S

Yüzbaşı
18 Temmuz 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
73 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
6 ay
Tam Ölçülü Pizza Tarifi
Bu tarif 4 adet orta-büyük boy pizza için geçerlidir. İstediğiniz kadarını kullanıp, istediğiniz kadarını dondurabilirsiniz. Bir sonraki kullanımdan 24 saat önce dolabın normal yerine alarak, yeni bir pizza olarak kullanabilirsiniz.


< Resime gitmek için tıklayın >Notlar: Kaşar peyniri yanlış hatırlamıyorsam 170°C’den sonra yanmaya başlıyor. Bu nedenle fırında uzun süre tutmak hem zararlıdır hem de kıvamı kaçmış oluyor. Bu nedenle 2 aşamada eklemek doğru olacaktır, aşağıda detayları verdim.
Fırının max. sıcaklıkta kullanılması kabarmayan pizzayı elde etmenizi sağlar, böylece ekmek gibi pizza yememiş olursunuz.

İlk 2 görsel benim pizzama, sonraki 3 görsel detay olması için farklı kaynaklardan alınmıştır.


Hazırlık Süresi: Yarım saat.
Dinlenme Süresi: 4-6 Saat + 1 saat.
Pişme Süresi: 10-12dk.


Hamur için malzemeler:
600ml. Ilık su (42°C) – İkea’dan 65TL’ye Fantast adlı termometreyi alabilirsiniz, çok iyidir.
1 Tatlı kaşığı şeker
2 Çay kaşığı kuru maya
7-8 Su bardağı un (Un’un suyu hapsetme niteliğine göre değişir. Aşağıda detayları verdim.)
6 Yemek kaşığı zeytinyağı
1 Yemek kaşığı kaya tuzu

Domates sosu için malzemeler:
800gr. domates
1 Tatlı kaşığı kaya tuzu

Pişirmek için:
Pizzanın altını kaplayacak kadar irmik unu veya mısır unu. (Yanma eşikleri yüksek olduğu için irmik veya mısır unu kullanılmalıdır.)Karışık Pizza:
Sucuk, zeytin, mısır, yeşil biber, mantar, kaşar veya rende mozzarella peyniri.
İsteğe bağlı: Jalapeno biber, domates, çeşitli et ürünleri.
Pepperoni:
Domates sosu, mozzarella veya kaşar peyniri, sucuk, üzerine parmesan peyniri.
Margherita:
Domates sosu, Mozzarella, Taze fesleğen.


Bir kabın içine 42°C derece su, şeker ve kuru mayayı ekleyip, karıştırdıktan sonra yaklaşık 10dk boyunca beklet. Kuru maya aktifleşince hafiften köpürür. Eğer hiç tepki vermediyse maya eski olabilir veya su istenilen sıcaklıkta olmayabilir.

Farklı bir kabın içinde un ve tuz karıştırılır. Ortasına çukur açılır ve zeytinyağı eklenip, ardından diğer kapta hazırlanan mayalı karışım üzerine eklenir.

Un büyük ölçüde sulandıktan sonra  hamur temiz bir çalışma yüzeyine alınır ve en az 10dk. yoğurulur. Hamur sürekli ele yapışıyorsa un ekleyerek kıvam verilmeye devam edilmelidir. Ben bu aşamada yaklaşık 1 su bardağı un daha eklemiş oluyorum. Hamurun dokusu yumuşak, gergin ve kabarık olmalıdır. Hamura parmak batırılınca hamurun eski şeklini alması gerekir.

Derin bir kaba zeytinyağı sürülür ve hamur bu kabın içine alınır. Hamurun da üzerine zeytinyağı sürülür ve kabın üzerini streç ile kapatıp en az 4-6 saat soğuk olmayan bir ortamda mayalanmaya bırakılır. Ortam ısısı yaklaşık 42 derecede olursa en güzel sonuca ulaşırız. İster fırını 50 derecede aralıklı olacak şekilde 5-10dk çalıştırıp bırakın, ister güneş alan bir noktada dinlendirin. Burası tamamen size kalmış bir konu. Sadece soğuk bir noktada olmaması yeterli.

Süre dolunca hamur tekrar 2-3dk. daha yoğurulur ve hamur 4 eşit parçaya bölünüp, top haline getirildikten sonra bir tepsiye alınıp, üzerini örterek yaklaşık 1 saat daha dinlendirilir.
Fırın tepsisi ters şekilde çevrilir ve bu şekilde tepsi ile birlikte fırın 250 derecede ısıtılır.

Bu sırada domatesler soyulur ve tuz eklenip, blender ile küçük parçacıklar kalacak şekilde çekilir.

Yuvarlak olan hamurun ortasından başlayıp, dışarı doğru itecek şekilde hamur açılır. Bu hamuru ne kadar ince açarsanız, açtığınız miktardan çok az kabaracaktır. Çünkü pişirme süresi çok kısa ve sıcaklık maksimumdadır.

Fırın ısındıktan sonra ters duran tepsinin üzerine irmik veya mısır unu serpilir (pizzanın tadını değiştirmez) ve hamur malzemesiz olarak tepsiye alınır. Hızlıca domates sosu kaşık ile yayılır ve sosun üzerine biraz kaşar peyniri konulur. Yine hızlı şekilde malzemeler yerleştirilir ve 10dk. sonra pizzanın üst katına gelecek olan kaşar peyniri konularak, 2 ile 5 dk. arasında pişirilerek pizza alınır.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
S
11 ay
İstanbul İçin Depremde Olası Kayıp Tahminleri (İlçe Bazlı)
Herkese merhaba.

İBB tarafından hazırlanan, olası büyük İstanbul depreminde (senaryo Mw 7.5) hangi ilçenin, hangi mahallenin ne kadar hasar alacağı, çeşitli senaryolara göre hesaplanmış.

Rapor içerisinde binaların yapım yılları, yapım türleri, mahalle nüfus dağılımları vb. tüm bilgiler detaylıca anlatıldığı için kesinlikle okumaya değer bir rapor olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki linkten istediğiniz ilçenin raporuna ulaşabilirsiniz. (Örnek olarak Kartal raporu 24.8mb'tır.)

https://depremzemin.ibb.istanbul/guncelcalismalarimiz/#next
S
2 yıl
Kredi İçin Banka Tavsiyesi ?
1 hafta içerisinde 100.000TL civarında 48 ay vadeli kredi çekmeyi planlıyorum fakat araştırdığım kadarıyla ING, TEB ikilisi diğerlerine göre daha avantajlı duruyor.

İlk defa kredi çekeceğim için bankaya gittiğimde sürpriz ile karşılaşır mıyım bilmiyorum.
Kredi notum 1700 civarı, hesabımda da bir miktar birikmişim var. Yapı Kredi maaş müşterisi olduğum için ön onaylı 140.000TL kredi veriyor fakat oranı 1.19 gibi bir şey.

Bu şartlar altında şu bankalardan teklif al, kredi çektikten sonra da masraf iadesi için şunu şunu yap dediğiniz bir tavsiyeniz var mıdır ?
S
2 yıl
Aile Oyunları İçin Konsol - Ekipman - Oyun Tavsiyesi ?
Şu an ilk çıkan kasa PS4 sahibiyim ve kinect benzeri oyunları oynamak istiyoruz.

Günümüz şartlarında Xbox veya PS4 cephesinde bu tür oyunları oynamak için hangi konsol ve aparatları tavsiye edersiniz ? (Genellikle, dış dünyadan çok kopmamak için PS VR yerine Xbox kinect tarzı oyun oynamak istiyoruz. ) Gelecek tavsiyelere göre PS4'ü takas edip / satmayı düşünüyorum.

Varsa oyun tavsiyelerinizi de alabilirim.

İyi günler
S
2 yıl
Beyaz Eşya Seti Alma Aşamalarım (Düğün İçin)
Merhaba.
Aralık ayında düğünüm olacak ve beyaz eşya alımı için ÖTV indirimi devam ettiği sırada alalım diye karar vermiştik. Aradan kısa bir süre geçti ama hem bilgi vermek hem de tecrübelerimi paylaşmak için konu açmak istedim.
Uzun araştırmalar sonucunda karar vermiş olduğum Siemens modelleri için İstanbul - Kartal/Pendik/Tuzla civarında bayilerden fiyat teklifi aldım, ardından Mediamarkt'a da uğrayıp toplu fiyat teklifi aldım. Son olarak karşılaştırma yapabilmek adına shopsiemens kullanıcı adlı Serdar Bey'den de teklif iletmesini rica ettim.

Modeller;
Buzdolabı - KG86NAI42N
Çamaşır Makinası - WM12T480TR
Bulaşık Makinası - SN257I00NT
Ankastre Fırın - HB557JYS0T
Ocak - EO6C6HB11O
Davlumbaz - LC65KA670T

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Tüm bu ürünler için ÖTV indiriminin son gününde aldığım fiyat teklifi Nakit 15.700TL / World 8 taksitli 17.348,50TL'ydi. Şu an muhtemelen 2bin farkediyordur diye düşünüyorum...

Serdar Bey ile anlaşmamızı yaptık, parayı aktardım ve Serdar Bey'e whatsapp'tan teslimat/fatura bilgilerimi ilettim. Tam olarak 5 gün sonra Horoz Lojistik telesekreteri tarafından arandım ve teslimat tarihini teyit ettim. (Ben, depolama alanım olduğu için eşyaların hızlıca teslim edilmesini istemiştim) Ardından Siemens'i arayıp, buzdolabı kapıdan geçmeyeceği için servis yönlendirmelerini rica ettim ve ürünleri hemen kullanmaya başlamayacağımı da belirttim. Servis için de yardımcı oldular.
Horoz Lojistik ve Siemens teknik servisi aynı anda geldiler ve sorunsuzca evime kadar teslim edip, buzdolabı kapağını sökerek kapıdan geçirdiler. Hep birlikte son kontrollerini yaptıktan sonra ayrıldılar.
Henüz makinaları kullanmadım ama şimdiye kadar her şey sorunsuz işlediği için Serdar Bey'e teşekkür ederim. Beyaz eşya almayı düşünenlerin kendisine ulaşmasını tavsiye ederim.

Aklınıza takılan bir nokta olursa, yaşadığım tecrübe kadar yardımcı olmaya çalışırım.
S
3 yıl
Ankapark'ta Rollercoaster Bozuldu
Daha 2 gün önce şovlar eşliğinde açılan yer değil mi bu

S
3 yıl
Mail Atarken Boş .txt Dosyası ile Birlikte Gitmesi ?
Merhaba.

iPhone'un mail programını kullanmaktayım. Şirket içi yazışmalarda, her yeni mail yazışımda gönderdiğim eklerle birlikte boş .txt dosyaları da gidiyor.

Eğer imzam var ise bu .txt dosyasının içinde yazıyor, imsam yok ise boş dosya gidiyor. Bunu tamamen kapatmanın bir yolu var mıdır ?

< Resime gitmek için tıklayın >
S
5 yıl
D3100'den Sonraki Adım ?
Merhaba,

Elimde kullanmakta olduğum D3100 gövde var. Sırf makro çekebilmek için Nikon 105mm F2.8G'ye yatırımımı yaptım. (Flaş vs. mevcut) Dün akşam biraz çıkıp turlayayım derken makinenin yetersiz kaldığını bariz şekilde hissettim.

Özellikle makro üzerinde yoğunlaşacağım için yine crop bir makine alacağım. Bu nedenle bütçe olarak D3100'ü satıp üzerine 1000-1500TL ekleyebileceğim (Max 1500, daha aşamam) AF hızı tatmin edici olan bir Nikon almak istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?
S
6 yıl
Gözlüğün Modelini Bilen ?
İyi akşamlar,

Ne yazık ki bugün gözlüğüm sapı kırıldı ve yeni çerçeve almak zorunda kalacağım. Araştırmalarıma başladım ve 1-2 model hoşuma gitti.

Ayrıca aşağıdaki resimde bulunan modeli de aramaktayım fakat marka-modele ulaşamadım.

Bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Resimdeki ile aynı renk olursa sevinirim.

Not: Fotoğraftaki elemana da twitter'dan ulaşıp tweet attım fakat hala cevap gelmediği için sormaktayım.


< Resime gitmek için tıklayın >
S
6 yıl
Ekran Kartı ve Monitör Tavsiyesi
Merhaba,

Sistemim aşağıdaki gibi ve ek olarak monitör + ekran kartı alacağım.

ASUS H87M-PRO Intel H87 Soket 1150 DDR3 1600MHz anakart
i7 4770k
8gb 1600mhz ddr3 ram
600w zalman psu
120gb corsair ssd

Not: Alacağım parçaları Amazon'dan sipariş edeceğim.

Bu sisteme EVGA'nın GTX970 modelini düşünüyordum fakat bu konuyu ve bunun gibi 50 konuyu daha görünce EVGA'dan vazgeçtim. Gördüğüm kadarı ile CW sorununu yaşayan kişi sayısı azımsanacak kadar az değil...

Diğer 970 serilerinde de CW sorunu var diye biliyorum, hatta MSI garanti kapsamına almıyormuş fakat MSI öneren sayısı da oldukça fazla..
Sizden ricam, GTX970 üzerinde mi yoğunlaşayım, R9 390 serisine mi bakayım ? Yada bu kadar uçmayıp GTX960 serisi mi alayım ?
Marka - model şeklinde belirtirseniz sevinirim...

Not 2: Sipariş edeceğim monitör ASUS VG248QE 24" 144hz DVI-D (Kesin)
Varsa aynı fiyata daha iyi bir tavsiye, gözden geçiririm.. Çıkabileceğim maksimum fiyatlar bunlardı, daha üstüne çıkma şansım % 0
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.