C

Yüzbaşı
09 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
46 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
3 hafta
Kat İrtifakı-Ruhsat Başvurusu-Kat Fazlalığı
Merhabalar Üstatlar,

İstanbul Avrupa yakası lokasyonunda E-5 e yakın bir daire var. 10 yaşına yakın. Tapu fotografını henüz istemedim. Bana göre fiyatı uygun geldi ve almak için niyet ettiim.

Tapuda kat irtifakı yazıyormuş. Düne kadar kredi çıkıyormuş fakat şuan çıkmıyor çünkü, iskan için başvuru yapılmış. Paralar toplanmış ödenmiş belediyeye(Belgeleri henüz görmedim)

Bina iki bitişik şekilde. A girişi B girişi var. Toplam 36 daire var. Sanırım bina sakinleri ile konuşmama binaen (kiracılar) son kattaki 6 daire (dubleksler) kaçak mış.

Yanlız her dairenin elektrik, su, doğalgaz faturaları ayrı ayrı.

Bu tarz bir yapıya/ olaylar içine yatırım yapılır mı ?
Düşünceleriniz önemli. Ben ne yapmayalım nereye gidip ne öğrenmeliyim ?

Şimdiden teşekkürler
C
9 ay
Yeni Satış Vergisi / Mevcut Piyasa Durum (Haberlerden Resimli)
Merhabalar,

Aşağıdaki fotograf 01/03/2021 tarihinde haberlerden çekilmiştir. Muhabirler farklı farklı araç pazarları ve galeri mağzalarının olduğu bölgede mevcut tasarı halinde olan ikinci el satış vergisi ( %5 - 1000' de) hususunu tartışıyorlardı.

Görüldüğü üzere bu durum ikinci el araç alacak kişileri pazarlığını daha sıkı yapmaya ve satıcı kişilerinde bir nebzede olsa indirime gitmeye sebebiyet olacağı tespit edilmiştir.

Dolayısıyla görüldüğü üzere galerici abilerimiz, kardeşlerimiz zaten kötü durumdadır. Rüzgar esmez pozisyondadır.

Lütfen, bu vergilendirme için gerekli sitem ve ayaklanmayı, örgütlenmeyi ve istemediğimizi kendi çapımızda yaymaya özen gösterelim.

Öte yandan ikinci el piyasası her türlü düşecektir. Sesli olarak bir video paylaşamıyorum fakat, hepsinin ortak cümlesi özet ile " fiyat indirimi yapıyoruz, daha da yapmaya devam edeceğiz ne yapalım ? " oldu. Biraz daha dişimizi sıkalım Allah rızası için... Korkmayın bu tarz ekstra rant sağlamaya çalışan vasıfların sermayesi bitmek üzeredir.

ÖTV indirimi hususunda da kesinlikle niyetli ve iştahlı idim. Mantıklı düşününce, dövizin dışarı çıkmaması gereken bir döngü içindeki iken seçim zamanı olmadan böyle bir hamle yapacaklarını düşünmeme arifesindeyim.

Saygılar, sevgiler
< Resime gitmek için tıklayın >
C
10 ay
2017-2020 Arası Fiyatlar / Güncel Piyasa
Merhabalar,
4. Aracım Leon olduğu için 2017-2020 arası fiyat listesi olarak Leon modelini baz aldım.

Fotograflara baktığımız da fiyat artışının ne kadar astronomik olduğunu anlamamak, bu konu ile ile ilgili sitemler de bulunmamak bana saçma geliyor. Her konuyu dövize bağlayamayız. Şuan döviz düşmüş ve düşüyor olmasına rağmen fiyatlar halen daha yüksektir. Burada amaç bence çok farklı. Biraz geniş düşünmek lazım.

Bizim ülkemizde 2017 model 50.000 km civarı ikinci el araçlar almış başını gitmiş. Yav kardeşim, bu nasıl bir haktır bu nasıl bir satış ahlâkıdır anlamıyorum. Yazılacak o kadar çok şey var ki, sorsan herkes kendine göre haklı...
Lütfen, geçen sene dinletemedik kendimizi ama bu sene mevcut hükümet de dahil tüm satıcı grupları mantıklı hamleler yapmadan anlamayalım. Aldırmayalım. Bu durumu kabullenmiş oluruz. İşte orada amacımızı yerine getiremeyiz. Bu kapitalist sistemin önümüzdeki yıllar da da olacak tüm dayatmalarını onaylamış oluruz.

Vasıta bir yatırım aracı değildir. Bir araçtır. Lütfen, etrafınızdaki insanların gazına gelmeyin. Biz elhamdülillah Müslüman bir ülkeyiz. En azından biz inandığımız değerlere göre davranalım. Onlar da bize ayak uydursunlar.

Bu olumsuz durumun ve yaşanılan herşeyin geri dönüşünü maalesef mevcut hükümet üstlenecektir. Üstlenmelidir. Bunu yapmaz ise sizde "millet - devlet" olarak Halk olarak ! pusulada gerekeni yapmanız gerekir

Şahsi öngörüm, ÖTV oranı eskisi gibi yada küçük bir indirme girebilir. EYT, çiftçiler, Z kuşağı ve emekliler ile ilgili bir çok konuyu çözebilir veya çözmek için adım atar ise onların lehine olacaktır. Gerçi elektrikli vasıtalara ÖTV zammı geldi Ama bunlar olmak zorunda. Olmak zorunda olduğunu hissettirmek lazım. Yoksa yönetimde biliyor bizim açığımızı. Sıfıra yöneleceğimizi. Bu durumda egoist, aç gözlü olduğumuzu. Şaşırtalım ya insanları. Anlamayalım !! Sineye çekelim. Nakit bizde güç bizde

Konuşalım tartışalım seviyeli bir şekilde...


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
C
geçen yıl
GEELY MARKASI VE MODELLERİ HAKKINDA BİLGİ
Merhabalar

Eski açtığım konulara binaen bütçem 60.000 TL ye düştü. Bu fiyatları genç ve donanımlı olarak araç bakıyorum. İster istemez Geely markası öne çıkıyor.

Familla ve FC modellerinden birini tercih edip yoluma devam etmek istiyorum.

Agrasif, gergin ve hor kullanıcı değilim. Keza İstanbul içerisinde günlük 40 km yapacaktır. Yetkili servisleri de parçacıkları da bol olan bir marka.

Kullanıcı arkadaşların yorumlarını merak ediyorum. Kendinde, eşinde dostundan olan ve görme, kullanma, test etme şansı olan kişiler fikirlerini beyan ederler ise çok sevinirim.

2004 Palio, Marea veya Doğan SLX ile Aveo ya o paraları vermek istemiyorum açıkcası.

Teşekkürler
C
geçen yıl
SENELİK 20.000 KM YAPABİLECEK ARAÇ ÖNERİSİ (İSTANBUL İÇİ) DÜZELTME YAPILDI
Merhabalar,

İstanbul Avrupa yakası sefaköy-bahçelievler arası yıllık 15.000 km yapabilecek araç bakıyorum. Km bir nebze azaltılabilir de tabi.

Sizden ricam, manuel veya otomatik fark etmez çok küçük olmayacak şekilde araç önerilerinizi bekliyorum.
Modelleri farklı olarak kapıda yatsada daha öncesinde Passat, Mondeo, Mondeo ve Leon kullanmış biriyim.

Koleksiyonluk bir araç olmasın lütfen. Elden çıkarılabilecek, yürütme masrafı da yüksek olmasın yeter. Cam tavan arayacak halimiz de yok. Klima olması yeterli

Bütçemiz : 40.000 ~ 60.000 TL arasıdır.

Edit : Düzeltme (Yer ve Fiyat Aralığı)
C
geçen yıl
60 - 90 Bin TL Arası Kafa Karışıklığı
Merhabalar Saygıdeğer Arkadaşlar / Büyüklerim

Ben 32 yaşındayım. 4 araç kullandım ve saatım
Sırası ile B6 passat, Mk4 Mondeo, MK3 Mondeo, Mk2 Leon.

Şuan 60.000 TL nakitim var. Gerekirse 30.000 TL de kredi çekebilirim. Konu başlığındaki gibi fiyat aralığında bir araç bakıyorum. Kullandığım araçlara binaen bir vasıta olması önceliğim.

Yani Linea, Sembol veya Clio istemiyorum.

Ocak ayında sattığım Leon üzerine 25 - 35 bin TL fark eklemiş fakat, yavaş yavaş piyasada para dönmesi için uygun fiyatlara araçlar görüyorum. Hemende gidiyor zaten (son 4 gündür)
Daha da iyi olacak inşallah.

SUV hayalim iptal oldu.
Dediğim gibi otomobil olarak önerilerinizi dikkate alacağım.

Kilometre takıntım yok diyemem, çok aşmamış olursa iyi olur.
Hasar kaydı duruma göre önemsiz.
Kasa farketmez. Sedan veya Hactback
Vites farketmez.
Tercihen benzin ve benzin + LPG

Teşekkürler
C
2 yıl
Far Sorunu (Buğlanma) Mk2 Seat Leon
Merhabalar

Ekte tarafınıza sunulmuş Mk2 Leon sahibiyim. Aracın sol ön farındaki farkı görebiliyorsunuz. Nasıl giderilebilir acaba ?

Bu arada İstanbul da ikamet etmekteyim.


Saygılar,
< Resime gitmek için tıklayın >
C
3 yıl
100 BİN TL SUV - CİP ÖNERİSİ ÖZEL ÖNERİLER BEKLENİYOR
Merhabalar

Aile içinde şuan için önceliğimiz suv olmaktadır. Binek sorunlarını çözdük fakat köy için ve kış şartları için birde cip bakıyoruz.

Fiyatımız maksimum 100.000 bin Türk Lirası

Kafamda olan öncelikler :

Heybetli kocaman
Otomatik
Yakıt konusunda benzin dizel 3000 cc maksimum
Sorunsallık bakımından bizi üzmeyecek
Bir araç

Minimum 2005 model olmak şartı ile
Tuoreg
X5
Favorilerim.

Siz ne önerirsiniz ??
C
4 yıl
Mondeo - Direksiyon Hidroliği Basınç Hortumu Hk.
Merhabalar

2004 Model Mk3 kasa Guia paket mondeo kullanıcıyım. Rutin sorunları halletmek adına 2 gündür anca sanayiye uğrayabildim ve direksiyonu sağ - sola çevirince çikan gırrrtt tarzında inceden sesin;

* Hidrolik Basınç Hortumundan geldiğini söyledi. Gözlemleme sonucu da sağ sol yapınca hortum bağlı olmasa kolbastı yapacak derece de şekilden şekile giriyor.

Nasıl tedarik edebilirim acaba ?

Sorun gerçekten onda midir ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Videosu mevcuttur.
C
4 yıl
Konfor Gerekli (E65-66/W140-W220/A6/S80 Karmaşası
Merhabalar,

Önceki araçlarım ve mevcut aracımı hatırlayan arkadaşlar olacaktır.
Mk3 Mondeo yu satmadan 3.2 Fsi A6 aldım ve yağ yakma (kronik sorun) var diye sattım.

Şuan Valide hanım ameliyat oldu ve biraz hassas husus. Neredeyse hiç sarsılmaması için ve konforlu konforlu hastane - ev / ev - memleket arası sadece anne ile babanın benim şoförlüğümde binecekleri bir araç bakıyorum.

İster istemez otomatik. E-F segment. Mümkünse benzinli. Yaşlı araçlarda özellikle lüks bağlamda dizel beni masraf durumunda çok üzer diye düşünüyorum. İlân başlığındaki araçlar nasıldır ? Öneri olarak hangisini doğrularsınız? Bu doğrulamanın amacı nedendir?

Artısı ve eksisi ile yardımlarınızı rica ediyorum.

Bütçem : 80.000 Türk Lirası (Maksimum)

Alternatif araç önerileri de olabilir.

İyi forumlar, Teşekkürler
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.