Z

Çavuş
21 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
19 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
Z
3 hafta
PC'de Müzik - USB Filtreleme - VolumioPC
Herkese merhabalar,

Son 1 yılda geçirdiğimiz pandemi döneminde evde kaldığımız dönemde uzun zamandır elden geçirmek istediğim müzik sistemimi baya topladım. İlk önce hoparlörlerim, sonra class a F5 anfime yapacağım iyileştirme birden JLH 2003 projesine döndü(buda ayrı hikaye), buda bittikten sonra DAC için bykoz elektroniğe başvurdum. Bu zamana kadar pek üzerine eğilmediğim işin digital kısmı için yaptığım araştırmalar ve denemeler sonunda "digital nasıl olsa kablonun ne kadar etkisi olabilir ki" modundan üzerine eğilmesi gereken, ciddi iyileşmeler yapılabilecek bir konu olduğunu anladım.

DAC'ımı USB üzerinden bilgisayarıma bağlıyorum. Windows, dinlediğiniz dosyaları mesela bir CD çalar gibi direkt (bit perfect) değil aynı anda değişik sesler çalması v.b. nedenlerden direkt olarak göndermiyor, değişime uğruyor. Çeşitli playerlar (foobar, mediamonkey v.b.) standart ve asio sürücüleri denesemde ilk etapta Philips Android TV'im de DAC'ı bağladığım zamanki kaliteye ulaşamadım(Bu durumu düzelten ücretli yazılım ve donanımlar olabilir mesela ROON veya apple'ın bu kısımda çok daha iyi olduğu söyleniyor). Sonra kısmen ücretsiz Volumio işletim sistemiyle tanıştım. Asıl Raspberry Pi için yapılmış bir işletim sistemi fakat PC versiyonuda mevcut. USB üzerinden boot edebiliyorsunuz, HDDnize de kurabiliyorsunuz fakat multiboot desteği olmadığı için aynı HDDye iki işletim sistemi kurulma durumu olmuyor. Ücretsiz versiyonda dosyalarınızı çalabiliyor, pro Spotify hesabınızı kullanabiliyorsunuz. Üyelikle Qobuz, tidal v.b. hizmetlerinide kullanabiliyorsunuz.

Volumio ile dosyalarınızı çaldığınızda farkı hemen anlıyorsunuz, çok daha organik, doğru. Bundan sonra ikinci durum ise bilgisayarların USB portlarının anakart üzerindeki bir sürü anahtarlama elemanı, işlemci v.b. nedenlerden dolayı elektriksel olarak kirli olması. Bu durumu engellemek için usb portuna takılan cihazlar mevcut ve fiyatları dolarla birlikte hatırı sayılır şekilde yüksek. Bende bulduğum bir devreyede ufak değişiklikler yaparak bulabildiğim konponentlerde bu filtre devresinden yaptım. Sonuç windowstan Volumio'ya geçtiğim gibi gayet iyi. Veriyi ne kadar iyi aktarırsanız DAC bunu çok daha iyi işliyor.

Yaptığım ilk demo PCB

< Resime gitmek için tıklayın >
Nihai PCB'ler
< Resime gitmek için tıklayın >
Z
10 yıl
Megane II Kullanım Klavuzu (Service Manuel değil)
Renault Müşteri Hizmetlerinden istemiştim, CD halinde geldi. 2003 basımı Megane II HB için fakat 2008 model ile verilen Sedan klavuzuyla karşılaştırdım çok bi farkı yok umarım işinize yarar.

http://hotfile.com/dl/135298812/fda8870/NU687_08MegIIHB_Kas03_8200397328.zip.html
Z
13 yıl
monitör range uyum sorunu
sorun çözüldü.bağlantı kablosundanmış.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.