S

Çavuş
11 Ekim 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
25 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
18 yıl
İnternet'e bazı bilgisayarların bağlanmasını istemiyorum
şirketimizde 4 tane makina var ve ben bunlardan ikisinin internete girmesini istemiyorum ancak dosya paylaşımını yapmasını istiyorum bunu hangi program ile başarabiliriz ilgilenen arkadaşlar varmı aramızda yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden sağolun kolay gelsin
program isimlerini belirtir iseler
S
18 yıl
NTFS FORMATINDA BİREBİR YEDEK ALMA
NTFS FORMATINDA BİREBİR YEDEK ALMAK İÇİN HANGİ PROGRAMI KULLANABİLİRİM KULLANAN ARKADAŞLAR VARMI ŞİMDİDEN TŞK EDERİM.

NORTON GHOST bu işi yapmıyormuş ntfs ortamında diğer bildiğiniz aldığınız programlar varsa tavsiye ederseniz sevinirim
S
18 yıl
Trojan virusleri cokk acil
bilgisayarıma trojan girmiş ve temizleyemedim avast diye bir program kurdum calıştırdım ama buldu fakat temizleyemedi sizin tavsiye edebileceğiniz bir program varmı şimdiden sağolun
S
18 yıl
KAY DİLİ ANLAYAN ANLAR :)
Kayseri deyimlerinin Türkçe karsiliklari:)
Gadalarini alirim : Seni çok seviyorum
Nörüyon? : Nasilsiniz, iyi misiniz?
Nöörüyüm : Iyiyim tesekkür ederim.
Cigerine ingiler insin : Allah cezani versin
Ortalik agrisi : Yaygin hastalik
Gurbanlar olurum : Senin için herseyi yapmaya raziyim
Yigin girildim : Beni çok üzdün
Nencaaz? : Ne kadar?
Bildir : Geçen yil
Ötaan : Geçen gün
Tadiya : iste orada
Abareeyyy : wawwww
Similik : Tembel, sümsük
S
18 yıl
TELSİZ TELEFON ÖNERİLER
Telsiz telefon almak istiyorum en fazla 110 milyon civarı bi param var sizin onereceğiniz bimarka veya yer varmı
S
18 yıl
ABDÜLHAMÎD HAN'A GÖRE JÖN TÜRKLER
"... Ve daha garib bir tecelliye bakiniz ki, "Genç Osmanhlar"i da "Jön Türkler"i de Osmanli Imparatorlugu'nu parçalamak isteyen büyük devletlerin hepsi arkaliyorlardi! Bu devletlerin gözünde ümit bu gençlerdeydi!.. Bunlarin dedigi yapilirsa, Osmanli imparatorlugu kurtulacak, dediklerine kulak asilmazsa, batacakti! Iki kere istemeyerek de olsa, dediklerini yaptik ve iste battik!... Bari son kalan bir avuç vatan topraginda yasayanlarin gözleri açildi mi?., Insaallah!..

Evlâdim sayilan bu vatan çocuklari, benim, bir sarayin dört duvari arasinda gördügüm hakikati, koskoca yeryüzünü gezip tozduklari hâlde nasil görmediler; nasil görmediler de ecdâd kani ile sulanmis koskoca bir ülkeyi kendi elleriyle hatirdilar!

Suçlamaya dilim varmiyor; fakat görüyorlardi ki, ingilizler, Fransizlar, Ruslar, hattâ Almanlar ve Avusturyalilar yâni bütün büyük Avrupa devletleri, menfaatlerini Osmanli mülkünün parçalanmasinda bulmuslardir. Görüyorlardi ki bu devletler birbirleriyle dalasiyorlar, ama Osmanlilari bölüsmekte anlasiyorlardi. Anlasamadiklari, kimin daha büyük parçayi yutacagi idi. öyle oldugu hâlde, bu düsüncede olan devletlerin kendilerini arkalamalarindan da mi bir mânâ çikaramiyorlardi ?

Söyledim, yine söyleyecegim, anlattim, yine anlatacagim, düsünmüyorlarmiydi ki, Osmanli ülkesi bir çok milletlerin bir araya gelmesinden meydana gelmistir. Böyle bir ülkede mesrûtiyet, ülkenin unsur-i aslîsi için (temel unsur) ölümdür, ingiliz Parlamentosunda bir Hindli, Afrikali, Misirli; Fransiz Parlamentosunda bir Cezayirli meb'ûs varmiydi ki, Osmanli Parlamentosunda Rum, Ermeni, Bulgar, Sirp ve Arap meb'ûsu bulunmasini istemeye kalkiyorlar!..

Hayir, bunca okumus, düsünmüs, kendisini dâvasina vermis vatan evlâdinin cibilliyetsiz çikacagini kabul edemem! Sâdece aldandilar, derim. Aldandilar ama, cezalarini kendilerinden çok, aldanmayan milyonlarca masum vatan evlâdi çekti! Hem öldüler, hem de vatandan oldular!

Kendilerine "Jön Türkler" denilen kimseler aslinda üç-bes kisidir. Bunlar yillarca Avrupa'da benim aleyhimde çalismislar, benim aleyhimde çalismanin vatanin da aleyhinde çalismak demek oldugunu düsünmeden yazmislar, çizmisler, söylemislerdir. Çikardiklari gazeteleri gizlice memlekete sokmanin yolunu büyük devletlere arkalarini dayayarak buluyorlar, yabanci posta-hânelerden de yabanci uyruklu kimseler araciligi ile çekip suna buna dagitiyorlardi. Yillar yili, ciddî sayilabilecek bir te'sirleri olmamistir; ciddi sayilacak bir fikirleri olmadigi gibi...

Fakat ben buna ragmen, kendileriyle ilgilendim. Yabanci memleketlerde parasizlik yüzünden bâzi seylere katlanmamalari için, gazetelerini satin almak bahanesiyle büyük yardimlarda bulundum, bazi kimselerin memleketten para göndermelerine göz yumdum. Tek yabancilarin masasi olmasinlar, muhalefetleri yanlis da olsa namuslu kalsin diye!..

Ahmed Celâleddîn Pasa'nin Misir'da Ali Kemâl Bey'den aldigi mektubu görmüstüm. Bu mektup her hâlde Yildiz evraki arasinda saklidir. Kimin nereden para aldigini isim isim yaziyordu. Bu mektupta, Dr. Abdullah Cevdet, Dr. Ishak Sükuti, Dr. Bahaddin Sâkir, Dr. Nâzim, Dr. Ibrahim Temo'nun Fransiz ve italyan localarina bagli olduklarini ve bu localarin yardimiyla yasadiklarini, hattâ memleketteki ailelerine dahi bu localar eliyle para gönderildigini yaziyor ve bunlarin vesikalarini gösteriyordu.

Avrupa'da, Misir'da çesitli namlar altinda çikan gazeteler ve buralarda gezinen gizli cemiyetin adamlari, daha önce de söyledigim gibi, memlekete ciddî bir zarar vermediler. Fakat mason localari, bütün takiblerimize ragmen, "Ittihâd ve Terakki'ye bagli subaylari harekete geçirince, bu âvâre insanlar birer bayrak hâline geldiler. Iste Jön Türkler ve Ittihâd ve Terakki cemiyetinin hikâyesi de budur."


Abdülhamîd'in Hâtira Defteri; sh. 60
S
18 yıl
YARASINA BİR AVUÇ OT TIKAYAN ASKER OKUYUN YETER
YARASINA BÎR AVUÇ OT TIKAMISTI..
Osmanli Devleti adetâ bir macera ugruna Birinci Dünyâ Savasi'na katilinca, itilâf devletleri için bogazlar mes'elesi birinci plânda önem kazandi. Bogazlari kolaylikla asacaklarini sanan devletler, Türklerin üstün savas gücü ve inancini hesaba katmamislardi. Geldikleri gibi geri döndüler. Ama Ingilizler ikiyüz bes bin, Fransizlar kirk yedi bin zayiat verdiler. Türklerin zayiati ise, sehid yarali ve hasta olmak üzere iki yüz elli iki bine ulasti.

Kahramanca savasan Türk askeri düsmanlarini bile kendine hayran birakti. Bu savasta bir kolu ile ayagim kaybeden Fransiz generalinin anlattiklari bunun en güzel örneklerindendir.

General yurduna döndügünde savas anilarini anlatmasini taleb ettiler. Söze; "Fransizlar böyle mert bir milletle savastiklari için dâima iftihar edebilirler!.." cümlesiyle baslamasi üzerine, bir gazetecinin daha ziyâde milliyetçilik etkisi altinda sordugu: "Neden iftihar edebilirmisiz?" sorusuna, o, dünyâ savas ve insanlik târihine altin harflerle yazilacak vasifda manidar bir menkibeyle cevap vermisti:

"Çünkü, Türkler tam bir erkek gibi dögüsüyor ve savas sartlarina riâyet ediyorlar. Hiç unutmam, savas sahasinda dogus bitmisti. Yarali ve ölülerin arasinda dolasiyorduk. Az evvel ayni topraklar üzerinde Fransizlarla Türkler süngü süngüye gelip, her iki taraf da agir zayiat vermisti. Bu sirada gördügüm bir sahneyi ömrüm boyunca unutamayacagim. Yerde bir Fransiz askeri yatiyordu, onun yani basinda da bir Türk askeri vardi. Dikkat ettik, Türk askeri kendi gömlegini yirtmis, Fransiz askerinin yaralarini sariyor, kanlarini temizliyordu! Tercüman vasitasiyla aramizda su konusma geçti:

"Niçin, öldürmek istedigin düsmanina yardim ediyorsun?"

Mecalsiz bir hâlde bulunan Türk askeri cevap verdi:

"Bu yaralaninca cebinden yasli bir kadin resmi çikardi. Bir seyler söyledi. Dilinden anlamiyorum ama, her hâlde annesi olacak. Demek ki, onun bekleyeni vardi. Benim ise kimsem yok. ölsem ne çikar? Onun için istedim ki, o kurtulup anasinin yanina gitsin!.."

Bu asil duygu üzerine hüngür hüngür aglamaya basladigimda, emir subayim Türk askerinin ceketinin yakasini açti. O anda gördügüm manzaranin yanaklarimdan sizan yaslarimi dondurdugunu hissettim. Türk askerinin gögsünde, bizimkinden çok agir bir süngü yarasi vardi ve bu yaraya bir avuç ot tikamis. Kanamasina mâni olmak istemisti. Az sonra ikisi birden öldüler.

Iste, kendi temiz gömleginden yirttigi bezlerle, kendi yarasindan vazgeçip düsmanin yarasini saran böyle kahraman bir milletle dögüstügümüz için dâima iftihar edebiliriz efendiler..."

Yoruma gerek olduğunu sanmıyorum
S
18 yıl
KAYSERİLİYİZ KARDEŞİM YAPARIZ
Uyanık Kayseri!

Erciyesspor ile beraber ismini değiştirecek olan Kayserispor, Süper Lig'e çıkmış olacak


Hülle yapacaklar
KAYSERİSPOR, hülle yoluyla Süper Lig'e yükseliyor. Bu sezon şampiyon olan Erciyesspor ile ismini değiştirecek olan Kayserispor, böylece Süper Lig'de mücadele verecek, yine genel kurula gidecek olan Erciyesspor da Kayserispor adını alarak 2. Lig A Grubu'nda bu sezon şampiyonluk mücadelesi yapacak.

15 gün arayla
BUNUN için ilk adım, Kayserispor'un cumartesi günü çoğunluğa bakılmaksızın yapılacak olağanüstü genel kurulunda atılacak. Verilecek önergeyle Kayserispor'un adının "Kayseri Erciyesspor" olarak değiştirilmesi, oylanacak. 15 gün sonra da Erciyes, Kayserispor olacak.
S
18 yıl
MS OFFİCE XP de aşırı yavaşlama neden
OFFİCE XP kullanırken office aşırı yavaşlıyor nedeni ne olabilir
S
18 yıl
BİLİYORMUSUNUZ BİLMİYORUM BEN BİLMİYORDUM
<b> * Filler günde ortalama 2 saat uyurlar.
* Amerika'da 58 milyondan fazla köpek vardir.
* Hastalanmayan tek hayvan köpek baliklaridir.
* Köpek baliklarinin kansere karsi bagisikligi vardir.
* Timsahlar derine batabilmek için tas yutarlar.
* Bir istakoz 7 senede ancak yarim kilo alabilirler.
* Penguen yüzebilen fakat uçamayan tek kustur.
* Atlarin insanlardan 18 tane daha fazla kemigi vardir.
* Büyükçe bir yunus günde 2 ton yiyecek tüketir.
* Sivrisinek insanlarin ölümüne en fazla sebep olan hayvandir.
* Bir inek hayati boyunca yaklasik 200.000 bardak süt üretir.
* Mavi balinanin agirligi 22 ayda 26 tona kadar ulasir.
* En hizli büyüyen hayvan mavi balinadir.
* Bir karinca kendi agirliginin 50 kati agirligi kaldirabilir.
* En hizli kara hayvani çitadir. Hizi saatte 95 km'ye ulasabilir.
* En hizli balik yelken baligidir. Hizi saatte 109 km'ye ulasabilir.
* En hizli kus bogazli kirlangiçtir. Hizi 3 saniyede saatte 128 km'ye çikabilir.
* Mavi balinanin çikardigi ses 850 km öteden duyulur.
* Mavi yunuslarin kalbi dakikada sadece 9 kere atar.
* Suaygirlari su altinda dogar ve dogar dogmaz yüzebilirler.
* Hayvanlar alaminde sadece domuzlar günesten yanabilir.
* Suaygirlari agizlarini 120 cm açabilirler.
* Bir pire kendi boyunun 150 kati yükseklige ziplayabilir.
* Son 4000 sene içinde herhangi bir yeni hayvan evcillesmemistir.
* Karincalarin koku alma kabiliyeti en az köpekler kadar gelismistir.
* Insanlari parmak izinden, köpekleri ise burun izinden tanimak mümkündür.
* Ayni parmak izi gibi her insanin dil izi de farklidir.
* Hamamböcekleri yaklasik 250 milyon yildir hiçbir degisime ugramamislardir.
* Balinanin derialti yagindan sabun, güzellik kremi, margarin elde edilir.
* Vampir yarasalari hayvanlarin kanini emer ve günde 1 çorba kasigi kanla doyarlar.
* Bilgisayarla ugrasmak gözleri bozmaz, sadece yorar.
* Dünyadaki isi 1900 yilindan itibaren 0,7 derece artti.
* Yunuslarin beyni insanlarinkinden büyüktür.
* Yanlis dereceli gözlük gözü bozmaz.
* Insan, ömrü boyunca 20 kg toz yutar.
* Kibrit kutusu kadar bir altin, bir tenis kortu büyüklügüne kadar inceltilebilir.
* Peru'da hiç umumi tuvalet yoktur.
* 600 tane bitki cinsi etyiyendir.
* 60 yasinda, insanlar tat alma duyularinin %50'sini kaybederler.
* El tirnaklari ayak tirnaklarindan 4 kat daha hizli büyürler.
* Gülmek için 17, surat asmak için 43 adaleye ihtiyaç vardir.
* Beynin %85'i sudur.
* Dünyada en çok kullanilan isim Muhammed'dir.
* Eskimolar buzdolaplarini yiyeceklerin donmamasi için kullanirlar.
* Fare bir deveden bile daha fazla süre susuz kalabilir.</b>
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.