I

Yarbay
22 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
46 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
I
9 yıl
Temde feci kaza 2 ölü
TEM Otoyolu Tekstilkent yol ayrımında meydana gelen kazada 2 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı. Kazanın ardından olay yerinde trafikte belli bir yoğunluk yaşanırken yetkililer tarafından diğer yolların bu yoğunluktan etkilenmediği belirtildi.
Kaza, sabah saatlerinde TEM Otoyolu Tekstilkent yol ayrımında meydana geldi.

http://www.yenisafak.com.tr/video-galeri/temde-feci-kaza-2-olu/19460


http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/85960/2/1/temde-kaza-18082014


Kazada ölenlere Allah rahmet eylesin , Allah ailelerine sabır versin.
I
9 yıl
360 Derece görüntülü oto galerisi
Böyle bir oto galerisini ilk defa gördüm sıradışı , araçların içine bile girebiliyorsunuz. ülkemizde bu tarz galeriler var mı bilmiyorum kimbilir belki ilerde bizde de böyle galeriler olur.

http://www.autosalon-singen.de/_virtueller_Rundgang/tourdaten_fuer_website/tour_en.html
I
10 yıl
Kadınlara özel pembe otopark :)
Kadınlara özel ‘pembe otopark’

Kadınlar için normalinden 1 metre geniş olarak düzenlenen Antalya’daki bir AVM’nin otoparkı tartışma yarattı. Pembeye boyanan otopark cinsiyet ayrımcılığı eleştirilerine yol açtıKadınlara özel ‘pembe otopark’

Kadınlar için normalinden 1 metre geniş olarak düzenlenen Antalya’daki bir AVM’nin otoparkı tartışma yarattı. Pembeye boyanan otopark cinsiyet ayrımcılığı eleştirilerine yol açtı


Antalya’daki bir AVM, otoparkta kadınlar için ‘pembe park’ alanları oluşturdu. Üzerinde şapkalı kadın figürünün bulunduğu park alanları kadınların araçlarını daha rahat park etmesi için de normalden 1 metre daha geniş yapıldı. Ancak Türkiye’deki bu ilk uygulamaya kadınlar cinsiyet ayrımcılığı içerdiği için tepkili.

Normalden 1 metre geniş
Alman Federal Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu tarafından “insan haklarına aykırı olduğu” gerekçesiyle mahkemeye bile taşınan kadın otoparkının Türkiye’deki ilk örneği Markantalya AVM’de uygulanmaya başladı. Ağustos 2013’te açılan 4 katlı alışveriş merkezinin 3 bin araçlık otoparkında 500 araç yeri kadınlara ayrıldı. Pembe şeritlerle sınırlandırılan araç yerlerinin hepsinin önüne şapka takan bir kadın portresi de çizildi. Sadece kadınların park etmesi için ayrılan alanlara daha çok erkeklerin park ettiği belirlendi.
Türkiye’de ilk kez uygulanan kadın park alanını çizen OCC Dizayn’dan Kadir Benek, “Çin, Almanya, Hollanda, İngiltere ve Belçika gibi ülkelerde uygulanan sistemi nasıl yapacağımızı araştırdık. Normalde 5 metre olan park standardını uyguladık. Ama 1 metre daha geniş bir alan ayırdık. Böylece kadınlar geri geri daha rahat gelirken, kapılar açılsa bile iki araç birbirine temas etmiyor” diye konuştu.
Markantalya AVM Reklam ve Pazarlama Uzmanı Sevgi Yazgan ise, “Kadın sürücülerimizin otoparkta araçlarını daha rahat park etmeleri için geliştirdik. Şu ana kadar tek şikâyet kadın parklarına erkeklerin park etmesi yönünde” dedi.
Kadına ayrı otopark uygulaması 2008 yılında İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) tarafından da denenmişti. “Harem- Selamlık” tartışmaları sonrasında gösterilen tepkiler üzerine uygulama kaldırılmıştı.


Avrupa neden yaptı?
Benzer uygulama Almanya Triberg Belediyesinde de gerçekleşmişti. Belediye Başkanı Gallus Strobel gerekçe olarak kadınların otoparklarda tacize uğramalarını göstermişti. 2009 yılında yine benzer uygulama Çin’in Hıbey eyaletinde yapılmış gerekçe olarak da kadın sürücülerin yaptığı kazalar sunulmuştu.

‘Bunun adı burjuva ikiyüzlülüğü’

Kadınlara ayrı otopark uygulaması ‘cinsiyet eşitlisizliği’ eleştirilerine neden oldu. Eleştiriler şöyle:
Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver (Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi): “Uygulama iki yüzlülüktür. Avrupa gerekçelendirilerek yapılan ayrımcılıklara da biz burjuva iki yüzlülüğü deriz. Fakat bu burjuva artı katmerli muhafazakar iki yüzlülüğüdür. Çok istiyorlarsa trafikte kadınlara ayrı şerit yapsınlar. Çünkü biliyoruz ki trafikte kadınların kullandığı araçlar sıkıştırılıyor ve kazaların büyük çoğunluğunu erkekler gerçekleştiriyor.”
KAGİDER Başkanı Gülden Türktan: “Otoparkların sorunu bazı arabaların diğer arabalardan daha büyük olmasına rağmen ayrı yerlere park edilmesi. Bunu cinsiyete bağlamadan büyük araçlar için ayrı bir yer yapsalar iyi olurdu. Sadece kadınlara, kadın olmalarından dolayı cinsiyetlerine yüklenen bir çok suç var gibi kadın otoparkı yapmak doğru değil.”
Hasbiye Günaçtı (İstanbul Feminist Kollektifi üyesi): “Trafikte kadınlar sokakta maruz kaldıkları tacizin aynısına trafikte de maruz kalıyor. Sorunu çözmenin yolu kadın otoparkını ayırmak değil, erkekleri eğitmek. Bu ayrımcılık değil tamamen aşağılamak kadınları izole etmektir


Kaynak:http://gundem.milliyet.com.tr/kadinlara-ozel-pembe-otopark-/gundem/detay/1837731/default.htm
< Resime gitmek için tıklayın >
I
10 yıl
Otomobil Firmalarının Yakıt Aldatmacası
Otomobil firmalarından yakıt aldatmacası:

Otomobil üreticilerinin tüketiciyi ikna etmek adına yakıt tüketim oranlarını düşük gösterdiği ortaya çıktı.
Yapılan bir araştırmaya göre otomobil şirketlerinin yayınladığı yakıt tüketim oranlarının gerçeği yansıtmadığı, tüketiciyi ikna etmek adına düşük oranlar verildiği belirlendi.

ICTT isimli kuruluşun yaptırdığı araştırmaya göre özellikle Alman otomobillerinin, verilen yakıt tüketim miktarından ortalama yüzde 25 daha fazla yakıt harcadığı ortaya çıktı.

10 sene önce aradaki farkın yüzde 10 civarlarında olduğu ifade edilen şirket açıklamasında, özellikle BMW, Audi ve Mercedes marka araçlarda verilen değerler ile gerçek tüketim arasında büyük fark olduğu belirtildi. İstatistiklerle açıklanan raporda BMW marka otomobiller için bu oran yüzde 30 olarak verilirken Audi marka otomobiller için yüzde 28, Mercedes marka otomobiller için ise yüzde 26 oranında fark olduğu ifade edildi.

Halk tarafından daha çok tercih edilen ve uygun fiyatlı otomobil satışı yapan Toyota, Renault, Peugeot ve Citroen markaları için ise bu oranın yüzde 15 civarında olduğu ifade edilirken, söz konusu araştırma için yarım milyon aracın tüketim değerlerine ve kullanım şekillerine bakıldığı belirtildi.

http://www.otomobilfiyatlistesi.com/haber/otomobil-firmalarindan-yakit-aldatmacasi/
I
10 yıl
Yardım edin arkadaşlar
Aracım Fiat Linea 1.6 multijet aracımda son zamanlarda hareketliyken özellikle 5. ve 6. viteslerde giderken bi uğultu duyuyorum özellikle düşük devirlerde bu durumun defransiyel kaynaklı olmasından korkuyorum dişlilerde sorun olabilirmi sizce sadece 5. ve 6. viteslerde ses oluyor özelliklle 6. viteste ne yapabilirim sorun nedir sizce veya fazla mı evham yapıyorum ?
I
10 yıl
Yeni Sprinter Eylül Ayında Geliyor
Yeni Sprinter Eylül ayında yollarda
Mercedes-Benz, yeni Sprinter modelini yaz sonu piyasaya sürecek.


Mercedes-Benz Sprinter, piyasaya çıktığı ilk günden beri ticari pazarın önemli oyuncularından biri olarak varlığını sürdürüyor. 2006 yılından bu yana ilk kez revize edilen model, artık daha çevreci, ekonomik ve güvenli bir profile sahip.

Beş yeni güvenlik donanımı eklenen Sprinter’da opsiyonel olarak, Çarpışma önleyici sistem, Kör nokta uyarıcı, Akıllı far ve Şerit takip asistanı yer alıyor.

Şasi yüksekliği azaltılan yeni Sprinter’da optimize edilmiş yeni motor ve Blue Efficiency Plus paketi yardımıyla yakıt tüketimi önemli ölçüde düşürüldü. Dize motor seçeneklerinde değişiklik yapılmayan modelde 95 ile 190 beygir arasında güç seçeneğine sahip 2.1 lt ve 3.0 lt’lik motorlar yer alıyor. Benzinli seçeneğinde ise 1.8 lt’lik direkt enjeksiyonlu 156 beygir gücünde motor yer alırken, 6 ileri manuel veya 7 ileri otomatik şanzıman seçeneği de bulunuyor.

İlk siparişlerin Haziran ayında almaya başlanacağını duyuran Mercedes, teslimatlara ise Eylül ayında başlayacak. Yeni Sprinter’ın fiyatı ise henüz belli değil.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >kaynak:http://www.otomobilfiyatlistesi.com/
I
10 yıl
Oto Kiralamada Yeni Trend Kullan Bırak Otomobiller
Başka bir forumda gördüm bir hayli ilgimi çekti doğrusu kullan bırak otomobiller yeni bir oto kiralama sistemi sadece İstanbul'da varmış ,daha önce verildiyse affola ,İstanbul'da oturanlar veya İstanbul'a işi düşüpte bu sistemden araç kiralayan var mı ? , gördüğüm kadarıyla bu araçlar bildiğimiz kiralık araçlardan değil en düşük model renault clio 4 mercedes A 180 e kadar gidiyor ve saatlik kiralama da yapılabiliyor üstelik fiyatlar bana uygun geldi ne dersiniz ?


https://www.driveyoyo.com/
I
10 yıl
Yeni nesil Skoda superB tanıtıldı
Yeni nesil Skoda Superb tanıtıldı
Skoda, revize edilmiş yeni nesil Superb modelini görücüye çıkardı.


Skoda, popüler otomobillerinden Superb’in hem dış görünüş hem de motor olarak revize edildiği yeni modelini Şanghay Otomobil Fuarı öncesi ortaya çıkardı. Model Haziran sonu gibi vitrinlerdeki yerini alacak.

Revize edilen Superb’de ilk dikkat çeken detaylar; daha geniş bir ızgara, logo ve far kümeleri oluyor. Entegre Xenon farlar ve LED gündüz farları bu modelde ilk kez karşımıza çıkıyor. Sis farları ve alt hava giriş ızgarasının üstüne yerleştirilen krom çubuk ve yeni kaput aracın farklılıklarından. Arka bölümdeki LED farlar ve yukarı taşınan plaka alanı aracın arka kısmına daha temiz bir görünüm kazandırmış. Yeniden tasarlanan alaşım jantlar ve iki farklı renk seçeneğiyle modelin dış görünüm revizesi tamamlanmış.Superb modelinin motorlarında da değişiklikler yapan Skoda, şimdilik tüm motor seçeneklerinde olmasa da tüm dizel motorlarda ve 1.4 TSI motorunda Start-Stop özelliğini ve kinetik enerji kontrol sistemini standart hale getirmiş. Bu güncelleme ile birlikte emisyon oranlarında ciddi düşüş yakalayan Skoda, yakıt tüketiminde de yüzde 19 oranında iyileşme sağlamaya başardı. 138 beygirlik 2.0 TDI 4x4 modeline 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ekleyen firma, 168 beygirlik 2.0 TDI 4x4 modelini de 6 ileri DSG şanzıman ile satışa sunmaya hazırlanıyor.

Henüz fiyatı açıklanmayan yeni nesil Superb’in fiyatında küçük bir artış yaşanması bekleniyor. Araç, Haziran 2013 sonu gibi vitrinlerdeki yerini alacak.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


http://www.otomobilfiyatlistesi.com/foto-galeri/236/5/4/#bottom
I
11 yıl
Debriyaj sorunu
Aracım fiat linea 1.6 multijet dynamic arkadaşlar arabayı özellikle park ederken araçtan dışarı çıktığımda burnuma hafif bir balata kokusu geliyor son bir gündür araçta başka herhangi bir sıkıntı yok giderken çekiş düşmesi filan yok kafama takıldı acep debriyaj son demlerinde mi diye ?
I
11 yıl
Renault Megane triptronik 1.6expression plus
Arkadaşlar bir süredir dizel hyundai accent era araştırıyordum 2009-2010 model kafama göre bir araç bulamadım ama şöyle bir araca denk geldim bomboş B sınıfı erayı alana kadar dedim:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-hatasiz-full-lpg-li-triptonik-megane-1-6-16v-expression-88098724/detay/

Şimdi bu araçla ilgili bilgi sahibi değilim fakat renault servisinde çalışan bir tanıdığımız var pek tavsiye etmedi sorun çıkarır falan dedi hem 2. eldede pek bu aracı tutulmuyormuş ancak ben bu aracı uzun süreli kullanım için almak istiyorum modeline donanımına göre bana uygun geldi emsallerine göre galeriyle telefonda görüştüm boyasız olduğunu hiçbir sıkıntısı olmadığını lpg yi de yeni taktırdığını söyledi aracı en son 24.000 liraya bırakabileceğinide ilave etti şimdi yarın

bu araca gidip bakmayı düşünüyorum son 24.000 dedi ama bir miktar daha indirim yaptırabileceğimi düşünüyorum sizce bu araç alınırmı veya genel bir soru sorayım otomotik benzinli lpgli
megane alınırmı veya meganı boşverip yine dizel eralara mı bakayım ne dersiniz
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.