E

Teğmen
07 Aralık 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
43 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
E
9 ay
EKG gibi ölçen saat/bileklik önerisi
Merhaba.
Olayımız şu. 5.5 yaşındaki oğlumda çarpıntı (erken atımlar, fazladan 3. Kalp vuruşu) oluyor. Doktor, kalp çarpıntısı olduğu zaman nabzını ölçün, not alın dedi. Koldan tansiyon ölçer var ama çocuğa takıp ölçmek mümkün olmadığı gibi, korkudan da söylemiyor.
Bende bir saat ya da bileklik alayım,ntakayım, tüm gün ölçsün, not alsın. Bunu yaparken de kalp ritmini de gösterebilsin istiyorum.
Mesela Bana şunu demesin: 24 saatte en çok 130, en az 60 vurdu demesin. Ne sıklıkla, ne zaman 130 oldu, ne zaman 60a düştü detaylı versin. Önceliğimiz bu. En ilkel haliyle düğmeye basarak ölçüp, bir kağıda not almak olur.

Ama;

Birde, mümkün ise eğer, kalbin atımlarını grafik olarakta gösterebilirse iyi olur. Bilmeyen için şöyle detaylandırayım. Kalp bir defada iki hareket yapar, toplar ve dağıtır. Bu bir gruptur. Sizin kalbiniz 50 kere atıyorsa, 50 kere toplamış, 50 kere dağıtmış demektir. Erken atım ise, sanki iki kere toplamış, bir kere dağıtmış gibidir. Üçlü vurur yani. Android markette kalbin vuruş şeklini gösteren ve grafiğe döken bazı uygulamalar var. EKG grafiği gibi. S Healt her kalp atımını ölçerken gösteriyor ama sonuçta sadece nabzı hafızada tutuyor.

Buraya kadar herşey anlaşıldıysa:
1-En basit haliyle nabzı yaklaşık doğru ölçen marka, model nedir? 300 liraya kadar.
2-Bunlardan, hangileri sürekli ölçüm yapıp kayda alıyor? (Kayda baktığımda 3kere 120yi gördü, 2 kere 50ye düştü gibi görmek isterim, en basit amaç bu çünkü)
2-Nabız öçerken (kalp vuruşunu zaten sayarken kalbin attığını görüyor ya) bu vuruşları grafiğe döküp kaydı tutan (EKG gibi) model var mı?

3-Hiçbiri tıbbi medikal ürünlerin yerini tutmasa dahi, fikir ve gözlem amacıyla ihtiyaç var. Göğüs banyo denilen cihazlarda var ama fiyat ve fonksiyonlarını bilmiyorum.

Beni bilgilendirebilir Deniz, bu aletleri bu amaçlarla kullanacak bir çok insanda yol göstermiş olursunuz.

Dipnot: 50 60 liraya akıllı bileklikler var, nabız ölçerli. Tavsiye eder misiniz? Polosmart, M4 Smart bileklik gibi.
E
11 ay
Nedir bu TV box Chromcast dedikleri?
Merhaba arkadaşlar,
Aşağı yukarı bilgi sahibiyim ama internette hep aynı anlatımlar var. Ben ip tv kullanmayacağım çünkü para ödemek istemiyorum. Şimdi;

Benim TV'de uydu alıcı yok. Ya uydu alıcı alıp çanak antene bağlayacağım. Ya da bu TV Box veya Chromcast dediklerinden alacağım. Amaç TV izlemek. Anladığım kadarıyla Android TV Box dediklerimiz bildiğin android işetim sistemi yüklü bir cihaz ve buna googla play üzerinden canlı tv uygulaması falan kurarak yayını TV'den alabiliyoruz. Tabi Googla play mağazasında çalışan ve donmayan kasmayan uygulama var ise güzel olur. Chromcats dediğimiz zise sanırım Telefon ekranını kablosuz olarak TV ye aktarmaya yarıyor ki, bu durumda azönce dediğim olayları telefonda yapıp TV de izliyoruz. Ama sanırım bunun dezavantajı telefonun şarjının bitmesi yada telefonda başka şey yapamamak olsa gerek (Ekran yansıttığından)

Ya da, ben tüm bunları anlamamışım ve yanlış biliyor oluyorum.

En basiti ile ben 100 - 150 TL ye uydu alıcı mı alayım yoksa önerebileceğiniz başka seçenek var mı?

Dipnot: HDD bağlamak yada HDD'den film izlemiyorum. 4K video indirmediğim için onuda izleyemem ama internetten full hd film açıp bunu izleyebilrim tabi. Halihazırda Web Video Cast kullanıyorum çünkü. IPTV de kullanmayacağım için bunu desteklemesini beklemiyorum.
E
11 ay
Kz mi, Sony mi, Philips mi?
Arkadaşlar merhaba,
150 TL altına bası doygun veren kulaklık arıyorum. Bass verdiğini söyleyen çok kulaklık var. Ben gümbür gümbür yer gök titreden sinematik ses arıyorum ve film izliyorum. Bass olmayan tizli kulaklık bana film izlerken haz vermiyor. Bass verdiğini iddia edip sesi boğuk boğuk vermesin yani. Yada patlak patlak çirkin bass sesi vermesin. Eski kulaklığım Creative ep630 idi, 10 yıl sonra koptu. Şimdi yerini doldurma derdindeyim. Kulaklarım küçük. Huawei AM61 bluetooth kulaklık var ama en küçük silikon ucuyla da kullansam kulağımı hemen geriyor, kısa sürede acıtıyor. EP 630 8 gramdı, var mı yok mu belli olmazdı, ağrı sızı getirmezdi.

Forum dahil araştırdım. Mesela KZ kulaklıkların hepsine muhteşem bass yazmışlar ama eminim öyle değildir.

Frekans düştükçe bass kalitesi ve hissi artarmış. 7 Mhz altı kulaklıklara bakıyorum.

Mesela 7 Mhz altı frekans sunanlar: (Epey sitesine göre)

Sony MDR-EX155AP 65 TL
Sony MDR-EX110AP 97 TL
Pioneer SE-CL712T 99 TL
Philips SHE9105 119 TL
Sony MDR-EX250AP 139 TL
KZ ED9 142 TL
Philips PRO6105BK 159 TL


KZ marka olup bass verdiği iddia edilenler:

KZ EDR1
KZ ED12
KZ ATR Super Bass
KZ ED4 Heavy Bass Hi-Res
KZ HD9 HiFi Bass
KZ ATE
KZ ZSN BA+DD Driver
KZ ZSE Dual Driver


Yani beklentim Film izlerken konuşmalarıda net versin gümbür gümbür sesleride. Kulak içi olsun, kulağa kolay yerleşip kulağı sıkıştırmasın, germesin, kulağa girecek diye kulak deliklerimi tahriş etmesin yeter.
E
geçen yıl
2000li yıllardaki alım gücü hakkında
Merhaba arkadaşlar, mevzu oldukça karışık.2000li yıllarda 10.000 Euro ile o zaman alınabilecek şeyler ile şimdiki zamanda alınabilecek şeylerin kıyaslaması lazım. Mesela 2000li yıllarda 3+1 ev 10.000 euroya alınabilirken şimdi 50.000 euroya alınabilir gibi. Yada 2000li yıllarda 10.000 euroya şu marka model sıfır araba alınabilirdi, fakat şimdi o arabanın muadili şu kadar paraya alınabilir gibi. Aklıma başka örnek gelmedi ama kıyas yoluyla o zamanki alım gücünün bugünkü karşılığı lazım bana. Demek istediğim 2000li yılların şartında 10.000 euro çok iyi bir para olabilir iken mesela bugün 10.000 euro 80.000 TL yapar gerçi ama 80.000 TLye sıfır araba bile alınamıyor gibi. Yada eskiden o paraya 2 araba alınabilirdi gibi gibi.Bana bunun eski emlak ilanı, araba ilanı, telefon ilanı olur, broşür olur, başka örnek olur. Somut, yada hesap kitaplı izahatı lazım. Emlak kısmına yazdım, çünkü şöyle olabilir. Eskiden ev 100 bin euro (10da 1i) iken şimdi 500 bin eurodur. Kaçta kaçına denk geliyor hesabıda vana uyar.
E
2 yıl
Neresini yükselteyim?
2009 yılında aldığım pc sanki yetersiz gibi.

i7 920 4core 8 threp işlemci 2.66 ghz
gigabyte x58 ud3r rev. 1.6 anakart.
3 GB ram 1600 mhz.
Vtx3d HD 4850 1gb 256 bit ekran kartı.
2GB baracuda st2000 hdd.

Oynadığım tek oyun emulatorden pubg mobile.

Standart bios ayarlarında, PCde ne yaparsam yapayım bunca yıldır işlemciyi asla tam kapasite çalışırken görmedim.

Isınma falan değilde ram şişiyor artık. Acaba ekran kartını mı yükseltmeliyim?
E
2 yıl
Windows 10 nasıl kurulur.
Selam, ben bir yerde yanlış yapıyorum ama nerede???

640GB HDD win7 32 bit işletim sistemi kullanıyorum.

2TB HDD vardı taktım. 2 TB olanı bölümlendirdim. Windows-10-UEFI-042020-WT 64 bit indirdim. WinNTSatup ile 1. bölümden isoyu, 3. bölümden 2TB Hddnin yükleme yapacağım 100GBlik kısmını seçiyorum.

FAKAT, 2. kısımdaki Boot Drive kısmında

C: seçersem MBR sarı, BootMGR PBR yeşil, Boot Part kırmızı (win7 640GB HDD'nin c:de yüklü)

E: seçersem GBT yeşil, BootMGR PBR yeşil, Efi Part kırmızı (E: 2TB HDD)

Birde samsung harici hdd var, usb. Ona win 7 32 ve win 10 32 kurmuştum. Onun Win7 yüklü kısmını seçersem--> MBR sarı, BOOTMGR PBR yeşil, BOOT PART yeşil oluyor. BEN BUNU SEÇİYORUM.

Mode kısmında Wimboot kırmızı. Compact Xpress 4k yeşil (ikisinide denedim)


SORUN ŞU. PC Yeniden başladığında win 10 boot edemiyorum ve kuruluma geçemiyorum. Sizce ben nerde sorun yaşıyorum.

DİPNOT: MBR GBT anlamam, netten okudum. Dönüştürmek için format atılması lazımsa 2 TB HDDyi formatlayamam. veriler gider.

Flash belleğim yok. Ben bunu nasıl kuracağım?
E
2 yıl
Yandex gelişmiş arama
Merhaba arkadaşlar.

Google sitede arama, uzantı arama, belli bir adreste arama gibi oldukça gelişmiş seçeneklere sahip ama Yandex'e baktığımda seçenek bulamadım.

Mesela sitede arama seçeneği google ile çok kullanışlı. Yandex ile böyle bir hizmet yok mu?

Yada Belli bir uzantı arama. Mesela pdf, excel, doc, mp4, jpg gibi uzantıları ggole ile bulabilirken yandexte seçenek yok.

Yada var da ben mi bilmiyorum?
E
2 yıl
Otomatik altyazı oluşturma
Merhaba arkadaşlar.
Youtube yabancı videolara videolara otomatik türkçe altyazı koyabiliyor. Fakat başka mecralardaki videolarda altyazı oluşturabilen uygulama/eklenti var mı? Vimeo olur, film sitelerinde yada dizilerde henüz altyazı gelmemişler olur. Uzantı/uygulama sayesinde herhangi bir yabancı videoya otomatik (youtube gibi) türkçe altyazı gelsin istiyorum. Mümkün mü?

Bazı siteler buldum ama videoyu siteye yükle diyor. Mesela uzun videoları yüklemek saatlerimi alır. Heleki birde indirmem gerekecek. Kullanışlı değil.

Mesela video linkini yapıştırırız ve site videoya otomatik altyazı ekler.

Yada uzantı vardır, ne izlersek izleyelim sesten türkçe altyazı getirebilir, dönüştürür gibi.
E
3 yıl
Ses kayıt sorunu / mikrofon ve müzik kaydı
Merhaba arkadaşlar, hayırlı forumlar.
Mikrofonum yok. Telefonu (android) WO MİC yazılımıyla pc de kullanıyorum, USB ile bağlanıyorum. Çalışmasında sorun yok.
Youtube üzerinden dinlediğim bir şarkı üzerine ses kaydıyla birlikte kayıt almak istiyorum (video değil sadece ses kaydı. MP3/vaw gibi.
Kayıt aygıtı olarak mikseri seçtim, varsayılan yaptım ama kayıtta benim sesimide alması için Mikrofonu (dinle) dersem kendi sesim kendime geliyor ve dikkat dağılıyor.
Mikrofonu dinle demezsemde sadece youtubeta çalan şarkının sesini kaydetmiş oluyorum.

Ses kayıt programı olarakta high definition audionun kendi basit ses kayıt uygulamasını kullanıyorum. Hiç bir ayarı yok. Kaydet ve durdur şeklinde çalışıyor.
Bazı uygulamalara baktım ama profesyonele yönelik kes kopyala gibi karmaşık özellikleri olduğundan anlamadım.

En basit haliyle ben hem kendi sesimi hem de youtubeta çalan bir şarkıyı aynı anda kayda almak istiyorum fakat kayıt sırasında kendi sesimin bana hoparlörden/kulaklıktan geri gelmesini istemiyorum. Nedir bunun çözümü?
E
3 yıl
Film çözünürlükleri ve formatları hk.
Merhaba arkadaşlar,
Satın alma ya da sinemada izleme ile ilgili sormuyorum. Bunu baştan belirteyim.
Öncelikle, youtube üzerinde bir kaç dakikalık film sahnelerini izlerken oldukça yüksek çözünürlük ve kalitede olduklarını görüyorum. Detaylar çok net, pürüz yok, karıncalanma yok, piksellenme yok. Gayet akıcı ve oldukça güzel. İzlerken hoşunuza gidiyor. Ama, film izleme sitelerinde yada indirilen torrent dosyalarında bile olsa genelde film çözünürlüğü 1080p olsa bile görüntünün aynı yüksek kalitede olmadığını görüyoruz (Bulanık gibi, keskin olmayan, pürüzlü, soluk gibi)

Daha iyi anlaşılmaşıs açısından, örnek amaçlı olarak: https://www.youtube.com/watch?v=oVUVtFiy3ic bu 2 dakikalık sahne cam gibi kaliteli

Ama buna karşın genelde şöyle kaliteler var: https://www.youtube.com/watch?v=SV-D-cf366w veya https://www.youtube.com/watch?v=5l1YgeR2kr8 gibi

Şimdi, satın alma, orjinal veya başka hususlara değinmeden, bunların üçü de youtube üzerinden izlenen/yüklenmiş videolar. Her üçünü de 1080p ayarında izlediğimiz halde kalite farkı var. İzleyince zaten demek istediğimi anlamışsınızdır. 4K çekim olmasından kaynaklanmıyor, bazı 1080p videolarda aynı kaliteli. Hatta 720p olduğu halde aynı net ve yüksek kalitede görüntüye sahip videolarda oluyor.

Bu fark tam olarak neyden kaynaklanıyor? Mesela biz cam gibi net görüntüler içeren videolar/filmler izlemek istersek, hangi formata (avi, mpeg4, mkv vs....), hangi kriterlere (bit rate vs....) dikkat etmeliyiz?

Cevaplar için teşekkür ederim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.