B

Yüzbaşı
29 Mart 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
38 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
B
9 yıl
uzak siteden veri alma hk.
Merhaba arkadaşlar. Bir form sayfası hazırlamak istiyorum şöyle ki;

form kutucuğuna girilen veri örneğin: 2x2

www.domain1.com/x.aspx?id=2x2
sitenin cevabı,manuel olarak yapıldığında adres çubuğundawww.domain1.com/x.aspx?id=4 olarak çıkıyor.
Bu çıkan 4 sonucunuwww.domain2.com/4 olarak iframe içinde formun altında göstermek istiyorum.

Yani kısaca domain1.com u arka planda sorgulayarak direk domain2.com/4 olarak göstermem lazım.

Yardım ederseniz çok sevinirim.
B
10 yıl
Dünyanın En Hızlı Masaüstü Yazıcısı Türkiyede!
LOMOND EVOJET OFFICE Dünyanın En Hızlı Yazıcısıwww.muadilal.com sitesinde satışa sunulmuştur. Ürünün videosunu izlediğinizde gözlerinize inanamayacaksınız. Video, teknik bilgiler ve satın almak için buraya tıklayın< Resime gitmek için tıklayın >
B
14 yıl
İYİ MÜREKKEP İLE KÖTÜ MÜREKKEP ARASINDAKİ FARKLAR
1- RENK TONLARI

Yazıcılar CMYK sistemine göre çalışırlar. CMYK kısaltması, İngilizce Cyan, Magenta, Yellow ve blacK kelimelerinden oluşmuştur. Bizler bunu Mavi, Kırmızı, Sarı ve Siyah olarak ifade ediyoruz ama aslında Türkçe’deki tam karşılığı, Cam göbeği, Eflatun, Sarı ve Siyahtır. Mürekkeplerin tonları da aynen bu şekilde olmalıdır. Mürekkeplerde en zor tutturulan renk tonu eflatundur. Eflatun rengi bir fotoğraf çıktısındaki kırmızı tonların ana kaynağıdır.

Eflatun renginin doğru tonda olduğunu anlamanın en kolay yolu, o mürekkep ile Türk Bayrağı’nın fotoğrafını yazdırmaktır. Şayet bayrak kırmızısı tam renginde ise mürekkepleriniz iyidir diyebiliriz.

Ancak renk tonları çok iyi olan mürekkepleri kaliteli olarak nitelememiz kesinlikle yanlış olur. Diğer hususları da inceleyiniz.

2- KİMYASAL YAPISI

Bir mürekkep kartuşuna mürekkep kıvamında akıcı, partikül büyüklüğü aynı olan her sıvıyı doldurabilir ve kağıt üzerine yazdırabilirsiniz! Örneğin, çini mürekkebini bile kullanabilirsiniz. Tabiki kartuşunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, kendi mürekkebi haricinde bir sıvı kesinlikle doldurmamalısınız. Neden mi?

Çünkü;

- Kartuşların büyük çoğunluğunda, sıvıyı tutma özelliği yüksek olan, sık gözenekli süngerler kullanılmaktadır. Bu süngerler mürekkebi, ateşleme odasına çok ağır iletirler. Eğer sünger olmazsa, yahut sünger özelliğini yitirirse, mürekkep, püskürteçlerden damlaya damlaya bitecektir. Yada püskürteçlerin önünde damlacık olarak kalacak ve mürekkebin püskürtülmesine engel olacaktır.

Piyasada satılan ucuz mürekkeplerin kimyasal yapısı, kısa sürede süngerlerin yapısını bozmakta ve katılaştırmaktadır. Katılaşan, yüzeyine atık madde biriken sünger görevini yerine getiremez. Sırf süngerin bozulması yüzünden çok iyi çalışan kartuşunuzu çöpe atmak zorunda kalırsınız.

- Kartuşların ateşleme odaları mikroskobik boyutlardadır. Ortalama bir püskürtecin boyutu 2 pikolitre’dir. Bu kadar küçük bir alanda oluşacak en ufak bir kirlilik o püskürtecin çalışmasını engeller. Mürekkebin püskürtülmesi esnasında oluşan manyetik patlama sonrasında, geride hiç bir mürekkep artığı kalmamalıdır. Patlama esnasında açığa çıkan yaklaşık 40000°C ısıda mürekkep tamamen buharlaşır ve ardından tekrar yoğunlaşır. Saniyenin milyonda biri gibi bir zamanda tekrar eden bu işlemler için, gerçekten teknoloji harikası mürekkeplere ihtiyaç vardır.

< Resime gitmek için tıklayın >
Şekil-1


< Resime gitmek için tıklayın >
Şekil-2


KÖTÜ MÜREKKEBİN ZARARLARI

Orijinal bir kartuşa ilk dolum yaptığınızda, kullandığınız mürekkep piyasanın en kötüsü bile olsa iyi sonuçlar alabilirsiniz. Olumsuzlukları ancak, kartuşu kullandıkça göreceksiniz.

1- Zamanla çıktılarınızda yatay çizgiler oluşmaya başlar. Bunun sebebi yukarıda Şekil 2 de gösterilen durumdur. Püskürteçler pigment parçalarıyla yada kullanılan diğer kimyasallar ile tıkanır.

2- Yüksek ısıda çalışan kartuşun ateşleme odalarını soğutan mürekkeptir. Tıkalı bir püskürteçten mürekkep akışı olmayacağı için aşırı ısınma gerçekleşir ve bir süre sonra o püskürteç çalışmayacak şekilde yanabilir. Bir püskürtecin yanması, elektronik devrenin kesilmesine sebep olacağından, yazıcınız o kartuşu kesinlikle tanımayacaktır.


3- Kötü mürekkep süngerlerin yapısını bozar. Süngerin yapısı bozulduğunda her dolumda, kartuşun alacağı mürekkep miktarı azalır, kartuşun kapasitesi düşer. Çünkü süngerin emiciliği kaybolmaya başlamıştır. Sünger yapısının bozulmasının en kötü sonucu, süngerin mürekkebi tutamamasından dolayı, kartuşun akıtmasıdır.

SONUÇ

Bir kartuşa 3-4 defa dolum yapmak istiyorsanız, ucuz mürekkep kullanın! Ancak kaliteli mürekkep kullanarak 10 – 15 defa dolum yapabileceğinizi hatta 20’nin de üzerine çıkabileceğinizi bilmelisiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

HP orijinal mürekkebin bu kadar pahalı olmasının sebebi, ileri teknoloji ürünü olmasıdır.

http://www.mobildolum.com/content/view/63/35/
B
16 yıl
KARTUŞ DOLUMU HAKKINDA BİLGİLER
İnkjet Yazıcıların Çalışma Prensibi;

Renkli çıktı verebilen inkjet yazıcılar CMYK (Cyan,Magenta,Yellow, Black) sistemiyle 16.7 milyon renk üretirler ve genelde iki ayrı mürekkep kartuşuyla çalışırlar. Birinin içi tamamen siyah, diğeri ise birbirinden ayrı odalarda, mavi, kırmızı ve sarı mürekkep ile doludur (Bazı yazıcı modelleri tüm renkler için ayrı kartuş kullanırlar). Cyan ve Magenta renklerini, mavi ve kırmızı olarak ifade etmemizin sebebi, bu kelimelerin Türkçe’de tam karşılığının bulunmamasıdır.
Şekil 1’de bir resim editörü ile C-M-Y-K renkleri oluşturulmuştur. Görüldüğü gibi mavi ve kırmızı diye ifade ettiğimiz renkler aslında daha farklıdır. Bu arada gerçek Cyan rengi Şekil 1’de ki gibi değildir. Çünkü monitörler RGB sistemiyle çalışır ve CMYK sistemiyle üretilmiş Cyan rengini tam anlamıyla veremezler.

Şekil 1
< Resime gitmek için tıklayın >

CMYK Renk Sistemi

Baskıda dört temel işlem (Proses) rengi (Cyan, magenta, yellow, black) Bu renkler tramlama yöntemi ile baskıda bütün renkleri oluştururlar. Aslında temel renk sayısı üçtür. Siyah bu renklere zorunlu olarak ilave edilmiştir. Teoride üç rengin karışımının siyahı oluşturması gerekirken, pratikte bu durum böyle değildir. Hem üç rengin mürekkepleri yeterli renk şiddetini sağlamadıklarından hem de üç renkli mürekkebin karışımı yerine siyah mürekkep kullanmanın maliyetinin daha düşük olması nedeniyle siyah renk sisteme ilave edilmiştir.

< Resime gitmek için tıklayın >


Mürekkep Kartuşlarının Çalışma Prensibi

Kartuşlar ısı yardımıyla mürekkep püskürtürler. Nozzle adı verilen kılcal kanallara gelen mürekkep, ısının ani değişimiyle genleşir ve kağıdın üzerine çok küçük bir nokta oluşacak şekilde püskürür. Kartuş üzerinde gördüğünüz elektronik devreler iyi iletkenlik için bakırdan yapılır. Çok hassastırlar. Bu yüzden elle dokunulmaması önemle vurgulanır. Hatta dokunulduğunda vücuttaki statik elektrikten etkilenerek çalışmaz hale gelebildikleri bile söylenir (ben buna inanmıyorum ama yinede dikkat ederim). Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise (eğer doldurulacaksa) mürekkebin tamamen bitmeden dolum yapılması gerektiğidir. Çünkü bu kılcal kanallar, içleri boşken ısıya maruz kalırsa yanarlar ve yanan kanaldan bir daha asla mürekkep gelmez. Bazı kartuşların çıktılarda çizikler bırakmasının sebebi bu şekilde, bazı kanalların yanmış olmasıdır.


KARTUŞ DOLUMUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

Öncelikle tamamen ekonomik kaygılarla piyasaya yayılan bazı YALANLARDAN bahsedeyim.

1 NUMARALI YALAN: HP, Lexmark, Canon gibi ucuz yazıcı satıp, vurgunu pahalı kartuş satışından yapma politikası izleyen büyük firmaların ortaya attığı KARTUŞ DOLUMU YAZICINIZI BOZAR, ÇIKTILARINIZ KALİTESİZ OLUR yalanı,

2 NUMARALI YALAN: Sermayesi biraz güçlü ama yöresel çalışan, dolum makinesi sahibi firmaların ortaya attığı ELLE DOLUM KARTUŞ ÖMRÜNÜ KISALTIR yalanı,

3 NUMARALI YALAN: Sermayesi çok az, yöresel çalışan, dolum makinesi olmayan küçük firmaların ortaya attığı KARTUŞLARINIZI ÜSTTEKİ DELİKTEN SAKIN DOLDURMAYIN yalanı! (kendileri de sıklıkla üst delikten doldururlar ama işlemin bu kadar basit olduğunu bilmenizi istemezler)

Yukarıda yazdığım 3 madde; dolum doğru yapıldığı, kaliteli malzeme kullanıldığı müddetçe gerçekten KOCAMAN yalanlardır. Sakın aldanmayın.
….

Eğer dolumu bir firmaya yaptıracaksanız kullandıkları mürekkeplerin kalitesinden emin olmalısınız. Sadece kalitede yetmiyor. Ayrıca renk tonlarının yukarıda anlattığım gibi tam anlamıyla CMYK renkleri olması gerekli. Aksi taktirde, özellikle fotoğraf çıktılarınız orijinali gibi olmayacaktır. Kısacası renklilerde renk tonlarına, siyahta ise mürekkebin Pigment bazlı olmasına dikkat etmelisiniz. Mürekkebi koklayın, eğer baş ağrıtacak derecede ağır bir koku (ben bu kokuyu ispirto kokusunu benzetiyorum) alıyorsanız o mürekkepten uzak durun. Ayrıca bir peçeteye damlatın ve Şekil 1’de ki renklere benzeyip benzemediğine dikkat edin.

Kalitesiz mürekkep yoğun olabilir ve tortulaşma oluşabilir. Bu da kartuşun, dolu olsa bile yazmamasına sebebiyet verir. Yada mürekkep olması gerekenden ince olabilir, yazıcınız bekleme modundayken akabilir, park bölümünün dolmasına ve yazma kafasının hareketsiz kalmasına sebep olabilir. İnce olduğu halde uçucu madde ihtiva ettiğinden zamanla koyulaşabilir ve yazma ağzının tıkanmasına sebebiyet verebilir.

- Dolumu kendiniz yapacaksanız; Kaliteli mürekkep, kafa temizlemek için solvent ve vakum+dolum için kartuşunuza uygun aparat edinmelisiniz.

- Bakır Plaka ve baskı kafası hassastır. Bu bölgeye itinalı davranmalısınız. Sert cisimlerle asla temas etmemelisiniz.
- Kartuşunuzun ağzının tıkanmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için çok uzun süre (1 aydan fazla) yazıcınızı kullanmamazlık yapmayın, kartuşunuzu belli periyotlarla, bitmeden doldurun. 10 Ml mürekkep alan siyah kartuş % 5 yoğunlukta yaklaşık 250 çıktı verir. Bu bilgiye göre kartuşunuzu bitmeden doldurmak için bir periyot oluşturabilirsiniz.
- Eğer kartuş ağzı tıkalı değilse dolumu kartuşun üzerinde, etiketin altında bulunan delikten doldurabilirsiniz. Ağzın tıkalı olup olmadığını anlamak için şu an sorunsuz çalışan kartuşunuzu çıkarın ve yazma kafasını bir peçeteye hafifçe bastırıp çekin. Peçetede oluşan şekli hafızanıza kaydedin. Eğer dolum anında da aynı görüntüyü görürseniz kartuşunuz açık demektir.
- Eğer kartuş ağzı tıkalıysa, ağza solvent püskürtüp 3-5 sn bekleyin. Bir peçeteye silip, oluşturduğu şekli kontrol edin. Eğer açılmamışsa, vakum aparatına takıp şırıngayı dışa çekerek vakum yapın. Oluşturduğu şekli kontrol edin. Eğer hala açılmamışsa son çare olarak 15-20 sn su buharına tutun. Tekrar vakum yapın. Açılmamışsa yapacak bir şey yok demektir. (Bu duruma düşmemek için bitmeden dolum yapmayı prensip haline getirin)
- Eğer aparatınız varsa, ağızdan dolum yapmayı alışkanlık haline getirin. Ağız açık olsa bile aparat yardımıyla ağızdan yapılan dolum, tüm kanalların ters yönde çalışarak açılmasına sebep olacaktır. Bu, en sağlıklı dolum şeklidir.
- Kartuşun içine hava basmamaya dikkat edin, dolum yaparken mürekkebin tamamını bir kerede boşaltmayın, 1-2 cc basıp, yarım santim geri çekerek hava alın. Kapalı bir hazneye hem hava hem mürekkep doldurmak kartuşunuzun sağlıklı çalışmasını engeller. Hava içeride sıkışır ve mürekkebe baskı uygular. Ya kartuş sızdırır ya da hiç yazdırmaz. Bu hava meselesi canınızı fazla sıkmasın. Zamanla, tecrübe ettikçe eliniz alışacak, mantığı kavrayacaksınız. Zira içinde hava bırakmış bile olsanız bunu sonradan tahliye edebileceğiniz için kartuşu bozmak gibi bir durum söz konusu olmaz.

Netice;

Kartuşunuzu kendiniz doldurun ve hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkınız olsun. Çevre kirliliğine izin vermeyin. Kaliteli mürekkepler edinin ve yazıcı firmalarının, dolum firmalarının yalanlarına kanmayın. Kocaman bir dolum makinesi gözünüzü boyamasın. Dolum işini iyi bilen, makineden daha iyi dolum yapar bunu asla unutmayın.

Not: Verdiğim dolum bilgilerini, HP 14-15-21-22-23-25-27-28-41-45-49-78-56-57--336-338, Lexmark 16-17-26-27-82-83-1970-1980 ve Canon’un chipli olmayan tüm kartuşlarında uygulayabilirsiniz.

SRT TECHNICS

http://www.mobildolum.comhttp://www.muadilal.com

Piyasadaki en kaliteli mürekkeplerden yapılmış bir dolum setinizin olmasını istiyorsanız buraya tıklayın.
B
16 yıl
Yağmurdan sonra ADSL kesildi!!!
Merhaba.
Bir arkadaşım ve onunla birlikte iki aile daha alt katlarındaki internet cafeden ADSL için hat çekmişler. İzmirde 3 gün önce yaşanan büyük yağmur öncesine kadar sistemleri gayet güzel çalışıyormuş ancak şuan için 3 ailede de internet bağlantısı yok. Arkadaşım pc yi cafeye indirip oradan aynı çıkışa bağladığında sistem çalışıyor ama eve çıkardığında çalışmıyor. İlk bakışta kablo arızası gibi görünse de 3 farklı hattında aynı anda aynı şekilde arıza verme ihtimali çok düşük gibi duruyor. 60 mt lik kabloyu değiştirme maliyetinide göze alamıyorlar. Sizce sorun ne olabilir lütfen fikirleriniz esirgemeyin. Teşekkürler
B
16 yıl
MOVED: MSN MESSENGER 7.5 SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ
B
16 yıl
Yağmurdan kaçarken doluya mı tutuldum!!
Avea'nın bir ayıbına sinirlendim gittim Telsim hat aldım 2 gün önce. Hala hattım açılacak diye bekliyorum. Kötü bir başlangıç oldu, umarım gelen gideni aratmaz. Dakika 1 gol 1, hadi hayırlısı.....
B
16 yıl
AVEA nın BÜYÜK AYIBI
Sırf gidip kontör yükleyeyim diye hattımda kalan 2 kontör hiç bir işlem yapmamama rağmen buhar olup gitti! Bu olay daha önceleride başıma geldi ama bu bardağı taşıran son damlaydı.

Daha fazla enayi yerine konmamak için 4 yıllık hattımı iptal ettim.
B
16 yıl
COBRA 7915 ALARM
Arkadaşlar aracında Cobra 7915 model alarm bulunan varsa alarmın özellikleri ve fonksiyonları hakkında bana bilgi verebilir mi?

Teşekkürler.
B
16 yıl
8.500 lük araba tavsiyesi.
Arkadaşlar otomobillerden çok iyi anlamam. Markaların birbirlerine olan üstünlüklerini de pek bilmem. 8.500 YTL lik bir otomobil almak istiyorum. İkinciel sitelerini gezdim çok seçenek var. Sizce hangisini almalıyım.

1- Hundai Accent 1.3 1998 - 2000
2- Toyota Corolla 1997 - 1998 (bu fiyata bu modelde bir araba yok, dikkate almayınız)
3- Ford Escord 1997
4- Ford Mondeo 2.0 1994 LPG (özellikleri çok güzel ama model biraz düşük ve motor hacmi büyük. Yakıtı iyi olsun istiyorum. Ne yakar tam olarak bilemiyorum)
5- Renault Clio 1.4 İ 1998
6- Citroen ZX 1.4 İ Harmony 1996
7- Renault R21 Concorde 2.0 1996
8- Renault R19 Europa 1.4 RN 1997

Bana öneride bulunurken Yedek parça, Servis imkanları, Satarken kolaylık, Dayanıklılık, Ekonomik olma gibi kriterleri göz önünde bulundurur ve tercihinizin nedenlerini söylerseniz çok memnun olurum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.