M

Er
08 Aralık 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
0 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
14 yıl
USR5422 kablosuz bağlantı aparatı ve reset döngüsü
Evimde iki bilgisayar var. Bunlar USR9110 model ADSL modem ile internete bağlı. Bilgisayarlardan eski olan modeme ethernet yoluyla bağlı benim kullandığım yeni olan ise modemle beraber gelen USR5422 model kablosuz USB bağlantı aparatı ile modeme kablosuz yoldan bağlı.

Kablosuz bağlantı aparatım için uygun bir USB kablo bulamadığım için bilgisayarımın önündeki USB portuna takarak kullanıyorum. Sabah bilgisayarımla işim bitip kapattıktan sonra her zaman yaptığım gibi aparatı söküp masanın üstüne koydum. Bikaç saat sonra gelip yine öndeki USB portuna takıp bilgisayarı açınca PC her seferinde windows giriş ekranını gösterip hemen ardından da reset atmaya başladı. Aparatı söküp bilgisayarı açınca sorun oluşmadı. Aparatı windows yüklendikten sonra tekrar takınca PC yine reset attı. Bilgisayarımda hem Windows XP hem de Pardus yüklü. Windows XP'de olay reset atma şeklinde olurken Pardus'ta bilgisayarın donması şeklinde cereyan ediyor.

Daha sonraki denemelerimden birinde Windows XP'yi açıp aparatı taktım. 3-4 dakika kadar interneti kullanabildim sonra aniden PC yine reset attı. (PC nedense hiç mavi ekran vermiyor direkt reset atıyor)

En kolayından aparat bozuldu diyecektim ama evdeki eski olan diğer bilgisayara takıp denedim ve sorunsuz çalışıyor Hatta şu an bu yazıyı USR5422'yi taktığım eski bilgisayardan yazabiliyorum.

Sonuç olarak elimde durup dururken bozulan bir kablosuz internet bağlantısı ve kablosuz aparatı gördükçe reset atan bir bilgisayar var Yeni bilgisayarda iki işletim sisteminde birden hata verdiğine göre sorun sürücüyle alakalı değil de donanımsal gibi. Yeni PC'deki USB portlarına taktığım diğer aygıtlar sorunsuz çalışıyor. Sizce sorunu nasıl çözebilirim?

Bu arada PC'nin direkt reset atması yerine mavi ekran vermesini sağlayabilir miyim?
M
14 yıl
RAM Upgrade
Bugün başıma gelen bir olay hakkında fikir ve önerilerinizi almak istiyorum. Bilgisayarımı geçen sene Eylül ayında aldım. Anakartım ASUS P5LD2VM-SE, işlemcim Pentium D 2.8 Ghz, ve RAM'im Kingston 1 GB 533 MHZ PC4200. RAM'in kutusunda yazan model numarası: KVR533D2N4/1G 1GB PC2 - 4200 CL4 240 - Pin DIMM

Anakartımda her biri maksimum 1GB lık 2 adet RAM slotu var. Bilgisayarımda takılı olan RAM'in fiyatı 41 liraya kadar düştüğü için mevcut olanın yanına aynısından bir tane daha eklemek istedim ve Gold Bilgisayardan Kingston 1 GB 533 MHZ PC4200 RAM aldım. Eve gelip yeni RAM'i anakarttaki boşta olan 2. slota takıp bilgisayarı çalıştırdım. Bilgisayar Windows yükleme çubuğunun göründüğü ekranda dona kaldı. Resetledim ama sonuç yine aynıydı. Bios'a girdim sistem belleği 2040 MB (Kalan 8 MB heralde ekran kartı için kullanılıyor) olarak görünüyordu ve RAM ayarlarıyla ilgili herhangi bir menü yoktu. Yeni RAM biosta görünmesine rağmen belki taktığım 2. slot arızalıdır deyip, yeni RAM'i eski RAM'in takılı olduğu slota takıp tek RAM ile bilgisayarı çalıştırdım. Bu sefer de açılışta makine kendi kendine reset atıp durmaya başladı.

Arızalı RAM sattıklarını düşünüp o hızla hemen mağazaya gittim ordan da müşteri ilişkilerine. Orada RAM'i üzerinde 2 sarı 2 de kırmızı RAM yuvası olan bir anakartta (muhtemelen DDR ve DDR2 destekleyen) denediler ve windows açıldı. Sonuçta ne onlar haksızdı ne de ben. "Kasayı getirsem burda dener misiniz?" diye sorunca bilgisayarı ordan satın almadığım için yapamayacaklarını söylediler. İyi niyet gösterdiler, mal sağlam, alınalı 1,5 saat olmuş deyip para iadesi yaptılar. Ama olan bana oldu durduk yere 1 GB ramle kaldık.

Bilgisayar mühendisliği mezunu, donanım stajı yapmış ve RAM'lerle az çok aşinalığı olan biri olarak bendekiyle aynı marka aynı model RAM'in, kullanmakta olduğum-sağlam olduğu %100 belli olan bir slota takılınca neden çalışmadığı hakkında bir fikrim yok.

Mesaj biraz uzun oldu, özür dilerim ama bu konuda fikir ve upgrade konusunda öneri verirseniz minnettar olurum

Şimdiden teşekkürler
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.