M

Binbaşı
17 Şubat 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
86 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
2 yıl
RYZEN 5600X ; %13 DAHA YÜKSEK OYUN PERFORMANSI İÇİN %100 DAHA FAZLA PARA?
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle belirtmek isterim ki Intel fanı değilim, on yıllardır (yaş 41 olunca :) ) 3DFX, INTEL, AMD, ATI gibi ana akım markaların farklı ürünlerini farklı zamanlarda kullandım, körü körüne hiç bir ürünün taraftarı olmadım olmamda.
Tüm donanım meraklıları gibi Ryzen 5000 ve RX6000 serilerini çıkışını heyecan içinde bekledim, bu seri ile AMD çok başarılı ürünler ortaya koyarak rekabetçi piyasa şartlarının oluşmasına çok ciddi katkıda bulundu.
AMD sayesinde Intel gibi kullanıcısını asla düşünmeyen bir firma i3, i5 işlemcilerini adam etmek, hazırda ki çipseti ile (z490) daha çıkmamış gelecek olan bir sonra ki nesil işlemcilerine destek vermek zorunda kaldı.
Nvida bir önce ki nesil GPU' larının neredeyse iki katı performans veren ürünlerini önceki ürünlerinden daha ucuza piyasaya sunmak zorunda kaldı.
Sırf bu iki nedenle bile tüm donanım severlerin AMD' ye teşekkür borcu olduğunu düşünüyorum.

Şu an andan itibaren yazacaklarım ise tamamen ama tamamen oyun performansı ve cebimizden çıkan, çıkacak para üzerine yorumlarım olacak, profesyonel uygulamalar render, video edit vbg. kullanımlar yorumlarımı kapsamayacaktır.

Malum AMD Ryzen 5000 serisi ile müthiş iş çıkarttı, Intel' e sağlam bir ders verdi, özellikle 5600x müthiş performansı ile hepimizin kalbinin hızlı atmasını sağladı.
Lakin burada benim gözüme çarpan fakat pek kimselerin de bahsetmediği bir durum var.
Bu seri işlemciler pahalı, gerçekten pahalı.

Ryzen 5600x' in önceki seriden selefi R5 3600 ve rakibi Intel İ5 10400F ile oyun performansı bazında ortalama %10 ila %15 performans farkı varken fiyat farkı neredeyse %100...
Yurt dışı fiyatlarını dahi baz alsak 5600x 299 USD' lık fiyatı ile İ5 10400F 160 USD' lık fiyatından %87 daha pahalı, ortalama %1 Low FPS' de ise %13 daha hızlı.
Ki Türkiye perakende satış fiyatlarında bu fark daha da büyük hale geliyor.

Bu fiyat performans dengesi normal mi?
Çakal perakendecilerin fahiş fiyatlarından 5600x almak, kullanılan R5, İ5, İ7 gibi güncel işlemcileri satmaya kalkmak, hele ki en üst seviye ekran kartı kullanmayan kesim için ne kadar doğru?

Saygılar, sevgiler...

https://www.techspot.com/review/2135-amd-ryzen-5600x//< Resime gitmek için tıklayın >
M
2 yıl
ReaLGz Cevap
ReaLGz mesaj atmışsınız lakin maalesef özel mesaj atamıyorum.sorunuzun cevabı 2400 TL
M
2 yıl
3000 SERİSİ GELİRKEN NATIVE 1080P VS 4K VSR/DSR
merhaba arkadaşlar, hepimizin malumu NVIDIA 3000 serisi ardından da AMD BIG NAVI PC donanım dünyasına geliyor.
mevcut ekran kartlarının çoğunun 1080p üzerinde oldukça düşük performans vermesi, bir tık daha iyi performans veren üst seviye kartların ise maliyetlerinin yüksekliği nedeni yüksek hz 2K ve 4K çözünürlükte oyun oynamak çoğu oyuncu için "gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür" konumunda idi.
hiç bir zaman orta seviye hiç bir kartın yüksek çözünürlük için tam anlamı ile çare olamamış olması benim gibi bir çok oyuncuyu ileride çıkacak kartlar için de umutsuzluğa düşürdü ve bir çoğumuz 2K ve 4K için çok sık ekran kartı değiştirmek zorunda kalmamak için 1080p 75-144hz panellere yöneldik ve monitör yatırımlarımızı buna göre yaptık.

lakin NVIDIA bizim gibi düşünenlere beklenmedik bir süpriz yaptı ve alınabilir fiyatlara müthiş bir performans sıçraması gerçekleştirerek en azından 2K çözünürlüğü standart haline getirme yoluna girdi, en azından iddiaları bu yönde, muhtemelen AMD bu harekete cevap vermek için elinden geleni yapacaktır.
velhasıl gelecek yüksek çözünürlük dönemi olacak gibi görünüyor.

peki biz yakın zaman 1080p 144hz monitör alan kullanıcıları ne yapacaklar, monitörleri yok pahasına satıp tekrar monitör masrafına mı gireceğiz, yoksa 3060, 3070 veya benzeri AMD kartları alıp bunların tam hakkını veremeden mi kullanacağız?

işte tam bu anda belki çoğu oyuncunun kullanmayı aklına getirmediği, belki varlığını dahi unuttuğu (o oyuncu benim) iki temel destekleyici teknoloji imdadımıza yetişebilir.
AMD VIRTUAL SUPER RESULATION (VSR)
NVIDA DYNAMIC SUPER RESULATION (DSR)

VSR ve DSR teknolojileri oyunların daha yüksek çözünürlüklerde oluşturulmasına izin verir ve ardından bunları daha düşük olan monitörünüzün ekran çözünürlüğüne düşürür, böylelikle monitörün doğal çözünürlüğü dışına çıkılmadığı için görüntüde bulanıklaşma olmadan 1080p ekranda bile çözünürlüğü 4K'ya kadar çıkartabilirsiniz.
Bu teknolojiler ile performans normal bir 4K monitörden daha düşük olmayacaktır, görüntünün ölçeklendirilmesinde neredeyse hiçbir kayıp olmadığı gibi normal bir 4K monitörle elde edeceğiniz görüntü kalitesine yakın bir görüntüyü 1080p monitörde sağlayabilirsiniz.

ben bu teknolojinin çok işe yaramayacağını düşünürken dün kendi ekranımda deneme yapmaya karar verdim, The Witcher 3 oyununda aynı sahnede 1080p ve VSR ile 2K ve 4K çözünürlüklerde görüntüler alarak yan yana karşılaştırmalar yaptım, aşağıda bu örnekleri sizler ile de paylaşmak isterim.
bu görüntülerin tamamında RADEON IMAGE SHARPENING açık ve %80 etkinliğinde idi, ek bilgi olarak RADEON IMAGE SHARPENING aynı çözünürlükte performans düşüşü olmadan görüntü kalitesine çok olumlu katkı yapıyor, son görsel de bu karşılaştırmayı da ekleyeceğim.
elimde NVIDIA kart olmadığı için görüntülerin tamamını Vega56 ile aldım, NVIDIA kullanan arkadaşlarım konuya DSR kullanarak örnek görüntüler eklerse faydalı olacaktır.

< Resime gitmek için tıklayın >
Native 1080p VS 2K VSR
< Resime gitmek için tıklayın >
Native 1080p VS 4K VSR
< Resime gitmek için tıklayın >
2K VSR VS 4K VSR
< Resime gitmek için tıklayın >
Native 1080p RADEON IMAGE SHARPENING ON/OFF

sizlerinde görsellerde görebileceği üzere VSR ciddi manada görüntü kalitesini arttırmakta, elbette performans düşüşü de görüntü kalitesi ile orantılı şekilde düşmekte örnek oyun olan The Witcher 3' te 1080p' de en yüksek kalite ayarlarında en düşük fps 90 civarında iken 2K' da 60 civarına, 4K' da 35 civarına inmekte.
lakin özellikle biraz yaş almış, kartları çok yormayan oyunlarda kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar alınabilir.
ben kendi özelimde yeni seri kartlara geçersem ki geçeceğim, en azından bir süre daha monitör değişikliği yapmadan NVIDA DSR+DLSS ve veya AMD VSR+IS gibi teknolojileri kullanarak devam etmeyi planlıyorum.
M
3 yıl
VEGA56 ' DAN 5700XT' YE GEÇİŞ MANTIKLI MI?
merhaba arkadaşlar, VEGA56 kullanıcısıyım, 1080p 144hz monitöe ile BF4, BF1 oynuyorum ve bir süre sonra BF5' e başlayacağım.
ayrıca RDR2, Cyberpunk vs gibi tek oyunculu oyunlar da oynayacağım.
bu seride RT desteği olmaması ve PS5' in çıkışı ile gelecek bir sonra ki nesil AMD kartlarda RT desteği olacak olması kafamda RX5700 serisi için soru işaretleri yaratmakta.
5700XT geçişi mantıklı olur mu, yoksa bir sonra ki mimariyi beklemek daha mı doğru?

not: PSU yeni alınmış 600W cooler master.
M
3 yıl
60 HZ-75 HZ VS 144 HZ
arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1,5 ay önce 144hz 1080p monitöre geçiş yaptım, bu dönem içerisinde ki tecrübelerimi kısaca paylaşmak isterim ki benim gibi 60-75 vs 144hz panel seçimi yaparken kararsız kalanlara belki faydam olur.

öncelikle belirtmem gerekir ki en başından beri yüksek hz ve bu özelliğin oyun oynama konforuna olan etkisi üzerine çok ciddi şüphelerim vardı, hatta 144hz argümanın tamamen pazarlama taktiği olduğu kanısındaydım, üstelik kullandığım 75hz panelde oynadığım oyunlar çok oyunculu rekabetçi oyunlar dahi oldukça akıcı çalışıyordu benim için.

öyle böyle derken gözü karartıp değişime karar verdim, eve gelip monitörü kurduğumda ilk yaptığım BF1 ve BF4 açmak oldu.
algımı ölçebilmek için direkt 144 hz ile çalıştırmadım oyunları, oyun menülerinden 75 hz seçimi ile biraz devam ettim, sonrasında 144hz seçimi yaptım ve size şu kadarını söyleyebilirim ki ben farklı oyunlar oynuyormuşum.

daha doğrusu oyun oynama konforu olarak farklı seviyede olduğumdan haberim yokmuş, yüksek hz dolayısı ile yüksek kare hızlarında ki akıcılık hissiyatının tarifi yazı ile çok mümkün değil.
kısaca 144hz hem oynayış konforuna, hem oyun performansınıza direkt etki ediyor.
yüksek hz in oyun performansına etkisi en çok rekabetçi oyunlarda ortaya çıkıyor, hızlı fare hareketlerinizde bakmak istediğiniz noktaya daha hızlı ve çabuk bakmış oluyorsunuz ve gereken tepkiyi, yapmanız gerekeni daha hızlı yapma şansına sahip oluyorsunuz, bu durum 60hz dolayısı ile 60fps ile oynayan rakibinize karşı büyük avantaj sağlıyor, üstelik bu hızlı bakış sırasında görüntüde bulanıklaşma veya kırılma olmadığı için görmeniz gerekeni kaçırma şansınız ortadan kalkıyor.

144hz ile Battlefield 1 ve 4 ' de siyah ile beyaz kadar ayırt edici farkı görünce bir de GTA5, Company Of Hereos gibi hikaye odaklı tek kişilik oyunları denedim, elbet 144hz farkı oyun konforu anlamında belirgindi, fakat BF serisinde ki kadar vazgeçilmez değil.
lakin rekabetçi oyunlarda 144hz kesinlikle vazgeçilmez halde benim için, çok usta bir BF oyuncusu değilim lakin monitör değişmem itibari ile ölme öldürme oranlarımda bir iyileşme olduğunu skor tablolarında görebiliyorum.

sonuç olarak özellikle rekabetçi FPS türü oyunlar için 144hz ile 60-75 hz arasında ki farkı tarif etmem gerekirse;
60fps ile 30 fps arasında ki fark nasıl belirgin ise 60-75hz ile 144hz farkı da o kadar belirgin.

genel itibari ile pc donanımları için çok bütçe ayırıyoruz, ekran kartları, işlemciler, bellekler... daima imkanlar dahilinde en iyisi olsun istiyoruz.
aldığımız donanımların görevi bizlere en iyi görüntüyü sunmak, lakin ben dahil bir çoğumuz bu parçaların ürettiği görüntünün monitör vasıtası ile bize ulaştığını unutup monitör seçerken en uygun modeli seçmeye çalışıyoruz.
mönitör değişimi sonrası ne kadar iyi bir pc toplasak dahi eğer monitör yeterli değilse o iyi pc' nin pek de bir anlam ifade etmediğini daha iyi anlamış oldum ben.
en uzun süre kullandığımız ve en az değiştirdiğimiz bilgisayar bileşeni olan monitörleri alırken ince eleyip sık dokumanızı ve mümkün olan em iyi monitörü tercih etmenizi tavsiye ederim.
M
3 yıl
2k 75-144 hz VS 1080P 144 hz ???
merhaba arkadaşlar,
geçen sene RX480 ekran kartı kullanırken 27" IPS 1080p 75hz freesync monitör aldım, bir süre sonra ekran kartını Vega56, işlemciyi I7 6700K ile güncelleyince aldığım mönitör kullandığım sistemin biraz gerisinde kaldı.
yeni eski demeden senaryolu aksiyon oyunlarını ve strateji oyunlarını oynuyorum.
örneğin şu aralar yıllardır ihmal ettiğimi düşündüğüm Assassin Creed serisine başladım şu an ikinci oyundayım, grafikler eski olsa da keyifle oynuyorum.
yani illa her yeni çıkan oyunu hemen oynayayım diye bir derdim yok, eskilerin kıymetinin farkındayım, Steam kütüphanemde eski yayınlanma tarihili oyunlar kadar yeni nesil grafiklere sahip güncel bir çok oyun da var, mesela Assassin Creed Oddyssey sırada.
rekabetçi oyunlarda ise sadece Battlefiled serisine ciddi mana da zaman ayırıyorum, BF1 sürekli oynadığım bir oyun, fiyatı düşünce BF5 de alacağım.

velhasıl 1080p 75 hz mönitör ile şu an ekran kartının gücünü tam olarak kullanamıyorum, her ne kadar oyunlarda virtual super resolution kullanıyor olsam da gerçek 2k gibi olmuyor.
144hz panel hiç kullanmadım, 75hz ile nasıl bir fark yarattığını inanın çok merak ediyorum.

bir monitör değişikliği yapmayı düşünmeye başladım, bahsettiğim oyun alışkanlıkları ve kullandığım sisteme göre 2k 75-144 hz ile 1080p 144 hz monitör tercihi yapacak olsam hangi tercih gerçekten daha fazla fayda sağlar ve keyifli olur karar veremedim.
TN panel kesinlikle düşünmüyorum muhtemelen VA panel tercih edeceğim.
konu ile alakalı farklı bilgi ve yorumlarınızı rica ederim.
M
3 yıl
Asus Phoenix GeForce GTX 1660 Ti
serin_su842
ben pm den gelen mesajlara cevap yazamıyorum bu nedenle buradan yanıtlamak istedim, umarım sorun değildir, dilerseniz bu konuyu silebilirim.
verdiğiniz linkte incelenen Ausu ROG STRIX GTX1660ti ile almayı düşündüğünüz Asus Phoenix GeForce GTX1660 Ti kartlarının soğutma çözümleri farklı bu önemli bir husus.
almayı düşündüğünüz ürün olan Phoenix modeli miniatx kasalar için tasarlanmış ufak ebatlı bir soğutucuya sahip, bu sizin için bir sorun teşkil etmiyorsa ki bir çok kullanıcı arada ki farkı anlayamaz tercih edilir elbette, GTX1660ti fazla enerji tüketmediği ve ısınmadığı için bu tasarım ile sıkıntı yaşamazsınız.
bahsettiğiniz şartlarda elbette alın, hem çok az kullanılmış ve uzun süreli garantiye sahip hem de fiyat çok çok iyi.
M
3 yıl
INNO3D 1660TI SICAKLIK DEĞERLERİ HAKKINDA
Argonath LXI merhaba, mesaj gönderdiniz fakat ben mesajlara karşılık yazamıyorum, bu nedenle cevabı buradan ulaşmak zorunda kaldım.
öncelikle isteminiz hayırlı olsun güle le kullanın, iyi bir oyuncu bilgisayarı olmuş.

"Kasanın pleksiden olan camını kapattığım zaman ekran kartının sıcaklığı PUBG'de ultra ayarlarda 73-75 civarlarına çıkıyor. Pleksi camı çıkardığımda ise 68-70 arasında oluyor sıcaklık değerleri. Bu olay normal midir acaba? Bu kart için kaç derece ve üzeri tehlikeli olur acaba?"
demişsiniz.

sıcaklık değerleriniz gayet normal ve diğer marka 1660ti modellerine yakın hatta kartınız bazı markalardan daha serin çalışmakta, aşağıda linkini verdiğim incelemelerde Asus 1660ti 81c ' ye kadar yükselmiş.https://www.pcgamesn.com/nvidia/nvidia-gtx-1660-ti-review-benchmarks-asus-phoenix-ochttps://www.anandtech.com/show/13973/nvidia-gtx-1660-ti-review-feat-evga-xc-gaming/15

zaten sıcaklığın tehlikeli değerlere ulaşma ihtimali ekran kartı fanı bozulmadıktan sonra her ne kadar çok düşük olsa da, böyle bir durum olması durumunda (100c üzeri) GPU da bulunan termal koruma ile kart kendini tekrar başlatıp zaten kendisini koruyacaktır, bu nedenle içiniz rahat olsun.

zaten sizin verdiğiniz sıcaklık değerleri ortalama değerler, hiç boşuna kasa kapağını açık tutmayın.
tavsiyem kasa fanlarını içeri hava verir şekilde değil, içeride ki havayı dışarı üfler şekilde ayarlamanız olur, bu şekilde kurduğum düzen sayesinde hem kasa içi, hem Vega56 sıcaklık değerlerim 5-6c aşağı indi.

INNO3D GTX1660TI ve GTX1660 özellikle uygun fiyatlı olmaları sebebi ile insanların almak istediği fakat markanın az bilinir olması nedeni ile çekindikleri ürünler, siz şu an INNO3D markalı bu kartı kullanan birisi olarak bu kart hakkında yazacağınız kullanıcı yorumları oldukça değerli olacaktır, sizden ricam bu kart ile alakalı bilgilendirme yapmanız olacak.
böylelikle almak isteyen ve çekinen kullanıcılarında içleri rahatlamış olur.
M
3 yıl
Virtual Super Resolution ve Adaptive SYNC Görüntü Kalitesi Hakkında
merhaba arkadaşlar, bir süredir aklıma takılan bir konuda sizlerinde bilgi ve fikirlerinizi almak istedim.
1080p 75 hz 27" freesync monitör ve Vega56 kullanmaktayım.
malum Vega56 bir çok oyunu 75 fps den daha yüksek fps değerlerinde, yine bir çok oyunu da 2k veya 4k yüksek fps değerlerinde çalıştırabiliyor.
lakin monitörümün 75hz olması bu yüksek fps değerlerini görmemi, 1080p olması da yüksek çözünürlük kullanabilmemi engelliyor.

bu nedenle son zamanda bazı oyunlarda Virtual Super Resolution ve Adaptive SYNC kullanmaya başladım.
şimdiye kadar bildiğim ve gördüğüm bir LCD mönitöre doğal çözünürlüğünden daha yüksek veya daha düşük bir çözünürlükte görüntü aktardığınız zaman görüntüde kalite kaybı yaşandığı idi.

lakin Virtual Super Resolution ile 2k veya 4k çözünürlükte oyunları açtığım zaman bir bulanıklaşma veya kalite azalması fark edemiyorum, aynı karede ekran görüntüleri ile yaptığım karşılaştırmalarda dahi bir kalite düşüklüğü göremedim.

malum yine bildiğim ve gördüğüm monitörün doğal tazeleme hızından daha hızlı görüntü aktarıldığında ekran da hareket anında kırıklıklar ve takılma hissiyatı olur.
BF1 oynarken Adaptive SYNC aktif ettiğimde ise 75hz mönitörümde fps 110 ile 140 arasında olduğu halde herhangi bir kırılma veya takılma görmüyorum, mönitörün freesync destekliyor olması bu duruma katkı yapan olumlu neden olabilir mi?

bu iki özelliği aktif kullanan varsa bu seçenekler kullanıldığında görüntü kalitesinde bir düşüş hissettiniz mi paylaşmanızı rica ediyorum.
M
4 yıl
MADENCİ KARTI ALINIR MI?
Arkadaşlar selam, 1 yıl garantisi devam eden MSI Vega56 kart buldum sahibinden de, bir yıl düşük voltaj ile kullanılmış, elektrik faturasını düşürmek için voltaj düşürmek genel bir uygulama dedi satan arkadaş.
madencilikte kullanılan kart alınır mı, ederi, fiyatı ne olmalı?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.