Kısa ve öz yazacağım. Altcoin alabileceğiniz 2 sağlam borsa var:

Binance.com
Trbinance.com

Trbinance'e direk Türk Lirası yatırabilirsiniz ancak coin sayısı sınırlı. Binance.com'a direk TL yatıramazsınız ama trbinance üzerinden yatırabilirsiniz. Coin sayısı oldukça yüksek. Referans linki falan yok. Bu başlık kazanç sağlama amaçlı değildir. Kendi aldığım ve alacağım coinlerle ilgilidir. Bu piyasaya yabancıysanız, trbinance'e 100 lira yatırabilir ve alıştırma yapabilirsiniz. Piyasaya yabancı değilseniz bile, şu aşağıdaki yazdığım şartları yerine getirdiğinize emin olun:

  • Asla bütün paranızla işlem yapmayın.
  • Kaybetmekten korkmayacağınız para ile işlem yapın.
  • Asla tek seferde bütün paranızı yatırmayın. Diyelim 2.000 lira ayırdınız. 1200-1300 lirası ile alın ve kalanı DÜŞERSE eklemek için kenarda bekletin.
  • Şifrelerinizi sağlam yerde saklayın. SMS koruması kullanın. Hatta mümkünse Google 2FA kullanın. Telefonunuzu ve bilgisayarınızı yabancı yazılımlara karşı koruyun.
  • Sizden şifrenizi isteyen kişilerden uzak durun.
  • Yeni çıkmış, ne idüğü belli olmayan, 1000x yaparsınız diye vaadlerde bulunan kişi ve coinlerden uzak durun.
  • Birileri söyledi diye coin almayın. Araştırmanızı yapın. Coinleri coinmarketcap.com'dan araştırabilirsiniz.

Coinlerin grafikleri için Tradingview sitesini kullanabilirsiniz.

Vechain (VET) Güncel fiyat 0.019$
Zilliqa (ZIL) Güncel fiyat 0.019$
THETA Güncel fiyat 0.063$
AVAX Güncel fiyat 11$
ARB Güncel fiyat 0.92$

Bu coinlerin hepsi kendisini kanıtlamış (ARB tam kanıtlamamıştır gerçi) ve TOP 100'de bulunan coinler. 100x-1000x yapamazsınız ama güzel bir para kazanırsınız. Koyacağınız paranın %60'ı ile alım yapabilirsiniz. Kalanı ise düşerse diye kenara ayırabilirsiniz. TL olarak tutmak, ülke şartlarında mantıklı değil. Mümkünse dolar ya da BTC olarak tutun. ARB hariç portföyümde bulunan coinlerdir. Siz aldınız diye yükselmezler. Öyle 20-50-100-200.000$ ile pump yapacak coinler değiller.

Piyasada dolandırıcı, sahtekar çok. Ben sadece kendi elimde olan coinleri paylaştım. Alıp almamak sizin kararınız. Vade yaklaşık 1 sene. KESİNLİKLE spot alım yapın. Misli oynanabilen vadeli kısmına girmeyin. At yarışı, iddaa gibi bir kumardır. Cebinizdeki bütün paranızı verirsiniz. Dediğim gibi, üzülmeyeceğiniz para ile girin. 1 aylık sigara parası, 1 oyun parası, yeni bir kulaklık parası, cebimdeki telefonu satıp, üzerine 3.000 lira ekleyip yenisi alacağım para gibi paralarla girin. Düştüğü zaman ekleme yapabileceğiniz para olsun kenarda. Bunu defalarca tekrar ediyorum çünkü çıkma ihtimali gibi, düşme ihtimali de var. Bol şanşlar.

Ekleme: Başlığı ara ara güncelleyeceğim. Yükselen coinlerde çıkışlar yapılıp, düşmesi beklenebilir. Onları da yazacağım. Coinlerin güncel fiyatlarını yazdım. Döngünün sonunda ne kadar kazandırdıklarına bakarız.