J

Teğmen
13 Eylül 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
50 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
J
geçen yıl
Yeni mezun, iş arayan, yazılım bilgisi olan birini arıyorum
Selamlar,İstanbul'da büyük ölçekte (1000+ çalışan), medya/tv sektöründe kurumsal bir şirkette teknik bölümde çalışıyorum. Bu sene departman olarak yeni yapılanma sürecindeyiz, işler büyüyor.Müdürümüz, yeni oluşturacağı ekip lideri pozisyonundaki kişilerden rapor almak istiyor, beni de bir ekip lideri olarak görevlendiriyor.Senior seviyedeyim, yanıma bir de yetiştirmek üzere birini almaya karar verdik. Junior seviyede çevremde yeni mezun hevesli birisini bulamadım. Linkedin, kariyer vb siteler üzerinden binlerce başvurudan şirketin insan kaynakları vasıtasıyla birini bulmak hiç cazip gelmiyor.Ben tv otomasyon sistemleri (playout, video router, video mixer, kj vb), sistem mimarisi, otomasyon iş akışları tasarlama/oluşturma gibi alanlarda uzmanım ancak yazılım tarafım çok çok temel seviyede. C#, vbs, batch scriptlerle çok basit masaüstü uygulamalar-scriptler yapabiliyorum ama bunun eksikliğini yaşıyorum. Yukarıda bahsettiğim sistemlerin sdk'ları api'leri oluyor. Bunlardan c# veya hangi dili kullanıyorsanız masaüstü uygulamalarla bize katkı sağlayabilecek, -örneğin şu anda devamlı yenilenen bir döngüde xml to xml parser yapmaya çalışıyorum- medya/tv sektöründe esasen bana kendi işlerimde destek olabilecek, yetiştirebileceğim junior bir arkadaş arıyorum.Maaşı 3500’den az olmayacaktır. Şirket İstanbul avrupa yakasında, Şişli - Beşiktaş civarlarında. Şirketin servisi var.Kesinlikle köle aramıyorum. Tam zamanlı bir iş ancak sektör gereği 24 saat işleyen bir sistem var, operatörlerin sorun yaşaması durumunda akşam gece telefon, uzaktan bağlanma gibi şeyler olabiliyor.Şirket ne yazık ki sadece 4 yıllık üniversite mezunlarını kabul ediyor, açık öğretim olmuyor. Bölümün bir önemi yok, benim de mezun olduğum bölüm çok farklı. Askerlik de aradan çıkmış olmalı..İşe başlangıç zamanı uzun sürebilir, 15 temmuz sonrası şirketin yaptığı güvenlik soruşturma işleri süreci uzatıyor. Kurumsal şirkette de işe alım süreci pazartesi gel başla şeklinde olmuyor.Problem çözmeyi, IT işleriyle uğraşmayı seven, uzun yıllar bizimle (benim şirketteki 7. senem) çalışabilecek bir arkadaşımız varsa mailiyle birlikte özel mesaj atarsa dönüş yapacağım. 
J
8 yıl
Apple Tv3'ü Plex Media Server ile Kullanma
Plex, herhangi bir jailbreak gereksinimine duyulmadan Apple Tv'de çalıştırmanın yolunu paylaştı.
Windows'ta çalıştırmayı başardım, Mac'te henüz Plex Media Server'ı denemedim, ancak sorun olacağını sanmıyorum.

Forumda bununla ilgili bir başlık göremedim, uzun bir yazı olacak elimden geldiğince anlatmaya çalışayim.

Birkaç SS'le başlayayim.
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Plex Media Server'ı bilgisayara kurmadan önce Python Derleyicisi'ni yüklemek gerekiyor. Yalnız Plex Media Server için Python 2.7.5'i yüklediğinizden emin olun çünkü 3.3.2 versiyonunda çalışmıyor.

Buraya Tıklayarak Python'un indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Phyton 2.7.5'i kurduktan sonra Plex Media Server'ı Buraya Tıklayarak indirin.

İki programın da kurulumunda herhangi bir zorluk yok.

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
Finish'e bastığınız zaman Plex Media Server Çalışıyor olacak. Saatin ordaki icona sağ tıklayıp Media Manager'a tıklayın veya tarayıcınızdan http://127.0.0.1:32400/web/ adresine girin.


Kütüphanem'de Bölüm Ekle'ye basın (ben burada sadece filmleri yaptım) Film'i seçin, Klasör Ekle'ye basın, Browse Folders'ı seçin ve Filmlerinizin olduğu klasörü bularak ekleyin.
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >


Plex Media Server, filmlerin bilgilerini ve posterlerini otomatik olarak internetten indiriyor, bunun için bir miktar bekleyin. Bu özellik benim çok hoşuma gitti.


Şimdi Apple Tv ile ilgili olan kısma geldik.
Apple Tv'de Ayarlar > Genel > Ağ'a girin Wireless veya Ethernet hangisiyle bağlanıyorsanız konfigürasyonunda DNS Ayarla'yı Elle'yi seçip, DNS'i Plex Media Server ve Python'u kurduğunuz bilgisayarınızın Local IP'sini yazın. Burada benim için bu 192.168.1.4
< Resime gitmek için tıklayın >


Plex Media Server'ı Apple Tv ile kullanabilmek için PlexConnect Dosyasını indirin Buradan direkt indirebilirsiniz, veyahttps://github.com/iBaa/PlexConnect bu adresten sayfaya ulaşıp ZIP'e tıklayarak indirebilirsiniz.

PlexConnect'i zipten çıkarttıktan sonra Settings.py'yi metin editöründe açıp #19. satıra Plex Media Server'ın yüklü olduğu Local Ip'nizi yazın. Burada benim için yine 192.168.1.4
< Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi de PlexConnect.py'yi metin editöründe açıp #23. satırı yine Plex Media Server'ın yüklü olduğu Local Ip'nizi ve portunu yazın (port 32400 olacak)< Resime gitmek için tıklayın >

Kaydedip kapattıktan sonra,
PlexConnect'in, Plex Media Server'dan önce başlaması gerekiyor.

Önce Plex Media Server'ın saatin ordaki iconuna sağ tıklayıp Exit yapın.

Sonra PlexConnect.Py'ye çift tıklayın
< Resime gitmek için tıklayın >

Ardından Plex Media Server'ı başlatın. Bilgisayar'daki ayarlar bu kadar.

Apple Tv'de Fragmanlar'a girin ve Filmleri izleyin.
Ayarlarda Altyazı boyutunu ayarlama ve gösterim seçenekleri de mevcut.
< Resime gitmek için tıklayın >
Altyazının film ismiyle aynı olması gerekiyor. Filmlerde çift dil seçeneği varsa da kolaylıkla değiştirilebiliyor


Filmleri izlerken haliyle bilgisayarın ve PlexConnect'in açık olması gerekiyor, bu jailbreak değil ancak yine de bir yöntem.

Karışık gibi durabilir ancak yaparken 5-10 dakikanızı alır ancak. Takıldığınız yer olursa yardımlaşırız. Mac'e de yakın zamanda yükleyip deneyeceğim. Mantık aynı, programların Mac versiyonunu yükleyip aynı ayarları yapmak gerek
J
8 yıl
Windows'taki Gibi Pencere Ayarlama Programları: Cinch ve SizeUp
Selam, pencereleri daha rahat ayarlamak için 2 tane program gözüme çarptı. Çok eski olmayan Mac kullancısı olarak bazen pencereleri boyutlandırırken gereksiz zaman kaybı ve stres oluyordum :).

İlk program Cinch, Windows'taki gibi mouse'u sağa-sola çektirince pencereyi o yöne yaslayarak %50' büyütüyor, yukarı çektirince tam ekran yapıyor.
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Diğer Program Sizeup.
Bu programda da pencereleri mouse ile çektirmek yerine klavye kısayolları ekleyebiliyor veya programın menüsünden Cinch'e göre çok daha fazla pencere ayarlama seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz.

< Resime gitmek için tıklayın >Programların web sitesi: www.irradiatedsoftware.com

İki programın da sınırsız deneme dürümü var. Programı yeniden başlattığınızda 2 saniye bekleyip continue diyosunuz o kadar. Bilgisayarı yeniden başlatmaya pek ihtiyaç olmadığından deneme sürümü bile kullanılabilir. Azıcık aramayla ilaçlı sürümü de mevcut.
J
8 yıl
Time Capsule + External HDD + Apple Tv3 | Media Server
Bir süredir araştırdığım bir konu var ancak tam olarak kavrayamadım. 7-8 aydır Retina Macbook kullanıyorum ve iş gereği farklı günlere ait kayıtlar tutup, farklı hard disklerde yedekliyorum ne olur ne olmaz diye. Time Machine için kullanacağım bir HDD veya Time Capsule ile daha kolay geri dönüşler yapacağımı düşünüyorum. 1-2 taşla birden çok kuş vurmak mümkün mü şeklinde kafamda sorular var.

Time Capsule'de örneğin 2 veya 3 TB'lık modellerde Apple forumlarında kişisel dosyalar, film-müzik-fotoğraf için kullanmayın deniyor. Yani bu 2-3 TB'lık kısmı sadece yedekleme için. Anladığım kadarıyla ben tutup 1 TB'ını kişisel, 1 TB'ını yedeğe ayırayim diyemiyorum. Time Capsule'e veya Airport Extreme'e external HDD bağlanabiliyor. Bu bağladığımız external HDD de kablosuz ağda paylaşılabiliyor. Aynı ağdaki IPhone, IPad ve Windows bilgisayarlar da bu HDD'ye ulaşabiliyor mu ? Windows bilgisayarlar için elbette uygun dosya sistemleriyle, FAT32 gibi.. Bu şekilde kullananlar var mı ? Ayarların düzgün yapılandırıldığını varsayarsak Wireless n üzerinden dosya aktarım hızları tatmin edici düzeyde mi?

Bir başka boyut ise Apple Tv3'e halen jailbreak gelmedi. Ağdaki bu HDD'ye Apple Tv3'den şu şekilde ulaşan insanlar varmış. Paylaştığı ITunes Library'sini ağa external bağlanan HDD üzerinden seçip 'Home Sharing' ile Apple TV3'de görebiliyormuş. Burada açık olması gereken bir bilgisayar olması gerekiyor. Bunun şimdilik başka bir çözüm yolu yok sanırım ? Bilgisayarın açık olmasına gerek kalmadan Time Capsule-Airport Extreme ile ITunes Library'ye ulaşamıyoruz veya bağlı olan HDD ile öyle bir yayın yapmıyor dolayısıyla ev ağı üzerinden Apple Tv3'te ulaşamıyoruz değil mi ?

Peki Apple TV3'ü geçtim, Macbook'u açık tutmak kaydıyla ağdaki wireless ITunes Library'ye bağlı kalmadan resim-müziklere Iphone, Ipad üzerinden ulaşmak için ne yapılması gerekiyor? Macbook'tan UPnP server gibi bir şeyler yapıp ağdaki kablosuz HDD'yi paylaşmak mümkün mü ? Iphone-Ipad'de AcePlayer gibi program mevcut bunlar için.

Çok uzun yazı oldu ancak Time Capsule alarak yedeklemenin yanında router özelliğiyle Apple cihazları hızlı ve kolay kullanmak istiyorum
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.