H

Teğmen
24 Nisan 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
42 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
H
4 yıl
Arkadaşını Getir Kampanyası, önceki İSS'nin Üçkağıdı
Bir yakınımı "Arkadaşını getir" kampanyasıyla TurkNet'li yapmak istedim. Başvurusunu düzgün şekilde tamamladık. TürkNet, Vodafonenun taahhüdünün bitmesine yakın başvuru belgelerini göndermesini istedi. Bu arada Vodafone sürekli arayıp aboneliğini devam ettirip ettirmeyeceğini soruyormuş, arkadaşım da TurkNet'e geçeceğini, devam etmeyeceğini iletmiş. Bu görüşmeye kadar Vodafone taahhüt bitiş tarihini 22 Ekim olarak söylüyordu. Arkadaşım TürkNet'e başvurusunu 1 hafta önceden yolladı, belgeler TürkNet'e ulaştı, taşıma işleminin gerçekleşmesini beklerken 18 Ekim günü Vodafone interneti kesti. Arayıp sorduğunda taahhüdün bittiğini, kendisine önceden yanlış tarih söylediklerini belirtmişler.

Bu olay sonrasında TürkNet başvurusu iptal oldu, arkadaşını getir kampanyası iptal oldu, tekrar 30 TL kargo parası vererek başvurusunu yenilemek zorunda kaldı. 1 gün internetsiz kalacaktı 10 gündür interneti yok. TürkNet te bu olaya maalesef diyerek yanıtsız kaldı. Yeni geçtikleri telefon otomasyonunu takdir etmiştim ama bu sefer de muhatap olacak kimseye ulaşamıyoruz, OIM'deki şikayet kısmı da çalışmıyor.

Bir iki akrabamı da geçirmeyi düşünüyordum ama onlar da artık internetsiz kalmamak için geçmek istemiyor. Arkadaşım da çoktan pişman oldu, ucuz interneti kapattım bi de internetsiz kaldım diyor.

Vodafone'un kasıtlı yaptığını düşündüğüm bu olaya sizlerin de dikkatini çekmek istedim, başına benzer olaylar gelenler, kampanyadan faydalanmak isteyenler ve bana yardımcı olabilecekler yazarsa sevinirim. Bilhassa forumdaki Türknet yetkilisinden destek bekliyorum.
H
4 yıl
Arduino Sese duyarlı dijital led projesi / Visualizer, Yardım
Merhaba maker ruhlu arkadaşlar, Arduino ile ve dolayısıyla forumun bu bölümü ile yeni tanıştım, ve projemle ilgili yardıma ihtiyacım var. Acemiliğimi affedin, bilgilerinizi esirgemeyin :D

Projem kabaca sese duyarlı bir led şerit yapmak, ana parçalarım;
- msgeq7 isimli 7 kanal ses analiz çipi
- ws2812b model 1m - 30 ledli dijital/adressable 3pinli led şerit (neopixel olarak da geçiyor)
- Güç kaynağı olarak da başta 5v 3a platoon marka ucuz telefon şarj aleti, sonra 5.3v 2a samsung şarj aleti kullandım.

şema örneği olarak bunu kullandım:
< Resime gitmek için tıklayın >
(kaynak:http://www.whatimade.today/graphic-equalizer-using-esp8266-msgeq7-ws2812/)
farklılıklar: 10nf kondansatör yerine 68nf (kaynağın tavsiyesi) ve 100nf elektrolikit kondansatör yerine 100nf seramik kondansatör (benzer bir çalışmada seramik kullanıldığını görmüştüm).
test aşamasına kadar geldim test kodum:https://pastebin.com/TLdwiEZv

Soru: başta kodda geçen "pink" yerine "blue" kodlu rengi (yani sadece ledlerin mavi kısmına güç veren rengi) kullandım, sese karşı düzgün tepki verse de platoon marka adaptörle bir süre sonra ışık sesten bağımsız yanıp sönmeye başlıyor/sürekli yanıyor, sesi kapatınca yanmaya devam ediyor bazen bir süre sonra sönüyordu. Daha sonra adaptörü değiştirdim ve sorunsuz çalıştı, ama rengi pink yaptığımda önceki adaptörde yaşadığıma benzer bir sorun yaşadım. 3 lede birden yüksek değer verilmesi gereken bir renk kodu seçtiğimde sorun ortaya çıkmaya devam etti.
Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Meraklısına Detaylar:
-msgeq7nin strobe ayağını veya analog girişini çıkarıp taktığımda sorun düzeliyor. sadece kartı güç kaynağından değil de pc usb üzerinden beslediğimde sorun daha az etkili oluyor ama bu sefer de strobe ayağını çıkarmak işe yaramıyor. devredeki potansiyometre sorun ortaya çıktığında işlevini yitiriyor. farklı ve daha karışık bir kodda da sesin kontrolünden çıktığı durumlar yaşadım ama koda dair hataları kontrol etmesi zor olacağından onu buraya koymaya gerek duymadım.
-arduino üzerindeki reset tuşu neredeyse hiçbir zaman sorunu çözmedi.
-Bir de çaylak cesaretiyle bütün devreyi arduino üzerinden besledim (mavi renkte) sorun çıkmadı ama kısa süreli bir denemeydi.
-koddan da görüleceği üzere fastled kütüphanesi ve msgeq7 ye ait bir kütüphane kullanılıyor.
-Adaptörlerin devreden bağımsız ölçülen değerleri: platoon için 2.8 amper 5.14-5.09 volt - samsung için 5.3v 2.3 amper. Daha farklı (regüleli?) adaptör sorunu çözer mi? (Sorunun bundan olduğuna emin değilseniz veya mantığını bana anlatmaya üşenirseniz, lütfen adaptör değişikliğini tavsiye olarak belirtmeyin, zira esas hedefim sorunu anlamak ve tabii ufak bir adaptör kullanmak)

H
5 yıl
Lenovo IP510 Laptop, Gövdede elektrik kaçağı
Yeni aldığım Lenovo ideapad 510 (IP510) cihazda elektrik kaçağı sorunu yaşıyorum. Problem tıpkı topraksız prize takılan topraklama ihtiyacı olan cihazlarda karşılaştığımız, gövde üzerinde karıncalanma ve minik elektrik çarpmaları problemi. Tek fark, adaptörün toprak çıkışı olmaması.

Detaylar: Gövde üzerinde kaçak hissediliyor. Adaptörsüzken veya şarj %100 olunca sorun geçiyor. 3 farklı şehirde, 3 farklı evde denedim, sorun devam ediyor.

Garantiye yolladım sorun yok, topraklı priz kullanın diye geri gönderdi ürünü (toprak çıkışı olmayan adaptörü topraklı prizde kullanmanız lazım dedi!).

Ürünü tekrar yollayacağım, ama bu sorunu teknik servise nasıl anlatabilirim? Cihazda bu sebepten kaynaklı henüz büyük bir sorun yok. Servis muhtemelen rutin kontrolü yapıp sorunu göremedi. Lenovo garanti servisiyle başka cihazlarımda da sorun yaşadım. Ürünün tekrar tekrar geri dönmesini istemiyorum.

Geldiğinde başka adaptörle deneyip, sorun adaptörde mi diye kontrol edeceğim. Sorunu tespit etsem bile derdimi anlatamam zor olacak, ne söylememi/yapmamı tavsiye edersiniz?

Şarj aleti buna benziyor, topraksız tr ye uygun priz
< Resime gitmek için tıklayın >
H
6 yıl
Bunu nasıl tamir ederim (Kırık Kulaklık içerir) SB Evo Zx
Arkadaşlar görselde görünen kulaklığı onarmak istiyorum, bu sorun dışında herşeyi çalışıyor. Çöpe atmak istemiyorum.

Denenen yöntemler:
-2 farklı epoksi yapıştırıcı (1inde özenle kullanıldığında 10-15 güne kadar dayandı)
-Güçlü plastik yapıştırıcı

Yüzey alanı düşük, epoksiler de iç ve dış yüzeylere uygulandığında ancak bir süre tutuyor, hemen üst kısmında hareketli bir parça var, kırılan yer "U" şeklinde ya da kabaca \___/ şeklinde.
< Resime gitmek için tıklayın >
H
8 yıl
Powerpoint Ekran Bozulması Sorunu - Görseller
powerpoint sunumu yaparken geçiş yapmak için ok tuşlarını değil de mouse kullandığım zaman ekteki görseller gibi sorunlar yaşıyorum klavyeye geçiş yaptığım zaman birkaç ilerlemeden sonra düzeliyor. Powerpoint sunumu otomatik zamanlanmışsa yine aynı sorun oluyor. Sunum dosyasıyla alakalı değil. bütün dosyalarda yapıyor. Ekran kartı sorunu olabilir. İnternette bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
H
8 yıl
Philips 190cw8fw monitor - ekran rastgele kapanıp açılıyor
Philips 190cw8fw model 1440x900 @60hz asırlık LCD monitorum, desteklediği çözünürlükte iken bilgisayar açılmasını mütakip göz kırpmalarına başlıyor, ekran bir kapanıp bir açılıyor. Daha önce 10dk içerisinde düzelirken artık hiç düzelmiyor.

detaylar:
-Monitor ON OFF ışığı normal renginde yanıyor,
-Çözünürlük 1440x900 pikselin içinde kalacak şekilde bir çözünürlük olduğunda sorun düzeliyor. (örn. 1366x768) ama 1366x1080 olduğunda sorun devam ediyor. tabi çamur gibi bir görüntüde kullanmak zorunda kalıyorum.
-Monitor sadece VGA bağlantı destekliyor. driver: genel olmayan PnP monitor (philips sitesinden vista driverını yüklemeye çalışınca zaten güncel uyarısı alıyorum)
-Ekran kartı AMD HD6790 güncel driver
-Monitor üzerindeki AUTO tuşuyla auto adjust yaptığımda ekranda çıkan ilerleme çubuğu dolana kadar sorun geçici olarak kalkıyor, sonra devam.
-Monitor menüsüne girince ekran tekrar kapanıp açılırsa menü kapanmış oluyor.
-Kapanıp açılmalar olabildiğince rastgele. ekran gelir gelmez kapandığı da oluyor, ama genelde 5-6 saniyeden fazla açık kalmıyor. kapanmalar da 2-3 saniyeyi geçmiyor.
-Başka PC'de başka kablolarla kullandım sorun aynı yani monitor arızası.
donanımsal bir sorun olsa (florasan, priz, vga kablosu vs.) dediğim durumlarda düzelme yapmazdı o yüzden onlar üzerinde durmaya gerek yok

düşük çözünürlükte kullanıyorum şu an, sorun yok. zaten böyle de sorun olsa ekranı parçalar atardım, o kadar sinir bozucu.
Çözüm pek çıkmayacak gibi, monitor ölmüş muhtemelen ama benzer durumda olanlara geçici çözüm sunmuş olurum en azından
H
8 yıl
USB Uzatma Kablosunu güçlendirebilir miyim?
Selam arkadaşlar, birçok kişi için yardımcı olabileceğini düşündüğüm fakat uzun aramalara rağmen sonuç alamadığım bir sorum var:

Elimde 2 metre uzunluğunda bir USB uzatma kablosu var ve wireless adaptör'de kullanmak istiyorum fakat anladığım kadarıyla yetersiz güç sorunu yaşıyorum. Sorum şu; çoğunlukla harici disklerin yanında verdikleri, resimdeki gibi bir bağlantıyla güçlendirme yapabilir miyim? daha önce yapan var mı? eğer bağlantı biçimi sorunu çözebilirse kabloları nasıl bağlamam gerekir?

Bir diğer değişle; elimizdeki uzun USB kablolarındaki güç (watt) yetersizliğini USB eklemesi yaparak çözebilir miyiz? Nasıl?

< Resime gitmek için tıklayın >
(bağlantının diğer ucundaki mini usb kısmının soruyla alakası yoktur)
< Resime gitmek için tıklayın >
H
9 yıl
Pasif 3d Led Projeksiyon var mı???
İnternette denk geldiğim 3d projeksiyonların hepsi DLP aktif gözlük gerektiriyor. Benim aklıma şu soru takıldı ve pek bişey bulamadım internette;

Pasif 3D gözlüklerle kullanılabilecek 3D'ye sahip ve hem de Led projeksiyon varmı Türkiye sınırları içerisinde

Yabancı sitelerde denk gelmeme rağmen yaygın bişey olup olmadığını anlayamadım. Konu hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum
H
9 yıl
hemenevinize.com güvenilir mi?
Hemenevinize.com sitesinden alışveriş yapan arkadaşlar varsa site ile ilgili görüşlerini öğrenmek istiyorum.
Ayrıca bir diğer sorum -bu siteden bağımsız olarak- piyasanın altında bir fiyata ürün satan e-ticaret firmaları nasıl satış yapıyor? Spot mal, teşhir ürünü, kullanıcıdan dönen ürünler vs. mi satıyor? Üründe 24 ay garanti süresinin olması bu gibi risklerin olmadığını kanıtlar mı?

(Konuyu yanlış yer açmışsam uyarın. Bu bölüm altında benzer konular gördüğüm için açtım.)
H
9 yıl
HTC One S s4 vs s3 ayrımı?
Beyler, HTC One S almak istiyorum ve fakat TR'ye gelen ürünlerdeki bu işlemci değişimi olayı çok canımı sıktı. Hatta forumdan takip ettiğim kadarıyla çoğunluk şikayetçi. Fiyat da çok yüksek. Bu da beni yurtdışından pasaport kayıtlı ürün getirten mağazalara yöneltti.
Pasaport kaydı, garanti, simkilit vs. muhabbetlerini geçersek; Almaya kalkacağım ürünün işlemcisinin S4(1.5ghz) mi S3(1.7ghz) mü olduğunu nasıl anlayacağım? Kutu üzerinde ya da telefon içindeki menülerde falan bu konu hakkında bilgi var mı? Seri numarasından falan anlaşılabiliyor mu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.