H

Teğmen
16 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
37 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
10 yıl
Dizüstü Soğutmasında Doğrular Yanlışlar
Geçen gün arkadaşlarımla bir dizüstü bilgisayar ile alakalı foruma bakarken dizüstü soğutucu sistemleri ile alakalı konu başlıklarına denk geldim. Aslında çok güzel bilgiler veren dostlar olmuş ama çok fazla kafa karışıklığı yaratan soru da var gördüğüm kadarı ile. Forumdan bayağı yararlanmışken bende yanlış bazı bilgileri düzeltmek için bir kaç not ekleyeyim dedim.

Dizüstü Soğutmasında Doğrular Yanlışlar

1- Dizüstü soğutması konusu aslında bilimsel gerçeklere dayanan bir konu. Plastik, pleksi veya benzer bir malzemenin üzerine yüksek devirli fan taktım dizüstünü çok iyi soğutuyorum demek mümkün değildir. Aslında bir dizüstü soğutma sistemindeki birinci öncelik bilgisayarınızı koyacağınız yüzeydir. En iyi sonuç veren malzemeler metaldir. Aslında bu işlerde kullanılabilecek en iyi malzeme bakırdır. Ancak işlenme zorlukları, yüksek fiyatları, ağırlıkları yüzünden bakır pek tercih edilmiyor hazır çözümlerde. Tabii ki kendiniz yaptırabilirsiniz ama ciddi bir maliyeti göz önüne almak lazım. Üç arkadaşım böylesine özel soğutma sistemleri tasarlayıp ürettiler, birim maliyeti sanırım 500TL civarında idi. 1.000TL'lik bir dizüstü için evet çok büyük bir para ancak 10.000TL'lik bir sistem sözkonusu olunca yapacak bir şey yok. Neyse...

Hal böyle olunca alüminyum ön plana çıkıyor. Basit bir şekilde hepimizin bildiği gibi metallerin çoğu çabuk sınır ve çabuk soğur. Alüminyum bu konuda başarılı bir malzeme. Düzgün performans gösteren bir soğutucu için alüminyum olmaz ise olmaz.

2- Yüzey alanı. Aslında bu konu çok ilginçtir ve kimse üzerinde durmaz. Standart düz bir alüminyum panel ile üzerinde kanallar açılmış aynı ölçülerdeki bir alüminyum panelin yüzey ölçüleri birbirinden çok farklıdır. Kanal açılmış bir panelin yüzeyi daha geniştir. Bunu basitçe düşünürseniz dikdörtgen şeklinde açılan bir kanal sayesinde 4 farklı noktada alüminyumun kalınlığını da yüzeye eklemiş oluruz. Yüzey genişlediğinde ısınma daha geç olur. Ayrıca kanallardan hava geçişi alüminyum panelin daha etkin şekilde soğutulmasına yardımcı olur.

3- Kanal veya deliklerin yapısı. Bir dizüstü soğutucuda kullanılan pervane pallerinin havayı itmesini kontrol altında tutarak hem soğutucu panelinin daha iyi soğumasını sağlamak hemde kanal arasında havayı en uzun şekilde dolaştırarak havanın sıcaklığını düşürmek için kanal veya deliklerin şekli, eğimi çok önemlidir. Bu eğim sayesinde hava daha fazla alüminyum yüzey ile temas eder ve ısı düşer.

4- Mesh (delikli) yüzeyler. Delikli yüzeyler yüzey alanının arttırılması için en ekonomik çözümlerdir. Ancak havayı alüminyum panel içerisinde çok gezdirmediğinizden dolayı havanın sıcaklık değerleri kanallı sistemlerde olduğu kadar efektif düşürülemez. Bu tarz panelleri daha etkili kullanmak için daha fazla hava akımı sağlayan pal tasarımları veya hızları seçilir. Ancak bu çözümler ekonomik olarak daha ucuz olduğundan günümüzde çok rastlıyoruz..

5- Dizüstü bilgisayar ile soğutucu arasındaki mesafe konusu. Bu da aslında önemli bir konudur. Hava bir fan yardımıyla da itilse bilgisayarınızın soğutma kanallarından geçerken oluşan ters akımlar yüzünden soğutulan havanın büyük bölümü bilgisayarınızın içerisine ulaşmaz. Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri daha yüksek kauçuk ayaklar kullanırlar. Ayrıca iyi tasarlanmış soğutucularda panelin içine doğru çukur olarak tabir edebileceğimiz yuvarlık hatlı özel bölgeler oluşturulmuştur. Bu bölümler havanın kontrollü bir şekilde yüzeye doğru yükselmesini sağlar.

6- Fan sistemleri. Bir fanın boyutu veya hızından önce pale yani pervanelerinin yapısı onun etkinliğini belirler. Evet teorik olarak büyük boyutlu fanlarda daha az devirle daha az gürültülü şekilde hava akımı sağlanabilir. Ancak iyi tasarlanmış bir fan optimal pervane yapısı ile hem daha az gürültülü, hemde çok efektif olarak çalışabilir. Ne yazık ki, bu fanlar genelde iyi markaların pahalı modellerinde bulunuyor.

Bu gün bir çok insan forumlarda görebildiğim kadarı ile sıcakların gelmesi ile iyi kötü birer soğutucu alabilme çabasında. Evet herkesin bütçesi aynı değil ve ucuz çözümlere de yönelmek zorunda kalabiliyoruz.

Bu noktada,

Isınma sorunu yaşayanlar eğer imkanlarını zorlayabiliyorlarsa alüminyum yüzeyi büyük veya en kötü ihtimalle delikli yapıda panelleri tercih etsinler. Eğer mümkün olmuyorsa bilgisayarınızın soğutma kanallarına denk gelen soğutucuları tercih etsinler. Bunu yaparken dizüstü bilgisayarınızı mutlaka panel üzerinden biraz yükseltin. Daha efektif bir hava akımı sağlarsınız.

Bir ipucu, eğer yakınlarınızda bir bilgisayar mağazası var ise çıkma olarak heatsink (kanallı alüminyum soğutucular) isteyin. Bunların özellikle kısa olanlarını fanlarınızın üzerine kanalları pervanelere tam dik olarak yerleştirebilirseniz soğutucunuzdan daha iyi verim alırsınız. Özellikle eski işlemcilerde kullanılan soğutma blokları gayet iyi iş görüyor.

Gördüğünüz üzere aslında dışarıdan basit gibi görünen bir soğutucu panel için bir çok başarı kriteri var. İyi malzeme, iyi tasarım ve iyi performans ne yazık ki her zaman ucuza satın alınamıyor. Bazı arkadaşlar bir soğutucuya bu kadar para verilir mi noktasında kendilerine göre haklı serzenişlerde bulunuyorlar ama ne yazık ki, efektif bir soğutma için para harcamak gerekiyor.

Selamlar
Hakan
H
12 yıl
Bir Pikap Çalışması
Herkese merhabalar,

Benim pikaplara olan tutkumu sanırım bilenler biliyordur. Hemen her forumda nick'im aynı olduğundan belki yazılarıma denk gelmiş olabilirsiniz. Ayrıca Stereo Mecmuası'nda da bol bol pikaplar hakkında yazı yazıyorum. Sanırım 6-7 senedir amatör olarak çeşitli pikaplar yaptım. En son yaptığım pikabın resimlerini sizlerle paylaşmak isterim.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Pikabın kol, motor (resimlerde gözükmüyor) ve mil yatağı hariç tüm parçaları ülkemizde üretildi. Mil yatağı her ne kadar özgün olmasa da, üzerinde bayağı modifikasyon yaptım. Artık o da bir şekilde özgün sayılır. Pikap kolu ise Bluenote firmasının Borghese modeli. Bu model sadece sipariş üzerine üretilen bir model. Seneler önce elime şans eseri geçmişti. Yaza doğru veya sene sonuna kadar kendi tasarladığım uni-pivot yapılı bir kolu pikabıma takmak istiyorum. Kolun teknik çizimleri bitti gelecek ay bilgisayar modellemesi yapılacak ve simülasyonlardan sonra üretime geçilecek. Bu arada bunları yazıyorum ama yanlış anlaşılmasın; bu kişisel bir proje. Satış amacı yok!

Aşağıdaki resimler ise yeni pikabımı, diğer pikabım ile karşılaştırırken çektiğim birkaç resim var. Soldaki pikap Michell Gyrodec Mk.III, üzerinde SME Series V kol takılı ve Michell firmasının kendi Gyro-power güç ünitesi ile besleniyor. Sağdaki ise kendi yaptığım pikap. Resimlerdeki iğne ise Denon'un DL-103 modeli.


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

İlerleyen günlerde pikabın ayrıntılarını anlatan bir yazıyı yayınlamaya çalışacağım. Onu da ayrıca haber veririm.

Selamlar
Hakan
H
13 yıl
Stereo Mecmuası Ücretsiz Hifi Dergi Yeni Sayı
< Resime gitmek için tıklayın >

Stereo Mecmuası Milano & Paris 2009 Özel

Bu sayımız İtalya'da Milano şehrinde düzenlenen Top Audio 2009 ve Paris'te düzenlenen Hifi et Home Cinéma 2009 fuarlarından fotoğrafları içeriyor. Her iki fuarda Avrupa'nın daha yerel olmasına rağmen önemli addedilen fuarlarından. Umarım Ekim sayısı öncesinde yayınladığımız bu mini sayımızı seversiniz! Stereo Mecmuası'nın Milano ve Paris Hifi Fuarları Özel sayısının içeriğini görmek, ücretsiz olarak PDF formatında bilgisayarınıza indirmek ve/veya internet üzerinde okumak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz

www.stereomecmuasi.com
H
13 yıl
Stereo Mecmuası Müzik Özel 3
< Resime gitmek için tıklayın >


Stereo Mecmuası'nın 17. sayısı yayınlandı. Bu sayımız okuyucularımızın yoğun talepleri ile bir Stereo Mecmuası klasiği haline gelen Müzik Özel Sayılarının üçüncüsü. Yeni sayımızda kapak konumuz geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz pop müziğin efsane ismi Michael Jackson. Ayrıca 15 yıl sonra ECM plak şirketinin yayınladığı iki plağı mercek altına aldık; Keith Jarreth Yesterdays ve Enrico Rava Newyork Days. Tabii ki CD ve plak incelemelerimiz bunlarla sınırlı değil, rock müzikten, caza ve çok daha ekstrem türlerde albümleri mercek altına almaya çalıştık. Ayrıca okuyucularımıza bir sürprizimiz var, Stereo Mecmuası Paylaşım Bölümünden tanıdığınız iki değerli dostumuz bu sayımızın zenginleşmesine katkıda bulundular. Stereo Mecmuası Müzik Özel 3 sayısında birde filme yer verdik; Cadillac Records. Ancak filmden bahsetmek yerine filmin konu aldığı Chess plak şirketinden daha fazla söz ettiğimizi itiraf edelim. Bu sayımızda kapsamlı Frank Zappa biyografisinin üçüncü bölümüne de yer verdik.

Stereo Mecmuası Müzik Özel 3 sayısını her zaman olduğu gibi ücretsiz şekilde PDF formatında bilgisayarınıza indirebilir, flash versiyonu ile internet üzerinde okuyabilirsiniz. Tabii ki web sitemizin müdavimlerini de unutmadık. Yeni sayımızdaki tüm yazılar web sitemize ve alt bölümlerimiz olan bloglarımıza da eklenmiş durumda.

Eylül ayında hifi konulu Stereo Mecmuası yeni sayısında görüşmek üzere. Tabii bu süre içerisinde web sitemizi, bloglarımızı ve "diğer" bölümlerimiziı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Stereo Mecmuası'nda her gün okuyacak yeni bir şeyler bulabilirsiniz.

www.stereomecmuasi.com

Hakan Cez


Bu vesile ile tüm ekip adına okuyucularımızın ve hifi meraklılarının Ramazanı mübarek olsun demek isterim. Hayırlı Ramazanlar!
H
13 yıl
Stereo Mecmuası Istanbul Özel Sayısı
< Resime gitmek için tıklayın >

STEREO MECMUASI ISTANBUL OZEL YAYINDA!

Bu sayımızda sizlere editörümüz Hakan Cezayirli'nin İstanbul gezisinden derlenen fotoğrafları sunuyoruz. Stereo Mecmuası'nın yeni sayısını "ücretsiz" okumak veya bilgisayarınıza indirmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

www.stereomecmuasi.com
H
13 yıl
Stereo Mecmuası Sayı 10
< Resime gitmek için tıklayın >

bu sayımızda

editörümüz hakan cezayirli tekrar merhaba diyor!
ülkemizden ve dünyadan hifi konusundaki haberler
ahu ünalp ile kısa bir sohbet
hifi'nin bir ufak tarihçesi yazı dizimiz devam ediyor
burak uzun gezdi gördü anlattı; audio consulting ziyareti
stereo mecmuası'na özel mike valentine ile sohbet (eli hanenya'nın katkıları ile)
vefa çiftcioğlu inceledi lector dulcet z.o.e. pre-amplifikatör
aytaç arda'nın ilk yazısı wharfedale opus 2-m2 hoparlör
kaan seler pasif pre-amplifikatör denemesi
noyan akdulun üretti ve yazdı noymark monoblok set v-1
jriver media jukebox tanıtımı sinan beskurt yazdı
single ended triode'ların tarihçesine kişisel bir bakış
yasar pikapların büyülü dünyasına göz atıyor; analog köşesi
bir diğer ilk yazı tolga izgür'den; piyano'nun altın çocuğu
cd ve plak tavsiyeleri ama az olduğuna bakmayın müzik özel sayımızı bekleyin. çok yakında yeniden yayındayız...

Stereo Mecmuası'nın yeni sayısını ücretsiz olarak okuma ve/veya bilgisayarınıza indirmek için
Stereo Mecmuası Web Sitesi
H
14 yıl
Stereo Mecmuası Müzik Sayısı 1 yayında!
< Resime gitmek için tıklayın >

Bu sayımızın içeriği;-Hakan Cezayirli tekrar Merhaba diyor
-Kısaca Caz Müziği Tarihçesi
-Bilgisayar ve Müzik birlikteliği; Alican & Soner ikilisi.
-İlginç bir biyografi Concha Buika, Sinan Beşkurt yazdı.
-Bülent Şaman yazdı Müzik hakkında.
-Bu Ay Neler Seyrettik bölümünde, High Fidelity filmi var.
-Frank Zappa biyografisinin ilk bölümü
ve tabii ki çok sayıda Plak ve CD incelemesi

İnternet üzerinden okumak ve/veya bilgisayarınıza indirmek için
www.stereomecmuasi.com
H
14 yıl
İzmir Hifi Kulübü 2009 yılı programları başlıyor.
< Resime gitmek için tıklayın >


İzmir Hifi Kulübü 2009 yılı programı başlıyor.

Bilgilerinize
H
14 yıl
Stereo Mecmuasi 9. sayı yayınlandı
< Resime gitmek için tıklayın >

Stereo Mecmuası Sayı 9
bu sayımızda içeriğimiz

editörümüz hakan cezayirli yeni sayıda sizlere merhaba diyor
ülkemizde müzik ve hifi sektöründeki gelişmeler sektörel haberler bölümünde
beğenilen bölümümüz hifi'nin ufak bir tarihçesi bu ayda devam ediyor
sahin derya'nın stereo mecmuası'na özel yazı dizisi hoparlörler hakkında'nın ikinci bölümü
vefa çiftçioğlu melody astro black 50 ve mystere IA21 amplifikatörleri inceledi
cabasse mt-30 antigua hoparlöre bir bakış, vefa çiftçioğlu
kaan seler yeni pikap katını hem üretti hem sizler için ayrıntılarıyla yazdı
hakan cezayirli dinledi quad l11 studio active hoparlörler
yepyeni bir ürün chord qbd76; sinan beskurt sizler icin dinledi
tchang yine yapacağını yapmış acoustic system liveline interconnect incelemesi
techno-fi ekibi creative zen x-fi müzikçaları mercek altına aldı
tabii ki pikap severleri de unutmadık, audio technica at95e iğne incelemesi
bu ay mavi hifi firmasından demir çetiner ile söyleştik
uzun soluklu yazı dizimiz set'lerin tarihçesine kişisel bakış'ta ingiltere'deyiz
stereo mecmuası klasiği analog köşesi bu sayıda da sizlerle
seçil kadın gözüyle hifi dünyasında turlamaya devam ediyor

bize yetmez diyorsanız

muhtemelen hiç duymadığınız bir dahi andré charlin'in hayat hikayesi
bruno manusso, lavorna'dan hareketle hifi dünyasına bir bakış atıyor; yansımalar
bu sayıda serbest kürsü işgali devam ediyor, ağlamaya devam ediyoruz :)

yeterli gelmediyse bu ay birde ücretsiz ekimiz var,

jacqueline du pré'nin yaşamını sinan beskurt yazdi
bu ayda her telden dinledik yazdık, cd ve plak eleştirilerimiz
değişiklik olsun diye bir de seyrettiklerimizi yazmaya başladık, 1900 efsanesi

dergimizi ücretsiz okumak ve bilgisayarınıza indirmek için
http://www.stereomecmuasi.com
H
14 yıl
Stereo Mecmuasi 8. sayı yayınlandı
< Resime gitmek için tıklayın >

Stereo Mecmuası'nın 8. sayısını yayınladık. Bu sayımızda Avrupa'da düzenlenen Milano Top Audio Show ve Paris HC&Hifi Show fuarlarından izlenimleri sizlere aktarmaya çalıştık. Milano Top Audio Show'u Timpani Elektronik'ten Sayın Adnan Arduman, Paris HC&Hifi Show'u ise Fil Elektronik firmasından Sayın B.Manusso sizler için yorumladı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu sayımızda fotografları daha iyi görebilmeniz için formatımızı biraz değiştirdik. Flash versiyon Stereo Mecmuası'nı daha keyifli olarak okumak ve resimlere bakmak isterseniz, yukarıdaki resimde gösterilen "Presentation View" seçeneğini seçerek daha sonra "full view" yani tam ekran haline getirebilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi okumalar.


www.stereomecmuasi.com

Bu sayımızda geçen ay sitemize yaptığımız yeni yatırımların sonucunda ilk kez Flash versiyonu bandwith korkusu yaşamadan sitemizden yayınlıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olan tüm dostlarımıza teşekkür ediyor, okuyucularımızdan yorumlarını beklediğimizi de eklemek istiyoruz.

Saygılarımızla
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.