A

Binbaşı
15 Mayıs 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme (?)
69 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
A
6 yıl
Hepsiburada kart bilgilerini hackerlara kaptırıyor
Aman arkadaşlar eğer kart bilgilerini siteye kaydettiyseniz hemen silin bu adamlar yüzünden 3 gündür sinir hastası oldum durduk yere 4.700 TL kaptırıyordum Allah'tan çabuk davrandım da işlemi iptal ettirdim.
A
9 yıl
Güzel Türkistan
Videoyu izlemek için tıklayınız

güzel türkistan sana ne oldu
seher çağinda güllerin soldu
çemenler berbad, kuşlarda feryad
hepsi bir mahzun olmaz mi dilşad.

bilmem niçin kuşlar ötmez bahçelerinde

birliğimizin sarsilmaz daği
ümidimizin sönmez çeraği
birleş ey halkim gelmiştir çaği
bezensin şimdi türkistan baği

uyan halkim bitsin artik bunca zulümler

bayrağini al kalbin uyansin
kulluk, esaretin herşeyi yansin
kur yeni devlet düşmanlar ürksün
yüce türkistan göklere değsin

yayil yeşer öz vatanin gül bağlarinda

abdulhamit suleyman colpan
A
10 yıl
PHILIPS 47PFL5028K/12..47PFL5008K/12 ya da LG.47LA640S mi?
Arkadaşlar 2 marka 3 ürün arasında kaldım.

PHILIPS 47PFL5028K/12............47PFL5008K/12
LG.........47LA640S

istediğim özellik fazla yok

1- Türkçe Altyazı desteği
2- Flash veya Harici HDD desteği
3- Sorunsuz film seyretme
A
13 yıl
Dünyadaki Tüm mazlumların Bayrağı
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği operasyon dünyada büyük yankı uyandırdı. Dışişleri Bakanlığı, olayı en ağır şekilde protesto ettiğini duyurarak İsrail Büyükelçisi Gabi Levy'yi bakanlığa çağırırken, Avrupa Birliği de soruşturma talep etti. Dünya İsrail'in yaptıklarını şaşkınlıkla izlerken dünya medyası da olayı birinci haber olarak geçti.

DÜNYANIN BAKTIĞI FOTOĞRAF
Dünya Filistinli çocukların Türk bayrağı altındaki umutlu bekleyişlerini izledi. Bayraklarla İsrail'e karşı Gazze limanında yaptıkları protesto yürüyüşten karelere yer verildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

KAYNAK
A
13 yıl
Rachel Corrie tanır mısınız?
Aliene Rachel Corrie , (10 Nisan 1979 - 16 Mart 2003) ABD'li barış gönüllüsü, Uluslararası Dayanışma Hareketi (International Solidarity Movement) üyesi.

Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen bir İsrail buldozerinin önüne çıkmış ve bu buldozer tarafından ezilerek öldürülmüştür.

Evergreen State College'de sanat dersleri alarak eğitim gördü. Üç yıl boyunca gönüllü olarak, ruhsal bozukluğu olan hastalara haftalık ziyaretleri yaptı, destek oldu. Yazar ve sanatçı olmak, barış için çalışmak gibi hedefleri olan Corrie, ABD'nin Irak'ı işgali üzerine; İsrail'in Gazze'de kıyıma girişeceği ve bunun ancak bölgedeki ilgiyi canlı tutmakla engellenebileceğini öngörerek, Gazze'ye uluslararası gözlemci olarak gitmişti. Dünyanın bir çok yerinde Rachel Corrie adına çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi, adına yazılan bir oyun, 2006 yılında Londra Playhouse Theatre'da sahnelendi.

16 Mart 2003′ tarihinde İsrail tanklarına karşı vicdanını siper ederek öldürülen Rachel Corrie’nin hatırasına atfen, Otuzuncu Harf Edebiyat ve Düşünce Dergisi tarafından 16 Mart Tarihi, Uluslararası Dünya Vicdan Günü olarak ilan edilmiştir.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

__________________________________________________________________________________________

Rachel'ın Mektupları

Rachel Corrie
1979-2003


Çevirmen: Baran Şimşek

16 Mart 2003'te 23 yaşındaki Amerikalı insan hakları çalışanı Rachel Corrie, İsrail ordusunun Filistin Gazze Şeridi'nde bir doktorun evini ve ailesini yok etmesini engellemeye çalışırken, bir askeri buldozer tarafından ezilerek yaşamını yitirdi.

Rachel, ailesine yazmış olduğu dikkate değer bir dizi e-postasında, kendi yaşamını neden tehlikeye attığını açıklıyordu.

İlk kez İngiltere'de Guardian tarafından yayımlanmıştır.

http://www.ifamericansknew.org/cur_sit/rlinturkish.html

__________________________________________________________________________________________

kendi yorumumu yazmayacağım ekşiden alıntı

"bu sabaha doğru, kimine göre 16, kimine göre 19 kez daha katledilmiş, yaklaşık 30 kez daha yaralanmıştır."
A
13 yıl
Sanalda KURTULUŞ SAVAŞIMIZ başladı
erepublik'de üyeliği olanların dikkatine

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=39482761
A
13 yıl
Yunanistan ve İsrail Saldırdı
arkadaşlar kusura bakmayın buraya açmak zorunda kaldım, erepublik oyununu çoğunuz biliyorsunuz sanal edevlet oyunu bugün sabah saatlerinde yunanistan ve israil aynı anda eTürkiye'nin akdeniz bölgesine saldırdı acilen yeni arkadaşlara ve eskiden üye olmuş ama oyunu bırakmış arkadaşlara ihtiyaç var ayrıca uzun zamandan beri beklenen Türkçe dili aşağı yukarı 20 gün önce oyunda yerini almıştır, böylece daha önce oyuna koydolup da dil yüzünden bırakanlar rahatlıkla devam edebilirler.

ACİL NOT: arkadaşlar 4-5-6 lvl arası olup akdenizde kalanlar yeni hesap açsın ve marmara dan başlasın önemli olmaz sadece 1 gün kaybınız olur ayrıca tekrar tekrar söylüyorum 3 level olunca savaşa girin 5 kere savaşın günlük 1 kere olan hastane hakkınızı kullandıktan sonra tekrar SAVAŞMAYIN bu durumda olan arkadaşımız çok, sağlığını yükseltmek hem masraflı oluyor hemde zaman kaybı...

OYUNA KAYDOLMUŞ AMA BUNDAN SONRA NE YAPACAĞIM DİYEN ARKADAŞLAR İÇİN YARARLI BİR LİNK

http://www.erepublik.com/tr/article/-babyboom-yeni-kaydoldun-ne-yapacaks-n-1-1324771/1/20

kaydolmak için ister benim referans linkimi kullanın ister oyuna direk kaydolun.

http://www.erepublik.com/tr/referrer/ramsib

http://www.erepublik.com

aşağıdaki linkten bir iş buluyorsunuz ve çalış butonuna tıklayıp günlük çalışıyorsunuz

http://www.erepublik.com/tr/human-resources/country-43-domain-all-skill-1

aşağıdaki linkte eğitim yapıyorsunuz

http://www.erepublik.com/tr/my-places/army

avatar yüklüyorsunuz

http://www.erepublik.com/tr/citizen/edit/profile

ve ulusal chat kanalımız diğer Türk oyuncular sizlere yardımcı olabilirler

http://www.erepublik.com/tr/chat/open/790

arkadaşlar kaydolduğunuzda size bir mesaj gelecek bu mesajda ne yapmanız gerektiği adım adım yazmaktadır.


Yeni üye olan arkadaşlar Marmara bölgelerinde oyuna başlasınlar.Bu iki bölgede hastahane en yüksek değerdedir.

Savaştan önce sağlığınız (Welness) 80+ da olsun.Savaşırken +40 sağlığa kadar savaşın.Savaştıktan sonra profil sayfanıza giriniz.Kullanıcı adınızın yazan yerin altında bulunduğunuz bölge var.O bölgeye tıklayın.Hastahane yazısının yanında ki İyileştir butonuna basın.Sağlığınız savaşmadan önceki sağlığınıza geri dönecektir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Fetih'e resim ve açıklama için teşekkürler
A
14 yıl
16 DEVLET MASALI VE UYDURMA BAYRAKLAR
Son zamanlarda basında görülen haberlerle ve TRT`nin bastırdığı bir takvimle Türklerin şimdiye kadar 16 büyük devlet kurduğunu, bu yüzden Türkiye Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız bulunduğu iddiaları öne sürüldü.

Her şeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir. Türk tarihi nerden başlayıp hangi gidişi takip eder, kimler Türk`tür? Bunlar henüz belli değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bazı büyük şahsiyetlerin Türk olup olmadığı üzerinde bile tarihçilerimiz arasında birlik yoktur. Durum bu merkezde iken, şimdiye kadar 16 büyük Türk devletinin kurulduğu ve Türkiye`nin bunların vârisi olduğu hakkındaki iddia, şüphesiz, çok su götürür bir iddiadır.

Şimdiye kadar 16 büyük Türk devleti kurulduğu hakkındaki kararı kimin verdiği belli değildir. Tarih bilginlerinin konusu olan bu konu için ciddi bir kurultayın toplanması gerekirdi. Böyle bir kurultay toplanmış değildir. Ayrıca bu kadar büyük ve tesirli bir fikir için yalnız tarih bilginlerinin toplanması da yeterli sayılmaz. Bu tarih mirasından söz edilirken işe milli kültür ve ülkünün taşıyıcıları olan kimselerin karışması da tarihî bir zarurettir .

Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın 16 büyük Türk devletini temsil ettiği hakkında şimdiye kadar benim hiçbir bilgim yoktu. Bu gibi konularla ilgilenen birisi olarak ben bu sembolü bilmedikten sonra acaba bunu kimler biliyordu? Yoksa bu da bir millî sırdı da ancak şimdi mi açığa vurulması uygun görüldü?

16 Türk devleti efsanesini, sayın Tekin Ererin Ocak 1969`da kendi sütununda yazdığı "Türklüğün 16 Avizesi" başlıklı makaleden öğrendim. Bu makalede sayılan 16 devlet arasında Samanlılar gibi Türk olmayan devlet bulunduğu gibi Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler, Mısır Kölemenleri gibi büyük ve muhteşem Türk devletlerinden bahsedilmeyişi, hele cihan tarihinin en büyük imparatorluğu olan Çengiz devletinin anılmayışı konuyu daha başlangıçta sakat hale getirmektedir .

Bundan başka 16 devlet telâkkisi bizim millî ülkümüze, büyüklük düşüncemize, süreklilik vetîremize aynı zamanda tarihî gerçeklere de şiddetle aykırı düşmektedir.

16 büyük devlet... Tabii, Karamanoğulları ve daha küçükleri gibi ötekilerini de sayınca bu rakam kabaracak, en aşağı 50 devlet olacaktır. 50 devlet kurmayı bir başarı saymak, ilk bakışta mümkün gürünebilir. Fakat madalyonun ters tarafına dönünce iş tamamiyle değişir. Adama sorarlar: Elli devlet kurdun da neden hiçbirini yaşatamadın? Neden kala kala orta çapta bir Türkiye Cumhuriyetine kaldın?". Zoraki tarih bilginleri tabii bu sorunun cevabını veremeyeceklerdir. Çünkü tarihî gerçek hiç de öyle değildir. 16 veya 50 devlet kurulmuş değildir. Gerçekte anayurtta bir, nihayet iki devlet kurulmuş, anayurt dışında da buna üç beş devlet daha eklenmiştir. O kadar. Bizi asıl ilgilendiren anayurdumuzdaki devlet olduğuna göre de konu bir veya iki devletin tarihinden ibaret kalmaktadır. Bu iki devlet Türkistan ve onun uzantıları olan doğu Avrupada kurulan devletle bugün Türkiye dediğimiz devletin kurulduğu Önasya bölgesindeki devletten ibarettir ve ikincisi birkaç defa birincisine tâbi olmak suretiyle tarihteki Tek Türk Devleti prensibini devam ettirmiştir. Tek Devlet düşüncesi sembolik de olsa son zamanlara kadar devam etmiş, meselâ Sultan Aziz zamanında Doğu Türkistan'dan Çinlileri atan Atalık Gazi Yakub Han, Türkiye Devletini kendisine metbû tanımıştır.

Herşeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir dedik. Bu yüzden okullarda çocuklarımıza millî tarih terbiyesi verilememektedir. Tarihlerde hâlâ Sümerler'in veya Hititler'in Türk olduğu hakkındaki hezeyan tekrarlanmakta, bunu inanmadan öğrenen çocukta millî tarih sevgisi diye bir şey kalmamaktadır.

Türk tarihi bir bütündür. Devlet denilen nesneler ayrı hükümdarlar, hanedanlardır. Böyle olunca 16 Türk devleti masalı kendiliğinden yıkılır ve birbirinin devamı olan hanedanlarla Türk tarihindeki birlik karşımızda parıldar.

Türk tarihinin devletler adı altında parçalara bölünmesinin millî psikoloji üzerindeki yıkıcı tesirini kimse düşünmüyor. Mazideki millî devamlılığa inanmayan kimsenin bugünkü millî devamlılıktan da ümitsiz olacağı hesaba katılmıyor. Halbuki biraz mantık ve anlayış sahibi olanlar Türk tarihinin aralıksız bir bütün olduğunu kendiliğinden kavrayabilir.

Türkiye Cumhuriyeti gökten zembille inmemiştir. Osmanlı İmparatorluğu`nun devamıdır. Osmanlı İmparatorluğu, İlhanlı Devleti'nin uç beyliğinden doğmuştur; demek ki onun devamıdır. İlhanlı Devleti Anadoludaki Selçuklu devletinin devamıdır. Anadoludaki Selçuklu devleti ile Batı Türkistan ve İrandaki Harzemşahlar devleti Büyük Selçuklu Devletinin devamıdır. Büyük Selçuklu devleti Karahanlıların, Karahanlılar Uygurlar`ın, Uygurlar Gök Türkler`in, Gök Türkler Aparların, Aparlar Siyenpelerin, Siyenpiler Kunların devamıdır.

Bu devamlar kesintisiz, aralıksız bir tarihin kadrosudur. Yani biz, biri yıkılıp biri kurulan ayrı ayrı devletlerin değil, bir bütün halinde sürüp gelen bir devletin milletiyiz.

Bazen aynı zamanda birkaç hanedanın birden bulunup Türkeli'nin ayrı bölgelerinde hakimiyet kurması ve hatta bunların birbiriyle çarpışması bu kaidenin bozulduğunu göstermez. Bu durum Türk siyasî hakimiyet nazariyesinin, merkeziyetçi olmayan devlet telâkkisinin icabından başka bir şey değildir. Çünkü, hiç olmazsa nazarî halde bile, bu hanedanlardan bir tanesi ötekiler üzerinde hâkimiyete maliktir.

Buna rağmen bazen Türk tarihinde siyasî bütünlüğün parçalandığı olmamış değildir. Bunlar her milletin tarihinde görülen fetret zamanlarıdır. Bizim tarihimizin son zamanlarında Istanbul'da ve Ankara`da iki ayrı hükûmetin bulunması bunun tipik bir örneğidir. Tarihî gerçek budur. İlkokuldan üniversiteye kadar tarihin böyle okutulması, böyle gösterilmesi lâzımdır. Türkler'in kafasında bir tarih birliği, tek devlet şuuru bulunmalıdır. Fakat bu şuurun yerleşmesi için önce Milli Eğitim Bakanlığı'nda, onun Talim ve Terbiye Kurulu'nda bu şuurun bulunması icap eder.

Son haftalarda TRT tarafından yayınlanan bir takvim aynı 16 devlet masalını tekrarlamak, üstelik 16 devlete 16 uydurma bayrak yakıştırmak bakımından dikkati çekmiştir. TRT umumiyetle sol eğilimli bir müessese olarak tanındığı için onun böyle Turancı bir takvim yayınlaması cidden şaşılacak bir davranıştır. Fakat 16 devletin her biri hakkında verilen bilgi ile Türk büyüklerine isnad olunan sözler yanlış veya uydurmadır. Meselâ: Büyük Kun İmparatorluğu'nun kuruluş yılı milâttan önce 204 olarak gösterilmiştir. 220 olacaktır. Kurucusu da Mete değil, Mete'nin babası Tuman Yabgu'dur. Mete'nin sözleriymiş gibi gösterilen Benden eyerimi isteyin vereyim, atımı isteyin vereyim; fakat vatanımdan hiç kimse bir karış toprak istemesin, vermem sözleri böyle değildir. Mete doğu komşuları olan

Tung-huların kıymetli bir at ile zevcelerinden birini istemelerini, devletin o andaki zayıflığı dolayısıyla kabul etmiş, fakat toprak isteklerini reddederek Tung-huları yenmiştir. At ve kadın verildikten sonra çorak bir toprak parçasının ne değeri olur diyen beğlere karşı da at ve kadın şahsıma aitti, verdim. Fakat toprak milletindir cevabını vermişti. Bu iki şekil arasında büyük fark vardır. Keyfî olarak değiştirilemez.

Takvimin yaprakları altında Türk büyüklerine isnad olunan sözlerde de gelişigüzel tasarruflar olmuştur. Son zamanlarda sık sık görülen, Bilge Kağan`a ait Türk milleti titre ve kendine dön sözü de uydurmadır. Bu söz sadece Türk milleti! Düşün şeklindedir ve Bilge Kağan`ın ağzından söylenmiş olmakla beraber Yulığ Tegin tarafından yazılmıştır. Hele Gök Türkler'in en eski kağanlarından İstemi Kağan (yahut İstemi Bağatur Yabgu)'a isnad olunan erkekleri cesur, kadınları iffetli olan ulus egemen olur vecizesi tamamiyle uydurmadır. İstemi Kağan hakkındaki tarihî bilgi o kadar azdır ki bu az bilgi arasında onun bir vecizesine raslamak imkânsızdır.

Bu yanlışlıkları birer birer saymağa ne imkân, ne de lüzum var. Fakat bayraklar hakkından konuşmak yerinde olacaktır .

16 muhayyel Türk devletinin 16 bayrağı da tamamen hayalî, uydurma ve yakıştırmadır. Bir kere , eski Türkler`de bayrak yok, tuğ vardır. Bayrak, tuğun gelişmesiyle daha sonraki yüzyıllarda doğmuştur. Yine bilindiği gibi eski Türklerde bir tek millî bayrak değil, türlü türlü bayraklar vardır. Osmanlı Türkleri`nin bayraklarından çoğu bilinmektedir. Her askerî birliğin, her korsanın, her kumandanın ayrı bayrağı olduğu malûmdur. Tek millî bayrak fikri yavaş yavaş gelişmiş ve bizim bugünkü bayrağımız bu son şeklini Sultan Abdülmecid zamanında almıştır.

Uydurma bayraklar arasındaki Hun bayrağında ejder mi, semender mi, kertenkele veya dinozor mu olduğu belli olmayan acayip yaratık şeklinin yer alması Türk tarihi hakkında hiçbir bilgiye malik olmamak demektir. Ejder, Çinlilerin sembolüdür. Türkler'de ise kurt, doğan ve koyun kullanılmıştır.

Yine bu takvimde Batı Hunlarının (Orta Asya Hunları`nın son çağı demek istiyorlar) sapsarı, Harzemşahların kapkara bayraklarının hangi muhayyileden doğup uydurulduğu da cidden meraka değer.

Nihal Atsız
Ötüken, 65. sayı, 1969

Not: Yazının son kısımları sansüre uğramıştır, malum siyasi mesaj yazmak yasak...
A
14 yıl
google wave davetiyesi
arkadaşlar google wave davetiyesi olan var mı? gönderilirse memnun olurum.
A
14 yıl
İL İL YÖRESEL OSMANLI KIYAFETLERİ
ADANA
< Resime gitmek için tıklayın >

ANKARA
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

EDİRNE
< Resime gitmek için tıklayın >

ARNAVUTLUK ( İŞKODRA )
< Resime gitmek için tıklayın >

AYDIN
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

BAĞDAT
< Resime gitmek için tıklayın >

BOSNA
< Resime gitmek için tıklayın >

DENİZLİ
< Resime gitmek için tıklayın >

Cezayir-i Bahr-i Sefid
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

DİYARBAKIR
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

EDİRNE
< Resime gitmek için tıklayın >

ERZURUM
< Resime gitmek için tıklayın >

GİRİT
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

HALEP
< Resime gitmek için tıklayın >

KASTAMONU
< Resime gitmek için tıklayın >

KONYA
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

YANYA
< Resime gitmek için tıklayın >

SELANİK
< Resime gitmek için tıklayın >

SİVAS
< Resime gitmek için tıklayın >

HİCAZ YEMEN TRABLUZGARP
< Resime gitmek için tıklayın >

SURİYE-KUDÜS-LİBYA
< Resime gitmek için tıklayın >

SURİYE-KUDÜS
< Resime gitmek için tıklayın >

SURİYE
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

TRABZON
< Resime gitmek için tıklayın >

URFA
< Resime gitmek için tıklayın >

İSTANBUL
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Trabzon yöresine ait çift
< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.