I

Yüzbaşı
14 Ağustos 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
13 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
I
12 yıl
Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi
Ben bilgisayar mühendisiyim. ÖSS, KPSS konularını yakın takip eden tecrübe sahibi bir abinizim. Tercih yapacak arkadaşlara kamu alım sayılarına ve KPSS'den kaç puanla devlette çalışabileceklerine dikkat etmelerini öneriyorum. Emeğinizin karşılığını insanca şartlarda, itibar sahibi olarak ve iş güvencesi problemi yaşamadan alabileceğiniz tek yer kamudur. Özel sektör ise sizi yıllarca "kendini geliştirirsen iyi para alırsın" masalıyla uyutur ve sömürür. O yüzden yazdıklarımı dikkate alırsanız siz karlı çıkarsınız. Almazsanız da -kendi düşen ağlamaz diyorum :)

Bence mühendislik yazacak birisi için TOP 5:
1-) Elektrik Mühendisliği
Türkiye'de çok az üniversitede olduğu için mezun sayısı az. Kamu alımlarında puanları 60'lara 50'lere kadar düşüyor.
2-) Harita Mühendisliği
Mezun sayısına oranla alım çok olduğu için ve mezunları fazla yüksek puan alabilen kişiler olmadığından 70'lerle alım yapılıyor.
3-) Orman Mühendisliği
Çok sayıda alım yapılıyor. 75'lere kadar düşüyor puanlar. Üstelik tüm Türkiye için alım yapılıyor. Memeleketinizde çalışma ihtimaliniz yüksek.
4-) Jeoloji Mühendisliği
Alım çok, yüksek puanlı aday az. Puanlar 70-80'lerde.
5-) Makine Mühendisliği
Kamuda alım oldukça fazla ama mezun da fazla. Fakat yine de 78-80'lere kadar düşebiliyor zaman zaman. Ayrıca kamu olmazsa özel sektör şansı olan eski bir disiplin.

Aşağıdaki mühendislikleri de ASLA yazmamalı. Puanlarının yüksek oluşunaa, adlarındaki şaşalığa, çoğu üniversitede yüksek puanlı oluşlarına aldanmayın. Bitirince iş bulabilecek misiniz ona bakın. Bu söylediklerim inandırıcı gelmiyorsa bir örnek vereyim. Benim liseyi bitirdiğim yılda (1994) Tekstil Mühendisliği bölümü (mesela İTÜ'de) o kadar yüksek puanlıydı ki örneğin EGE Tıp'a 56-60 puan fark atıyordu. Şimdi tekstil mühendisi abilerinize bir dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bir tane bile tekstil mühendisinin kamuya alındığını görmedim. O yüzden dediklerimi yabana atmayın. İşte ASLA yazılmaması gereken

WORST (en kötü) 4 listem:
1) Endüstri Mühendisliği
LYS puanı/iş bulma şansı oranı en kötü mühendisliktir. Çok az sayıda alım yapılır ama bu bölümü bişey sanıp giren zeki öğrenci çokluğundan 90 alan bile atanamayabilir. Özel sektör ise bu mühendisliği ne ciddiye alır, ne anlayabilmiştir ne de işe alır :) Yüksek puanına yazık etmek isteyenler yazsın.
2) Elektrik-Elektronik Mühendisliği
O kadar çok mezun var ki puanlar 85-90'larda. Üstelik her ne kadar adları Elektrik-Elektronik mühendisi de olsa kamudaki Elektrik Mühendisliği alımlarına başvuramazlar. Yani devlet elektrik mühendisi olarak kabul etmez bu arkadaşları. Uzak durun. Boğaziçi, ODTÜ'den bile uzak durun derim. Kamu alımlarında üniversite adının hiçbir önemi yoktur. Puanın neyse o'sundur.
3) Elektronik Mühendisliği
Bkz. madde 3.
4) Bilgisayar Mühendisliği
Yeni açılan her üniversitede açılması sanki bir kanuni hükümmüş gibi her üniversiteye açılan bölümdür. Öğrenci adayları en çok da "bilgisayar mühendislerine çok ihtiyaç var, açık çok fazla" yalanıyla kandırılır. Kamu alımlarında bu arkadaşlar da yüksek puan aldıklarından 80-85'le ancak atanabilirler. Özel sektörde de ben aylık 700 alan da gördüm 900 alan da. Lise mezunu hemşire ya da ebeler devlette 1600 civarı maaş alırlar. O yüzden şaşalı ismine kanıp yaarsanız bunalıma girersiniz. Uzak durun derim.

Şaşırdınız değil mi? Karar sizin elbette ama şunu unutmayın; hayatta en değerli bilgi tecrübedir. Çünkü yaşanmış sınanmış bilgidir. Dolayısıyla birinin sizle tecrübesini paylaşması sizin yerinize o durumu yaşamış, siz o durumdan zarar görmeden size bilgi veren kişi gibidir. Siz yaşamış olsanız iş işten geçmiş oluyor zaten.

Bu listeyi hazırlarken poplüler dalları dikkate aldım. Ayrıca dipnot olarak mekatronik (bu aralar çok gaz veriliyor ama aslında iş dünyasında karşılığı SIFIR), moleküler biyoloji ve genetik, seramik, tekstil, uzay vs. yazmayın sakın. Bir de uçak, gemi inşaat vb. mühendislikleri yazabilirsiniz ama sadece özel sektör için.

Herkese başarılar.
I
14 yıl
Sizi TTNET'in Maliyetlerini Arttırmaya Davet Ediyorum
Biliyorsunuz TT-NET 1 Ocak'tan itibaren kağıt faturayı kaldırıyor ve e-faturaya geçiyor. Bunun bahanesi olarak da ağaç korumayı gösteriyor ama ben TT-NET'in ve Telekom'un her yaptığının altında bişey yattığına inanan ve fahiş fiyatlarına tepkili biri olarak sizleri aşağıda maddelerini sıraladığım tepki kampanyasına davet ediyorum:

1- TT-NET e-faturaya geçerek maliyetini azaltmaya ve karını daha da maksimize etmeye çalışıyor.

2- Normalde sadece isteyenleri e-faturaya geçirmesi gerekirken herkesi geçiriyor sadece kağıt faturada kalmak istediklerini beyan edenler kağıt faturada kalabiliyor. Uygulamanin yöntemi çirkin.

3- E-faturaya geçenlere promosyonel uygulamalar yapması beklenirken (mesela kotaları 4 değil 6 olacak vs.) hiçbir ekstra sunmuyor.

Bu nedenlerden dolayı hem kendi hattım için hem de kardeşimin evindeki hat için kağıt faturada kalmak istediğimi bildirdim TT-NET'e. Sizleri de bunu yapmaya davet ediyorum. Bunun için adres:
Tıklayınız
I
15 yıl
Turkcell Reklamındaki (Bence) Mantık Hatası
Reklamda şebekesini değiştirip Turkcell'e geçmiş bir teyze var. Reklam konu olarak Turkcell'in en iyi çeken GSM şebekesine sahip olduğu savını işliyor.

Şimdi sorularım şunlar:

1) Bu teyze neden Turkcell'e geçmiştir? Daha ucuza konuşmak için olamaz, demek ki çekme problemi yüzünden geçmiş.

2) Peki madem şebeke değiştirme nedeni şebeke sorunları, neden Tukcell hattını denerken masaya çıkıyor? Cellocan denen böcük onu uyarmasa masa üzerinden konuşmaya razı. Madem masa üzerinden konuşmaya razısın ne diye daha pahalı olan Turkcell'e geçersin ki?


Başınızı ağrıttıysam pardon, paylaşmak istedim.
I
16 yıl
BAD_POOL_HEADER
Arkadaşlar bilgisayarımla çalışırken bir süre sonra mavi ekranda bu hata mesajını alıyorum. Sizce sorun ne olabilir. Google'dan arattım ama pek bişey bulamadım. Teşekkürler.
I
16 yıl
MESSENGER 8.1 İLE 6 DK.ÜCRETSİZ ARAMA YAPIN. HERYERE!
Bu sabah mailboxuma gelen mail şu şekilde:

Hello!

Here's your chance to once again be part of the select group that makes Windows Live Messenger better. We've added new features and we need your help to make sure they're perfect. The new features include:

**Redesigned, smarter contact cards give you more data about and easier access to your friends

**Your display name, status and personal expressions roam with you to any computer

**Two free calls to virtually any phone in the world*

Also, we've made some behind-the-scenes changes to make your Windows Live Messenger experience better than ever. You may not see the upgrades to our underlying platforms, but you'll notice the improvements to our server performance, automatic updates, and sign-in process. All the stuff you had before will still be there, but now, it'll be even better.

Click on the link below to download this beta.

Download Now

Want to learn more? Click here.

Thanks, and we look forward to your feedback!

The Windows Live Messenger team


*With Verizon Web Calling, you can make two three-minute phone calls to virtually any landline or cell phone worldwide during this beta. Offer not valid for existing Verizon Web Calling customers.
Önemli kısmın tercümesi şu şekilde: Bu beta süresince Verizon Web Calling ile sanal olarak istediğiniz sabit veya cep telefonu numarasına 2 tane üç dakikalık telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Bu teklif mevcut Verizon Web Calling müşterileri için geçerli değildir.

Ben Beta testerlik için üye olmuştum. Beta tester olmayanlara gelmiyor olabilir bu mail. Bilginize. Paylaşmak istedim.
I
16 yıl
AFYON'DAN ORTACA'YA NASIL GİDEYİM?
Arkadaşlar Afyon'dan kendi arabamla Muğla Ortaca'ya gideceğim. Sizce Burdur üzerinden mi gideyim Denizli üzerinden mi? Hangi yol daha iyidir? Ya da sizin önereceğiniz başka bir yol var mı? Şimdiden teşekkürler...
I
16 yıl
Ablamın TCELL hattını (4 yıllık) iptal ettirdik.
Dün bir TCELL Extra'ya giderek hattını iptal ettirdik. Bugün de aradılar vazgeçirmek için. 6 ay süreyle bedava konuşma verelim, bedava hazırkart verelim vs vs. Israrcı davrandık ve iptal ettirdik. Bu mesajı neden yazdım?-> Hattınız iptal ettirmek bu kadar kolay. Hiçbir ücret belge istenmiyor. Eğer siz de TCELL'e kazık fiyatları yüzünden gıcık oluyorsanız ve bu şirketi rekabet ettirmenin tek yolunun hatlarınızı iptal ettirmek olduğunu düşünüyorsanız yol göstermek istedim.
I
16 yıl
Messengerde garip bir sorun. Olabilir mi bu?
Arkadaşlar bir arkadaşım aradı ve messengerde kendisine sormadan dosya aktarımının başladığını söyedi. Ben ayarlara baktım ama sormadan aktarımı başlat diye bir seçeneğe rastlamadım. Bu sorun yaşanabilir mi, yaşanabilirse iptal etmenin yolu var mıdır? MSN ustalarından bir cevap bekliyorum. Teşekkürler.
I
16 yıl
Yurt dışı bağlantıları gitti galiba
Messengera bağlanamıyor, yurtdışı siteleri açmıyor, yurtiçi sitelere giriyor. İstanbul Pendik'te durum bu. Sizde nasıl?
I
16 yıl
MOVED: Cepte şu numara beni arayamasın diye ayar var mı?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.