I

Binbaşı
05 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
79 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
I
6 yıl
Elektronik sigara kullananlar?
Annem sigarayi birakmak icin joyetech'in ego aio modelini almis, ben de birakmak istiyorum o yuzden bana da al diyo. Bu markanin populer oldugunu biliyodum ama cin menseili bi markaymis, bu "e-sigara icerken patladi" gibi haberlerden sonra da anneme kullanmasan mi dedim. Demin denemek icin sarjdan cikarirken de elime hafiften elektrik carpti, ikinci kez dokundum tekrar carpti killandim.

Elektronik sigara kullananlar yardim edebilirse cok sevinicem. Bi de bildigimiz kagit markasi ocb de vaporizer cikarmis. Nasildir? Kaliteli ve guvenilir markalar hangileri?
I
7 yıl
Profilde tercihleri degistirirken hata
Ikinci el bolumunde ilan acmak icin profilimi herkese acmaya calisiyorum ama "(1) Koyduğunuz resim uzak sunucuda bulunamadığından boyutu belirlenemedi. Bu yüzden imza kurallarına uygun olup olmadığını da bilemiyoruz, işlem iptal edildi. " diye bir hata veriyor. Safari'den denedim olmadi, Chrome'dan denedim yine olmadi. Ne yapabilirim?
I
9 yıl
iPhone 5s Bluetooth ile Macbook'umu goremiyorum
Macbook'umun bluetooth'unu aciyorum, iPhone'da ayarlardan bluetooth'u aciyorum ve iPhone'da "searching" deyip orada kaliyor, Macbook'umu hicbi sekilde goremiyorum listede. Bunun nedeni nedir? Diger telefonlari gorememem ve eslestirememem normal ama bilgisayarlarla yapabilmem lazim diye biliyorum
I
9 yıl
iPhone 5s sallayınca gelen tıkırtı
Açma/kapama tuşunun sallanması dışında, orayı parmağımla kapatıp sallayınca da telefonun içinden küçük bir tıkırtı geliyor. Bu normal midir?
I
9 yıl
Macbook Pro almak üzereyim ama çok kararsızım
Merhaba, Macbook Pro'nun 13 inç olan, i5 işlemcili, Intel HD 4000 modelinden alacağım. Alma önceliğim oyun oynamak değil, zaten masaüstü bilgisayarım var aşırı iyi olmasa da. Oynadığım tek oyun da WoW ve i7 işlemcili, 4 gb ram'e sahip, HD 6570 ekran kartı olan bilgisayarım WoW için gayet yeterli geliyor. Ancak Macbook Pro'da da oynarım büyük ihtimal. WoW da öyle çok yeni nesil oyunlar gibi son model grafiklere sahip bir oyun değil ama çizgi film-imsi görüntüsüne göre aslında sistem gereksinimleri grafikleri o kulvarda olan bir oyun için pek de az değil, detaylı bir oyun. Ben Macbook Pro'nun bahsettiğim modelinde WoW'u kasmadan, takılmadan shadow, sunshafts vb. kapalı şekilde oynayabilir miyim? Bilgisi olanlar acil yardımcı olabilirse sevinirim çünkü yarın öbür gün almam lazım. Hatta WoW oynamayan ve dolayısıyla pek tahmin yürütemeyenler için Mac için sistem gereksinimlerindeki ekran kartlarını da ekleyeyim, çünkü işlemciden ve diğer özelliklerden bir yana sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Minimum :

NVIDIA GeForce 8600M GT ya da
ATI Radeon HD 2600
Recommended :

ATI Radeon HD 5670 ya da daha iyisi

Şimdiden teşekkürler.
I
9 yıl
Gittigidiyor'dan almak guvenli mi?
MacBook pro almayi dusunuyorum, gittigidiyor'da 2350 TL'ye satiliyor, o modeli piyasada 2700 civarinda (vatanda falan). Sifir ve garantili oldugu belirtilmis, saticinin olumlu yorumlari var. Bir de sifir risk sistemi vb. var ama yine de tereddut ediyorum bu gibi sitelerden alisveris yaparken. Sizce vatan, darty gibi magazalardan 2700 civarina mi almaliyim, 2350 lira pek gercekci degil midir? Tesekkurler.
I
9 yıl
Macbook Air 11 inch (2012) WoW'da nasıl?
Merhaba. Şu an masaüstü kullanıyorum, WoW'u rahatça oynayabiliyorum ama bi dizüstü de almayı planlıyorum. Macbook Air'ler taşınabilirlik, stabilite, pil ömrü, hız, tasarım vb. bakımından daha çekici geliyor. Ancak acaba daha uygun fiyata daha donanımlı oyun oynamaya daha uygun bi dizüstü mü alsam diye düşünmeden edemiyorum. Masaüstünün ömrü biterse ortada kalmak istemiyorum, Macbook Air de yeter mi diye endişeliyim ama diğerleri de aşırı hantal geliyor. Macbook Air'lerin oyunlarda çok iyi olmadığını biliyorum ama bir de Macbook Air kullanıp WoW oynayan birileri varsa onların ağzından duymak isterim nedir ne değildir diye.
I
9 yıl
2000 lira ile ne almam daha iyi olur?
Merhaba. Elimde yaklaşık 2000 lira var. Şu an bir masaüstü kullanıyorum, özellikleri iyi denebilecek şekilde bana yetiyor. Oynadığım tek oyun da WoW zaten. Bir dizüstü almayı düşünüyorum ama 11'' Macbook Air (2012) mı alsam yoksa Dell, Toshiba, Samsung, Packard Bell vb. markaların dizüstülerinden mi alsam bilemedim. Macbooklar daha stabil, kullanımı rahat, hızlı ve uzun ömürlü gibi geliyor, WoW ise bildiğim kadarıyla Macbooklarda oynanıyor çok performanslı olmasa da ama diğer yandan masaüstünün ömrü biterse elimin altında oyunda performansımı kesmeyecek bir dizüstü de ararım ki Macbook Air ile aynı fiyata çok daha iyi ekran kartı olanları da var. Ancak dediğim gibi oynadığım tek oyun WoW ve oyun delisi de değilim. Sizce bana ne uygundur?
I
9 yıl
"Yargıtay, Fransızca kitabı 'müstehcen' buldu"
http://www.radikal.com.tr/turkiye/yargitay_fransizca_kitabi_mustehcen_buldu-1145084

Sel Yayıncılık’ın sahibi İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz hakkında, Guillaume Apollinaire’nin ‘Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’ adlı kitabını yayımladığı ve çevirdiği için ‘müstehcenlik’ suçundan dava açıldı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘kitabın edebi eser’ olduğu ve suçun unsurları oluşmadığından sanıkların beraatına karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 14. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozup, sanıkların 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

İfade özgürlüğü kapsamında olamaz
Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ’nin (AİHS) 10. maddesinde öngörülen ifade özgürlüğünün, kamu makamlarının bir müdahalesiyle karşılaşmadan kişilerin düşünce ve eserlerinin başkalarına ulaştırılmasını kapsadığına vurgu yaparak, davalık kitapta eşcinsel ilişkilerin yanı sıra hayvanlarla cinsel ilişkilerin, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde anlatıldığı dile getirildi. Daire kararında şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Yargılamaya konu edilen kitapta hiçbir olay örgüsüne yer verilmeden, sadece cinsel dürtüleri harekete geçirmeye yönelik, basit, sıradan ifadelerle ters, lezbiyen, doğal olmayan ve hayvanlarla yapılan cinsel ilişkilerin, çocuklar kullanılmak suretiyle bayağı bir dil kullanılarak anlatılması, ifadelerin toplumun ar ve haya duygularını incitici, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde, aynı zamanda kişilerin dışkılamaları dahi tiksinti verecek şekilde ifade edilmek suretiyle hiçbir sanatsal ve edebi değer katılmadan kurgulanmıştır. Anneye, teyzeye, kardeşe, aynı cinse, hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler içeren kitabın Fransızcadan tercümesi ve yayımlanmasının, demokratik bir toplumda çoğulculuğun, hoşgörünün, açık fikirliliğin gereği olan ifade özgürlüğü kapsamında kalan eylemler olarak kabul edilmesi mümkün değildir.”

Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararında ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ’nin 7 Aralık 1976 tarihli ‘Hanyside-Birleşik Krallık’ kararına da atıfta bulunularak, müstehcenlik ve pornografik ifadeler içeren yayın sınırlarının nereye kadar uzanabileceğinin bu kararla belirlendiği ve bu yayınların, demokratik bir toplumda, genel ahlakın ve sağlığın korunmasına, suçların ve düzensizliğin önlenmesine ilişkin meşru bir amaca yönelik yaptırımlarla kısıtlanabileceğinin öngörüldüğü vurgulandı.

Mahkemeye eleştiri
Daire kararında yerel mahkemenin kararını da eleştirerek şunları dile getirdi: “Soruşturma aşamasında iki kişilik bilirkişi heyetinden alınan 28 Nisan 2009 tarihli ve yargılama aşamasında Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından düzenlenen 11 Ağustos 2010 tarihli raporlarda belirtilen, ‘yargılamaya konu kitabın hiçbir sanatsal ve edebi değerinin bulunmadığı’ biçimindeki değerlendirmelere hangi nedenlerle itibar edilmediği açıklanmadan, 12 Mart 2010 tarihli, genel ve soyut ifadeler kullanılarak hazırlanan bilirkişi raporuna itibar edilerek, sanıkların eylemlerinin, TCK’nın 226/5. maddesinde öngörülen suçu oluşturduğu gözetilmeden, kitabın sanatsal ve edebi değeri olduğu gerekçesiyle beraatlara karar verilmesi kanuna aykırıdır.”
İnsanların para verip aldığı bir kitap yasaklanmış. İşin garibi, hayvanlarla ilişki öne sürülürken aynı mahkemelerimizin hayvanlara tecavüze değil hapis cezası, 200-250 liralık hafif cezalar vermesi. Aynı zamanda ensest ve zoofili, eşcinsellikle bir tutulmaya çalışılmış. Bir de hala "demokratik çoğulcu toplum" diye demokraside dem vurmazlar mı. Hadi kitabı yasaklarsın, çevirmenine yıllarca hapis cezası vermek neyin nesi? Ben demokratik bir ülkede yaşadığımıza inanmıyorum. Kararın da mahkemenin abartmalarıyla verildiğini düşünüyorum.
I
9 yıl
Tarife değişikliği yaptım, fatura nasıl olacak?
Demin online olarak tarife değişikliği yaptım. 1mbps'den Ekosınırsız 10 mbps 50 gb olan tarifeye yükselttim. Ay sonunda fatura hangisi üzerinden hesaplanacak? Yani ödenecek ne olacak? Demek istediğim, ayın 5'i olduğu için önceki tarifeden dolayı ekstra ne ödemem gerekecek bu ay sonunda? Şimdiden teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.