K

Yüzbaşı
19 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
51 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
7 yıl
DİKKAT KLİMA MONTAJI ABC TEKNİK SAMSUNG SERVİSİ REZALETİ
SİZ DE BENİM GİBİ SAMSUNG KLİMANIZI BURSA NİLÜFER'DEKİ ABC TEKNİK SAMSUNG SERVİSİ 'NE MONTE ETTİRME HATASINA DÜŞEREK YANMAYIN VE DİKKATLİ OKUYUN

Değerli Forumdaşlar,

samsung'un Bursa, Nilüfer ABC Teknik Servisi 2.500.-TL ödeyerek yeni satın aldığım AR18JSFNCWK modeli klimanın kurulumu sırasında ilk çalıştırma yapılmadan önce mutlak surette yapılması gereken VAKUMLAMA işlemini yapmayarak ürünü çöp haline getirmiştir.

Bunun üzerine 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un 13, 14, 15 maddeleri gereği tanınmış seçimlik haklardan ürünün misliyle değiştirilmesi hakkımı kullanmak istediğimi bir ihtarname keşide ederek kendilerine bildirdim.

Ayrıca konuyu Samsung'un Kore'deki Genel Merkezi'ne de aktardım. Talebimin reddi halinde KESİNLİKLE ve KESİNLİKLE yasal yollara başvuracağım. 30 yıllık bir hukukçu olarak buradan yapılan şikayetlerin potansiyel müşteri kitlelerini uyarma dışında hiçbir yarar sağlamayacağını çok iyi biliyorum.

Yasal süreç hakkındaki gelişmeleri buradan duyuracağım.

Saygılarımla,

Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
K
12 yıl
Klimam saatte 100 Watt harcıyor. Doğru mu? Buyrun kolayca ölçelim.
Bazı firmalar ürettikleri, ithal ettikleri klimaların tükettiği enerji miktarlarını katalog, reklam ve el kitaplarında düşük göstererek A sınıfı olduğunu iddia etmekte, tüketiciyi kandırmaktadırlar. Bunların ipliklerini pazara çıkarma zamanı geldi.

Klimanızın ya da herhangi diğer bir elektrikli ev aletinizin ne kadar enerji tükettiğini son derece hassas bir şekilde ölçebilirsiniz. Bunun için hassas bir kronometreden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Bu bir saat ya da cep telefonu veya benzer bir cihazın kronometresi olabilir.

Bildiğimiz üzere mekanik elektrik sayaçlarının ortasında sürekli dönen bir disk bulunmaktadır. Bu diskin bir bölümünde kısa siyah bir çizgi vardır. Bu çizgi referans noktasıdır. Ayrıca her sayacın üzerinde 675 devir 1 kw, ya da 750 devir 1kw gibi bir bilgi bulunmaktadır. Bu bilgi bize diskin kaç devir yaptığında sayacın 1 kw (kilowatt) enerji yazdığını (kaydettiğini) göstermektedir.

Aşağıda kendi bulduğum yöntemi ve formülü yazıyorum.

Önce evde bulunan elektrikle çalışan herşeyin fişini çekiyoruz. Sayacın diskinin tamamen durduğundan emin oluyoruz. Ardından kaç watt enerji tükettiğini öğrenmek istediğimiz cihazı (burada klima) çalıştırıyoruz. Deneyi yaparkan klimanın kompresörü devrede olmalıdır yani dış ünite pervanesi dönmekte olmalıdır.

Ardından sayacımızın diskinin bir tam turunu kaç saniyede attığını kronometre yardımı ile ölçüyoruz. Bunun için diskin kenarındaki siyah çizgiyi referans olarak kullanabiliriz. Ölçüm ne kadar hatasız ise bulduğumuz sonuç da o kadar kesin olacaktır.

FORMÜL VE ÖRNEK;

Sabit katsayı: 3600 (Bir saatteki saniye sayısı)
Sayacın devir/kw : 675
Diskin bir turu: 4,56 saniye (disk 4,56 saniyede bir kere dönüyor)

3600/675 = 5,33333...

5,33333.../ 4.56 = 1,17 kw (yaklaşık)


Klimamız bir saatte 1,17 kilowatt = 1170 watt enerji harcamaktadır. Bir kilowatt elektirik şu anki fiyatlarla 0,27 TL dir. Bu hesap sizi yanıltmasın klima devamlı kompresör devrede iken çalışmaz, kompresör devreden çıktığında tüketim çok daha düşük olacaktır. Örneğin 100 watt gibi. Onu da aynı şekilde ölçmeniz mümkündür.

Yakında dijital (elektronik) sayaç için de bulduğum formülü yazacağım.
K
12 yıl
Klimanız yeterli soğutma yapabiliyor mu?
Çoğumuz merak etmişizdir. Acaba uygun klimayı satın alabildim mi, bu klima bu odaya yeterli mi, klimam yeterli soğutmayı yapabiliyor mu diye, İşte size gerekli ortam ve şartları sağladıktan sonra basit bir termometre ile bunu anlayabilme fırsatı.

Dış hava sıcaklığı 30-33 iç hava sıcaklığı 27-30 derece civarlarında iken klimanızı en az 30 dakika çalıştırın. Ölçümü yaparken klimanızın komresörünün devrede olduğundan emin olun. Dış ünitenin pervanesinin dönmesi kompresörün çalıştığını gösterir.

İç ünitede soğuk havanın çıktığı kanatçıkların en yakınına mümkünse içine termometrenizi yerleştirin. Ölçüm sırasında termometrenin elle tutulmaması gerekmektedir zira elinizin sıcaklığından etkilenecektir. Bunun için koli bandı kullanabilirsiniz. Bu sırada kanatçıkların sabit olmasına dikkat edin. Hareketli ise klima ve/ya termometre zarar görebilir.

Termometre bu pozisyonda en az 10 dakika kaldıktan sonra termometredeki değere bakalım:

10-12 C sıcaklığı görüyorsanız klimanızın soğutması normaldir.
9 C ve altını görüyorsanız klimanızın soğutması mükemmeldir.
13 C ve üzerini görüyorsanız klimanızın performansı düşüktür ya da bir sorun vardır.

13 C ve üstünü görmeniz durumunda servis çağırmadan önce iç ve dış ünitenin radyatör petekleri ile iç ünetedeki hava filtresini kullanım kılavuzuna göre temizleyin.

Dış ünetenin peteklerini temizlemek biraz zahmetli gelebilir. Pervane koruyucusunu söktükten sonra pervanenin ortasındaki somunu, ardından pervaneyi çıkartın. Petekleri basınçlı hava veya basınçlı su ile temizleyin. Bu imkanlar yok ise aliminyum peteklerin zarar görmesini önleyecek şekilde elektrik süpürgesi ile temizleyin. (Dikkatli olun aliminyum petekler çok incedir ve kolaylıkla eğilebilir, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın)

Tüm bunlara rağmen soğuk havanın çıkış noktasında kanatçıklar önünde 12 C sıcaklığı göremiyorsanız servise haber verin.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.