K

Yarbay
19 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
123 (Bu ay: 15)
Gönderiler Hakkında
K
2 ay
Araç sahiplerine kötü haber: Yasa değişti
Özellikle motorlu taşıt sürücülerini ve sahiplerini yakından ilgilendiren yasa değişikliği TBMM’de kabul edildi. Yeni yasaya tepki gösteren CHP'li Özkan Yalım, vatandaşın alacağı tazminatın yüzde 40 oranında düşürüldüğünü dile getirdi.
Özellikle motorlu taşıt sürücülerini ve sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir yasa değişikliği TBMM’de kabul edildi. AK Parti önergesiyle teklife eklenen değişikliğe tepki gösteren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, değişiklikle kaza sonrasında sigorta ödemelerinin azaltıldığını, tazminat dışı hallerin genişletildiği, kaza anında yaralanan vatandaşın alacağı tazminatın yüzde 40 oranında düşürüldüğü uyarısını yaptı.
AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanunun sonuna eklenen iki maddeye ise muhalefetten tepki geldi.
Eklenen maddelere tepki gösteren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım şunları söyledi:
2-3 HAFTA ÖNCE GERİ ÇEKİLMİŞTİ, AMA TEKRAR GERİ GELDİ: AK Parti her zaman yaptığı gibi kanunun sonuna iki tane madde ekledi. Yani İcra İflas’ın sonuna iki tane sigorta maddesi eklendi. Bundan yaklaşık 2-3 hafta önce AK Parti Grup Başkanı Cahit Özkan ile yaptığımız görüşmeden sonra bu iki madde çekilmişti, ama her nedense ısrarla bu madde tekrar geri geldi.
ANAYASAYA AYKIRILIK VAR: Peki o gün çektirilirken ne anlaşmaya varılmıştı? Bir tarafta sigorta şirketlerinin yetkilileri, bir tarafta eksperler federasyonu danışmanlık firmasının yetkilileri ve de kaza mağdurlarının avukatlarının temsilcileri ile bir araya getirilip, bunları Meclis olarak doğru bir şekle getirip kanunu hep birlikte, tüm partilerin onayı ile çıkaracaktık ama yine olmadı. Çünkü farklı düşünceler var. Onun için ben şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Değerli milletvekilleri, kanunun 18’inci maddesine baktığımızda burada açıkça anayasaya bir aykırılık var ama her nedense sigorta şirketlerinin isteği üzerine tekrar siz bunu kanunlaştırmak istiyorsunuz. Bunu yüce Türk milletinin takdirine bırakıyoruz.
GERİDE KALANLARA TAZMİNAT YA DA DESTEK YOK: İlk kanun geldiğinde 16 maddeydi. 14’ünü geçirdik. Bu iki maddeye itiraz ettik. Çünkü herkes itiraz ediyor. Peki bu iki maddedeki sıkıntı nedir? Kazaya karışan kusurlu araç sahibinin ailesi destekten yoksun kalma tazminatı alabiliyordu önceden ancak bu ortadan kalktı. Kazaya karışan mağdur aracın onarımı alternatif şekilde, yani örneğin bugün iyi kalite bir araç kullanıyorsunuz. Aracınız dururken geldi birisi vurdu. Parçaları artık sigorta şirketleri, yan sanayi veya buna benzer değişik daha ekonomik maliyetlerle bu aracı yaptırabilecekler.
DEĞER KAYBI DAHA AZ ÖDENECEK: Bunun yanında kanun teklifi kabul edilince, tabi ki kazaya karıştıktan sonra aracınız zarar görüyor, yapılıyor bir şekilde ancak değer kaybı oluşuyor. Çünkü biliyorsunuz, plakasını girdiğinizde oradan ne kadar kaza yaptı ne kadar masraf olduğu belli. Buna göre de alıcı sizin satmak istediğiniz aracın değer kaybını çıkarıyor. En azından bu değer kaybını sigorta şirketleri ödüyordu. Buradaki rakamda sigorta şirketlerinin lehine artık daha az rakamlar ödeyecekler.
VATANDAŞLARIN ALACAĞI TAZMİNAT YÜZDE 40 DÜŞECEK: Bir mağdur kazadan sonra kolundaki bir kırık ya da herhangi bir organ kaybı nedeniyle 230-250 bin TL arasında tazminat alması gerekirken, bu maddeye onay verildikten sonra bu tazminat ücreti yüzde 40-45’lik düşüşle bir anda 160-170 binlere kadar gerileyecek. Yani sizler bu maddeye onay verdiğinizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alacak oldukları haklarının azaltmak yolunda sigorta şirketlerinin lehine el kaldırmış olacaksınız. Bunu da tekrar yüce milletin takdirine bırakıyorum.
SİGORTA ŞİRKETLERİ “TEMİNAT DIŞI” DİYEBİLECEK: Devletimizin, Maliye Bakanlığımızın alacak olduğu milyarlarca vergiden de bu sigorta şirketlerini kurtarıyorsunuz. Diğer bir taraftan sigorta şirketleri bu madde geçtikten sonra ‘teminat dışı hal’ diye bir madde var. Bazı sigorta şirketlerine öyle bir hak veriyorsunuz ki bu madde geçtikten sonra, çeşitli sebepten dolayı teminat dışı deme hakkına sahip. Yani orada mahkemeye gidecekler, yine bizim Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerimiz bir sürü sigorta şirketlerinin gereksiz yere dosyaları ile uğraşmak zorunda kalacak. Açıkça anlaşılmalıdır ki söz konusu sebepler ve genel şartlar Anayasa’ya aykırıdır. Bu iki madde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının lehine değil aleyhinedir.”
https://www.karar.com/guncel-haberler/arac-sahiplerine-kotu-haber-yasa-degisti-1620362
K
geçen yıl
Türkiye'de Salgın sürecinde 166 bin araç üretilemedi
Pandemi nedeniyle üretime verilen aralar bugün itibarıyla sona ererken, tüm otomotiv fabrikaları iş başı yaptı. Toyota ve Tofaş üretimin ilk günü olan 11 Mayıs'ı ağırlıklı tedbir ve sosyal mesafe eğitimlerine ayırırken, Temsa ise kademeli olarak 150 işçiyle üretime başladı.
Türkiye’de etkisi mart ayının ortalarından itibaren hissedilmeye başlanan corona virüsünün otomotive ilk yansıması da üretime ara veren fabrikalarla oldu. 20 Mart tarihinde Ford Otosan’ı, 23 Mart tarihinde Honda Türkiye, Man Türkiye, Türk Traktör, 21 Mart tarihinde Toyota, 25 Mart tarihinde Otokar, 26 Mart’ta Renault, 27 Mart Hyundai ve 23-28 Mart tarihlerinde de Mercedes-Benz Türk izledi.
< Resime gitmek için tıklayın >
Nisan ayında ise 1 Nisan Karsan ve 3 Nisan Tofaş üretimlerine ara verdi. Markaların kimi üretime verdiği arayı belirttiği tarihte üretime tekrar başlayarak sonlandırırken kimi de birkaç hafta uzattı.

380 GÜN ARA

Türkiye'de pandemi nedeniyle otomotiv fabrikalarında 20 Mart'tan bugüne kadar devam eden aralar sonrası 166 bin adetlik üretim kaybı oluştu. Bu sürede tüm fabrikaların verdiği ara toplamı 380 güne ulaştı.
< Resime gitmek için tıklayın >
K
2 yıl
İşte Volkswagen’in Türkiye aşkının nedeni
Amerika’nın dizel motorların yazılımlarıyla oynayıp düşük karbon monoksit değerleri gösterdiği için kestiği ağır cezalarla boğuşan Volkswagen’in Türkiye aşkının nedeni ortaya çıkmaya başladı. ABD ve Güney Amerika’nın yasakladığı yüzbinlerce dizel araç, gümrüksüz Türkiye’ye sokulabilecek.
https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/iste-volkswagenin-turkiye-askinin-nedeni-5273877/
K
2 yıl
Renault gözünü FCA’ya dikti
Financial Times'ın haberine göre Renault, Fiat Chrysler Automobile(FCA) Grubu için ortaklık yönünde bir teklif yapmaya hazırlanıyor. FCA'yla ilgili bu söylenti geçtiğimiz hafta PSA'nın da FCA'yı alacağı yönünde olmuş, FCA görüşmeleri kabul etmemişti.

Renault başkanı Jean-Dominique Senard’ın başkanlığında FCA ile bir ortaklık görüşmesi yapılması planlanıyor. Renault, Nissan, Fiat ve Chrysler kombinasyonu küresel çapta Toyota ve Volkswagen ile rekabet edebilecek bir ortaklık haline gelmiş olacak.

İttifakın eski başkanı olan Ghosn, Renault ve FCA birleşimini 2 yada 3 yıl içinde gerçekleştireceklerini Financial Times’a önceden de belirtmişti. Geçtiğimiz haftalarda çıkan haberlere göre FCA ile ortaklık görüşmesi için PSA bir talepte bulunmuş ama FCA Başkanı John Elkann bunu kabul etmemişti.

Renault Nissan’ın yüzde 43’üne sahip ve toplam market değeri 16.8 milyar Euro. Nissan’ın ise değeri yaklaşık 35 milyar Dolar. Ayrıca FCA’nın da değeri 23 milyar Dolar.

https://www.sozcu.com.tr/2019/otomotiv/renault-gozunu-fcaya-dikti-4149165/
K
3 yıl
VW’deki emisyon skandalının benzinli araçlara da sıçradığı iddiası
Alman Bild am Sonntag gazetesinin haberinde, Volkswagen bünyesindeki VW, Audi ve Porsche araçlarındaki bazı benzinli motorların emisyon testlerinin manipüle edildiği öne sürüldü.

Münih Savcılığı'nın soruşturma belgelerindeki tanıklara ve belgelere dayandırılan haberde, araçların daha düşük karbondioksit (CO2) emisyonları ve yakıt tüketimi göstermesi için şanzımanların ve yazılımların manipüle edilmiş olabileceği ifade edildi.

Volkswagen Grubu'ndan konuya ilişkin resmi açıklama yapılmazken, Alman basınına konuşan bir sözcü, VW'nin devam eden soruşturma hakkında yorum yapmayacağını belirterek, şirketin son aylarda Federal Motorlu Taşımacılık Dairesi ile yoğun görüşmeler yaptığını aktardı

"VW benzinli motorlarda manipülasyon kanıtı yok"

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) Federal Ulaştırma Bakanlığı'ndan aldığı bilgilere dayandırdığı haberinde ise şimdiye kadar VW Grubu'ndaki benzinli araçlarda bir emisyon manipülasyonuna ilişkin kanıt bulunmağı kaydedildi

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat , Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan VW Grubu’nun daha önceki dize skandalı nedeniyle yaklaşık 27 milyar avro ceza ödediği tahmin ediliyor.

Ayrıca savcılığın Volkswagen’e yönelik emisyon skandalıyla ilgili soruşturması sürüyor. Bu kapsamda şirkete ait bazı yerlerde aramalar yapılmış ve aralarında üst düzey yetkililerin de bulunduğu görevliler göz altına alınmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/vwdeki-emisyon-skandalinin-benzinli-araclara-da-sicradigi-iddiasi-40944168
K
3 yıl
Fleetcorp'un faaliyetleri durduruldu
Filo kiralama sektörünün önemli oyuncularından Fleetcorp Operasyonel Taşıt Kiralama ve Turizm Anonim Şirketi'nin faaliyetlerin durma noktasına geldiği öğrenildi.
Kuveyt merkezli şirketin sahibi olan firmanın Kuveyt'te yaşadığı sıkıntılar nedeniyle mali dar boğaza düştüğü öğrenildi. Ünlü filo şirketinin çok sayıda aracına, alacaklı bankaların çıkardığı haciz kararları sonrası el konuldu. Şirket merkezinde kimseye ulaşılamazken, çalışanlara da izin verildiği öğrenildi.

Şirketin Türk CEO'suna ise ulaşılamıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/filo-kiralama-sektorunun-devinin-faaliyetleri-durduruldu-40916537

2007 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük operasyonel filo kiralama firmalarından biri olan Fleetcorp'un ekonomik açıdan zor duruma düştüğü ve araçları geri çağırdığı öğrenildi.

23 bin 500 adetlik filosu bulunan ve 61 ilde 4 bin 500'e yaklaşan kurumsal firmaya hizmet veren şirkete ait araçların trafik polisleri tarafından yapılan çevirmelerde bağlandığı belirtildi.

Sosyal medyaya da yansıyan söz konusu gelişmelerle ilgili ulaşmaya çalıştığımız şirketin genel merkezinin telefonları aramalara cevap vermiyor.

SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre, sektördeki pazar payı yüzde 7 olan ve operasyonel filo kiralamada ilk 5 oyuncu içinde yer alan şirket, çalışanlarına izin vererek genel merkezini pazartesine kadar kapattı.

Aktif büyüklüğü 1.2 milyar liranın üzerinde olan ve kiralamanın yanı sıra ikinci el araç satan şirketten son dönemde araba satın alanlarında mağdur olduğu ve devir işlemlerinin gerçekleştirilmediği öğrenildi.

SATILAN HER 100 YENİ OTOMOBİLİN 23'Ü KİRALIK

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği'nin (TOKKDER), 2018 yılı ilk çeyrek verilerine göre, operasyonel araç kiralama sektörü ilk 3 aylık dönemde Türkiye'de satılan yeni otomobillerin yüzde 23,4'ü olan 28 bin 680 adet yeni aracı filosuna kattı.
Bu dönemde, 2 milyar 957 milyon lira yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 29 milyar 500 milyon TL'yi aştı.
Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 büyüyen sektörün filosundaki araç sayısı ise 360 bin 769 adet.

https://www.sozcu.com.tr/2018/otomotiv/arac-kiralama-sektorunden-kotu-haber-2554499/
K
3 yıl
Toyota, Prius'ları daha çok benzin harcamaya ayarlamış
Apple'ın iPhone pilleri ile yaşadığı olaya gönderme yapan The Economist haberine göre, "çevreci" olarak ünlenen Toyota Prius'un 2010-2014 arasında geri çağrılarak servise giden modelleri yakıt ekonomisi ve karbon emisyonu açısından çevreci değil.

Bazı Prius sahiplerinin ısınma şikayetlerinin geldiği nokta ise, aracını garajdan çıkartamamak ya da trafikte durduktan sonra tekrar kalkamamak üzerinde yoğunlaşıyor. Priuschat gibi internet forumları da şikayetlerle dolup taşarken, ilgili modellerin sahiplerinin tamir masraflarının ise en az 3 bin 500 dolar olduğu belirtiliyor.

Geri çağırma sonrası servise gelen otomobillere Toyota tarafından verilen ek garanti süresine karşın, şirket davalarla karşı karşıya. Üstelik kendi iş ortaklarının açtığı bir dava bile mevcut.

Kaliforniya'nın en büyük Toyota bayilerinden birisinin açtığı davaya göre, bayinin Prius'a sahip olan ve güncellemeyi yaptıran 100'den fazla müşterisi benzer ısınma problemiyle bayiye geri dönmüş. Dava, Toyota'nın davanın düşmesi yönündeki çabalarına karşın, devam edecek. Hakim, sonraki duruşmayı önümüzdeki yılın başına vermiş durumda.

Sorunun kaynağı ise inverter adlı parça. Prius'un nikel metal-hidrit pilindeki 206 voltluk doğru akımı alıp üç fazla 500 volt alternatif akıma çeviren parça sayesinde taşıtın iki elektrik motoru/jeneratörü çalışabiliyor. Bunlardan birisi aracın pildeyken çalışmasına ve fren yapıldığında pilin doldurulmasına, diğeri ise pilin şarjlı kalırken, sürüş takımına ek enerji gönderilmesine ve yakıt motorunun elektrikle başlatılmasına yarıyor. Her iki motor/jeneratör de, alternatif akım sayesinde mekanik tork yaratabiliyor ve yakıt motoru ya da fren gibi harici güçler üzerinden alternatif elektrik akımı üretiyor.

Bu parçaları ise inverter ve ilgili elektronik kontrol ünitelerince sağlanıyor. Inverter'ın iç kısmındaki devrede, doğru akımın yönünü saniyede 1.000 kez değiştiren ya da aracın elektrik motorlarını çalıştırmak için gereken üç fazlı alternatif akımı üreten, yüksek yük altında çalışan transistörler yer alıyor. Bu kadar iş yükü, bu transistörler için ısı anlamına geliyor. Inverter bu ısıyı soğutmak için glikol bazlı bir soğutma sistemi kullanıyor.

Normal şartlarda sorunsuz çalışan sistem, inverter'ın yazılımı sebebiyle bazen işlerin kontrolden çıkmasına sebep oluyor. Transistörlerin alt kısmındaki lehimde mikroskobik çatlaklar oluşurken, parçalar kısa devre yapıyor ya da aşırı ısınıyor. Her iki durumda da, inverter'daki ısı ani bir şekilde yükseliyor. Bu ısı, azami çalışma ısısını geçtiğinde transistörler yanıyor ve araç, motoru kapatarak tamamen duruyor. Daha sık rastlanan bir durum ise, aşırı ısınmanın inverter'ın etkisini azaltmasına, ön paneldeki ışıkların tamamen yanmasına ve taşıtın, inverter soğuyana kadar durması.

Toyota'nın uyguladığı yazılım yaması, transistörlerin stres altına girmesini önlemeyi hedefliyor. Şirket, bunu pildeki akımı düşürerek ve yakıt motorunun daha fazla çalışarak açığı kapatmasıyla çözmeye çalışmış. Fakat bu durum, yüksek yakıt tüketimi ve egzos emisyonu demek.

Burada şirketin eleştirilmesinin temel sebebi ise, bir motoru diğerinden daha aktif hale getirmesi değil, Prius'u "çevreye duyarlı" bir otomobil olarak pazarlamış olmasından ileri geliyor. Yani çevreyi daha az kirleteceğim diye düşünerek Prius alanlar, şu anda çevreyi daha çok kirletiyor olabilir. Toyota'nın ise dava sonucunu beklemeden harekete geçerek hatasını kabul etmesi ve düzeltmesi ise, diğer markaların başına gelen benzer talihsiz durumlarda olduğu gibi, işleri daha hızlı yoluna sokabilir.

http://www.haberturk.com/toyota-prius-lari-daha-cok-benzin-harcamaya-ayarlamis-1935702-ekonomi
K
3 yıl
Tesla Model 3 en çok satan elektrikli oldu
Tesla, yılın ilk çeyreğindeki üretim ve teslimat verilerini açıkladı. Üretimi çok tartışılan Model 3'ün ABD içerisinde en çok satan elektrikli araba olduğunu doğrulayan şirket 8130 adet Model 3 satıldığını belirtti.

Tesla ve Model 3 böylelikle, 3375 adet satan en yakın rakibi General Motors'un Chevy Bıolt EV modelini ikiye katlamış oldu.

Öte yandan, kimi kaynaklar 2 ve 3. sırada da Tesla'nın diğer elektrikli araçları Model S ve Model X olduğunu iddia ediyor. Resmi olarak doğrulanmasa da bu iddianın nedeni Tesla'nın coğrafi olarak detaylandırma yapmaması. Bilançolardaki yıllık gelir dikkate alınarak filtrelenen sonuçlara göre 4700 ile 5900 adet arası Model S ve 4-5 bin arası da Model X satılma ihtimali bulunuyor.

Tesla'nın bu performansı Model 3'ün gerisinde kalsa da diğer üreticilerin rahatlıkla önünde. Hibrid araçlar sıralamaya dahil edildiğinde dahi Model 3 zirvedeki yerini koruyor. Ocak - mart arasında Toyota'nın ürettiği Prius Prime 6468 adetle 2. sırada

VERGİ HESABI MI YAPIYOR?

Tesla sonuçlarındaki bir diğer önemli gelişmede de üretim hızının artmış olması. Şirket, mart ayının son haftasında 2020 adet aracın üretildiğini söylüyor. Hatırlanacağı üzere son haberlere göre Tesla'nın kurucusu Elon Musk'ın yeniden merkeze geldiği ve üretim hattının başında durmaya başladığı belirtilmişti.
http://www.haberturk.com/tesla-model-3-en-cok-satan-elektrikli-araba-oldu-1905528-ekonomi
K
3 yıl
Volkswagen yasaklanan dizel arabalara değişim garantisi verecek
Almanya'da yerel yönetimlere dizel araçları trafikten alıkoyma yetkisi veren Federal İdare Mahkemesi kararına VW'den karşı hamle geldi.

Dizel arabalarının geleceğiyle ilgili şüpheye düşen Alman müşterilerini rahatlatmak isteyen Volkswagen, şehir yönetimlerinin hava kirliliği limitlerini karşılamak maksadıyla arabaları trafikten men edilenler için değişim imkanı verecek.

Şirket, Volkswagen bayilerinden 1 Nisan tarihinden yıl sonuna dek satın alınan yeni dizel arabaların 3 yıl garanti kapsamında olacağını belirtti. Aracın trafikten men edilmesi durumunda araç sahibinin bayiye giderek yasaklanmamış bir modelle değişim yapabileceğini açıkladı.

Bunun yanı sıra, Volkswagen, yeni ve daha temiz modellerle değiştirilebilmesini sağlayan teşvik kapsamında şimdiden eski model 170 bin dizel arabanın geri alındığını da duyurdu.ABD'DE 350 BİN ARACI GERİ ALMIŞTI

Hatırlanacağı üzere, Volkswagen'in dizel emisyon testlerinde hile yaptığı ortaya çıkmış ve sonrasında diğer otomobil üreticilerine yapılan testlerde de test değerlerinde tahrifat yapıldığı belirlenmişti.

ABD yargısından ağır cezalar alan Volkswagen, ABD'deki 350 bin aracı geri alarak 7.4 milyar dolarlık bir maddi külfet yaşamıştı.

Öte yandan, ortaya çıkan skandal nedeniyle başta Almanya olmak üzere Avrupa'da da otomobil üreticilerine yönelik incelemeler artmıştı. Çevreci gruplar ise art arda eylemler yaparak havayı kirleten ve sağlık sorunlarına yol açan dizel standartlarına sahip araçların yasaklanmasını istemişti.

Otomobil üreticileri de dizeli kademe kademe azaltma ve elektrikli teknolojiyi güçlendirme yönünde adım atıyor zira dünya genelinde dizel satışlarında da büyük düşüş yaşanıyor.

Alman yargısı hava kirliliğinin yüksek olduğu şehirlere dizel arabaların yasaklanabilmesini sağlayan bir hükme karar vermesinin ardından yeni dizel arabaların normal sürüş koşullarında da kirlilik standartlarını karşılaması şart.

Avrupa Birliği'nin sera gazıyla ilgili daha da sıkılaşan koşullarına ayak uydurmak için dizel motorların var olması gerektiğini belirten Volkswagen, BMW ve Mercedes gibi firmalar; dizel teknolojisinin sağlığa zararlı NOx (Nitrojen oksit)'un elimine edilmesi için daha pahalı emisyon kontrollerine ihtiyaç duyduğunu ancak küresel ısınmaya neden olan sera gazlarından olan CO2 (karbon dioksit) salınımını çok daha az yaptığını vurguluyor.

http://www.haberturk.com/volkswagen-dizel-arabalara-degisim-garantisi-verecek-1898550-ekonomi
K
3 yıl
VW mezarlığı
Volkswagen’in çekilmiş binlerce aracı görüntülendi

Dünyadaki en büyük otomobil skandalı olarak nitelendirilen Volkswagen’in emisyon skandalı sonucu trafikten çekilen 350 bin aracın bir kısmı California’nın Victorville bölgesinde bulunuyor. İşte Reuters’ın objektiflerine yansıyan o fotoğraflar…
Otomobillerin parktan hareket ettirilmeleri yasak

Cezanın yaklaşık 5 milyar doları da araçların çevreye verdiği zararı telafi etmeye yönelik projelere ve sıfır emisyon araştırmalarında kullanıldı. Volkswagen’in kullandığı hileli yazılımı kullananların işine son verildi. VW, dünya genelinde 11 milyon araç skandaldan etkilendi, araçlar Volkswagen tarafından geri alındı. Tarihinin en sıkıntılı döneminden geçen Wolkswagen’in 2016’daki araç satışları yüzde 5 düştü. Volkswagen dünyada yaklaşık 10 milyar dolar ceza ödedi.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/volkswagen-mezarligi-goruntulendi-2320164/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.