1

Yarbay
13 Temmuz 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
45 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
1
3 yıl
Bulgaristan Türklerinin Dramı BBC
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45326002
Arkadaşlar belgesel gibi zorla göçtürülen bulgaristan türklerini iyi anlatmış. Avrupalılardada insaniyet yok...
1
3 yıl
Heryerde Üniversite Olması
Arkadaşlar demin gündem özelin bir programını izliyordum orda ülkelerin üniversite sayılarından konu geldi. Serdar Kuzuluoğlu Hindistan'da 8000 küsür bizde 200 küsür diyince şok oldum ve wikipediadan kontrol ediyim dedim. Rakamlar çok ilginç İran bile bizden daha fazla üniversiteye sahip. Sanırım biz üniversite yaygınlığında geç bile kalmışız. Liste:

Ülke Üniversite Sayısı Nufüsa Göre Oran
Hindistan 8.407 Her 178.bin kişiye 1 üniversite
A.B.D 5.758 Her 61.bin kişiye 1 üniversite
FilipinlerFilipinler 2.060
ArjantinArjantin 1.705 Her 25bin kişiye 1 üniversite
İspanyaİspanya 1.415 Her 32bin kişiye 1 üniversite
MeksikaMeksika 1.341
BangladeşBangladeş 1.268
EndonezyaEndonezya 1.236
JaponyaJaponya 1.223
FransaFransa 1.062
ÇinÇin 1.054
RusyaRusya 1.108
İran İran 343 Her 233 bin kişiye 1 üniversite
Kore Güney Kore 322
Vietnam Vietnam 209
TürkiyeTürkiye 196 (Eski Rakam) Her 403 bin kişiye 1 üniversite
Mısır Mısır 173
TaylandTayland 158

Burda amacım siyasi tartışma değil , farkındalık dikkat çekmek.

Kaynak :https://www.wikizero.com/tr/Ülkelere_göre_üniversite_sayısı - wikipedia hala kapalı
Program Linki :https://www.youtube.com/watch?v=GSwQYWyeh4Q&t=1793s - tavsiye ederim efsane bilgilendirici program olmuş.

Ekleme: Tabi üniversitelerimizin kaliteli olmasıda çok önemli.
1
3 yıl
Bağımsız ve Düzgün Haber Kaynakları?
Arkadaşlar malum bizim haber kanalları artık bazı konuları es geçiyor veya az değiniyor. O yüzden farklı bir kaynak olması için bbc'nin türkçe kısmınada bakıyorum. İlgilenenler burdanda takip edebilir. Bazen türk düşmanı haberlerde olmuyor değil ama yinede farklı bir açıdan, reklamsız öneririm. http://www.bbc.com/turkce
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-43917972
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43919203
1
3 yıl
Yurtdışı Alışveriş Sınırı Düşüyor
Arkadaşlar şimdi euro, dolar, ekonomi, göçmen sorunları, eğitim sistemi, internette artan yasaklar gibi şeylerin yanında çok önemli değil ama zaten düşürülen yurtdışı alışveriş sınırı 30dan 22 euroya düşürülüyor

"
Yurtdışından internetten alışveriş yapanlar için gümrük vergisi muafiyeti düşüyor

Yurtdışından internet üzerinden alışveriş yaparak kargoyla ürün teslim alan veya yurtdışından kendisine kargo gönderilen kişilerin gümrük muafiyeti 30 eurodan 22 euroya düşürüldü.

Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan uygulama bugün resmi gazetede yayınlandı.

15 gün sonra yürürlüğe girecek kararın ardından 22 euro ve üzeri miktarda alışveriş yapanların kargoları gümrükte durdurulacak ve bu kişilerden gümrük vergisi ödemeleri talep edilecek.
"

Kaynak:http://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-43723497
1
3 yıl
ABD ve Avrupa Ülkeleri Tarih Kitapları Tavsiye Lütfen
Arkadaşlar dünya tarihi hakkında kitap önerebilir misiniz? ABD tarihini, avrupa tarihini yıllardır merak ediyorum, araştırıyorum fakat düzgün bir kitaptan düzenli öğrenemedim. Asya avrupa amerika medeniyetleri hepsi olur. Önerilere açığım. Ayrıcı keşke bizim eğitim sistemindeki tarih kısmında dünya tarihine ve yakın tarihe daha çok önem verilseymiş. Kültür ve bilgi gerekli bu devirde.

Teşekkürler şimdiden
1
3 yıl
Erdoğan: 'Türkiye'de yaşayamam' diyenlerin biletini alıp, göndermek lazım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye'de, İstanbul'da yaşayamam diyenlerin hayata küsmüş olduğunu" söyledi ve "Bunların bilet paralarını verip göndermek lazım. Çünkü bunlar ülkemize yük." dedi.

Erdoğan ayrıca Kosova Başbakanı Ramuş Haranidac'a "Ne zamandır darbe yapmaya gayret edenleri korumaya başladın?" diye seslendi.

AKP Pendik İlçe Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yazar Cemil Meriç'in "Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını yaşatmayanlardır" sözlerini hatırlattı .

Cumhurbaşkanı "Bazılarının burayı yaşanmaz bulup yurtdışına gitmeyi söylediğini duyuyorum. Eğer Türkiye'de yaşamayı kendine yük sayanlar varsa aradıkları dünya burası da değil, Türkiye'de yaşamayan hele hele İstanbul'da yaşayamayan biri hiçbir yerde yaşayamaz. Türkiye'de, İstanbul'da yaşayamam diyenler ülkemize değil hayata küsmüş demektir. Bunların bilet paralarını verip göndermek lazım. Çünkü bunlar ülkemize yük" diye konuştu.

'Atatürk yaşasa seni partinin başında tutmaz'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Erdoğan "Şu an Mustafa Kemal Atatürk yaşasa seni o partinin başında tutmaz. Gazi Mustafa Kemal yerliydi, milliydi. Sen ne milli ne yerlisin sen gayrı millisin. Şu anda da mahkemedesin hesabını vereceksin, ve yanında taşıdığın Pensilvaya uşaklarının hesabını da vereceksin. Onlara nasıl bir profil oluşturduğunuzun da hesabını vereceksiniz. Oyunlarınızın da hesabını vereceksiniz. Öyle laf ola beri gele yok." dedi.

Erdoğan'ın gündeminde Gülen yapılanmasının üyeleri olduğu öne sürülen altı Türk vatandaşının yakalanıp, Türkiye'ye getirilmesi de vardı. Erdoğan operasyonun ardından İstihbarat Örgütü Şefi ve İçişleri Bakanını göreden alan Kosova Başbakanı Ramuc Haradinaj'ı eleştirdi.

'Haranidaj'a sert eleştiri'

Cumhurbaşkanı Erdoğan "MİT Kosova'da 6 tane FETÖ'cüyü paketleyip getirdi. Ey Kosova Başbakanı ne zamandan beri darbe yapmaya gayret edenleri korumaya başladın. Sen ki o Kosova'yı ikinci sırada tanıyan bir ülkeyi. Biz ikinci olarak tanıdık sizi. Kosovalı kardeşlerim bunun da hesabını verdirecektir sana. " dedi.

Erdoğan Pendik'teki parti kongresinden önce de İstanbul Yeditepe Bienali'nin açılış töreninde Ayasofya Müzesi'nde konuşmuştu.

Erdoğan "Tepeden inmeci baskıcı ve jakoben anlayışın bugün de sözüm ona sanat çevrelerinde devam ettiğine şahit olunduğunu" ifade eden Erdoğan "Bu tepeden inmeci anlayışın bugün de bazı sanat çevrelerinde devam ettiğine inanıyoruz. Kendi ideolojilerini paylaşmayan sanatçılara yönelik en şiddetli saldırılar yine bunlardan geliyor." demişti.

'Çatlayın, patlayın, AKM'yi yıktık"
Erdoğan "Gezi olaylarına destek vermeyen sanatçıların neler yaşadıklarını biliyoruz. Bunlar milletimizden yedikleri onca şamara rağmen akılları başlarına toplamıyorlar. Gezi'de yaptıklarını Afrin için bölgeye giden sanatçılarımıza yaptılar. Bugün aynı ahlaksızlığı aynı haydutluğu sergilediler. Sanatçılarımızın Mehmetçiğe moral vermesine dahi tahammül gösteremediler. Sırf yerli milli duruş sergilediler diye edilmedik hakaret bırakmadılar. Bunların lümpen mahalle kabadayılarından faydaları yoktur." diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "AKM için de çok bağırdı Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın çatlayın patlayın yıktık. Aynı şeyi Ankara'da yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane eser ortaya koyun be. Demek ki bizi beklediler." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:http://www.bbc.com/turkce/43606619
1
3 yıl
Hayat Hakkında Görüşler
Hayat hakkında görüşleriniz neler? Yani bazen yaptığım herşey o kadar anlamsız geliyorki evrenin büyüklüğünü ve ölümü düşününce. Kendinizi nasıl ikna ediyorsunuz? Yada kabullendiniz mi bazı şeyleri?
1
4 yıl
Vodafone olanlar(dominos şifre)
Beyler evde vodafone lu olan yok. DOMINOS (veya dominos) yazıp 6666ya gönderip şifreyi verebilir misiniz.2 pizza 36tl den 24tl ye düşüyor.

Teşekkürler
1
4 yıl
Mühendis Olmak İsteyenlere Tavsiyeler
Merhaba arkadaşlar,3.sınıf mekatronik müh. öğrencisiyim.Aranızda mühendislik okumak isteyen veya okuyan elbet vardır.Üniversitede keşke lisede şunları yapsaydım,öğrenseydim dediğimiz birsürü şey var.Ben bunlardan yazılım,tasarım ve mühendislik ile alakalı olanları kısaca derledim ve bir öneri videosu çektim.Konu başlıklarını veriyim, isteyen direk araştırabilir.9 dakikalık kısa bir video fakat uygulamaya başlarsanız aylarınızı alacağını düşündüğüm fakat çok işe yarayabilecek şeyler öğrenebilmenizi sağlayacağını düşünüyorum.Konuları bütünleştirmede fark etmediğim veya bilmediğim eksikler olabilir ama bütün konular birbirleri ile bağlantılı.Umarım yararlı olur :)

Videoyu izlemek için tıklayınız

-Yazılım:Bu devirde mühendisler veya herhangi bir akıllı alet geliştirmek için olmazsa olmaz temel ihtiyacımız
(İlk olarak C tavsiye ediyorum(ve edilir) daha sonra C++ , C# HTML PHP CSS ilgilendiiğiniz alana göre)

-Tasarım:Yine proje üretmek için olmazsa olmaz diğer alan
(Solidworks ve Autocad öneriyorum.Solid 3D tasarım üzerine Autocad genelde 2D sonradan 3Dye geçilir)

-Arduino:En basit proje,prototip geliştirme platformu. ve "Hobi Elektronik" kitabı.

-Evet Matematik,Fizik ve özellikle İngilizce seviyeniz önemli.

-ODTÜ Robot Günleri , İTÜRO ,Yıldız Savaşları(YTÜ) size farklı projeler görmeniz ve ilginç seminerlere katılabilmeniz için güzel etkinlikler.

-Gano(Üniversite Not Ortalaması) cidden önemli,iş staj başvurunuzda bile önemli bir "çalışkanlık" kriteri.
ÇAP=ÇiftAnadalProgramı:Not ortalamanıza(min 3.00) bağlı olarak 2 anadalda mühendislik dersleri görüp 2 diploma alamnızı sağlayan programdır. ,
Eramus:Not ortalamanıza ve İngilizce seviyenize bağlı olarak avrupada 1-2 dönem öğrenim görmeninizi sağlayan program.(2000-3000 euro hibe desteği ile)

-Tubitak 2209 A Desteği(2500TL'ye kadar) ve ProjelerMerak ettiğiniz şeyleri veya eksik gördüklerini çekinmeden yazabilirsiniz.
1
5 yıl
Whatsapptaki resimleri PC'ye atamıyorum(görmüyor)
Sony xperia L model bir telefonum var.Android 4.3 yüklü.Whatsapptan gelen resimleri bluetoothla veya kabloyla pcye atamıyorum.Kablo ile bağlıyken resimler gözükmüyor,bluetooth ilede hata veriyor.O resimleri nasıl atabilirm?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.