M

Yüzbaşı
28 Şubat 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
28 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
16 yıl
Lütfen. . .
AH BE ARKADAŞLAR KEŞKE BU KADAR KOLAY İNSANLARI ELEŞTİRMESENİZ.
KIRICI VE DE YIPRATICI OLMASANIZ.
GENELLEMELER İLE ÜZÜCÜ TAVIRLARA SAHİP OLMASANIZ.

Arkadaş sadece Blog sayfasına o konuyu eklemiş.
Deneme sürecinde de olabilir.
Sonuçta ürününü sattığı konuyu niçin kilitlesin?


Eleştirirken araştırmak gerekir. Sormak, öğrenmek gerekir.

Benim işin gerçeğini görmem sadece 15 saniyemi aldı sizler de art niyetli düşünmeseydiniz rahatlıkla anlayabilirdiniz.

Sadece “ Lütfen ” diyorum.

Biraz önce gösterimden kaldırılan konu ile ilgili. Bilginiz olsun istiyorum. . .

İsterseniz Blog sayfasından ilgili yöneticinin Blog'unu inceleyebilirsiniz. . .

Şu an itibari ile ilgili ilana yorum yazabilme özelliği açılmıştır.
M
16 yıl
Kuşların kardeş kavgası öldürüyor. . .
Kuşların kardeş kavgası öldürüyor

< Resime gitmek için tıklayın >


Kuşlar, annelerinin yuvaya getiridği yem için birbirleriyle kavga edebiliyor. Üstelik, insanlardan farklı olarak bu kavgalarda kardeşler bibrirlerini yuvadan aşağı iterek öldürebiliyor.

NEW YORK - Bilim insanlarına göre, kardeş kavgası insanlara özgü değil. Kuşlar da, yem kapabilmek için birbirleriyle kavga etmekten kaçınmıyor. Kavgayı kazanan kardeş, annenin yuvaya getirdiği yemi ilk yiyen oluyor. Alp Dağları’na özgü kuşları inceleyen bilim insanları, yuvanın kalabalıklaşmasının kavgayı artırdığını tespit etti. Kavgayı kaybeden kuş ise yuvadan düşüyor ve bu düşüş genellikle küçük kuşlar için öldürücü olabiliyor.

Glasgow Üniversitesi’nden Pierre Bize ve Lausanne Üniversitesi’nden Alexandre Roulin, İsviçre’nin Bienne ve Solothurn kentlerindeki yuvaları inceledi. Uzmanlar, deney için her yuvada 4 kuş olmasını sağladı, bunun için gerekirse yuvaya dışardan gelen kuşlar ayıklandı. Araştırmada, kalabalık yuvalarda kavgaya bağlı yuvadan düşme olayı daha sık görüldü.

YEM YETMEYİNCE KARDEŞ KAVGASI KAÇINILMAZ

Kuşlar arasında kardeş kavgası, anne kuşun yuvaya dönüşte yem getirmesiyle başlıyor. Yavru kuşlar, annenin ağzındaki böceği ilk kapan olmak için birbirlerine giriyor. Kardeş sayısının artması, yemin yetersiz olmasına, dolayısıyla da kavganın şiddetlenmesine neden oluyor. Araştırma, fiziksel olarak daha zayıf kuşların, kavgalarda daha sert davrandığını vurguluyor; bu durumda kendi aralarında mücadeleye alışan yavru kuşlar hayata da kendilerini daha iyi hazırlamış oluyor.


Araştırma Animal Behavior dergisinde yayımlanmıştır.
Kaynak
M
16 yıl
Sigara, bebeği savunmasız bırakıyor. . .
Sigara, bebeği savunmasız bırakıyor

< Resime gitmek için tıklayın >


Hamilelikte sigara içmek, bebeğin bağışıklık sistemini zayıflattıyor.

LONDRA - Sigara içenlerin çocuklarının solunum yolu enfeksiyonlarına daha çok yakalandığı biliniyordu ancak bunun nedeni bilinmiyordu. Avustralyalı bilim adamları, anneleri hamilelikte sigara içen 60 bebekle anneleri sigara içmeyen veya bırakmış olan 62 bebeği karşılaştırdılar.

Bilim adamları, sigaranın, bebeğin bağışıklık sistemindeki, bakterileri tanıyan ve bunlarla mücadele eden alıcı sinirlerde değişiklik meydana getirdiğini saptadılar.

Bulguları “Europian Respiratory Journal”da yayınlayan bilim adamları, ceninin sigaraya maruz kalmasının doğuştan gelen bağışıklık sistemini zayıflattığını ve sonradan kazanılan bağışıklık sisteminin gelişmesini yavaşlattığını saptadıklarını bildirdiler.


M
16 yıl
Arda maşallah. . .
Kalemizde gördüğümüz ikinci goldeki kısmen de olsa top hâkimiyetini yitirmesi dışında sahada on numara top oynayan kardeşimizi gönülden tebrik ediyorum.

Genç yaşına rağmen gerçekten ayağı yere sağlam basıyor.

Tek beğenen ve de takdir eden ben miyim?
M
16 yıl
Gösterimden kaldırılmıştır. . .
Gösterimden kaldırılmıştır. . .

Konu hangi açıdan bakıldığına yönelik bir konuymuş.

Sadece konunun gidişatını merak ediyorum.


Burada izah etmek istediğim farklı bir olgu arkadaşlar.

Bu iki resim kavgaya neden olan bir konuda yer alırsa sanırım silinecektir lakin bundan rahatsızlık hissetmeyen insanların ziyaret ederek yorum yazdıkları bir konu içerisinde yer alırsa kalacaktır.

Bence kalmamalıdır. Ne sebeple olursa olsun silinmelidir ama sizlerin de görüşlerini merak ediyorum.

İlk fotoğraf ile ikinci fotoğraf tabiî ki de birliktelik arz ediyor ama ilk fotoğrafı görüp de genelin düşündüğünü tasavvur etmeyen sanırım yoktur.

Bence bu düşünceye neden olduğu için bile uygun değildir.

Netice itibari ile ikinci fotoğraf düşünülenin gerçeği yansıtmadığını gösteriyor ama bu düşünülenleri düşünülmemiş saymıyor.


Üzülerek başına “ 18 + ” koydum.
M
16 yıl
Teşekkür ederim. İlgili bilgi alınmıştır.
Teşekkür ederim. İlgili bilgi alınmıştır.
M
16 yıl
Konu gerginlik yaşanmaması adına gösterimden kaldırıldı. . .
Haberin kaynağı orada arkadaşlar. Altta yer alıyor.
Size bir haber aksettiriyorsam üzerinde oynama yapamam.

Oynama yapsaydım eminim ki sizin zihniyetiniz belli haberleri bile foruma farklı aksettiriyorsunuz “ üretildi ” kelimesi zorunuza mı gitti gibi ithamlarla karşılaşacaktım.

Ama ne yazıktır ki ben o kelimeyi art niyetli olarak seçmişim gibi ya da keyfi olarak kullanmışım gibi beni düzeltmeye yönelik ithamlar yer almaya başladı.

Umarım duyarlı arkadaşlar haberin alındığı ilgili kaynağa gerekli tepkilerini göstererek duyarlılıklarına devam ederler.

İyi Forumlar.


M
16 yıl
Ramazan Davulu Hakkında. . .
Ramazan Davulu, Ramazan ayının tartışmalı konularından birisi olmuştur.

Adana'da Büyükşehir Belediyesi son iki yıldır Ramazan davulunun çalınmasını yasakladı. İstanbul'un 32 ilçesinin 9'unda tamamen, 3'ünde ise kısmen yasaklandı.

Öte yandan Ankara'da sınavla Ramazan davulcusu seçildi.

Ramazan davulunun çalınmasını istemeyen kurum ve şahıslar davul sesinin gürültü kirliliği yarattığını, oruç tutanların sahur saatlerinde uyanabilmek için artık cep telefonu, çalar saat ya da diğer elektronik aletleri kullanabileceğini savunuyor.

Öte yandan yasaklamaya karşı çıkanların savı ise "Ramazan davulu bir gelenek ve bu gelenek yaşatılmalı." şeklindedir.

Sizin fikriniz nedir? Ramazan davulu çalınmalı mı yoksa artık gereksiz bu nedenle de yasaklanmalı mıdır?
Arkadaşlar lütfen ahlaki kurallar çerçevesinde fikir alışverişi yaparak ve de konuya farklı bir boyut kazandırmadan görüşlerimizi ifade edebilir miyiz?

Dün haberlerde Amasya’da Belediye Bandosunun bu görevi üstlendiğini izledik.
Eş zamanlı olarak hala bu geleneğin kusursuz devam ettiği bölgeler olduğu gibi terk eden bölgelerde söz konusu.

Acaba Ramazan Davulu geleneğimiz sahur sofralarımızın olmazsa olmazı mıdır?

Saygılarımla.
M
16 yıl
Âdem Bey Geçmiş Olsun. . .
Âdem Bey Geçmiş Olsun. . .
< Resime gitmek için tıklayın >
M
16 yıl
İftarda hızlı ve fazla yemeyin. . .
İftarda hızlı ve fazla yemeyin

< Resime gitmek için tıklayın >


Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durun, tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi sütlü tatlılar tercih edin. Sıvı alımına önem verin, iftar ile sahur arasında 10 su bardağı su için...

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, vatandaşları Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusunda uyardı. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, oruç tutan kişilerin Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenme konusunda dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

Ramazan ayı süresince yetersiz, bilinçsiz ve dengesiz beslenmenin sağlık sorunlarına yol açtığı vurgulanan açıklamada, oruç tutan bazı vatandaşların, gün boyu aç kalacakları düşüncesiyle iftar veya sahurda gereğinden fazla ve hızlı yemek yemelerinin, hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık, kan şekeri ve tansiyonda ani yükselmelere neden olduğu belirtildi.


Açıklamada, bu tür sağlık sorunlarından uzak kalabilmek için; iftar ve sahurda yavaş yavaş ve azar azar yemek yenilmesi, yemeklerin ağızda iyi çiğnenmesi gerektiği ifade edildi.
< Resime gitmek için tıklayın >

İftar yemeğine çok sıcak veya çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanılması önerilen açıklamada, çorbanın ardından etli veya etsiz fazla yağlı olmayan bir sebze yemeği, yoğurt, meyve veya tatlının tüketilmesinin sağlıklı beslenme açısından doğru olacağı kaydedildi.
< Resime gitmek için tıklayın >

Tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi sütlü tatlıların tercih edilmesi tavsiye edilen açıklamada, oruç tutan vatandaşlara yönelik şu uyarılarda bulunuldu:
“Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları oruç tutan kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir. Ramazan ayında 3 öğün beslenme düzeni 2 öğün olarak değişmekte, sabah kahvaltısının yerini sahur, akşam yemeğinin yerini iftar almaktadır. Bu nedenle iftar ve sahur arasına konulan ara öğünler ile dengeli beslenme sağlayın. Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durun. Kolay hazmedilen, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen sebze, meyve ve kepekli ekmek gibi posalı besinler ile besin değeri yüksek gıdaları tercih edin.”


“SAHURA KALKMAMAK SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR”
Sahura kalkmadan oruç tutulmasının aç kalma süresini artırdığı, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, tansiyon ve kan şekerinin düşmesi, verimsizlik, depresyon, konsantrasyon güçlüğü ve dikkatte azalmaya neden olduğu vurgulanan açıklamada, sahur yemeğinde midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren; yumurta, süt, yoğurt, peynir ve kuru fasulye, nohut, mercimek tüketilmesi önerildi.
< Resime gitmek için tıklayın >

Sahurda aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerle unlu gıdalardan uzak durulması gerektiği belirtilen açıklamada, zeytin, meyve, çiğ sebze, reçel gibi gıdaların sahurda tüketiminin yararlarına dikkat çekildi.

Ramazan ayında sıvı alımına önem verilmesi ve iftar ile sahur arasında 10 su bardağı su içilmesi tavsiye edilen açıklamada, aşırı çay, kahve ve asitli içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suyu ve komposto tüketilmesi önerildi.


DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.