U

Binbaşı
22 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
306 (Bu ay: 10)
Gönderiler Hakkında
U
5 ay
PS5 İçin 4K Monitor Veya PC Tavsiyesi
Arkadaşlar selam, 2K monitörümde bazı oyunlar gerçekten leş gibi görününce artık bi upgrade vaktidir diye düşündüm.

Bütçem 3.5K maksimum 4'e çıkabilirim.

TV mi önerirsiniz yoksa Monitör mü?

Monitör alırsan 2K monitörümü kesin olarak satıp 4K'ya geçeceğim.

Önerilerinizi merakla bekliyorum.
U
11 ay
Kasamın Havalandırması Doğru Mu? Her Tarafına Fan Taktım, Gerek Var mıydı?
Dostlar kasama sıvı soğutma almaya gittiğimde bi tomar fanla geri döndüm ve şu an kasanın sağında solunda, her tarafında fan olmasına rağmen işlemci sıcaklığı 80'lere vuruyor.

Hal böyleyken ben hava çıkışının doğru olup olmadığından emin değilim.

Video çektim sizler için, yardım ederseniz çok sevinirim.
https://www.youtube.com/watch?v=2mW1Oxz6ELg
U
12 ay
Anakart Seçemiyorum ve Kafayı Yiyorum
Sistemimi son raddeye kadar güncelledim gibi....

8*8 Jipsaw V RAM 3200 - 16GB
5700 XT EVOKE OC
RYZEN 3600 - XIGMATEK 120 GLACE Sıvı Soğutma

Ancak anakartım B350M Gaming Pro... Anakartı güncellemeyi düşünüyorum ama gerek var mı ona da emin olamıyorum. Ne olur yardım.
U
2 yıl
Sistemime Yeni İşlemci Düşünüyorum
Arkadaşlar herkese selam ederim.

Sistemim Ryzen 2200g, 1050ti, MSI 350M Gaming Pro ve 16 gb 8X2 Ripjaws V RAM.

Gördüğünüz üzere işlemci biraz güdük kalıyor diğer elementlerin yanında. Ryzen 5 2600 düşünüyorum.

Bütçem 800-1500 civarı diyebilirim. Önerinizi rica ederim.
U
2 yıl
Ekran Kartı, Monitör ve PC Üçgeninde ALLAHIN BELASI Bir Sorun
Sevgili dostlar selamlar, bu problemler ekran kartı sürücümü güncellememle başladı. Oldukça enteresan sorunlarım var ve olabildiğince özetleyeceğim.

1. GeForce 1050Ti'yi güncellerken ekran karardı.
2. PC'yi baştan başlattığımda Bios sonrası ekran gelmedi.
3. Tekrar başlattığımda bu sefer Bios ekranı dahi gelmedi.
4. Fişi çektim, gücü kapatıp açtığımda ekran geldi ve PC'yi sıfırlayarak sorunu çözdüm. Ya da çözdüğümü sandım.
5. Sürücüleri yeniden güncellediğimde aynı sorun oldu ve bu sefer tedbirli olduğum için geri yükleme ile hallettim.
6. Sürücüleri GeForce'un resmi driverları yerine, Driver Booster ile güncelledim ve problem kısmen giderildi.
7. Mevcut sorun şu: Pc'yi kapatıp yeniden açtığımda ekran yine gelmiyor. En az 3-4 kere reset atıyorum, gücü kesiyorum ve yeniden başlatıyorum. Şansa bala geliyorsa geliyor.
8. Oyun performansı, PC'nin hızı, kapanma vs. hiçbir sorun yok. Sadece arada 1 saniyeliğine ekran gidiyor ve geri geliyor.
9. Bağlantımı HDMI ile gerçekleştiriyorum.
10. Bu kadar.

Gezmediğim forum kalmadı ve buna benzer bir tek sorun göremedim. Nedir arkadaşlar sorunun kaynağı ve çaresi? Lütfen yardım ediniz.
U
3 yıl
Full Ekran Oyunda Kafayı Yiyen TV (Hikayeli)
Arkadaşlar selam ederim. Lenovo z50-70 Laptop'umu, Phillips 40'' Full HD Tv'ye HDMI ile bağlamaktayım.

Oyunlarda şöyle garip gureba bir sorun yaşıyorum. Oyunu full screen yapınca abartılı bir kare atlama mevcut. Fare bile geç hareket ediyor. Veya dokular geç geliyor. Çerçeveli oynarken hiçbir sorun yok ama tam ekran yapınca bu problem hasıl oluyor.

Ayrıca şöyle bir durum da var; pc ekranını tv'ye yinelersem (yani iki ekrana da görüntü verirsem) de sorun çıkmamakta. Sadece tam ekran yapınca ve görüntüyü sadece TV'ye verince...

Çıldırdım. PC'ye sürücü kurmaktan, restart çekmekten çıldırdım. Dünden beri laptop başında oyun oynamayı bekledim, abazan. Tek isteğim büyük ekranda oyun oynamak. Yanlış anlamayın, isterse eski bir oyun olsun; fark etmez. Sadece bir oyunu istiyorum.

Yes mi?


U
4 yıl
Eskişehir'de İngilizce Kursu Tavsiyesi
LYS-5 sınavı için tekrar hazırlanacak, başlangıç seviyesinden bir tık daha iyi İngilizce'ye hazırlanacak birisi için fiyat - performans bakımından en iyi kurs hangisidir acaba?

Not: Ben değil, bir arkadaşım için...
U
6 yıl
GTA V --Ayrıntılı Performans Rehberi--
Dostlar yabancı bir kaynaktan bulduğum bilgileri sizinle Türkçe olarak paylaşacağım. Araya kendi tavsiyelerimi de serpiştireceğim.

Öncelikle şunu söyleyeyim, R9 270 ve üzeri bir kartınız varsa ve overclock'tan korkuyorsanız, AMD Catalyst Center'a girip kademe kademe arttırarak overclock yapabilirsiniz. Zaten kartınızın sınırına dahi yaklaştırmaz GPU Overdrive; en az 4-5 FPS kazancınız olur.

Yapılabilecek tomarla ayarımız var biliyorsunuz. Oyunda grafikleri bayağı bir kurcaladım, önce kendi tavisiyelerimi yazayım, birazdan da ayarların performansa olan etkisini yazacağım.

1. Hayvani bir PC'niz, buna karşın ortalama bir monitörünüz varsa V-Sync'i açabilirsiniz. Aksi taktirde ekranda kırılma yaşamıyorsanız V-Sync'i açmayın.
2. Eski bir plazmanız veya LCD'niz varsa, FPS sınırını 60 yerine 59'a çekin.
3. Borderless Window en az 8-9 FPS yiyor. Kesinlikle Full Screen oynayın.
4. Razer Game Booster kullanın. 2-3 FPS kazancınız olacaktır.
5. AMD tabanlı bir sisteminiz varsa ve overclock yapmıyorsanız, BIOS ekranınızdan Turbo Mode'u ve C6'yı açın.
6. Bu konuyu halen okuyorsanız 'Advanced Graphic Settings'e uğramayın bile çok az görsel katkısı olmasına karşın performansın anasını belliyor. Alayını kapatın.


< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi ayarların oyunun performansına ve yokluğunun görselliğine ne kadar etkilediğinden bahsedeceğim. Kaynak aldığım yazıyı referans alarak denemeler yaptım. Katılmadığım yerleri iki yazıyı karşılaştırarak görebilir, kendi optimum ayarlarınızı bulabilirsiniz.

1.FXAA

Performansa ÇOK AZ etki ediyor. Görselliği ORTA SEVİYEDE etkiliyor. Açın.

2. MSAA

Performansa DEVASA etki ediyor. Görselliği de ÜST SEVİYEDE etkiliyor. Canavar bir ekran kartınız yoksa, MSAA'yı kapatmak 6-7 FPS kazandırır.

3. Population Density/Population Variety/ Distance Scaling

Performansa ÇOK AZ etki ediyor. Görselliği ÜST SEVİYEDE etkiliyor. Sona kadar kökleyin ikisini de.

4. Texture Quality

Performansa ORTA SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ÜST SEVİYEDE etkiliyor. High / Very High ikilisinden birinde sabitleyebilirseniz harika olacaktır.

5. Shader Quality

Performansa ÜST SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ÇOK AZ etkiliyor. Texture Quality'i High / Very High'a alıp buradan kısmaya gidebilirsiniz. Gözle görülür bir değişme olmayacak.

6. Shadow Quality

Performansa ORTA/ÜST SEVİYEDE etki ediyor. Görselliğe olan etkisi göreceli... Ben pek umursamadığım için kıstım. Burada karar sizin.

7. Reflection Quality

Performansa ÜST SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ORTA/ÜST seviyede etkiliyor. Ben Reflection'dan pek vazgeçemediğimi söylemeliyim. Yine de çok da umursamayabilirsiniz. Deneyin ve gözlemleyin, bakalım düşük seviyede gözünüze batacak mı...

8. Water Quality

Performansa ALT SEVİYEDE etki ediyor. Kökleyebilirsiniz.

9. Particles Quality

Performansa ORTA SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ORTA/AZ etkiliyor. Buradan kısıntıya gidilebilir, aklınızda bulunsun.

10. Grass Quality

Performansa ÜST SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği AZ etkiliyor. Burayı özellikle kırmızı yazıyorum, daha fazla FPS istiyorsanız kessinlikle bu ayarı kısmalısınız.


11. Post-FX / Motion Blur Strenght

Performansa ÜST SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ORTA etkiliyor. Motion Blur sevmiyorsanız bu ayarı iyice kısmak (hatta kapatmak) oyunu inanılmaz ferahlatacak. Oyunun Motion Blur özelliğini başarısız buluyorum ben. Bana kalırsa kapalı halde bir deneyin.

12. In-Game Depth Of Field

Performansa ORTA SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ORTA seviyede etkiliyor. Bu ayarı arttırırsanız uzak mesafe çizimleri biraz daha net olacaktır. Derinlik hissi kazandırır. Lakin bu da vazgeçilemez değil, kısılabilir.

13. Ambient Occlusion

Performansa ORTA SEVİYEDE etki ediyor. Görselliği ORTA seviyede etkiliyor. Google'dan bir kaç görsel aratın bu özelliği yazıp. Sizin için önemine göre karar verirsiniz.

14. Tessellation

Performansa DÜŞÜK seviyede etki ediyor. Görselliği ORTA seviyede etkiliyor. Köklenesi ayarlardan, kısılması için hiçbir sebep yok.


***

Dostlar son olarak kaynağı veriyorum. Görebileceğiniz üzere tonla fikir ayrılığımız var; nitekim adamın test sistemi biraz daha üst seviye bir sistem...

http://in2gpu.com/2015/04/14/grand-theft-auto-v-performance-guide/

Benim sistemim de şu şekilde, fikir vermesi açısından:

* Asus M5A97 LE 2.0
* FX6300
* R9270 Direct CU II OC
* 2 x 4 Corsair Vengeance 1666MH

---

Sorunuz olursa, beraber çözelim. Sizin tavsiyelerinizi de memnuniyetle dinlerim. Oyunu iyice optimize etmeden hikayeye adam akıllı başlamayı düşünmüyorum.

Selamlar.
U
6 yıl
The Crew [PC] Hediye Ediyorum... [SONUÇ AÇIKLANDI!]
Dostlar selamlar, 50 Level karakter bir kaç da sağlam araba var hesabımda... Haziran ayında uzaklara gitmek üzere hazırlıklara başlayacağım. O yüzden The Crew'u hediye edeceğim. Çok fazla kalabalık olmadan, akşam üstü 16.00'a çekilişe alımları sonlandırıyorum. İsteyenler adını yazdırsın, kazananın mail adresine hesabı tanımlayacağım.

Çekilişe katıldığınızı belirtir bi mesaj atın yeter.

< Resime gitmek için tıklayın >
U
6 yıl
Erasmus'la Hırvatistan ve Schengen Problemi
Selam olsun, 2 gün önce Erasmus sınav sonuçları açıklandı ve Hırvatistan, Zagreb Üniversitesini kazandım. Buraya kadar her şey güzel... Lakin, Hırvatistan Avrupa Birliğine üye olmasına karşın, 2 senesi dolmadığı için henüz Schengen bölgesi değil ve başvurularını da en erken 1 Temmuz'da yapacaklarmış. Artık o tarihten sonra ne zamana Schengen bölgesi olur, o kadarını bilmiyorum. Benim Eylül başı gibi gitmiş olmam gerekiyor sanırım.

Şimdi sorun şu, ben o kadar Avrupa'ya gitmişken, sağı solu görmeden dönmek istemiyorum. Başka bir konsolosluktan Schengen vizesi alsam, ilk gitmem gereken ülke üzerinden almam gerekiyormuş sanırım... Şimdi benim Hırvatistan'dan dönerken, diğer ülkeleri gezmemin hiçbir yolu yordamı yok mudur? Örneğin Schengen vizesini Hırvatistan'dan alabilir miyim? Veya buradan başka bir ülkeyle alsam, Hırvatistan'a giderken sorun yaparlar mı?

Salı günü bilgilendirme toplantısı olacak ama görevlilerin de bu konuda bi bok bildiklerini sanmadığımdan, sizlere danışmak istedim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.