A

Binbaşı
03 Nisan 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
51 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
3 yıl
UPS Arızası hk.
Merhaba,

Elimde powercom marka UPS var ve tv - pc gibi elektronik cihazlar bu ups'e bağlı. UPS'le şöyle bir sorun yaşıyorum; diyelim ki elektrik anlık olarak kesiliyor ya da voltajı çalışma aralığının dışına çıkıyor, cihaz aküden beslemeye geçiyor. Sonrasında voltaj normale döndüğünde veya elektrik geldiğinde, yeniden şebeke elektriğine geçmiyor. Aküden beslemeye devam ediyor ve akü bittikten sonra kapanıyor. Kapandıktan sonrasında, şebekeden gelen elektriği algılıyor ve yeniden açılarak hem aküyü şarj etmeye başlıyor, hem de yeniden şebeke elektriğini cihazlara veriyor.

Arıza neden kaynaklanıyor olabilir? Çözüm önerilerinize açığım...
A
7 yıl
Ev icin UPS secimi
Oncelikle merhaba,

Evimde gunde ortalama 7-8kw elektrik tuketiyorum. Elektrik kesilmelerinde ve voltaj dalgalanmalarinda esyalarimin zarar gormemesi ve ornegin gece yatarken kombi-klima gibi aletlerin kesintisiz calismaya devam etmesi icin bir UPS almayi dusunuyorum. Ancak anlamadigim-cozemedigim birkac durum var;

1) Evimin elektrigi 3 fazli ancak evimdeki aletlerin tumu tek faz elektrikle calisiyor. Ups'i ev sigorta kutusuna aktarabilmek icin 3 fazli ups mi almaliyim yoksa tek fazli alsam da uyumlu olur mu?

2) UPSlerin cok ses cikardigi ve isindigindan bahsedilmis. Ornegin 10kva bir ups alsam, kullanim esnasinda aktif olarak sogutmali miyim? Sogutmasam ne olur? Alev alma riski var midir?

3) Ikinci el 10kva ups almayi planliyorum. Fiyatlari 1500-2000 tl arasinda degisiyor. Ikinci el ups alirken ozellikle dikkat etmem gereken bir husus varmidir?
A
7 yıl
[PROJE ÖNERİSİ] Ev İçin - Güneşten Elektrik Üretim ve Depolama
Merhaba,

Evimin elektrik ihtiyacını güneş panelleri ile karşılamak istiyorum. Şebekeye bağlıyım ancak, hem evimde jeneratör olmaması sebebi ile çokça elektriğin kesilmesinden dolayı, hem elektrik zamlanması, kayıp kaçak bedelleri gibi saçma sapan kalemlerin ödenmesi, hem de belirli süre sonra bahsi geçen sistemin kendini amorti etmesi, sonrasında kendisine çalışması sebebi ile tahmini bütçem içinde kalması koşulu ile yatırım yapıp, kullanmayı düşünüyorum...

Evim standart, eşyalarımı 2 yıl önce aldım, o yüzden hepsini yeni nesil olarak düşünün, ancak ince hesap için etiketlerde yazan değerleri lazım ise, onları da memnuniyetle paylaşırım;

1 adet 49" lcd tv - günde max 4 - 5 saat açık
1 adet no-frost buzdolabı - sürekli fişe takılı
1 adet mini buzdolabı - sürekli fişe takılı (2.dolap olarak kullanıldığından pek kapağı açılmaz)
1 adet bulaşık makinesi - ekonomi programında haftada ortalama 3 defa çalışıyor. Ekonomi programı çalışma süresi 3 saat 15 dakika
1 adet çamaşır makinesi - haftada maksimum 2 defa çalışır. Tek su girişli, bu sebeple soğuk suyu da ısıtır.
* Çamaşır makinesi ile bulaşık makinesi nadiren bir arada çalışır
1 adet fırın - ayda ortalama 2 defa çalışır
1 adet davlumbaz - ayda toplasan 4-5 saat ya çalışır ya çalışmaz
1 adet 18.000 but inverter klima - yaz ve kış aylarında günde ortalama 3 saat çalışır
1 adet 9.000 btu inverter klima - yaz aylarında gğnde yaklaşık 6-7 saat çalışır ancak düşük sıcaklık olduğu için dış ünite pek devrede olmaz, kış aylarında ise günde 30 dakika - 1 saat arası çalışır
* iki klima nadiren bir arada çalışır
1 adet elektrik süpürgesi - 2200watt. Haftada 1 saat kadar çalışır max.
1 adet elektrikli şofben - 3.kademede 7000w çektiğini biliyorum ama, neredeyse hiç 3.kademede kullanmadım 1 ya da 2. kademede kullanıyorum ancak önümüzdeki yıl doğalgaza geçmeyi planlıyorum. Bu sebeple elektrikli şofben çalışmasa da olur...
* Ev içi aydınlatmam tamamen led ampuller ile sağlanmakta. En fazla 100 watt gücünde ampul aynı anda yanmakta. Ancak zaten halihazırda loş aydınlatmayı sevdiğim için 30 watt günde 4-5 saat olarak hesaplayabiliriz.

Bu aletlerle geçen ay 237kw elektrik tüketmişim, Günde ortalama 8kw. İl olarak Adana'da yaşıyorum, yani güneş hususunda oldukça şanslıyım. Yapmayı düşündüğüm sistem şu;

> Gün içerisinde kullanılacak cihazların elektriği doğrudan panellerden karşılanacak,
> Kullanılmayan elektrik akülerde, karanlık anlarda kullanılmak üzere depolanacak, akşam ve gece kullanıma yetecek kadar depolama yapılabilecek
> Bu iş için güçlü ancak mümkün olan en az sayda panel kullanılacak - apartmanda yaşadığım için yer kısıtım var
> 1mw altındaki güçlerde üretim fazlası devlete satılabiliyor diye biliyorum. Projelendirme ve satma işi masraflı ve/veya çok uğraşlı değil ise, küçük tutarlar da olsa üretim fazlasını satmak istiyorum*
* Şöyle bir şey de okudum -bu konuda kaynaklar fazla karmaşık olduğu için emin değilim- Örneğin bu ay 50kw şebekeye vermişim, ancak 30kw da güneşsiz saatlerde şebekeden elektrik kullanmışım, mahsuplaşılıp 20kw'nin fiyatını ödemek durumunda kalıyormuşum. Yani devlet alırken farklı satarken farklı tarife uygulamıyor imiş bu durumlarda?

Proje için kafamda düşündüğüm max proje maliyeti 10-12 bin TL arasında. Elbette ne kadar altında kalırsa benim için o denli avantajlı. Konu hakkında bilgili arkadaşların yardım ve bilgilendirmelerini rica ederim.
A
7 yıl
Klima Dış Ünitesinin Heat Pump Olarak Kullanımı
Arkadaşlar merhaba,

Evimde 18.000 btu arçelik inverter klima mevcut. Yaz ve kış aylarında aktif olarak kullanıyorum. Ancak daha konforlu ısıtma yapabilmek adına evime kalorifer sistemi döşetmeyi düşünüyorum. Evim yaklaşık 140 m2 net oturumlu, güney-kuzey-doğu cepheli. Yarı yalıtımlı olduğunu söyleyebilirim. Alt kat ve üst katta oturan mevcut.

Elektrikli sistemlerde heat pump sistemlerinin tüketim konusunda tasarruflu olduklarını öğrendim - Doğalgazdan çok az da olsa tasarruflu olduğundan bahsettiler- ancak, kurulum masrafı çok yüksek.

Bende klima ile heat pump sistemin aynı prensiple çalıştığını ve heat pump sistemlerinin de benzer dış üniteler kullandıklarını bildiğimden, klimamın dış ünitesini kış aylarında sadece heat pump sistemde evimi ısıtmak için, yaz aylarında da sadece klimamda soğutma için kullanmam mümkün olur mu?

Bu şekilde bir hibrit istem yapılmasının tahmini maliyeti ne olur, bilen arkadaşların yardımlarını rica ederim.
A
7 yıl
Yeni eve yeni kombi...
Arkadaşlar merhaba,

Başlık altındaki bir çok konuyu okudum, hiçbir şey anlamadığım bu konu hakkında bilen arkadaşlar sayesinde birçok bilgi edindim.

Ancak bin bilsen de bir bilene danış sözünden yola çıkarak yine de konuyu sizlere sormak isterim;

Küçük bir 2+1 90m2 net, Doğu ve Kuzey olmak üzere 2 cephe

Doğalgaz tesisatı mevcut, petekler ve vanalar öncesinden takılmış, mevcut tesisat şu şekilde;

Toplam 4 petek, 2 havlupan takılı;

Salon: 80x60 cm - Çapraz Bağlantı
Antre: 60x60 cm - Çapraz Bağlantı
Yatak Odası 1: 80x60 cm - Paralel Bağlantı
Yatak Odası 2: 100x60 cm - Çapraz Bağlantı
Banyo 1: 40*70 cm - Paralel Bağlantı (Havlupan)
Banyo 2: 40*70 cm - Paralel Bağlantı (Havlupan)

* Ayrıca kuzey cephede kombi ana tesisatının bulunduğu balkona da petek taktırma düşüncemiz var. Sonrasında Cam balkon yapılacak ve oturma alanı olarak kullanılacak. Tahminen 60x60 veya 80x60 bir petek de oraya yerleştirildiğini düşünelim


Sormak istediğim şu;

Bu alana tam yoğuşmalı kombi mi taktırsak daha verimli olur, yoksa yoğuşmasız klasik tür bi kombi mi taktırsak verim alırız?

Türe göre tavsiye edeceğiniz marka/modeller nelerdir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Fotoğraflar;

Banyo Havlupan


< Resime gitmek için tıklayın >
Yatak Odası 2
< Resime gitmek için tıklayın >
Antre
< Resime gitmek için tıklayın >
Yatak Odası 1
< Resime gitmek için tıklayın >
Salon -Alanın görülmesi açısından-
< Resime gitmek için tıklayın >
Salon
< Resime gitmek için tıklayın >
Banyo Havlupan -2-
< Resime gitmek için tıklayın >

Petek markası ve vanalar da şu şekilde;

< Resime gitmek için tıklayın >
A
8 yıl
Modifiye sinüs - Tam sinüse dönüşüm
Merhaba,

Aklima takilan soru su: modifiye sinuslu bir inverterin cikisina elektroservolu bir regulator baglanirsa, regulatorden cikan akim modifiye sinus mu olur, tam sinus mu?
A
8 yıl
Monofaze Jeneratörün Trifaze Şebekede kullanımı?
Merhaba,

Ben evimde, elektrik kesintilerinde kullanmak üzere jeneratör almak istiyorum. Yıllık toplamda maksimum 40-50 saat çalışacak.

Dolayısı ile benzinli 3kva gücünde bir jeneratör bakıyordum ki, jeneratörlerdeki "monofaze" ifadesi dikkatimi çekti. Benim oturduğum evin elektriği trifaze...

Trifaze jeneratörler nerden baksak monofazelerin 2 katı, elbette gücü de öyle ancak, benim amacım ısıtma-soğutma, buzdolabı ve tv-modem gibi cihazları, gerekirse hepsi aynı anda olmamak koşulu ile, çalıştırmak.

İş böyle olunca elektrik konularında tek faz-3 faz dönüşümünü araştırdım, pahalı göründü...

Bu bilgiler ışığında; monofaze jeneratör, trifaze şebekede nasıl kullanılır?
A
8 yıl
Arcelik inverter klima kanat sesi hakkinda...
Arkadaslar merhaba,

Gecen yil aldigim 12bin btuluk arcelik inverter klimayi isitma ve sogutmasindan memnun olarak kullaniyorum. Kullanirken bu markada gebel olarak bilinen plastik aksam genlesmesinden kaynakli seslerin disinda, on paneldeki kanatin asagi ve yukari saliniminda plastigin birbirine surtmesinden kaynakli rahatsiz edici bir ses mevcut. Bu sesin giderilmesi adina bir yaglayici kullanmak istiyorum ancak plastige uygun hangi yaglayiciyi kullanabilirim?

Ya da benzer durumla karsilasip herhangi bir yaglayici ile problemi cozen var mi?

Konu hakkinda yardimlarinizi rica ederim...
A
9 yıl
İnternet Servis Sağlayıcısı Olmak...
Merhaba,

Konuyla ilgili, "hayal", "zor" kelimelerini içeren ve bu temalı iletileri yazmadan önce, yargılamadan önce okumanızı rica ederim.

Ben kablosuz erişim sağlanabilecek (bildiğiniz wireless frekanslarında) bir iss firması kurmak istiyorum.

Tabii amacım, yeniden bir altyapı kurmak değil, bölgede bulunan dağıtıcılardan (ttnet-superonline-kablonet) alacağım hizmeti, farklı şekil ve paket içeriği olarak aboneye ulaştırmak istiyorum.

İnternetten ön araştırma yaptım ve araştırmaya devam ediyorum ancak birçok şey yasalar, tüzükler ve anlaşılmaz kuramlar halinde açıklanmış. Dolayısıyla, bir de bilene sormak amacı ile burada paylaşmak istedim.

Dolayısı ile konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.
A
9 yıl
Kalorifer tesisatı bulunan eve Termosifon montajı hk.
Öncelikle herkese iyi akşamlar,

Yaşadığım evde kalorifer tesisatı mevcut ancak kalorifer ve petekleri takılı değil. Bir termosifon almak istiyorum ve bunun banyodaki borulara bağlanarak çalıştırılmasını istiyorum. Bu durum mümkün müdür?

Değilse neden? Mümkün ise bir avantaj/dezavantajı varmıdır?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.