D

Yüzbaşı
23 Mayıs 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
56 üye
Görüntülenme (?)
115 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
D
4 yıl
Amd Ryzen 5 2600X inceleme
Sevgili donanımhaber sakinleri, umarım her şey iyi gidiyordur. Amd Ryzen 5 2600x inceleme makalesi ve videosu hazırladım. Sizlere yaşadığım deneyimleri ve işlemci ile alakalı tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Umarım hoşunuza gider.
Sistemde özel mofsetle ve kaliteli kompanentlerle gelen ASUS X470 Plus gaming anakart kullandım. 2600X'i giriş seviyesi testler için çekici sunumuyla dikkat çeken Asus RX560 ekran kartı ile kombinledim. Anakart ve ekran kartının detaylarına açıklamadan bakabilirsiniz. 2x8 XPG 16 GB bellek kullandım. SSD kullanmayı da ihmal etmedim. Stok soğutucum olmadığı için de önceki testlerde olduğu gibi sıvı soğutma ile ilerledik. Hiç bir güç problemi yaşamak istemediğim için de başımı ağrıtmayan Masterwatt 750W bronz psu kullandım. Sistem hazır hale geldi ve kader anı denilebilecek güç verme noktasına geçtim ve sistem sıkıntısızca açıldı bios ayarlarını standart ayarlara alıp yoluma temiz bir sistemle devam ettim. Şimdi ekrana işlemci gücünü ve 560 ile aldığı değerleri yansıtacağım ve ardından 1070 ile neler yapmış onları da göreceksiniz.

İşlemciyi 4.3 GHz hızlara çıkarttım. Hatta 4.4 küsürde de açtım 4.5 GHz hızlara da zorladım ama windows noktasında verim alamadım sağlıklı bir şekilde başlamadı. çünkü bios güncellemesine ihtiyaç duyduğunu düşünüyorrum. Önceki serideki gibi illaki daha verimli bioslar zamanla karşımıza çıkacaktır. Voltaj ayarları ve özel ayarlar mesela Crosshair serisinde daha detaylıdır. Bu kullandığım anakart daha çok her koşula göre optimize edilmiş stabilite bazlı bir anakart. O yüzden manuel noktası daha kısıtlı ve offset ile ilerlemeye çalıştım o da yetmedi sabaha kadar her ayarını kurcalayıp Ryzen Master ile denedim. Şimdilik bu kombinasyonda yakaladığım değer 4.3 oldu. Şimdilik bi ortam sakinleşsin ROG serisi bir kartla daha da fazla frekans denemeleri yaparız. Aslında bu durum hem beni yordu hem de yüzüm düştü derken tekrar heyecanlandım çünkü overclock noktasında aslında şunu fark ettim minicik bir frekans artışı ve voltaj takviyesi bile özellikle cinebenchte beklediğimden daha yüksek bir skor almama sebep oldu ve r7 1700 ile i7 8700K'yı geçmiş bulundum Vay anam vay. Oyun noktasında ise 1 fps'lik bir fark elde ettim. Bir başka hoşuma giden kısım aslında aşırı voltaj vermeme rağmen sıvı soğutmanın da etkisiyle korktuğum sıcaklık derecelerine çıkmayıp stok hale çok uzak olmayan bir şekilde takılmasıydı. Devam edelim, Ryzen 5 2600X ile RX 580 ya da vega denemek isterdim. Çünkü yüksek seviye kartları kaldırabilecek kapasitede olduğunun ışığını da testler sonucu yaktı. Daha çok kurcalarız hiç merak etmeyin frekanslı dostlar.


Videoyu izlemek için tıklayınız
D
4 yıl
Yeni Steelseries oyuncu kulaklıkları
Merhaba sevgili dh dostları, merak eden arkadaşlar için 2 adet oyuncu kulaklığı incelemesini buraya bırakıyorum. Hem Arctis 5 ile Arctis PRO'yu kıyasladım, hem de Steelseries Arctis PRO Wireless'ı inceledim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Öncelikle Arctis Pro ve 5'in dengeli bir sürücü yapısıyla gelmediğini belirtelim. Yapısı gereği daha çok oyunlardaki seslere odaklı ilerlemişler. Zaten olması gereken de bu. Her iki kulaklığın da ses şiddeti benzer olsa da Pro'nun vurgulu yapısı onu iki tık daha öne taşımış. Tabi sadece bunun da etkisi değil. Akustik olarak sürücü pad yapısı Pro'da daha yoğun olduğu için sesi olması gereken seviyeye yakın bir şekilde iç bölmede tutabiliyor. Yani biraz daha iyi bir izolasyına sahip olması avantaj sağlamış. Özellikle tiz sesler her iki sürücüde de daha ön planda kalabiliyor. Bu da şu anlama geliyor mermi, füze gibi daha doğrusu ince sesler bir süre sonra diğer azıcık sesleri bastırabilir. O yüzden engine 3 ile mutlaka 12 KHz'lık ekolayzer ayarını 2 tık kısmanızı tavsiye ediyorum. Aksi taktirde yüksek ses şiddetinde kullanırken diğer sesleri seçmeniz bir tık zorlaşabilir. Her ikisinde de benzer bir sürücü kullanmışlar ama HiFi etiketli Arctis Pro kesinlikle çok daha farklı bir tınıya ve sıcaklığa sahip. Açıklamak gerekirse bas sesler ve kulaklıktaki hafif titreşim daha fazla oyunun içine ya da müziğe hapis olmanıza sebep olabilir. Arctis 5'e nazaran Mesela patlama sesleri, davul sesleri ve elektronik seslerdeki tonlamalar bana biraz daha sıcak ve vurgulu geldi. Artis 5'i söndürmüş diyebilirim. En azından Arctis Pro bas gücü ile bir nebze de olsa dengeleyebiliyor ama Arctis 5 o konuda çok başarılı gelmedi bana.
Rahatlık açısından Arctis 5 Pro'ya nazaran daha hafif ve rahat geldi. Mesela Pro ile 2 saat oyun oynuyorsam bu süre 5 ile iki katına kadar çıkabildi. Fakat şöyle bir dez avantaj var Arctis 5 aşırı esnek ve bir süre sonra kafaya büyük gelebilecek potansiyele erişebilirken Arctis Pro metal taş yapısı sayesinde şeklini iilk günkü gibi koruyabiliyor. Hem daha dayanıklı hem de ağırlığını daha da fazla hissettiren bir kalitede.

Arctis Pro
< Resime gitmek için tıklayın >
Tiz: Lakin 5'den daha şiddetli ve içine çekici bir kalitede onu da belirteyim. Lakin şöyle bir durum var rock blues ve jazz türleri dinleyenler için kulaklığın sıcaklığı yadsınamaz. Oyunlarda da uzaktan gelen mermi seslerini bile net bir şekilde duyma avantajını bizlere sunabiliyor.
Mid: Mid bas sesleri tamamlar nitelikteydi. Gerçekten tüyleri diken diken edebilecek nitelikte her sesi canlı ve berrak bir şekilde yansıtabildi. Basla birlikte her ikisinin de yüksekliği ve armonisi hoşuma gitti. Elektronik seslerden tutun da telli, yaylı ve perküsyon çalgılara kadar çoğu ses istediğim kıvamdaydı. Yalnız ekolayzer ayarı şart çünkü tiz sesler baskın çıkmaya çalıştıkça uzun süre dinleme imkanı da kalmıyor. Kısınca da kulaklığın tadından yenmiyor.
Bas: Pro'nun en sevdiğim kısmı da buydu. Bas sesler bana çok başarılı geldi. Arctis 5 ile yakalayamadığım o sıcaklığı bana sunabilmesi içimi ısıttı. Rnb pop,trip hop vb. türleri dinlerken tat alabilirsiniz.
Ses Tınısı: Sahne geçişleri başarılı, farklı enstruman ya da oyun efekt sesleri ayrı ayrı belirgin bir şekilde gelebiliyor.

Artıları
Yüksek çözünürlüklü ses etiketiyle rakiplerini terletebilir
DTS X ile 360 derece üst kalite ses alma imkanı ve çevreleyen ses
Nefes alan rahat padler
Yüksek ses şiddeti ve seste berraklık
Her türlü platforma uyumlu
Dönebilen Padler
Boynumuza Asabiliyoruz
ÜSt Kalite Malzeme
Kolay ayar imkanı
Kulağı tamamı ile kaplıyor

Eksi Yanlar
Tizler çok yüksek
Herkesin Ulaşabileceği Bir Konumda Değil

Arctis 5 Pro
Tiz: 3.8/5 4/5
Mid: 4/5 4.5/5
Bas: 3.8/5 4.2/5
Sahne Performansı: 4:/5 4.5/5

Videoyu izlemek için tıklayınız

Steelseries Arctis Pro Wirelesss İnceleme

Aslında PRO Wireless dikkat çekici full potansiyele sahip bir kulaklık. Nasıl full potansiyele sahip, her türlü güncel bağlantıyı desteklediği gibi yüksek çözünürlükle pekişmiş özel sürücü anlayışı ile geliyor. Optik bağlantı ile gelmesi televizyonlarınızda bile kullanabileceğinizi göstermekte. 40 mm'lik daha geniş çepere sahip özel neodimyum mıknatısla gelen kullaklık bizlere seste kristal netliğinde bir berraklıgın önceden haberini veriyor. Kulaklık ile alakalı deneyimlermden bahsedecek olursam daha kafama geçirir geçirmez ses geldiği an tüylerim diken diken olmaya başladı. Ciddi anlamda en kaliteli kablosuz oyuncu kulaklıklarından biri olduğunu hissettirdi. Ben böyle hissettiysem sanırım ilk kez deneyecek biri de direkt sevdalanırdı diye düşünüyorum. Senfonik bir oyun müziği dinlediğinde zaten hayda bir anda savaşın içindeyim heralde diye düşünebilirsiniz.
Kulaklık aşırı keyifli, telefon ile bluetooth üzerinden kullanmak tam da aradığım kalitedeydi. Aynı zamanda mobil oyunlar için de çok iyi bir dost olmuş. Kopan, takılan sesten ziyade pürüzsüz akıcı bir kalite hakimdi. Çıt pıt gibi patlama sesleri gelmiyordu. Ayrıca kablosuz olarak çift bant desteği ile gelmesi de sinyal kalitesini arttırmış. bluetooth profilelrini desteklemesi hoşuma gitti kablosuz sesli görüşmelerde performansı çok iyi olsa da sesli bağlantı bildirimleri zayıf.
Kablosuz oyun deneyimi çoğu kablolu kulaklıktan bile kat kat daha iyi diyebilirim. 7.1 performansı da çok hoşuma gitti. DTSX eminim sizi de içine çekecektir. Film izlerken sahnelerde kaybolabilirsiniz. Oyun oynarken de patlama, mermi, ayak sesi, fantastik sesler ve atmosfere has efekt sesleri iç okşayan nitelikte. Ben kullanırken çok keyif aldım lakin çok uzun süre kafada kaldığında az da olsa ağırlığının baskısını hissettiriyor. O durumda da boynumuza kolayca asabiliyoruz. Müzik için de kullanılabilecek dışarıya çıktığınızda da çekiciliğini konuşturabilecek bir yapıda. Bas sesler vurgulu ve derin, mid kristal netliğinde tizler ise yine bir tık fazla. Ekolayzer tepkisi hoşuma gittiği için sürücüyü dengeleyebilmemiz avantaj sağlamış. Kurcalarken keyif alabileceğiniz her türü dinlemeye müsait, kafanıza göre özelleştirebileceğimiz bir kulaklık olmuş. Ayrıca en iyi mikrofonlardan birine sahip. Ses kalitesinin profesyonel bir mikrofondan aşağı kalır yanı yok. Ek olarak Artılar ve eksiler noktasına da değinmeden geçmeyelim.

< Resime gitmek için tıklayın >
Bağlantı Kablosuz Çift 2.4 Lag Free
Bluetooth 4.1
Mesafe: 10 Metre
Kullanım Süresi 20 Saat
Direnç: 32 ohm
Frekans: 10-40.000 Hz
HAssasiyet: 92 dBSPL @1KHz/1mW
Harmonic Distorsiyon: <1%
Sürücü Neodimyum 40 mm

Mikrofon: Bidirectional Noise Cancelling
Frekans: 100-10.000 Hz
Hassasiyet: -38 dBV/Pa
< Resime gitmek için tıklayın >
Artılar:
Kablosuz ve kablo karışıklığını ortadan kaldırmış
Ek batarya ile değişerek kesintisiz müzik ve oyun deneyimi
Geleneksel kulaklıklara nazaran sürücüler iki katı daha geniş frekans hissi sunuyor
Yüksek çözünürlüklü sürücü ile inanılmaz ses kalitesi
Her türlü bağlantıya müsait
Bluetooth 4.1 ile aşırı kaliteli müzik ve oyun deneyimi
Mikrofon kalitesi çok başarılı
Üst kalite malzeme anlayışı var


Eksiler:
Karmaşık gelebilir ve sesli Bildirimler yönlendiricilik açısından zayıf
Dac ünitesi bilgisayarın ses kartını kullanmakta
Fiyatına göre NFC de olmalıydı
Herkesin ulaşabileceği bir fiyat etiketine sahip değil

Arctis PRO Wireless
Kablosuz Performansı: 4.8/5
Oyun Performansı.:4.7
Müzik Performansı:4.0
Film Perforansı:4.5
Rahatlık: 3.8/5
Kalite: 4.5/5
Fiyat: 3.5/5

İnceleme Videosu;
Videoyu izlemek için tıklayınız
D
4 yıl
Amd Ryzen 5 2400G ve Ryzen 3 2200G İnceleme
Öncelikle tüm donanım haber takipçilerine sevgilerimi sunmak istiyorum. İnceleme sonuçları inanılmaz çıktı. Intel mi Amd mi? gibi sorular yine gündeme gelecek gibi duruyor. APU kanadında 1080P yeni bir dönem başladı diyebiliriz. APU oyun testlerine de yer verilen videoda aslında ekran kartı olmadan güncel her oyunu oynayabileceğiz. Amd Ryzen 5 2400G ve Ryzen 3 2200G'yi incelediğimiz bu videoda en dikkat çeken noktalardan biri de yeni gelen yazılım sayesinde tek bir tıkla işlemcileri yada grafik birimini daha hızlı bir şekilde kullanabilmemiz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Testler sonucu aldığımız notları da paylaşmak gerekirse hiç bir problem yaratmadan tüm süreci tamamlayabildiler. Daha bunun bios optimizasyonu var, çeşitli oyunlara güncellemeler gelecek derken Windows kanadı da çalışmalara başlayacaktır. İşte o zaman işin rengi daha da fazla değişeceğe benziyor. Özellikle grafik kanadında performans çok daha fazla artacaktır.. Çünkü statik test sonuçlarında oldukça yüksek bir performans sergilese de oyunlarda optimizasyon gereksinimine ihtiyaç duyduğunu skor oranlaması ile anlayabiliyoruz. Şu anda bile 1080p de çoğu oyunu akıcı bir şekilde oynadım ki GTA 5 gibi bir oyunda orta detaylarda ve msaa açık bir şekilde oynamak en heyecanlandığım kısım oldu. Her iki işlemcinin de cinebench skorları çoklu işlem kanadı performansı ve geekbench skorları oldukça iyi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bellek kanadı testleri de ivedilik açısından sisteme canlılık getirmeye başladılar dedirtebildi. Bellek uyum problemi de yaşatmadı. Boşta 25-27 derece seviyelerinde dolaşan işlemciler yük altında pcmark 10 testlerinden de anlaşılabileceği üzere 55 derece seviyelerinde gezdi. Zaten yer yer ekranda oyun kanadında o anki sıcaklıkları da görebileceksiniz. Skorlara bakıldığında aynı zamanda şunu net bir şekilde görebiliyoruz ki 1080p render kanadında çok iyi iş görebilecek nitelikteler, kaldı ki özellikle r5'in yansıttığı performansla 4k render bile alabiliyoruz.

Detaylara buradan göz atabilirsiniz: Videoyu izlemek için tıklayınız
D
5 yıl
Msi'ın üst sınıf gaming laptopları
Merhaba arkadaşlar, bu içerikte iki adet gaming sınıfı üst kalite laptop bulunmakta. Sizlerle birlikte Msi'ın high-end diyebileceğimiz güncel donanımla pekişmiş GS63VR 7RF(Stealth Pro 4K)-266TR ve MSI GS43VR 7RE modelli bilgisayarlarını inceleyeceğiz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Msi GS63VR 7RF inceleme

GS63VR 7RF(Stealth Pro 4K)-266TR Teknik Özellikler:

- İslemci: Intel Core D07 - 7700HQ (6MB Cache Turbo Boost 3.8 Ghz)
- İsletim Sistemi: Windows 10 Home
- Ekran: 15.6" UHD 4K (3840x2160) Yansımasız
- Chipset: IntelB. HM175
- Ekran Kartı: GeForceB. GTX 1060 6GB GDDR5
- Hafıza: 16GB DDR4 2400MHz
- Hafıza YuvasD1: 2 Slot
- Maksimum Hafıza: 32GB
- SSD + HDD: 256GB SSD + 1TB 7200RPm
- Kamera: HD type (30fps@720p)
- Klavye: Programlanabilir Arka Aydınlatmalı klavye
- Bluetooth: v4.1
- Kart Okuyucu: 1x SD (XC/HC)
- Pil: 3-Cell
- Boyut (WxDxH) mm: 380 x 249 x 17.7 mm
- Ağırlık: 1.8 kg

Benim için ilk izlenim çok önemlidir. Msi bu modelde de siyah ve kırmızıyı oyuncuyu cezbettiği için tercih etmiş olmalı ki inceliği çekicilikle pekiştirmiş. İlk defa bir dizüstü canavarda manevi bir anlam yüklenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Ürün tam açıldığı zaman bir katanayı andırıyor. Özellikle oyun oynarken gücü sembolize ettiğini de belirtelim. Bu tarz sembolik detayları çoğu gamer eminim gözden kaçırmıştır. Görsel zenginliğin malzeme kalitesiyle buluştuğu bu canavar 9800 TL'lik fiyatı ile dikkat çekerken 4K ekranla gelmesi ve güçlü bir ekran kartı ile donatılması cezbetmiyor değil. Bu gün 4k bir monitör almaya kalktığımızda yanında da ekran kartını koyduğumuzda kafadan 3500 TL para ödeyebiliyoruz. Yine de bu tarz ürünlerin mühendislik anlayışı ve görsel sunumu kitle seçmekte. 41 adet bıçakla donatılmış özel fan sistemine sahip bu ürün metalin elde bıraktığı hoş hisle birlikte çok güçlü alttan aydınlatmaya sahip rgb tuş takımıyla günümüz beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek nitelikte. Nedense ekran 15.6 olsa da sistemin açık hali gözümde 17 inc olarak tezahür ediyor.
Yine girintili çıkıntılı ön kapak msi'ın ejderha logosuyla pekişmiş ve kavisli kenarla bütün ile pürüzsüz bir uyum yakalamış.
Tasarımda en çok dikkatimi çeken nokta ise gövde ızgarasının hoparlör ve soğutma kanalını gizlemesi diyebiliriz. Bunun dışında alt yüzde bulunan üst kalite kaplama ise su ve leke tutmayan bir yapıda. Özellikle high end kulaklıkalrda bu malzemeden çok rastlamıştım. Cidden bambaşka bir his ve dokuya sahip. Yine bu modelde de ekstra ortaya konumlandırılmış kaymaz ayağa rastlıyoruz. Dayanıklıktan ödün vermeyen msi'ın ince işçiliğini konuşturduğu nokta ise soğutma kanallarını ustaca gizlemiş olması diyebiliriz. Özellikle arka yüzey çekici bir sunuma sahipken standart makinelerdeki gibi itici soğutucu kanalı görüntüsüne sahip değil. 7re phantom proyaya nazaran 17.7 mm'lik daha da ince yapısı onu ultrabook sınıfına rahatlıkla sokuyor. Ürünün sağ kanadına geçtiğimizde karşımıza usb 3.1 gen 2, mini display hdmi ve standart usb portu çıkarken dikkat çeken kırmızı hatlı metal güç tuşumuzu da görebiliyoruz.
karşı kutupta ise 3 adet usb 3.0, kart okuyucu, ethernet girişi ve altın kaplama ses giriş çıkışlarını görebiliyoruz. Ek bağlantı ihtiyacı duymayacağınız bir gaming laptop diyebiliriz.

Açıkçası üst kalite malzemeyle donatılmış ince bir gamin laptop arıyorsanız tasarımı size fazlasıyla yanıt verecektir. Şimdi geldik en heyecanlı kısım olan performans kısmına. Ürünü yaklaşık 3 gündür aralıksız test ediyorum bu hususta herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Lakin 4k oyunlarda aşırı yorulduğu zamanlarda %5'lik donanımsal kayba uğrayabiliyor. Tabi benim kadar sınırları zorlayacağınızı düşünmediğim için test prosedürlerinin aksine standart kullanımda akıcı ve kullanımı keyifli bir makine olmuş. Özellikle xboost özelliklleri ve tek bir ekrandan her türlü donanımsal yazılımsal faalilyetleri kontrol edebilmemiz hoşuma gidiyor. Sistemi kafamıza göre özelleştirebilir ek olarak oyunlara özel makro için engine 3 programına baş vurabiliriz. Klavyenin kullanımı çok rahat ve numerik tuşların da olması hoşuma gitti, yüzeyi iyi değerlendirmişler. Touchpad ise diğer modellere nazaran bana biraz daha kaliteli ve akıcı geldi. Normal kullanımda 5 saatin üzerinde performans sergileyen ürün yük altında 2 saat 15 dakika kadar dayanabiliyor. Batarya konusunda 4K ekranın güç tüketimi haliyle 1080p dizüstü bilgisayarlara nazaran fazla olabilmekte. Performans ve kalite arttıkça güç dengesi haliyle zorlaşabiliyor.

Sistemi gta 5 hitman tombraider gibi oyunlarla test ettim. Çeşitli benchmarklarla da sınırları zorladım. Bu hususta 4k performansı güncel oyunlarda msaa kapalı bir şekilde yeterli düzeyde. Tabi 60 Hz sınırında kalabileceğimiz gerçeği de hoşuma gitti. Cs:GO lol gibi oyunlarda da 4K çözünürlükte keskinliği sonuna kadar arttırabilirsiniz. Phantom Pro'ya nazaran biraz daha az sesli çalışan ürün genelde 38 db dolaylarında seyretti. Yük altında ise hissedilebilirlik sınırını birazcık daha fazla aştı diyebiliriz. Yer yer sistemin çıkardığı sesi ve sıcaklık değerlerini ekrana vereceğiz. Klavye yüzeyi sıcaklık değerleri korktuğum düzeyde çıkmadı, ekrana geçtiğimizde ise içimiz daha çok rahatlıyor. İşlemci ve ekran kartımız yük altında sıcaklık sınırına doğru koşsa da kasa sıcaklığı alt yüzeye emecek ve genel olarak yayabilecek kapasitede kaliteli donatılmış.

Ürünün ses kalitesine geçtiğimizde nahimic 2'nin artısı ve ses çıkış performansına msi'in amfi edasında sağladığı katkı yadsınamaz. HEr türlü kulaklığı besleyebilirsiniz. Hoparlör performansı ise beni daha bu sefer tatmin edebildi. Müzik dinlerken ses şiddeti taşınabilir hoparlör ya da ek hoparlör almamı gerektirmeyecek düzeydeydi. Tizler başarılı baslar da oyunlarda kendini belli edebiliyor. Lakin çok fazla tiz seslere yüklenmemenizi öneririm hoparlörümüz ekolayzer ayarı ile tadından yenmeyecek kıvama gelmekte.

Sistemimizin pcmark 10 testi beklediğimden daha iyi sonuç verdi bu da işlemci kapasitesini yerine göre randımanlı kullandığını gösteriyor Sistemde kullanılan gen 3 ssd ise yazma performansı bakımından daha iyi performans verebildi. Güncel depolama çözümlerini destekleyediğini de belirtelim.

Geniş açı ekrana geçtiğimizde ise aslında şunu söylemekte fayda var intel ve nvidia yavaş yavaş msn'in oyuncu vizyonununu yakalamaya başlamış, bunu ilerleyen zamanlarda daha net göreceğiz. Ekran kalitesinden bahsetmek gerekirse ips panelimiz standart düzeyde bir kontrast oranına sahip.

Kısaca rgb ile zenginleştirilmiş performansına nazaran hafifliği ile ben buradayım diyen bir ürün olmış. Tabi ekstra bellek kapasitesi arttırma şansımızın olduğunu da belirtelim.

Eğer yanımda üst kalite incecik bir gaming laptop taşımak istiyorum, tasarımsal incelikler hoşuma gitti ya da masaüstü modundan sıkıldım diyorsanız bütçeniz de elverişli ise tercih edebilirsiniz.

Videoyu izlemek için tıklayınız


Msi GS43VR 7RE inceleme

İslemci: Intel Core D07 - 7700HQ (6MB 3.8 Ghz)
- İşletim Sistemi: DOS
- Ekran: 14.0" FHD (1920x1080) Yansımasız Ekran
- Chipset: IntelB. HM175
- Ekran Kartı: GeForceB. GTX 1060 6GB GDDR5
- Hafıza: 8GB DDR4 2400 Mhz
- Hafıza YuvasD1: 2 Slot
- Maksimum HafD1za: Max 32GB
- SSD + HDD: 128GB SSD + 1TB 7200 Rpm
- Kamera: FHD type (30fps@1080p)
- Klavye: Arka Aydınlatmalı (Kırmızı)
- Bluetooth: 1x v4.1
- Kart Okuyucu: 1x SD (XC/HC)
- Pil: 4-Cell
- Boyutlar (WxDxH) mm: 345 x 245 x 21.8~22.8 mm
- Ağırlık: 1.8 kg

Ekstra Özellikler:
Işıklı Steelseries klavye
Trackpad
HD Kamera
Nahimic 2
Thunderbolt™ 3
4K HDMI Çıkışı

Yük Altında 2: 40 Dakika Wi-Fi
Oyun Dışı Kullanım: 5.18 Dakika

Ekran kartlarının alıp başını yürüdüğü bu dönemlerde iyi bir ekran kartı gibi güçlü bir oyuncu bilgisayarı ile karşınızdayız. Daha doğrusu ultrabook desek yeridir. elektronik spora merakınız varsa ya da oyun oynamaktan keyif alan biriyseniz bu video tam size göre. Bu gün sizlerle birlikte Msi'ın GS43VR 7RE modelli Phantom Pro bilgisayarını inceleyeceğiz.

Daha ilk bakışta estetik havasını içimize işleyen ürün gelişen oyun sektöründe mobil ihtiyaçları bir masa üstü edasında karşılamaya müsait bir yapıda tasarlanmış. Ekranda görebileceğiniz teknik özellikler bir çoğumuzun evinde kullandığı masa üstü bilgisayarlardan bile daha üstün bir kapasitede. Ürün ebat olarak kapladığı hacim açısından oldukça kullanıcı dostu. Ayrıca ağırlığı sadece 1.8 kg olarak belirlenmiş. İnce yapısına söylecek pek bir söz bulamıyorum. Böylesi güçlü bir donanım için tasarıma dikkat çekmemek elde değil. Msi'ın 6RE modelli bilgisayarına nazaran 7.nesil işlemci ile gelen 7RE beraberinde hoşunuza gidebilecek ekstra özellikleri de getiriyor. Özellikle Steelseries klavye ile donatılması ve Full HD Ips ekran ile gelmesi hoşumuza gitti. Alandan tasarruf elde etmek ve hareketli tasarımına canlılık katmak adına ekranı 14' olarak belirlemişler. Ürünün girintili çıkıntılı hatlara sahip metal üst kapağı kırmızı ve siyahın oyuncuyu cezbeden havasını ejderha etiketiyle daha bir iyi yansıtmış. Metalimiz, kırmızı hat ile yerini üst kalite plastik kenar hatta devretmiş. Kapağımız o kadar akışkan bir şekilde açılıp kapanabiliyor ki o kaliteyi evinize gelen minecraft hastası ufak çocuklar rahatlıkla heba edebilir. Ürünün ön hattına geçtiğimizde karşımıza durum kontrol ledli bildirimleri çıkarken sağ tarafta ise HDMi, Usb 3.0 ve THunderbolt hattı çıkıyor. Hemen karşı kutupta ise kart okuyucu, altın kaplama mikrofon ve ses girişleri, USB portu, Ethernet girişi ve güç girişi çıkmakta. Arka kısıma ise mini display portu koymaları hoş olmuş. Alt kısıma geçtiğimizde ise standardın aksine daha üstün kaliteyle pekişmiş kaymaz ayaklar dikkatimizi çekti. Tabi ortaya konumlandırılmış ek ayak ise dayanıklılığa Msi'ın önem verdiği gerçeğini bir kez daha kavramamıza sebep oluyor. Üründe dikakt çeken bir diğer husus ise soğutma kanallarının ustaca gizlenmiş olması ve metal kırmızı perdelerle süslenmesi. Tasarımda en çok hoşuma giden nokta sürekli görüş açımızda olacak olan bilgisayarın hazır hali diyebiliriz. Hafif kavisli ve keskin hatların kattığı hava yadsınamaz. Keza alttan aydınlatma kırmızı ledle donatılmış klavye de cabası. Numerik tuşlara yer verilmemiş. Klavyemiz orta yumuşaklık hissine sahip ve türkçe yapıda. Açıkçası harfleri şaşırma gibi bir dezavantaj bu üründe yok. Ön yüzümüzde bulunan güç tuşumuz ise turuncu led ile donatılmış. Ayrıca şekil bakımından da daha ön planda olması kontrol hissine de önem verdiklerini gösteriyor.
Standart hızda bir touchpad ile donatılmış üründe sağ ve sol fare tuş kontrolü için biraz sert basmak gerekmekte. Ürünün metal yüzeyi diğer kısımlar gibi ilk temasta elde iyi bir his bırakabiliyor.

Kısaca tasarım ve yapı bakımından bu küçük dev günümüz beklentilerini karşılayabilecek bir estetik anlayışa sahip.

İşte şimdi geldik performans kanadına ses şiddetinden tutun da sıcaklığına ve statik testlere kadar her noktayı frekansladık. Hoparlör performansına da değinmeden geçmeyeceğiz.

1080P ips ekrana sahip ürünümüz 6 GB'lık GTX 1060'ın üstün performansı ile 60 FPS 1080P ultra detaylarda sizleri fazlasıyla tatmin edecektir. GTA 5, TOmb Raider, Hitman gibi oyunlarda en yüksek detaylarda sonuçlar ortada tabi CS:GO ve lol gibi oyunları da fazlasıyla koşturabileceğini söyleyebiliriz.

7.jenerasyon işlemci ile güçlendirilmiş sistemimiz 3.8 GHz sınırlarına kadar çıkarak 16 GB bellekle birlikte oyunlarda ihtiyacımızı görebiliyor. Tabi diğer bir husus ise Pci-E Gen3 3.nesil bir ssd ile donatılması. Oyunlara ultra hızlı bir şekilde giriş yapabilir gündelik kullanımda da performansınızzı katlayabilirsiniz. Bu küçük dev ile video işleme ve ache dosyalarını saklama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Açıkçası sistem genel performansına özellikle Pcmark 10 testine baktığımda pek de bir söz söyleyemiyorum. Zaten gerçek zamanlı deneyim size bu hissi verecektir. Bir başka hoşuma giden husus ise Msi'ın boost özelliklerinin nimetinden faydalanabilmemiz ve yazılımsal avantajlar sayesinde özelleştirme imkanlarının hepsine tek bir ekranda sahip olmamız. Hem sistemi izleyebiliyor hem de müdahale edebileceğimiz noktalarda arayüzden faydalanabiliyoruz. Tabi buna oyuncu moduna girmemizi destekleyecek engine 3 yazılımını da eklediğimizde tam bir makro adamı olabiliyoruz. Lakin ek makro tuşlar olmadığı için elimizin altındakileri değerlendirmek durumundayız.

Hem ekran kartı hem de işlemci boşta 50 derece dolaylarında seyrederken yük altında 80 derece dolaylarına kadar yükselebiliyor. Zaten yer yer yük altı ve oyun içi sıcaklıkları sizler de takip edebilirsiniz. Yük altı değerleri sizi ürkütmesin hem yaz aylarındayız hem de tasarımsal avantajları da hesaba katıp daha üst sıcaklıkalra kadar kaldırabileceğini de hesaba katın.

Ürün normal kullanımda 40 dB standardında dolaşırken yük altında haliyle şiddeti hissetme değerimiz yükseliyor. Ek olarak kayıtlarda sizler de dikkat edebilirsiniz.
Dilerseniz de fanları kontrol ederek 40 dB ve altı sevieyde sistemi zorlmadığınız zamanlarda sessizce kullanabilirsiniz.

Ürünün genel sistem performansı ve oyun performansı ortada şimdi merak edilen konu ise hoparlör performansı diyebiliriz. Hoparlör konusunda müzik dinlerken beklentilerimin biraz altında kalsa da film izlerken tatmin edebiliyor. Oyunlarda ise yetecek düzeyde. Lakin Nahimic 2 avantajını kulaklık ile değerlendirmek istediğinizde asıl performans artışını orada yakalayabiliyorsunuz. Her türlü kulaklığı besleyebilecek kaliteli bir sese sahip.

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
5 yıl
Ayak sesi kasabileceğiniz anakart
Msi B350 Gaming Pro Carbon İnceleme

CS:GO ve diğer bir çok oyunda ayak seslerini takip etmenize olanak sağlayan bir donanım sahip bu anakart; her yerinden ışık saçıyor. MSI B350 Gaming Pro Carbon aynı zamanda ek aydınlatma sistemlerini de desteklemekte. Şeffat kasanızı süsleyecek olan bu anakartı sizler için inceliyoruz. SSD'ye ihtiyacınız olmadan X-Ram özelliği sayesinde favori oyunlarınızı oynayabilirsiniz.

Mat siyahla ve metalik grinin izleriyle pekişmiş anakartımız üst kalite malzeme anlayışını daha ilk bakışta yansıtmayı başarıyor. Çelik zırhla pekişmiş bellek slotlarından tutun da, yüksek kaliteli bileşenleri korumaya ve soğutmaya yarayan üst kalite metal anlayışa sahip soğutuculara kadar malzemeden kısmadıklarını anlayabiliyoruz. Ek olarak Pci-E slotuna da da çelik zırh bulunmakta. Normal anakartların aksine güçlendirilmiş ayaklara ve metal ile sağlamlaştırılmış bir yuvaya sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu tarz mühendislik anlayışı, kaliteli bir şekilde bağlantı noktalarında ve anakartın bir çok hattında kendini belli etmekte. Keza çelik SSD kalkanı da cabası. Anakart tam anlamıyla military class 4 etiketinin hakkını barındırıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Şok ve dalgalanma gibi bir çok etmene karşı dayanıklı olan anakart ışıklı hatlarla da oyuncuları cezbedeceğe benziyor. Tabi oyuncu özel bios arayüzüne sahip olduğunu da unutmamak lazım. Gaming Pro Carbon, işlemci voltajının kararlı ve optimal tutulmasını sağlayan bir anakart. Voltaj koruması gibi özelliklerle pekişmiş. Aynı zamanda her hangi bir uyuşmazlıkta bizleri uyaran ledli bildiri de barındırıyor En harika özelliklerden biri de çift bant genişliğine sahip Gen2 usb arabirime sahip olması aynı zamanda sınırsız bir şekilde özelleştirme imkanını bizlere sunması. En basitinden anakartın ışıklı hattını kafamıza göre şekillendirebiliyoruz. Farklı farklı renkler ve efektlerle kasanızı süsleyebilecek kapasitede.
Yüksek frekanslı bellekleri destekliyor ve farklı ayarlarla da bunu destekliyor. VR için hazır ve tek tıkla ışıltılı bir renk alabiliyor. Pci-Exp 16 slotları sayesinde de çift ekran kartı desteği sunabilmekte. İzole edilmiş bellek devreleri daha güçlü ve temiz sinyallere sahip. Keza altın kaplama kapasitörlere sahip ses kanadını da es geçmemek lazım. Kulaklık amfisi ya da ses kartı almanıza gerek kalmadan her işini görebilecek nitelikte. Şahsen kullanmaktan keyif aldığımı belirtmek isterim çünkü nahimic 2 sayesinde oyunlarda ses takibi üst seviyeye çıkmış.

< Resime gitmek için tıklayın >

B350 GAMING PRO CARBON, En güncel bağlantıları ve depolama çözümlerini destekliyor. Daha da önemlisi SSD'ye sahip olmasanız bile ramdisk özelliği sayesinde normal bir ssd'den kat kat daha iyi performans alabilecek şekilde bellekten alan oluşturabiliyorsunuz. Böylelikle favori oyunlarınızı daha hızlı açabiliyorsunuz. Aynı zamanda Gaming Pro Carbon X-Boost imkanı sayesinde de usb ve depolama çözümünüzü birazcık daha hızlı kullanmanıza olanak sağlıyor.

Anakartı uzun süreli test sürecinden geçirdim kardeşi tomahawk'a nazaran statik test sonuçlarında benzer sonuçlar verse de bir tık daha iyi sonuçlar aldığımı belirtmek isterim. Noctua nh-d15 ile güçlendirdiğim sistemde gta 5, tombraider, hitman ve 3dmark gibi testler gerçekleştirdim. Maksimum 52 derece olan sistemim boşta 30-31 derece civarlarında gezdi.

Sonuç olarak en güncel teknolojilerle pekişmiş overclock sınırlarını zorlayabileceğiniz, canlı ve güçlü ledlerle donatılmış kaliteli bir b350 anakart arıyoruz diyorsanız tavsiye ederim. Gaming Pro Carbon windows açılış ekranında bile şeklini koymuş. Bizden editörün seçimi ödülünü almaya hak kazanan anakartı bir de kasa içerisinde görmeyi çok isterdim ama ne yazık ki şeffaf kasam yok. Bu günlükte videomuzun sonuna geliyoruz.


Videoyu izlemek için tıklayınız

Video İnceleme
D
5 yıl
Monitöre ihtiyacı olanlar için fırsat
Arkadaşlar bu gün bir habere denk geldim. Benim de hali hazırda kullanmış olduğum XG2703-GS 2K G-Synch monitörde %18 KDV oranında indirim yapmışlar. 3.950 TL'den 3200 TL civarına kadar düşmüş. Nokta aralığı oldukça düşük olan ve güncel teknolojilerle pekişmiş IPS panelli bu monitöre bir göz atabilirsiniz.

Öne Çıkan Özellikler:

2560x1440 WQHD 2K çözünürlük
SuperClear IPS paneli ile her açıdan yüksek renk performansı
NVIDIA G-Sync Teknolojisi ile 165Hz yenilenme oranı
4ms tepki süresi ile akıcı oyun deneyimi
Düşük gecikme süresi ile oyuna daha hakim olabilme
Kişiseleştirilebilen ergonomik özellikler
Oyun modu ile farklı oyunlara yönelik hazır görüntü senaryoları
NVIDIA Ultra Low Motion Blur Teknolojisi ile daha keskin görüntüler
Dark Boost ve Adaptif Kontrast Oranı
6 Eksen renk ayarlama seçeneği
Geniş bağlantı seçenekleri

Ürün linki: < Resime gitmek için tıklayın >
http://cutt.us/tMDt9

http://cutt.us/AqsZw

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
5 yıl
Steelseries Arctis Serisi Kulaklıklar
Arkadaşlar sizlere yeni seri Arctis ile alakalı deneyimlerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum. Umarım içerik hoşunuza gider.

< Resime gitmek için tıklayın >

HOPARLÖR SÜRÜCÜLERİ

- 40mm Neodimyum Sürücüler
- Kulaklık Frekans Aralığı: 20 – 22000 Hz
- Kulaklık Hassasiyeti: 98 dB
- Kulaklık Özdirenci: 32 Ohm
- Kulaklık Ses Denetimi: Kulaklık üzerinden

MİKROFON

- Mikrofon Frekans Aralığı: 100 – 10000 Hz
- Mikroron Ses Alma Düzeni: İki yönlü
- Mikrofon Hassasiyeti: -48 dB
- Mikrofon Özdirenci: 2200 Ohm
- Mikrofon Gürültü Engelleme: Var

BAĞLANTI

- Bağlantı Tipi: USB veya 4 kutuplu tek 3.5mm kablo
- Kablo Uzunluğu: 3m
- Malzeme: Kauçuk
- Adaptör: Tek 3.5mm, 4 kutuplu fiş
- Çıkarılabilir Kablo: Evet

KUTU İÇERİĞİ

- Arctis 5
- Ana Kablo
- USB ChatMix Dial
- 3.5mm'lik 4 Kutuplu Adaptör


< Resime gitmek için tıklayın >

Avantajlar:
Geleneksel tasarımın dışında bir çizgiye sahip
Hareketli ve dışarıda kullanıma uygun
Özelleştirilebilir özel Kafabandı tasarımı
DTS X 7.1 Özelliiği ile standart 7.1'den daha farklı
Hem hafif hem de çok rahat
Şık ve estetik
harika ses
Başarılı yazılım ile ekolayzer atayabilme

Dezavantajlar:
Uzun ve kıvrık kablolar
Çok fazla çevreleyen ses
Pad yapısı izolasyon ve dip frekans seslerin kaybına yol açmış.

Arctis serisi 3 farklı modelle karşımıza çıkıyor: Arctis 3, 5 ve 7. Tasarım ve malzeme kalitesi olarak aynılar. Hatta teknik özellikler ve sürücü yapıları bile aynı diyebiliriz. Arctis 3 7.1 Surround, Arctis 5 ise 7.1 DTS X ve dahili aydınlatmaya sahip. Arctis 7 ise hem kablosuz hem de daha vokal odaklı bir mikrofon anlayışı ile gelmekte. Arctis kulaklığında SteelSeries'in en pahalı kulaklıklarında da kullanılan sürücülere yer vermiş bu da aslında kullanıcıyı düşünen bir hamle.

Şık kutu sunumu ile karşımıza çıkan modeller daha ilk anda hareketli yapısını içimize işliyor. Açıkçası kutu tasarımına bile özen göstermeleri seri hakkında pozitif bir düşünce aşılıyor. Zengin kutu içeriğine sahip olmaları da cabası. Bu seride esnek ve dönebilen pad anlayışına sahip olmaları çok hoşuma gitti. Özellikle uzun süredir beklenen bir özellikti. Boynumuza asabilmemize olanak sağlayan ve dışarıda da kullanmamızı sağlayan bir tasarım anlayışı var. Standart tasarım anlayışının dışında canlı ve estetiği dışarıda da taşımanıza olanak sağlşıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Üst kalite sert plastik malzeme ile pekişmiş mat siyah renkli ürün her kafa yapısına uyum sağlayacak bir ayarlama mekanizmasından ziyade değişebilir bir taş bandı ile geliyor. Farklı renk ve desenleri seçmek de bize kalıyor. Yavaş yavaş markanın özelleştirme bilincine ağırlık verdiğini görebiliyoruz. Dokunulduğu zaman elde hoş bir his bırakan pad dış kısımları 5 ve 7 modelinde led ile donatılmış.

Kulaklıkta gerek tuş yapısı gerekse de tasarımsal detaylar malzeme kalitesini konuşturur nitelikte. Oldukça uzun bir kablo yapısıyla gelen kulaklıkta gri rengi uyum sağlayabilmiş. Yine kablomuz ve kontrol ünitemiz de üst kalite hissiyat ile pekişmiş. Bu seri tam anlamıyla hamlelerin sonucu geri bildirimi sonuna kadar hissedebileceğin bir seri olmuş.


Tasarımda en çok hoşuma giden nokta ise kaba saba mikrofon anlayışı ile pekişmiş rakiplerine bak abi ben zarifliğe ve estetiğe önem veriyorum diyen havası oldu. Çok kolayca yön verebiliyor ve gizleyebiliyoruz.

< Resime gitmek için tıklayın >

kulaklık rahat ve yazın bile terletmeyecek bir yapı ile karşımıza çıkıyor.

Yalnız tasarımda şu dikkatimi çekti kulaklıkta akustitken ziyade tasarıma ve ses kalitesine önem vermişler. Akustik olarak pasif izolasyona sahip daha derin pad yapısına sahip olabilirmiş. Bu durum dip frekans seslerin biraz kaybına yol açmış. Özellikle kulağınıza bastırdığınızda bunu daha iyi anlayabilirsiniz.


Ses performansına geçmeden önce şunları söylemek istiyorum Arctis 3, 5'in dts kapalı hali diyebiliriz. Her iki kulaklık da 7.1 kanal olsa da bariz Arctis 5'in daha fazla avantajı ve yoğunluğu var. Arctis 3'ün ses karakteri ve tepkisi fabrikasyon ayarlarda aynı. Arctis 5 ise insanı çevreleyen 3 boyutlu bir ses anlayışı ile pekişmiş. Bunun avantajı ise seslerin nereden geldiğini hissetme ve ayrımmı biraz daha iyi yapabilme olacaktır. CS:go gibi oyunlarda daha fazla etkisini belli eder. Oyunlara derinlik katmak ve bununla da sınırlı kalmak istemiyorsanız 5 ve 7'yi alışkın olduğunuz stereo anlayışını 7.1 ile pekiştirip bir adım daha öne taşımak istiyorsanız da Arctis 3'ü tercih edebilirsiniz.


öncelikle kullanmak bana aşırı keyif verdi. Genel olarak sürücülerin ses karakteri neodimyum olduğu için canlı bir yapıda. Eski seriye nazaran tiz sesler çok canlıdır diye şüphe ederken daha dengeli gelmesi içimi okşadı. Ayrıca ses şiddeti de oldukça yüksek. Bas seslere de önem verdiklerini görebiliyorum. Tok ve net bir şekilde geliyor. Dolby aktifken o netlik yerini yoğunluğa bırakabiliyor. Aslında çok uzatmadan şunu söyleyebilirim ki oyun film ve müzik için her türün hakkından gelebilecek yapıda olsa da mid seslerin bir tık daha temiz gelmesini isterdim. Bas ve tiz sesler sıcakken mid daha az sıcak geliyor.

Beni biliyorsunuz her açıdan sesi değerlendirmeye özen gösteriyorum. Oyun konusunda özellikle fps türleri için fazlasıyla rahatlığın da verdiği etkiyle sizi sürükleyebilir. Patlama efektlerinden tutun da ayak seslerine kadar detayları sonuna kadar yansıtabiliyor. Fantastiik oyunlarda ise daha çok aksiyon dolu sahnelerde kendini bellii edebiliiyor. Oyun oynarken kablo üzerindeki kontrol üssünün ve padlerdeki kontrollerin avantajı yadsınamaz.


Sonuç olarak şunları söyleyebilirim ki başarılı bir seri olmuş. Arctis 5 dijital olmasının da avantajı ile editörün seçimi olmaya hak kazanıyor. Arctis 7 ise kablosuz avantaja sahip. Arctis 3 ise biraz daha f/p yapıda. Net ve temiz sesi seviyor, oyun dışında müzik ve filmden de keyif almak istiyorsanız tercih edebilirsiniz.


Videoyu izlemek için tıklayınız
D
5 yıl
MSI GAMING X GTX 1070 ile Yeni Nvidia Sürücüsü Neler Sunuyor?
Merhaba arkadaşlar, sizler için gerçekleştirdiğim rehbere hoş geldiniz.

Nvidia 381.89 /Nvidia 381.65

*Directx 12 kanadında 381 ile başlayan directx 12 optimizasyonları
*Ekranda görmüş olduğunuz oyunlara destek ( Quake Champions Closed Beta, Warhammer 40,000: Dawn of War III, Heroes of the Storm 2.0)
*VR kanadında Rick and morty gibi oyunlara optimizasyon ( Batman: *Arkham VR, Rick and Morty: Virtual Rick-ality, Wilson's Heart)
*Titan XP desteği
*Windows 10 Creators Update için daha fazla destek sağlandı
*Ekran kartı bekleme modundaki voltajda iyileştirme
*GTX 1060 mavi ekran problemi iyileştirildi
*Windows 10'da yaşanan 1080 ve 1080 ti güncel oyunlardaki problemler giderildi
*Titan XP Ansel panel sıkıntısı düzeltildi
Tabi benchmarkları ve Sli desteğini de unutmamaları gözümden kaçmadı.
*Nvidia yine sadece oyunları değil uygulamaları da düşündüğünü göstermiş oldu.

Nvidia, 381.89 ile API kanadında 381.65'e nazaran
''DirectX 12 ve Vulkan'' ile hareketlenmiş.

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
5 yıl
FPS Değerlerim Çoştu Nvidia 378.78 Sürücüsünü Test Ediyorum
Buyrun arkadaşlar sizler için kapsamlıca değerlendirdim ve yeniliklerden bahsettim.

GeForce Game Ready drivers 376.09 vs GeForce Game Ready drivers 378.78

Testler 1080P En Yüksek Ayarlarda Alınmıştır.
Unreal Engine Demo Benchmark
376: dx 11: 65.4 fps dx 12: 59.10
378: dx 11: 67.87 fps dx 12: 60.31
GTA 5 En Yüksek Ayarlar MSAA x4 FXAA Etkin: 376: 67-378: 68
Tomb raider: Dx12 Very High: 65.28 - Dx11 High: 91.82
376.09: Dx 12:56.35-dx11:91.73
Cs:Go En yüksek Ayarlar 376.09:179 - 378.78: 184,6
Dota 2 Vulkan: En yüksek Ayarlar: 376.09: 96,4 378:100 fps


Amd Nvidia sürücü yarışında çok değişik bir şey oldu. Genelde bu gune kadar hep sürücü güncellemeleri ile ekran kartlarının oyunlardaki performansı bir kaç yüzdelik artış sağlardı lakin bu sefer durumu nvidia degiştirdi ben de sizler için özellıkle directx 12 ve vulkan kanadında nvidia nasıl bir yükseliş sağlamış sizler içim test ettim. izliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Nvidia, GeForce Game Ready sürücüsünün son sürümü 378.78'i yayınladı ve 1080 TI desteğinin de altını çizdi. Bu yeni güncelleme ile nvidia'nın
özellikle dx12 ve vulkan alt yapısı kanadında kolları sıvadığını görebiliyoruz. 378.78 sürümünde Nvidia artık ben buradayım demeyi başardı ve GTX 1080 ile kendi içinde gerçekleştirdiği testlerde özellikle rise of the tombraider oyununda %33'luk bir performans artışı yakaladı.Videoyu izlemek için tıklayınız
D
5 yıl
MSI RX 460 OC 4GB 128Bit Tek Fanlı Ekran Kartı Mı Çift Fanlı Mı?
Sizce tek fanlı ekran kartı mı, yoksa çift fanlı mı?
Sizler için hem ekran kartına yakından bakıyor hem de ses şiddetini ve soğutma performansını değerlendiriyorum. Buyrun efendim.

Rx 460 Teknik Özellikler:
Model: RX 460 4G OC
Mimari: Polaris 11
Arayüz: Pci Exp. 3.0
Çekirdek Sayısı: 896
Ana Frekans: 1210 MHz
Bellek Hızı: 7 GHz
Bellek: 4 GB GDDR5
Bellek Arayüzü: 128-Bit
Bellek Bant Genişliği: 112 GB/s
Tflops: 2.2 TFLOPS
TDP: 75W
DisplayPort (version 1.4 Ready) / HDMI (version 2.0b) / DL-DVI-D

Videoyu izlemek için tıklayınız
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.