E

Teğmen
17 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
26 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
8 yıl
Windows 8 Recovery Tecrübelerim (ASUS)
Arkadaşlar merhaba sizlere yeni aldığım ASUS bilgisayarda recovery'de yaşadığım sıkıntıdan bahsetmek istiyorum bu konuda. Ben de bu konudan çok çektim çok araştırdım ancak hiçbir şey bulamadım ve birçok arkadaşın bu konudan mağdur olduğunu gördüm. Az önce bir konuya yorum olarak yazdım ancak burada da konu olarak göz önünde bulunmasını isterim. Umarım bu konu diğer mağdur arkadaşlara da yardımcı olur. Her şeye en başından başlayarak sizlere tecrübelerimi ve tavsiyelerimi vereceğim.

Yaklaşık 1 ay önce ASUS N550JV bilgisayar aldık. Gayet güzel çalışıyordu her şey çok güzeldi. Neyse bir gün 8.1'e geçtik ve o günden itibaren kafayı yemeye başladım. Bilgisayar yavaşladı, kararsızlaştı, açılma süresi 2 dakikaya kadar çıkmaya başladı.

Ben de bu durumdan rahatsız olduğumdan dolayı recovery ile format atmaya karar verdim. Ancak recovery bir türlü başlamadı. Saçma sapan hatalar verdi durdu. Ben de çok uğraşmak istemedim bilgisayarı aldığım yere götürüp yapın dedim. Bilgisayarı teslim almaya gittiğimde ise bilgisayar faciaydı resmen. Bilgisayardaki lisansı kurmamışlar, korsan yazılım kurmuşlar ve üstüne EFI BOOT gitmişti.(Bu kısımdan daha detaylı bahsedeceğim.) Ek olarak bir de recovery bölüntüsünü silmişlerdi.

Neyse baktım bu iş böyle olmayacak kolları sıvadım. Öncelikle kurtarma bölüntüsünü dosya kurtarma programları ile kurtardım ve başarılı oldum. Ancak hiçbir şekilde çalışmadı bu bölüntü yine de. Bende cmd üzerinden "diskpart" ile zorla harf atadım ve içindeki "install.wim" imaj dosyasını zorla çektim. Bilgisayarda ekstra bir partition oluşturdum ve "GImageX" ile dosyayı oraya yazdım. Daha sonra da bir partition manager ile boot flag'i oraya gösterdim ve o diski primary yaptım. Tüm bu işlemler bitince umduğum gibi diğer bölüm açıldı ve her şey normal gitti. Bilgisayar ilk aldığım gibi açıldı. Ancak bazı sorunlar vardı ki driverlar ve programlar gelmedi. Oturdum bunları kurdum. Neyse her şey tam tamam diyeceğim baktım bilgisayar açılırken gelen ASUS logosu gitmiş bunun yerine Windows logosu gelmiş. Bu EFI boot'un çalışmadığı anlamına geliyor. Bu sorunu da diski MBR'dan GPT'ye çevirerek aştım.("diskpart" ile bu işlemi yapabilirsiniz ancak tüm diski temizler. Eğer diskteki dosyaların silinmesini istemiyorsanız "AOMEI" diye bir program var onu kullanabilirsiniz. GPT'ye çevirince diski, bios'dan ayar yapmanız gerekecek.) Bu sefer kesin sorun yok derken bilgisayarı yeniden başlatayım dedim ve bilgisayar 3 dakikada zor açıldı. Sistem değişti, kararsızlaştı.

Baktım bu böyle olmayacak en iyisi ben kendim kurulum yapayım dedim ve internetten ISO aramaya başladım. Öncelikle diyeyim multiple editions ISO'ları ile Single Language Windows 8 kuramıyorsunuz, lisans kabul etmiyor.(Benim bilgisayarımda Single Language sürümü kurulu geldi.) Oturdum Single Language ISO'su aradım tüm akşam ve sonunda buldum. Oradan kurulum yapmayı denedim ve bilgisayarda kurulu gelen lisans ile kurulum yapmayı denedim. Maalesef kabul etmedi kurulum esnasında lisansımı Windows efendi. Ben de generic key ile kurulum yaptım ve daha sonra ayarlardan kendi keyimi girdim bu sorunu da böyle aşmış oldum.(Rewrite Everything ile lisans anahtarınızı öğrenebilirsiniz.) Bu arada diyeyim GPT disk formatı için kurulum esnasında "Shift + F10" yaparak komut isteminden "diskpart" ile çeviri yapmanız gerekli. Neyse güzelce her şeyi kurdum falan derken bu sefer de bilgisayarda USB'ler olmadı bir türlü. Her yerde driver aradım ancak bulduklarım hiçbir işe yaramadı. Üstüne bir de bilgisayar 2-3 dakikada açılmaya başladı ki bu daha da can sıkıcı bir durum oldu. Belki de bu durum 8.1 kurduğum için oldu bilmiyorum. Bu iş için 3 gecemi harcadım bazı sınavlara uykusuz girmek durumunda kaldım baktım bu iş böyle giderse makineyi duvarda parçalayacağım gibi geldi ve makineyi geçen hafta ASUS'a yolladım. Dün de cihazım elime ulaştı. Şu an hiçbir sıkıntı yok cihazımda Windows 8 kurulu gelmiş ve cihaz çok güzel çalışıyor.

Siz siz olun sakın ola bu işe girmeyin derim bir şey yapsanız bir şey bozuluyor insanın canını sıkmaktan başka bir işe yaramıyor. Cihaz 10 gün gibi bir sürede geri geliyor servisten. Yollayın gitsin uğraşmaya, sinir bozmaya değmez. Bence cihaz gelince de "BackTrack" ile kurtarma kısmının yedeğini alın ve 8.1'den bir süre uzak durun. Galiba daha uyumsuzluk sorunları var gibi. Bu sorunları yaşayınca MacBook'umu ne kadar sevdiğimi bir kez daha anlamış oldum.

Ayrıca servis ile de bilgi vereyim. HDD bana çok sesli gelmişti ve diski değiştirip yollamışlar. Servis kayıtlarını da internet siteleri üzerinden seri numara ile takip edebiliyorsunuz. Telefon müşteri hizmetleri ise oldukça işe yarar geldi bana ASUS'un.

Hayatımda hiç Windows 8'li notebook kullanmamıştım ta bugünlere kadar ve kesinlikle de kullanmayacağım. Ben Windows 7 masatüm ve MacBook'um ile yola devam etmeye karar verdim. Bu arada demem burada uygun mu bilmiyorum ilgili arkadaşlar kaldırabilir ancak "enpedi" diye bir site oldukça bilgilendirici yazılar içeriyor. Bence bir göz atmalısınız.


Şimdiden sizlere kolay gelsin. Hatam varsa affola ilk defa Windows 8 ile haşır neşir oldum. Dediğim gibi servise yollayın kurtulun.
E
12 yıl
-
-
E
12 yıl
-
-
E
12 yıl
-
-
E
12 yıl
-
-
E
12 yıl
xBox 360 Elite 120 GB(Soru)
Merhaba, arkadaşlar xbox360 elite 120 gb alacağım ve birkaç sorum var.
1.PAL veya NTSC olması bir şeyi değiştiyor mu?
2.Chip takınca bir şey değişiyor mu?
3.Sistemini korsan oyun oynamak için kırmak zormudur.
4.Sanırsam yurtdışından getirtmek yaklaşık 400 lira gibi oluyor.Bunun için Türkiye'ye kargo yapan bir site var mı?
5.Korsan oyun xbox liveden multiplayer oynanıyor mu?
6.Sistemini kırmak için fw kaç olmalıdır.Yani xx FW nin üstü kırılamaz gibi bir şey var mı?
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.
E
12 yıl
-
-
E
13 yıl
-
-
E
13 yıl
-
-
E
13 yıl
-
-
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.