M

Binbaşı
18 Temmuz 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
189 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
8 ay
175 55 R15 Kış Lastiği Bulamıyorum.
Malum önümüz kış.

Mitsubishi Space Star araç için kış lastiği arayışına girdim.

Ancak piyasada yok. Sanıyorum oldukça az aracın kullandığı bu ebat lastiği firmalar, artan döviz fiyatları nedeniyle stokta sermayeyi eritmesin diye ithal etmiyor.

Yerli firmaların zaten bu ebat üretimi yok.

Falken'in 4 mevsim lastikleri var. Euroall Season As210

Kullanan varsa ebat fark etmeksizin bu lastiğin kış performansını değerlendirebilir mi?
M
2 yıl
Seyir Esnasında Hız Aşımı Cezası (Kanuna Uygun mu?)
Bu gün kapı çaldı ve kapıda postacıyı görünce açıkçası şaşırdım.

Elinde yeni yıl hediyesi “Trafik Cezası” bildirimini imzalatıp gitti. Açıkçası ilk anda bu trafik cezasını tam olarak anlayamadım. 11 Aralık 2020 tarihinde 90 km. hız limiti olan yerde 106 km. ile Hız aşımı yapmışım.

Aracımda “araç kamerası” var. Tesadüf pandemi nedeniyle arabayı kullanma fırsatı olmadığından bu tarihe ait görüntüler silinmemiş.

Görüntüleri izlediğimde güncel tarihin sıfırlanmış olduğunu fark ettim. 2015’e dönmüş. Demek ki kameranın, belli aralıklarla cepten uygulamasını açıp, senkronizasyon yapılması gerekli. Her ne kadar fiyat/performans ürünü bir kamera da olsa, durum itibarı ile B1W beni yarı yolda bırakmış oldu. GPS’i de olmadığı için kendi süratimi göremiyorum. Bu durumda anladım ki çok büyük eksiklik. Ayrıca, dikkat edince karşıdan gelen araçların plakalarının da okunamadığını fark ettim. En kısa zamanda bunu arka cama monte edip, ön cama daha kaliteli bir kamera almayı 2021 yılı için, ilk yapılacaklar listesine ekledim.

Videoda da, 5’inci saniyeden itibaren izleyeceğiniz üzere, hız tespiti karşıdan gelen hareket halindeki bir Trafik Polisi aracı ile yapılmış. Bu tespitin öncesinde yol kenarında “radar uyarı” levhası yok. Ayrıca tek şerit ve geliş gidiş bir yolda, 106 km. hıza çıktığımı zannetmiyorum. Hatta, o gün yağmur nedeniyle yol ıslak olduğu için, %10 toleransı ile değil 99’u, 90’ı dahi geçmediğime eminim. Çünkü, çok keskin olmasa da virajlı, trafiğin yüksek olduğu ve dikkatli gidilmesi gereken bir yol.

Bu cezaya itiraz etmeyi düşünüyorum. Bu hız tespitinin yasal olup olmadığını, itiraz halinde cezanın iptali ihtimalini forumda hukukçu bir arkadaşım varsa yorumlarsa sevinirim.

Video yüklemede sanıyorum bir sorun var. Youtube bağlantısını ekliyorum.

Videoyu izlemek için tıklayınız
M
2 yıl
Arabayı Yola Sığdıramayan Şerit Özürlüler.
Ne zamandır bu konuya değinecektim. Kısmet bu güne imiş.

50+ üstü bir vatandaş olarak bizler otomobil kullanmayı, acemiliği, kalfalığı öğrendiğimiz yıllarda öyle otobanmış duble yolmuş yoktu.

Gidiş geliş yollarda kendi şeridinde gayet temkinli bir şekilde araba kullanırdık.

Şimdi bakıyorum duble yolda sağdan giden arabanın sol lastikleri orta şerit üstünde, soldan giden arabanın sağ lastikleri yine orta şerit üstünde.

Otobanın orta şeridindeki ise bir sol şeride yamanıyor, bir sağ şeride.

Sürücü kurslarında, arabayı şeridin ortasında kullanmayı öğretmeden ehliyet aldırmışlar besbelli.

Sonra bakıyorsun arabalara komple sağdan veya soldan ezikler göçükler. Belli ki yan şeritteki arabaya bindirmiş.

Eskiden olsa sıkıysa karşı şeride geç. Gelen kamyon veya otobüsün altında kalır ve böylece doğal seleksiyon gerçekleşirdi. Şimdiki şerit özürlülerini eleyecek bir sistem yok maalesef
M
7 yıl
Mini 0801-0803-0805 ve 0806 Ambarella Araç İçi Kamera Kullanıcıları Kulübü
Merhaba arkadaşlar.

Bu konuyu açarken, on gün önce kargodan teslim aldığım kameramın araç montajını hava ve yol şartları nedeniyle gerçekleştiremediğimi belirtmeliyim. Güzel bir havada bu işi bizzat kendim yapmak istiyorum. Bir oto elektrikçi veya tuning shop larda da, makul bir ücret karşılığı bu işlem yaptırılabilir. Ancak ben, araç şarj çoklayıcı gibi, farklı malzeme montajı yapmayacağımdan, eli az biraz tornavida tutabilen bir amatör olarak yapılabileceğini kanıtlamak istiyorum. Bu montajın görüntülerini de, bu konu başlığına eklemeyi düşünüyorum.

CİHAZ ÜZERİNDEKİ DÜĞMELERİN ÖZELLİKLERİ :
Sol Tarafındaki Düğme : Açma ve Kapama işlemini yapıyor. İki saniye kadar basmak yeterli. On saniye basılı tutulunca cihazı resetliyor.
Ekranın Sağındaki Düğmeler : Yukarıdaki düğme : İki saniye basılı tutulunca Menü ekranı açılıyor. Menü ekranındayken yine iki saniye basılı tutulunca ana ekrana geri dönüyor. Çekim esnasındayken ses kaydı özelliğini açıp kapatıyor.
Ortadaki OK düğmesi : Çekime başlayıp durdurmayı sağlıyor.
Alt düğme : Çekim esnasındayken basıldığında kayıt ettiği part'ı (Kaç dakikalık ayarladıysanız) kilitleyerek silinmesini veya üzerine yeni kayıt yazılmasını engelliyor.


CİHAZ ÖZELLİKLERİ :

Arabirim ve Bağlantı : AV-Out,HDMI,SD/MMC,USB2.0
Video Format : MOV
GPS logger : Opsiyonel olarak eklenirse menü seçimi ile kayıt üstüne araç sürati ve Arz Tül olarak eklenir
Dil : İngilizce, Rusça ve Çin'ce
İşlemci : Ambarella A2
Kamera Çekim Açısı : 120°
Pixels : 300
Mega Video Code : H.264
Battery : Şarjlı, cihaz içinde.
Kamera Çözünürlüğü :1920x1080 (1080P, 720P)
Diğer Özellikler : Cycle Recording,G-sensor,GPS Tracker,Led Display,Microphone,SD/MMC Card,Time&Date Display
Çekim Kare sayısı (Saniyede) : 30
Ekran : 1.5" TFT panel
Çekimde Araç Plakası Gösterimi : Menü ayarları ile Var
GPS : Var
Video codec : H.264
Video format : MOV
LENS : wide angle view 135 degree
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


"ankay2" arkadaşımızın anlatımı ile Firmware güncellemesi:

Öncelikle yazılım güncellemesi riskli bir iş olup tüm sorumluluk yapan kişiye aittir. Kayıtlarda sorun yaşamıyorsanız yapmanızı önermem.

1- Öncelikle cihazımız ile uyumlu olan sürümü aşağıdaki adresten indiriyoruz. Şu anda ben 20140906 kodlu sürümü kullanıyorum.
http://dc.p-mc.eu/0801/firmware

2- Dosyayı bilgisayarımıza indirdikten sonra cihazda kullandığımız mikro sd kartın root kısmına Yani klasör olmadan direkt içine atıyoruz.

3- Cihazın pili sağlam ise sadece pil ile güncelleme işlemi yapabilirsiniz, Ancak ben kesinlikle cihaz enerji kablosu takılı iken (PC usb bile bağlı olabilir.) bu işlemi yapmanızı öneririm.

4- Sd kartımızı cihaza takıp cihazın açılmasını bekliyoruz. Cihaz açıldığında otomatik olarak dosyayı bularak güncelleme yapayım diye soruyor. Onay verdikten sonra güncelleme işlemi yaklaşık olarak 1 dk sürüyor. Sonra cihaz kapanıyor.

5- Bu işlem tamamlandıktan sonra SD kartı çıkartarak ilgili dosyayı silin.

6- Son olarak cihazı açın, işte yeni sürüm ile cihazınız kullanıma hazır.

4.madde hakkında önemli bilgi: Eğer cihaz otomatik olarak dosyayı görmedi ise ismini değiştirmeniz gerekiyor;
Rutinde dosya ismi bu şekilde "firmware-NO1-SPIF-TB15", ancak güncelleme almaz ise "firmware-NO1-SPI-TB15" olarakta deneyebilirsiniz.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.