E

Çavuş
29 Ağustos 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
165 (Bu ay: 31)
Gönderiler Hakkında
E
dün
DREAM
fiat doblo 1.3 multijet (2006 model olacak) + 1.5 kilo tavuk pirzola + arkada jumbo karpuz + cengiz kurtoğlu playlist son ses + yaylar kesik, dip olabildiğince basık + terletmez koltuk döşeme + sarkan tavan, beyaz atlet kombosu.
E
2 gün
Tuzla Sanayide 1.1 milyon türk lirasına okuma keyfi
Tuzla sanayide 1.1 milyon türk lirasına okuma keyfi mi yapmak istiyorsunuz? Adresiniz belli, Sabancı Üniversitesi
https://www.sabanciuniv.edu/tr/lisans-programlari-burs-ve-ucretleri
E
6 gün
Sabancı Mezunları Nerelerde Çalışıyor - Sayısal Veriler
Sayısal veriler 16/07/2024 tarihinde LinkedIn platformundan toplanmış olup gerektiği durumlarda güncellenebilir. Verilerin doğruluk payı kesin olmamakla birlikte genel olarak mezunların hangi şirketlerde daha çok çalıştığına dair fikir sunacağını düşünüyorum.

Format: Şirket adı - Çalışan sayısı

Teknoloji

Trendyol Group - 114

Unilever - 101

Amazon - 95

Turkcell - 78

Google - 56

Yapı Kredi Teknoloji - 51

TÜBİTAK - 40

Getir - 39

Accenture - 30

Softtech - 27

Turkish Technology - 23

Türk Telekom - 23

Yemeksepeti - 14

Insider - 13

KoçSistem - 9

Codeway - 2

Havacılık

Turkish Airlines - 53

Pegasus Airlines - 18

SunExpress - 11

Ajet - 2

Bankalar

Akbank - 168

Garanti BBVA - 60

Yapı Kredi - 57

Türkiye İş Bankası - 48

Denizbank - 34

Halkbank - 6

Ziraat Bankası - 2

Beyaz Eşya & Üretim

Ford Otosan - 100

Siemens - 98

Arçelik Türkiye - 55

Enerjisa - 58

Kordsa - 54

Şişecam - 50

SOCAR Türkiye - 47

Mercedes-Benz Türk AŞ - 33

Savunma Sanayi

Aselsan - 51

Roketsan - 19

Turkish Aerospace - 17

Havelsan - 19

OTOKAR - 4


Eklememi istediğiniz şirket varsa bu konunun altına yazabilirsiniz.
E
6 gün
Sabancı yazacaklar / yazmayı düşünenler
Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi & Mühendisliği 1. sınıfı bitirdim, 2. sınıfa geçeceğim. Okula dair sorularınız varsa (eğitim, yurtlar, bölüm olarak bilgisayar) objektif bir şekilde cevaplayabilirim.
E
geçen ay
Para nerede
Para ticarette.
E
geçen ay
Sınava girdiysen konuya gel
Foruma ve internette YKS ile ilgili içeriklere AYT bitene kadar bakma

Buraya yazan çoğu kişi ya sınava girmedi ya da troll, yazılanların çoğu da muhtemelen yalan

Konunun altına yazmaya başladılar şimdiden, sağlam troll mesaisi geliyor

Sonra teşekkür edersin
E
geçen ay
Sınava girdiysen başlığa gel
Foruma ve internette YKS ile ilgili içeriklere AYT bitene kadar bakma

Buraya yazan çoğu kişi ya sınava girmedi ya da troll, yazılanların çoğu da muhtemelen yalan

Sonra teşekkür edersin
E
6 ay
Sabancı Üniversitesi 1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Merhaba, Sabancı üniversitesi 1. sınıf 2. döneme geçeceğim. 1. döneme geçecek öğrenciler ve okuldaki dersleri merak eden öğrencilerden dolayı derslerine dair bilgilendirme yapma gereği duydum, o yüzden bu konuyu açıyorum. Bazı derslerde İngilizce-Türkçe karışık kelimeler mevcut, bundan dolayı kusura bakmayın. Ders planına bağlı kalarak ve gözlemlerime dayanan bir bilgilendirme yazısı yazdım. Derslere ve konuya talep edildiği veya eksik bir nokta bulunduğu takdirde güncellemeler yapacağım. Önemli gördüğüm ve anahtar cümleleri içeren kısımları kalın font ile yazdım.

Önceki senelerde bu konuya benzer bir konu Furkyleon hocam tarafından açılmıştı, isteyenler o konuya da şu linkten bakabilir: https://forum.donanimhaber.com/sabanci-universitesi-1-sinif-dersleri-freshman--154999920 1. ve 2. dönem derslerini açıklayan güzel bir konu. Derslerin bazılarının birtakım değişikliklere uğraması da bu konuyu açmamın arkasındaki motivasyonlardan birisi denilebilir.


MATH101 (3 Kredi)
Limit-Türev-İntegral konuları işleniyor. Ders fonksiyonlardan ve fonksiyon grafiklerinden başlıyor, belirsiz integraller ile bitiyor.
Ders lisede işlenen limit-türev-integral konularının daha kapsamlı işlenmiş versiyonu denilebilir. Dersin kitabı mevcut, okuldaki kırtasiyeden isteğe bağlı olarak alabilirsiniz (Online ödevleri yapabilmek için almanız gerekiyor). Derse düzenli olarak katılmaya ve takip etmeye, recitation'lara katılmaya ve recitation quiz'lerinden yüksek not almaya dikkat etmekte fayda var. Notlandırmada %22 1. Midterm, %22 2. Midterm, %30 Final, %5 Ders Katılımı, %5 Recitation Katılımı, %16 Recitation Quiz Sonuçları (%4 x 4 quiz), %5 Online Ödevler (Bonus) olmak üzere 100 üzerinden bir değerlendirme yapılıyor. Derste harf notları curve’a göre veriliyor. Katalog notlandırma yok yani.
Quizler 4 üzerinden değerlendiriliyor, en yüksek 4 quiz notunuz toplanarak %16’lık notunuz belirlenmiş oluyor. Midterm ve finallerden her ne kadar yüksek yüzdeliğe sahip olsa da diğer başlıklardan da yüksek puanlar almaya dikkat edin.

NS101 (4 Kredi)
"Science of Nature" olarak geçen bu ders iki modülden oluşuyor, birinci modül “Universe Module” ve ikinci modül “Antibiotic Resistance Module”. Birinci modül ilk 7 haftada işleniyor, burada lisede gördüğünüz fizik konularının biraz daha sayısal hesaplamaya yönelik kısmı anlatılıyor. Derste güneş sistemi ve gezegenlere değiniliyor, gezegenlerin hareketleri çeşitli fizik ilkeleri ile açıklanmaya çalışılıyor. İkinci modülde ise bakteriler ve antibiyotikler üzerinde yoğunlaşılıyor, kimya-biyoloji ön plana çıkıyor. DNA,RNA,Random Walk Model,Biased/Unbiased diffusion gibi konu başlıkları inceleniyor, dönemin sonlarına doğru organik kimya bilgileri kullanılıyor. İkinci modül birinci modülün aksine lise konularından biraz daha farklı olduğu için üzerine düşmekte fayda var. İki modülde de hesaplamaları yaparken ve sınavlarda soruları çözerken bazı hesaplamaları yapmak için bilimsel hesap makinesi kullanmanız gerekiyor, o yüzden ilk haftalardan bilimsel hesap makinesi almak gerekiyor. Haftanın dersine gelmeden önce dersten önce izleyip tamamlamanız gereken videolar ve sorular veriliyor (Virtual Lecture), onları tamamladıktan sonra hafta içi işlenecek konulara dair bir ön izleniminiz oluyor. Ders esnasında ise hocalar size TopHat sisteminden sorular soruyor, bunlardan aldığınız puanlar Active Lecture puanınızı etkiliyor. Dersin math101 gibi recitationları mevcut, buralarda da size verilen problemleri çözüyorsunuz. Recitation’ların sonunda Quizler oluyor, quizlerde sorulan sorular çözdüğünüz problemlerin daha kolay versiyonları oluyor. Quiz için 7 dakika süre tanınıyor. Dersin 1 midterm ve 1 final sınavı oluyor. Midtermde Universe Module’dan sorumlusunuz, finalde ise Antibiotic Resistance Module’dan sorumlusunuz. Notlandırmada %10 Virtual Lecture, %15 Active Lecture, %55 (Midterm 1 + Final) %10 Recitation %10 Ödevler etkili oluyor. Derste katalog notlandırma mevcut: 90-100 arası A, 85-89 arası A- şeklinde harf notları belirleniyor.
Dersi iyi dinlemek, recitation'larda sorularla uğraşmak ve soru sormaktan çekinmemek bu ders için en önemli noktalar denilebilir. Her şeyden not toplamaya çalışın, midterm ve finaliniz iyi geçse de diğer notlarınız düşük geldiğinde harf notunuz da haliyle düşüyor.

IF100 (3 Kredi)
Ders “Computational Approaches to Problem Solving” olarak geçiyor, Python ağırlıklı algoritma dersi denilebilir. İlk haftalarda pseudocode, flowchart gibi problem çözümünde izlenen yaklaşımlardan bahsediliyor. Sonraki haftalarda temel Python konularına değiniliyor. Derste Google Collab’i IDE olarak kullanıyorlar, verilen ödevlerin de tamamen Google Collab üzerinden yazılmasını istiyorlar. 6 tane Take-Home Exam(THE) veriliyor, bunları Google Collab üzerinden yazarak sisteme yüklüyorsunuz. Başka IDE’den yazıp sonrasında Google Collab’a yüklenmesini tavsiye edilmiyor, yapmaya da gerek yok zaten. Dersin recitation’ları var, o hafta işlenen konulara dair sorular çözülüyor. Recitation’larda yoklama alınıyor. Katılmak önemli, bu derste pratik yapmadan öğrenmek zor çünkü. Harf notları curve’a göre veriliyor, katalog notlandırma yok. Derste 2 midterm 1 final var. %10 Recitation Puanı, %20 Take-Home Exam (6 tanesi toplamda %20’ye tekabül ediyor), %18 Midterm 1, %18 Midterm 2, %34 Final üzerinden notlandırılıyosunuz.
Pratik yapmak bu derste bence en önemli şey, take home’ları güzelce yapan birisinin midterm-finallerde daha az zorlanacağını düşünüyorum.

SPS101 (3 Kredi)
“Social and Political Sciences” olarak geçiyor. Derste insanlık tarihi işleniyor desek yanlış olmaz, ilk insanlardan başlayarak Fransız İhtilaline kadarki süreçte insanoğlunun geçirdiği fikirsel, teknolojik ve toplumsal dönüşümler anlatılıyor. Derse bazı haftalarda farklı hocalar giriyor, dersler slayt ve hocanın anlattıkları üzerinden işleniyor. Bazı haftalarda TopHat sisteminden derste anlatınlarla ilgili bir tane soru soruluyor. Dersin Discussion Session’ları var, buralarda o hafta derste işlenen konular tartışılıyor ve bazı haftalarda graded task veriliyor. Belirli bir süre içerisinde bu graded task’ları tamamlıyorsunuz, 4 üzerinden notunuz veriliyor. Bizde yanlış hatırlamıyorsam 8 civarı graded task olmuştu, tabi bu sayı değişkenlik gösterebilir. Ayrıca dönemin ortalarında Guided Summary, dönemin sonunda ise Response Paper adlı iki tane yazmaya yönelik sınavınız oluyor. Bu sınavlarda derste anlatılan içeriğe yönelik bir metin veriliyor, buna yönelik belirli kurallar çerçevesinde yazı yazıyorsunuz. Derste katalog notlandırma mevcut. Dersin notlandırması %50 (1. Midterm %25 2. Midterm %25), %30 (Guided Summary + Response Paper), %20 Discussion Sessions (en iyi 5 notunuz x %4), %4 TopHat Questions (4 soru x %1), %6 (Bonus) Video Assignment üzerinden yapılıyor. Bonusu almak için belirlenen konulardan birine yönelik açıklama yaptığınız, belirli kurallar çerçevesinde çektiğiniz bir video isteniyor.
Bu derste slaytlara çalışmak ve dersi iyi dinlemek önemli, isteğe bağlı olarak okumaları da yapabilirsiniz. Discussion’larda da elinizden geldiğince katılım gösterin.

HIST191 (2 Kredi)
Tarih dersi, Osmanlı Devletinin kuruluşundan yıkılışına kadar geçen dönem anlatılıyor. Derse SPS’e benzer şekilde bazı haftalarda farklı hocalar giriyor. Slaytlar ve hocanın yorumları üzerinden işleniyor. Recitation veya Discussion gibi bir sistem yok, haftada 2 derse giriyorsunuz sadece. Bazı haftalarda dersin sonunda derste işlenenlere dair quiz yapılıyor. 10 üzerinden notlandırılıyorsunuz. Derste her hafta okuyabileceğiniz ek okumalar mevcut. Derste katalog notlandırma mevcut. Notlandırma %30 Midterm 1, %30 Quizler ( 3 Quiz x %10), %40 Final Sınavı, %5 (Bonus) Video Ödevi üzerinden yapılıyor. Bonusu almak için belirlenen tarihi mekanlardan birisine gidip bu mekana dair belirli kurallar çerçevesinde bir video çekmeniz isteniyor.
Slaytlara çalışmak ve dersi iyi dinlemek önemli, ezberleyip geçmektense olaylar arasında ilişki kurmanın daha faydalı bir çalışma yöntemi olduğuna inanıyorum.

TLL101 (2 Kredi)
Edebiyat dersi, Tanzimat dönemi edebiyatı ve Modern Türk edebiyatının ilk dönemlerindeki yazarların eserleri inceleniyor. Bazı haftalarda bir kitabı okumanız isteniyor, derste okuduğunuz kitabı tartışıyorsunuz. Ayrıca bazı derslerde okumalara ve derste tartışılanlara yönelik 10-15 dakikalık quizler yapılıyor. 2 tane de uzun quiz yapılıyor, bu quizler normal quizlerden daha uzun ve kapsamlı cevaplar yazmanızı gerektiriyor. 1 Ara sınav ve 1 Final sınavı oluyor. Ara sınav online olarak yapılıyor. Hocanın verdiği konuya dair belirli kurallar çerçevesinde bir makale yazmanız bekleniyor, bu ödevi yapmanız için 2-3 gün süre veriliyor. Ödevi sisteme yüklüyorsunuz, 20 üzerinden değerlendiriliyor. Final sınavı ise yüz yüze kampüste yapılıyor. Derste katalog notlandırma mevcut. Dersin notlandırması %25 Aktif Katılım, %20 Ara Sınav, %30 Final Sınavı, %25 Ödevler/Quizler (İlk ödev %3 + 4 quiz x %3 + 2 uzun quiz x %5), %6 Bonus Ödevi(2 x %3) şeklinde. Bonus ödevde, verilen 2 ödevi yaptığınız takdirde %6, bir ödevde ise %3 bonus puan ekleniyor. Bonus ödevler hist’e benzer şekilde bir yeri tanıtma veya bir tiyatro oyununa katılma gibi etkinliklerden oluşuyor.

Açıklayamadığım veya kafanızı kurcalayan bir nokta olursa konunun altına yazmaktan çekinmeyin, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
E
6 ay
NS101
E
12 ay
İTÜ Makina
Sizce bu sene kaçla kapatır? Kontenjan azalmasına rağmen 12k'ya gelebilir mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.