T

Yarbay
12 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
1023 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
T
geçen yıl
Elektrik faturasında indirim (Almanya) - Aktroller ağlayabilir
Eveeet, malumunuz Dünya'da enerji fiyatları tavan yapmış durumda özellikle spot piyasada gaz fiyatları rekor kırıyor. Avrupa'nın çoğu ülkesi elektrik üretimini fosil yakıtlardan karşılıyor. Bu ülkelerden biri de Almanya. Sağda solda eklem bacaklı aktrolleri görmüşsünüzdür, Almanya'da enerji enflasyonu %5000000 miş, insanlar elektriğe aylık 5000 euro ödüyor vs vs gibi. Bugün 2022 yılı için yeni kontratım geldi, enerji piyasasında yüksek enflasyona rağmen kWh ücreti artmamış aksine ufak bir düşüş bile mevcut.


2021 yılında kWh: 30,42 cent
2022 yılında kWh: 30,32 cent


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Buna ek olarak geçen yıl aylık 30 euro ödediğim sabit fatura, tüketimim göz önünde bulundurularak aylık 18 euroya düşürülmüş. Bununla birlikte 2022 yılında aylık ödeyeceğim faturalar şöyle.

(2+1 - 80 metrekare - 2 kişi)

Elektrik: 18 euro
Isınma: 90 euro
Aidat+Su: 90 euro


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
T
geçen yıl
Modeliniz uyuyorsa Apple Klavye Servis Programına kesinlikle başvurun.
2017 13 inç MBP klavyesinde ve aydınlatmasında ufak tefek elzem olmayan sorunlar mevcuttu. Bu programı gördüm, modelim de uyumlu. Şansımı denedim ve adamlar hiç sorgulamadan cihazı alıp üç gün içinde top case (batarya dahil) değiştirip teslim ettiler :) Cebinizden para çıkmadan neredeyse sıfır cihazınız oluyor. Ben bu hizmeti Almanya'da kullandım fakat global olarak geçerli. Tek sorun cihazı aldıktan itibaren 4 yıl geçmemesi gerekiyor.

Edit: Yeni klavye ile eski klavye arasında da çok büyük fark var, hassasiyet ve kalitesi bariz artmış.

https://support.apple.com/keyboard-service-program-for-mac-notebooks
T
geçen yıl
En iyi batarya performansı: iPhone 13 Pro Max
En iyi ekrandan sonra en iyi batarya da geldi (12 Pro Max'de en iyilerdendi). Muhtemelen en iyi kamera da gelecek. Kör android fanları için üzücü.


https://www.youtube.com/watch?v=I41ntOTJsO4
https://www.youtube.com/watch?v=Sa2vRQPJP3I
T
geçen yıl
En iyi ekran: iPhone 13 Pro Max
DXOMARK ve displaymate incelemeleri geldi. DXOMARK`a göre rekor kıran telefon, Displaymate testinde de en iyi kategoriye girdi.< Resime gitmek için tıklayın >


https://www.dxomark.com/apple-iphone-13-pro-max-display-review-simply-stunning
https://www.displaymate.com/iPhone_13Pro_ShootOut_1M.htm
T
geçen yıl
Türk Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin 20 yılda küçülmesi, yaşlanması, çöp olması.
Major platformlarda envanterin hali içler acısı. Alt sistem ve mühimmatlarda gelişme mevcut fakat 20 yıl önce bölgedeki en genç ve en büyük donanmaya sahipken şu an Mısır'a bile imrenir hale geliyoruz. GM Fırkateyn projesi bile belirsizlikler, tutarsızlıklar ile şimdiden 2 yıl gecikti. IHA ile eşek seven terörist avlayarak Dünya lideri olacağız inşallah. Titre Yunan.

< Resime gitmek için tıklayın >
T
geçen yıl
İstanbul'daki kiraların Almanya ile yarışması
Şu an Potsdam merkezde 2+1 70 metrekare evde oturuyorum ters dublex, küçük bir de terası var. Her şey dahil 750 euro ödüyorum. Ataşehir'de buraya gelmeden önce oturduğum 1+1 daire şu an 4000 ve aidat, ısınma, elektrik, su, internet vb. 6000'i buluyor. Akıl alır gibi değil. Hele Kadıköy, Göztepe taraflarını söylemiyorum bile. Berlin östkreuz, charlottenburg civarında yine her şey dahil 1+1, 2+1 evlere 700-1100 arası kira veren arkadaşlarım var. Evet konu başlığı biraz abartılı ama gidişat onu gösteriyor ki 1-2 yıl içinde Avrupa'yı yakalayacağız. Milletin haline çok üzülüyorum.


"Almanya'da asgari ücret 1300 euro ama 1000 euro kira var yeğenim" diyen cahil gurbetçiler ve forumdaki avaneleri ne düşünüyor acaba bu konu hakkında.
T
geçen yıl
..
..
T
2 yıl
--
--
T
2 yıl
iPhone sahipleri şarj aleti ile geziyor diyen malum tayfa gelsin.
Buyrun 2800 mAh iPhone 12'nin 4500 mAh Note 20 Ultra ve OnePlus 8 Pro'yu mal etmesi. iPhone 11 Pro Max'in şov yapması. Bu veriler ışığında 12 Pro Max'in inanılmaz bir süre vereceğini düşünüyorum. Appla A14 gerçekten oldukça ekonomik.Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız
T
3 yıl
ODTU-BILKENT-BOUN-ITU CENG Arada kalanlar için akademik nitelik
Arada kalıp eğitim odaklı tercih yapacaklar için veri tabanını paylaşayım.

< Resime gitmek için tıklayın >

Tam zamanlı öğretim üyeleri toplam alıntı sayısı (Google Scholar, Scopus)

ODTU ~ 50k
BOUN ~ 40k
BILKENT 30k
ITU ~ 30k

Tam zamanlı öğretim üyeleri kişi başı ortalama alıntı sayısı (Google Scholar, Scopus)

ODTU ~ 1700
BOUN ~ 1800
BILKENT ~ 1500
ITU ~ 1200

Tam zamanlı öğretim üyeleri kişi başı ortalama Q1 yayın sayısı (Google Scholar, Scopus)

ODTU ~ 38
BOUN ~ 37
BILKENT ~ 30
ITU ~ 35
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.