M

Binbaşı
20 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
144 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
M
4 yıl
Euroyu birim olarak düşünenler eğitim seviyelerini neden kıyaslamıyor
İçki, araba fiyatlarını karşılaştıracağınıza biraz da kendinizi Almanlarla kıyaslasanız? Çoğunuz İngilizce adres bile tarif edemezsiniz, kitap okuma deseniz yılda 1 Toplasan 10 üniversite hariç gerisi liseden bozma, bunlardan mezun olunca iş bulacaklarını sananlar var bi de. Kafa yoksa devlet napsın arkadaş, herkes hakettiğini yaşıyor bu dünyada
M
4 yıl
Almanya Master Öğrencisinden Kolay Almanca Öğrenme Önerileri
Arkadaşlar merhaba,

RWTH Aachen üniversitesinde master yapıyorum, bölümüm İngilizce fakat Almanca'ya da sürekli çalıştığım ve hangi kaynakların buradaki gündelik hayatıma katkıda bulunduğunu ve derslerin yoğunluğunda bile sıkılmadan çalışmama yardım ettiğini anlatmak istedim.

İlk zamanlarda kelive ve cümle çalışmak çok önemli.Sadece Akusativ, Dativ, Genitiv'in ne olduğunu bilmeniz yeterli ve bunlara göre artikeller cümle kullanım yerine göre değişiyor.

YENİ BAŞLANYALAR İÇİN GÜNLÜK PROGRAM (aşağıdaki içerikler detaylı anlatılmıştır.)

DW Warum Nicht? = 1 podcast
Learn with Anja = toplam 30 dk vidyo (konu size kalmış)
Telefonunuza memrise ve Goethe institut uygulamasını indirin, günde bir kaç saat vakit geçirin.

Buralardan öğrendiğiniz 5-10 kelimeyi defterinize not alın. 1-2 ay sonra aşağıdaki kaynaklardan ve paranız varsa iTalkiyle (yada benzeri bi siteyle) devam edebilirsiniz.


BAŞLANGIÇ


İlk olarak kitap yerine youtube'dan kaliteli ders içerikleri bulup rahat rahat temelimizi atıyoruz. Oturun yapın kahvenizi vs keyifle izleyin not alın, gidip de enayi gibi A1 A2 kuru için kursa 2000 lira verip vaktinizi boşa harcamayın. Benim Almancaya çalışmaya başladığımdan beri ve Almanya'da hala takip ettiğim kanallar;
Deutsche Welle
Kesinlikle en iyi kaynaklardan biri, benim ilk Almanca'ya başlangıcım Warum nicht podcasti ile olmuştu. Pdf + mp3 şeklinde takip edebiliyorsunuz. Size bir hikayeyi anlattığı için sıkılmadan takip edebilirsiniz.https://www.dw.com/tr/ders-01-bu-bir-%C5%9Fark%C4%B1/a-293588


Learn with Anjahttps://www.youtube.com/channel/UCZwegPHTG4gvnR0WLzaq5OQ
Anja'nın hem enerjik hem de komik bi anlatma şekli var, sıkılmadan izleyebilirsiniz.


Zamanla cümle yapısını, ve temel kelimelerini öğreneceksiniz. Ondan sonra daha çok kelime ağırlıklı yüklenmeniz gerekmekte.

KELİME

https://ankiweb.net/shared/info/463280893

4027 kelime kullanım sıklığına göre dizilmiş, günlük 5 10 20 ne kadar vaktiniz varsa.

Şimdi kelime çalıştığınızı varsayalım,

die Nachfrage: the demands

Eğer bu kelimeleri sadece böyle ezberlerseniz hiç bi yerde kullanamazsınız, konuşmada ve yazmada en büyük sıkıntı cümle kurmak. Siz cümle yapısını tamamen ayrıştırıp sıfırdan tekrar kurmaya çalışıyorsunuz, bu ilk aşamada imkansız. O yüzden kelimeyi bi cümlede görmek için
https://www.linguee.de/deutsch-englisch/uebersetzung/Nachfrage.html

yada tüm kullanımlarını görmek için
https://www.collinsdictionary.com/

Die Nachfrage nach dem neuen Produkt ist enorm.

Cümle olarak çalışırsanız aynı zamanda cümle içindeki diğer kelimeleri (Produkt, enorm, neue) gramer yapısını (Nachfrage'nin edatının nach olması, ondan sonra dativ gelmesi...) gibi bir çok şeyi çıkarabilirsiniz. Hem de aklınızda tek başına hiç bi anlam ifade etmeyen bi kelimeyi tutmak yerine, o kelimeyle bağlantılı 3 kelimeyi ortak bi tema içinde çok rahat öğrenebilirsiniz.DİNLEME


Extra-Germanhttps://www.youtube.com/watch?v=iGovllrEsF8&list=PLRps6yTcWQbpoqIOCmqMeI1HLnLIRmO_t
Bu diziye biraz ön yargılı yaklaşmıştım ama inanılmaz komik ve öğretici. Amerikadan Almanya'ya giden Sam'i anlatıyor ve onun düştüğü durumlara emin olun siz de düşeceksiniz.

DW Podcastleri http://www.dw.com/de/media-center/deutschkurse/s-100816?filter=&type=17&programs=17269854&sort=date&results=68

KONUŞMA


nachrichtenleichthttps://www.nachrichtenleicht.de/startseite.1899.de.html

Bu site haberleri basit bir dille yazıyor ve podcast olarak yüklüyor. İlk olarak kendi kendinize sesli okuyun daha sonra podcasti dinleyin. Bilmediğiniz kelimeler varsa sözlükten bakın.

Youtubedan, ankiden not aldığınız cümleleri sesli okuyun sanki birine cevap veriyor gibi. Kelimeleri rahat ezberlemek istiyorsanız telaffuzu ile birlikle bilmeniz gerekiyor öbür türlü karışık kelimeleri aklınızda tutamazsınız.

iTalki

iTalki'de hocanızı seçtikten sonra skype üzerinden karşılıklı 30-60 dk konuşmaya başlıyorsunuz. Belli bir seviyeye geldiğinizde (çalışmaya başladıktan 1-2 ay sonra), italkiden özel ders almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ayda 4 saat ders alsanız, yani her haftasonu 1 saat toplam 250-350 lira arasına denk geliyor. İlerlemenize ciddi anlamda bir katkısı olacaktır. 5-10 saat sonra Almancanızda inanılmaz bir ilerleme olduğunu farkedeceksiniz. (reklam gibi oldu biraz ama herhangi bir link paylaşmadım italkiye benzer skype üzerinden ders aldığınız daha ucuz bir site bulursanız bana da yazın İngilizce için engoo yu kullanmıştım çok daha uygundu tabi.)

Benim kullandığım günlük program;

Günlük ankiden 30 kelime ve bu kelimeleri içeren cümleleri kendi kendime konuşuyorum, aynı zamanda youtube kanalında hoşuma giden cümleleri durdurup not alıyorum ve vidyoda söylediklerinden sonra ben de söylüyorum bir kaç kere tekrarlayıp.
Slow german ve dw'den toplam 30 dk dinleme. + olarak netflixden izlediğim tüm diziler Almanca dublajlı Almanca altyazılı, başlangıçta İng dublaj Alm altyazı yapıyordum.


Bu şekilde çok rahat 2-3 ayda A2 sınavınız vs varsa geçersiniz, güzel de konuşursunuz. Zamanla kelimeler kompleks olmaya başladığında ve siz de cümle olarak çalıştığınız için ileri seviyelerde bile bu kaynaklar çok faydalı.

Ekstra Kaynaklarhttps://www.reddit.com/r/German/ http://de.webfail.com/ (9gag'in Alman versiyonu)https://www.notesofberlin.com/ (berlinde gördüğü komik notları paylaşan blogger)https://yourdailygerman.com/ (kelimeleri detaylı anlatan blogger)


Her önüne gelen kitap, "set" vs yapıyor böyle 3 ayda c1 olun vs mucizevi şeylere para kaptırmayın, eğer olsaydı aachenda bütün yabancı öğrenciler almanca konuşuyor olurdu, bu işin sihirli değneği yok sürekli pratik ve zaman harcamak gerekiyor. Ders çalışmakla Dil çalışmanın alakası yok oturayım günde kitaptan 10 saat çalışayım olmuyor ne yazık ki. Benim verdiğim kaynaklar dışına fazla çıkmayın, youtubeda çok fazla içerik var iş takip edemeyeceğiniz yerlere gider. Olabildiğince basit tutun. Herkese bol şans.
M
5 yıl
Vasıfsızlar neden Avrupa hakkında yorum yapıyor
Liseyi zor bitirmiş ve çer çöp ünilerden mezunlar neden milliyetçilik taslayıp beğenmeyen gitsin diyor, zaten seçim hakkınız yok ha marsa gitmek ha avrupaya gitmek aynı şey sizin için. Gören de çok iyi eğitim alıp da Türkiye'de çalışmayı seçmiş insanlar sanacak triplere bak yaw

+ Bunun bi versiyonu da Türkiye'yi Almanya'yla kıyaslayanlar, sen de üret senin de alım gücün yüksek olsun. Katkı değeri yüksek bi şey üretecektin de Erdoğan mı durdurdu? Hayalleri araba ve içkiden ibaret, asgari ücretle amelelik yapan tipler karıştırmasın gençlerin aklını.

Buradan lisede, ünide okuyan kardeşlerime çalışın kendinizi geliştirin ileride seçim hakkınız olur ya yurtdışında yaşarsınız yada Türkiye'de bir şeyleri değiştirmeye çalışırsınız.
M
6 yıl
Goethe Seviye Tespit Hakkında
Goetheye gitmeyi düşünüyorum ama A1.1den başlamak istemiyorum biraz bilgim var.

Seviye sınavına yönelik kaynak önerebilir misiniz Almanca-İngilizce daha iyi olur hatta
M
6 yıl
Adana kebabın yanına ayran mı kola mı
İftara hazırlık yapıyoruz da akşama ne alayım beyler
M
7 yıl
Ankarada Gezilecek Yerler
merhaba arkadaşlar önümüzdeki 3 gün anakrada olacağım mutlaka git görmeden gelmed dediğiniz yerler varsa yazın lütfen. Ayrıca yemek mekanları da önerirseniz sevinirim.
M
7 yıl
Enpara CS GO pazarında geçerli mi?
Pazardan key, skin vs aldığımızda %50 iade geliyor mu karta
M
7 yıl
Dosyalarla Aynı İsimli Klasör Oluşturmak [Files 2 Folder]
Türkçe sitelerden böyle bi program bulamadım, yabancı kaynaktan buldum burda dursun ilerde birine yarar belki.

Örnek;

ali.pdf
veli.pdf
.
.
.


bu şekilde dosyalarınızı ali veli klasörleri altında toplamak istiyorsanız bu programı kullanabilirsiniz.

http://skwire.dcmembers.com/wb/pages/software/files-2-folder.php
M
7 yıl
Maçların neden RiotGamesTurkish'den izlenmeyeceğinin kanıtı [SS]
Her ikisi de source'da aradaki kalite farkına bakın, RiotGamesden telefonla çekip yayınlıyolar heralde

http://www.twitch.tv/riotgames
< Resime gitmek için tıklayın >

http://www.twitch.tv/riotgamesturkish
< Resime gitmek için tıklayın >
M
7 yıl
20 Dklık Ceza Varken Weste Geçmek?
Hesabı taşıyınca bu ceza devam ediyor mu yada oyunları etkiler mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.