiş. Günlük bir kullanım, internette sörf, mail takibi, oyun oynamak gibi, SSD’ye 10GB bile yazmıyorsunuz aslında ama diyelim ki günde 767GB yazıyorsunuz, ayda 23TB eder, yılda 276TB, kağıt üstü ömrüne ulaşmanız böyle uçuk bir kullanımla 5 yılınızı alır ki biraz şanslıysanız iddia edilen ömrü katlayabiliyorsunuz. 1.6 milyon MTBF, daha anlaşılır dille 1.6 milyon saate kadar hatasız çalışabilir ibaresi var. Bu ekstrem bir örnek, iyi kameralarla RAW çekip içerik üretiyor olsanız dahi yine ekstrem bir örnek ama özeti şudur, sistemden sisteme taşıyabileceğiniz, yıllar yıllar kullanabileceğiniz uzun ömürlü bir SSD.İkisinin de 1TB/2TB ve 4TB seçenekleri var, M570 Pro 12.4GB/saniyeye kadar okuma, 11.8GB/saniye yazma hızlarına çıkabiliyor, M580 ise 14.6GB/saniyeye kadar okuma ve 12.7GB/saniyeye kadar yazma hızlarına çıkabiliyor. İkisi de 11W civarı tüketiyor, tüketimi NVMe bir SSD’ye göre yüksek ama şu açıdan önemi yok, dizüstüde biraz daha tüketimi düşük SSD’leri tercih etmek kullanım süresi kazandırır ama zaten bunları bu halleriyle bir dizüstü bilgisayara takamazsınız, Mini ITX bir kasaya da sığmayabilirler belki bu karar değiştirici olabilir.

Crystaldiskmark. M580 de M570 Pro da kağıt üstünde ne dediyse yaptı, sıralı okuma ve yazma sonuçlarını görüyorsunuz ama aslında önemli olan doluyken ne kadar performans gösterebildikleri. %80 civarı dolulukta testleri tekrarladım, M570 Pro’da kayıp sıralı okumada sadece 300MB/saniye civarı, 4KB testinde fark yüzdeye vurulduğunda belirgin lakin genel tablo çok çok iyi, kaba tabirle çiçek gibi.AttoDiskBenchmark. 4KB testine baktığımızda arada M570 Pro 30-40MB/saniye civarı daha iyi, genel manada 512byte’tan 64KB’a kadar gayet benzer seyrettiler, sonrasında ise M580 maksimum okuma ve yazma hızı daha yüksek olduğu için bayrağı taşıdı.Anvil’s Storage Utilities. Oldukça eski ama hala iş görür bir test, skor sistemiyle çalışıyor bir diğer ürünle kıyaslamayı kolaylaştırıyor aslında. Toplam skor gayet yakın olsa da M570 Pro IOPS yani saniye başına girdi çıktı sayısı anlamında özellikle yazmada biraz daha iyi.

Yine aynı şekilde AS SSD Benchmark’ta skor alıyorsunuz, bununla kıyaslayabilirsiniz ve yine 4KB 64 izlekli testte yazmada M570 Pro önde seyretti, erişim süreleri ise harika.3D Mark’ın depolama testine geldiğimizde M570 Pro hem toplam skorda, hem bant genişliğinde hem de özellikle oyun testlerindeki erişim sürelerinde daha iyi sonuçlara imza attı. Özetle M570 Pro daha parçacıklı dosya bütünlerini işlemede daha iyi, M580 daha az parçacıklı iş yüklerinde daha hızlı.

Gerçek dünyadan bir test, gerçekleri ortaya çıkaran test bu, dosya aktarımı testi. M580’e M570 Pro’dan yaklaşık 1TB’lık 8-9 parçadan oluşan bir aktarım başlattım, yaklaşık 500GB’ını 3.5GB/saniye ile aktardı ve sonrasında 2.1-2.5GB/saniye civarıyla devam etti. Aynı testi bu sefer M570 Pro’ya uyguladım, M580’den aynı dosya setini attım, 3.7GB/saniye ile başlayıp hızı 3GB/saniye civarlarına çekildi lakin hem toplamda daha yüksek yazma hızı sundu hem de hız eğrisi daha stabil seyretti.

Termal testler. Devasa soğutucunun parladığı yer işte burası, M570 Pro sentetik testte de gerçek dünya testinde de maksimum 65 dereceye çıktı, M580 ise 73 dereceyi gördü ki bu SSD’ler 85 dereceye gelene kadar hız kesmiyorlar. Yalnız pasif bir şekilde bu hızlarda bu çalışma sıcaklığını elde etmenin bir bedeli de var, büyük soğutma bloğu iyi, hoş lakin anakartınızın kendi soğutma plakasını çıkarmanız gerek, bu da sisteme göre değişmekle beraber anakart ve kasa etrafındaki tasarım bütünlüğünü bozabiliyor.

MSI Spatium M580 ve M570 Pro. Benim şahsen denediğim en hızlı NVMe SSD’ler oldular ve bugün üst segment, limitsiz bir kasa toplayacak olsam aklıma gelecek ilk M.2 formu SSD’ler haline geldiler. Peki sen olsan hangisini tercih ederdin diye soracak olursanız M570 Pro’yu tercih ederdim, parçacıklı iş yüklerinde biraz daha iyi, uzun süren yazmalarda da daha iyi. İşin içine fiyatlar girdiğinde hangisini alırdım? Hangisi daha uyguna geliyorsa onu alırdım çünkü çoğu zaman minimal farklar görüyorsunuz, ikisi de üst segment kasalara gidecek çok iyi çözümler.

 


B
geçen ay
Akıllı saati kredi kartına çevirmek! \"Maximum Mobile\"Bu video İşbankası sponsorluğuyla çekilmiştirBu videoda Samsung Galaxy Watch 4 ve üstü akıllı saatlerinizi Maximum Mobile ile nasıl kredi kartına çevirebileceğinizi anlatıyor, günlük alışverişlerimizi yapıp gerçek hayatta test ediyoruz.    


B
geçen ay
Vodafone IOT ile ülke çapında tasarruf! \"Vodafone Business\u0027a sorduk\"Bu videoda Vodafone Türkiye'nin bulut depolama ve IOT yani nesnelerin interneti tarafındaki yatırımlarını masaya yatırıyor, müşterilerinin deneyimlerini değerlendiriyor, gelecek planlarını soruyoruz.Vodafone Business’ın IoT Day etkinliğinde bir araya geldiğimiz Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu’yla Vodafone Business’ın nesnelerin interneti dünyasında yaptıklarını ve gelecekteki planlarını mercek altına aldık. Çok farklı marka ve kurumların bugün burada Vodafone Business’ın IoT çözümlerini deneyimlediklerine şahit olduk. Sizler bugün bu etkinlik hakkında Donanımhaber izleyicilerine neler söylemek istersiniz?Bu etkinlik bir ekosistem etkinliği. Çünkü aslında biz Vodafone Business olarak iletişim katmanını sağlıyoruz. Bunun haricinde hangi nesneyi akıllı hale getiriyorsak, bu nesnelerin her birini akıllı hale getirebilecek farklı iş ortağıyla beraber çalışıyoruz. Sonrasında da onları, Vodafone Business olarak müşterilerimize sunuyoruz. Bugün burada hem teknoloji iş ortaklarımız hem de bizlerle birlikte bu dönüşüm yolcuğuna çıkan yaklaşık 500 şirketin önde gelen isimleri bulunuyor. Çok canlı bir etkinlik gerçekten. Tam da bu noktada Vodafone Business’ın IoT hakkında bakışını sizden öğrenebilir miyiz?İki temel eksende gelişme var diyebiliriz. Bunlardan ilki, iletişim altyapıların iyileşmesi…  Yani önceleri 2G ve 3G’yle beraber birbirimize yazılı metinler ve fotoğraflar gönderiyorduk. 4G’yle birlikte ise bu gönderimlere videolar da dahil oldu. Şu anda bizler bir nesnenin için yerleştirdiğimiz bir kamerayla sürekli olarak o videonun içerisindeki verileri anlık olarak görebiliyoruz. Önümüzdeki dönemde 5G’yle birlikte IoT tarafındaki veri alışverişinin çok hızlı bir şekilde artacağını söyleyebiliriz. Şu anda Vodafone Business olarak tüm dünyada 175 ülkede 175 milyondan fazla nesneyi akıllı hale getirdik. Bunun içerisinde akıllı hale getirdiğimiz fabrikalar, robotlar ve cihazlar bulunurken; akıllı şehir konseptinde de durakları ve itfaiye araçlarını da akıllandırdığımızı söyleyebilirim. Dünya üzerinde şu anda 18 milyar akıllı nesne birbirine bağlantılı halde bulunuyor. Bunun 2033 yılı itibariyle 40 milyar olması bekleniyor. Dolayısıyla diyebiliyoruz ki, kurumların IoT teknolojilerini kendilerine entegre edebilmesi ve bu yolculuklarında onların teknoloji ortağı olabilmek, Vodafone Business’ın en önem verdiği konuların başında geliyor. Bahsettiğiniz bu gelişmeler birtakım yatırımları da beraberinde getiriyor. Vodafone Business’ın son dönemde gerçekleştirdiği yatırımlardan kısaca bahseder misiniz?Bizler Vodafone Business olarak son dönemde özellikle bulut bilişim sistemleri, siber güvenlik ve IoT çözümlerine yatırım yapıyoruz. Regülasyonlardan dolayı da aslında IoT’deki verilerin, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalması çok önemli. Burada da topladığımız veriler arttıkça bu verileri güvenli veri merkezlerinde toplamamız ve sonrasında bu veriler üzerinde analizler yapmamız gerekiyor.  Buradaki ihtiyaçtan yola çıkarak Türkiye’de toplamda 5 veri merkezi kurduk. Bu merkezler İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunuyor ve veri merkezlerimiz kendi içerisinde yedeklilik altyapısıyla çalışıyor. Son olarak İzmir’de kurulan veri merkezimize yaklaşık 100 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde orayı müşterilerimizin hizmetine sunacağız. O yüzden Vodafone Business olarak veriyi saklayan, analiz eden, sonrasında da bunun siber güvenlik tarafında da güvenlik katmanlarının yatırımını yapan; tüm bunları da IoT cihazlarıyla şehirleri ve fabrikaları birbirine bağlı ve akıllı hale getiren bir altyapıyı kuracak bir ekosistem oluşturacak şekilde harmanlayacak bir yapıda olmak kaydı ile yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Nesnelerin interneti bir dijital ekonomiye doğru gidiyor. Şu an silolar halinde bağlantılardan bahsedebiliriz. Yani bir fabrika içindeki makine parkı kendi içinde bağlantılı ya da bir otomotiv şirketi kendi araçlarını birbirine bağlıyor. Biz burada bir dijital broker’lık yapmaya soyunduk. Burada da Blockchain ve IoT teknolojilerinin birlikte çalıştığını görüyoruz ve her sim kartı dijital bir varlık haline getiriyoruz. O dijital varlık da böylelikle başka bir dijital varlıkla konuşabiliyor. Bu cihazlar birbiriyle konuşurken, arka tarafta da finansal altyapıya da bu Blockchain zincirine dahil ettiğimizde ödemeler de otomatik bir şekilde alınıyor olacak. Bütün bu teknolojilerin birleşmesiyle birlikte Blockchain zincirine dahil olan akıllı SIM’lerin birbirleriyle konuştuğu bir dünyada, örneğin bir limana yanaşan konteyner otomatik olarak kendisinin geldiğini haber verecek ve buradaki teslimatlar azalacak. Kısacası önümüzde çok heyecanlı günler bizleri bekliyor. Şirketlerden IoT tarafında sizlere hangi talepler, hangi istekler geliyor? Orada somut örnekleriniz var mıdır?Bugün burada etkinliğimizi gerçekleştirdiğimiz merkez, Ataşehir’de bulunan Türk Metal İş Sendikası’nın kurduğu ve bizim de 5G sağlayıcısı olduğumuz MEXT İnovasyon Merkezi. Vodafone Business olarak bizler, buraya müşterilerimizi davet edip onlarla inovasyon çalışmaları yapıyoruz. Onların iş ihtiyaçlarını hangi teknolojilerle çözebiliriz, bunları deneyimliyoruz. Kapımız bütün müşterilerimize açık, onları da buraya davet ediyoruz. IoT tarafında birkaç senaryo çok ön plana çıkıyor. Sizlerin de bildiği üzere enerji, bugün en büyük maliyet kalemlerinin başında geliyor. Bir AVM’nin içerisindeki perakende zincirinde bir fabrikaya kadar, herkes şu anda elektrik maliyetlerini nasıl azaltırım, buna çözüm arıyor. Bunun hem maliyet bacağı var hem de sürdürülebilirlik ayağı var. O yüzden bu sorun, kurumların bir numaralı önceliği. Biz de bu sorun paralelinde Red Enerji çözümümüzü geliştirdik. Gerek iklimlendirme gerek aydınlatma olsun, elektrik sarfiyatı yapan o işletmelere bu cihazımızı yerleştirerek, IoT teknolojisiyle onları yöneterek maliyetlerde yüzde 30’a varan tasarruflar elde edebiliyoruz. Hatta geçtiğimiz haftalarda bir çalışma yayınladık. Bu çalışmamıza göre eğer bu müşterilerimizde elde ettiğimiz faydayı tüm Türkiye’de yaygınlaştırıyor olabilseydik, GSYİH’ye yaklaşık 21 milyar TL’lik bir katkı sağlamış olabilecektik. Peki bununla beraber Red Enerji sürdürülebilirlik alanında ne gibi tasarruflar sağlayabiliyor?IoT projeleri çok temelde verimlilik sağlıyor. Red Enerji projesiyle pazar araştırmasıyla şunu gördük; eğer Red Enerji’yle elde ettiğimiz bu tasarrufu Türkiye’nin tüm sanayi şirketlerine yaygınlaştırabiliyor olsaydık, toplamda 3 milyon tonu aşkın karbon salımını da engellemiş olacaktık. Son olarak bağlantılı araçlara gelecek olursak, buradaki vizyonunuzu öğrenebilir miyiz?Otomotiv sektörü teknolojide de IoT alanında da ciddi bir şekilde öncü sektörlerin başında geliyor. Uzun zamandır araçların lokasyon takibini yapabilen teknolojiler var. Yakın zamanda bunun üzerine bir katman daha geldi. O da özellikle otomobillerin yolda kaldığı takdirde hem polis hem de sağlık hizmetlerini arayabilecekleri bir acil SOS çağrısı yapabilecek şekilde bağlantılı olması... Biz buna eCall diyoruz. Şu anda da Türkiye’ye baktığımızda milyonlarca araç hep lokasyon takibinde hem de eCall teknolojisiyle dışarıya arama yapabiliyor. Önümüzdeki dönem için bu araçların yürüyen bir bilgisayar haline gelebileceğini söyleyebiliriz. O yüzden araçların içerisindeki yazılımların sürekli olarak güncel tutulması gerekiyor. Bunun yanında araçlarda yazılımsal bir problem olduğunda bunlara merkezden müdahale edilebiliyor. O yüzden araçların bağlantılı olması ve iki yönlü veri alışverişi bizler için çok kritik. Yani hem merkezde yapılan değişikliklerin sahadaki milyonlarca araca anında iletilebilmesi hem de araçların içerisinde olası bir arızayı merkeze bildirmesi de hayati önem taşıyor. Yine araç içerisindeki sosyalleşme, belirli platformlara erişim gibi multimedyaların entegre bir şekilde sürücülere verilebilmesi de araç içindeki bağlantının önemli boyutlarından bir tanesi. Şu anda Türkiye’de 4 otomotiv markasıyla anlaşmalarımızı yaptık. Önümüzdeki dönemde hepimiz bunları deneyimliyor olacağız. Teknoloji basını olarak bu vermiş olduğunuz bilgiler hepimizi gerçekten çok heyecanlandırıyor. Umarım Donanımhaber okuyucuları da bu heyecanımızı paylaşmıştır Özlem Hanım.Ben de bu heyecanımızı bizlerle bugün burada paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Geleceğin çok heyecan verici olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyorum… 


B
geçen ay
Eski Pro mu, Yeni orta segment mi? \"Anker Liberty 4 NC\"Bu videoda ANC'li Anker Liberty 4 NC TWS kulaklığı, eski ama üst segment Liberty Air 2 Pro ile kıyaslıyoruz. Form, mikrofon, ANC, ses kalitesi, kullanım süresi, tüm detaylarıyla karşılaştırdık.🛒 Satın almak için:Anker Liberty 4 NCAnker Liberty Air 2 Pro


B
geçen ay
Apple WWDC 2024 etkinliği Türkçe canlı yayınla DH\u0027de!Apple bugün Türkiye saati ile saat 20.00'de başlayacak WWDC 2024 etkinliğinde yeni özelliklerini tanıtacak. iPhone'a gelecek yapay zeka özellikleri ilk kez gösterilecek. Yeni iPadOS, yeni MacOS ve Apple Vision 2 güncellemeleri duyurulacak.Apple'ın WWDC 2024 etkinliğini Burak Şolt'un Türkçe simultane çevirisi ile canlı olarak yayınlıyoruz. Canlı yayınımız saat 19.30'da başlayacak. Yayınımıza davetlisiniz.


B
2 ay
İster evde ister dışarıda, iş görür! \"Steelseries Arctis Nova 5 Wireless incelemesi\"Bu videoda Steelseries'in 2.4GHz ile 1ms ve Bluetooth 5.3 ile bağlanabilen kulaklığı Arctis Nova 5 Wireless'ı inceliyoruz. Malzeme kalitesi, konforu, oyun ve müzik performansı, detaylar videoda.  Ürünü satın almak için tıklayınız
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.