I

Çavuş
27 Ağustos 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
38 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
I
3 hafta
Teknolojinin ve Sosyal Medyanın Altın Oranı
Bence sosyal medyanın ve teknolojinin altın oranı 2010'ların başlarıdır. Hatta bunu firmaların logoları ya da arayüz tasarımları için bile diyebiliriz bence. Abi baktığınızda bakın o zamanlarda teknoloji var ama şu anki kadar hayatımıza etki etmeden vardı. İletişim, eğlence gibi konular daha etrafa hakimdi. Şu anki gibi metaverse, crypto gibi kavramlar çok revaçta değildi. Yani teknoloji paramıza şu anki kadar etkilemiyordu. Tabii o dönemler borsa falan yine vardı tabii. Ama yinede bence borsa bile crypto işlerinden daha mantıklı geliyor. Lütfen bu konuda yargılamayım beni 16 yaşındayım ama yinede aklım pek el vermiyor crypto gibi konulara, acayip yadırgıyorum. Hatta düşündümde bence 2010'ların başları birçok şey açısından altın oran olabilir ha. Sadece Türkiye için demiyorum bunlari direk herkes için.
I
3 ay
Xbox One S alınır mı 2021'de?
Merhabalar;
Şimdi benim halihazır da fena olmayan (RX 570 4GB'li Ryzen 3 1200'lü falan) bir bilgisayarım var. Hayatımda sadece bi kere konsol deneyimim oldu (o da 2018-2019 yıllarında PS3 ama internetim yoktu sadece 3 oyuna sıkışıp kalmıştım. Zaten bozuldu çoktan o da).

Sizce bilgisayarın yanına hikayeli, spor, online ve Game Pass oyunları için bir tane Xbox One S alınır mı? Yoksa çok mu eskidi artık Series şart mı? Günümüzde kullananlar tavsiye eder mi oyunculuk ve arada medya için? (Gerçi medya konusunda televizyonumda da var ama yinede daha akıcı stabil olur işte)
I
4 ay
Nöbetçilikte forumda takılmak
11. Sınıfım normalde Cuma günü olacağımı düşünüyordum. Fakat iki erkek iki kız olduğu için listede en son erkek benim. Ulan işin daha kötü tarafıda ufak geç gelmiştim bitane kız da nöbetçi olmuştu kankasıda hemen altındaydı o olacaktı tam o sıra ben geldim tam kızlar müdür yardımcısının odasına girdiler beni gördüler. O çağırdı kız geri döndü. Kendimi kötü hissediyorum ufak bir şey. Onun dışında böyle nöbetçiyken forumda takılmak güzelmiş. Zaten bizim katta görevde vermediler daha.
I
5 ay
Aşılar hakkında yardım lütfen!
Merhabalar yakında lise 3'e başlayacağım. Aşı olmak için MHRS'yi ilk önce kendime sonra aileme aşı randevüsü almak için aradım. Kendime almaya çalıştım ama bana yaş grubunuz öncelikli değil diye söyledi. Sonra 2023'e de yazdım o da aynı şeyi söyledi. Bu aşılar 15 ve 12 yaşlara da açılmadı mı? Neden bunu söylüyorlar?

(15 yaşındayım Kasım da 16 ya gireceğim.)

Şimdi sorum şu ben eğer bu durumu anlatırsam bu okul bana yine de her hafta PCR testi yapıp ailemden de rapor ister mi?
I
5 ay
Kanye West'in yeni albümünü nasıl buldunuz
En sonuncu dinleme partisini Twitch'de kaçak yayın yapan birinden izlemiştim saat gece 4'ten sabah 8'e kadar. Ama Kanye'nin gösterinin sonlarına doğru kendini yaktığı sahne ve sonra Kim Karadasihan'ın sahneye gelip evliliğini canlandırdığı sahne sağlamdı. Ben şahsen albümde Praise God, Off The Grid, 24 ve Heaven and Hell'i beğendim. Diğer müzikler pek beni cezb edemedi. Ama genel yapıda güzel bir albüm. Siz ne düşünüyorsunuz?
I
5 ay
Günümüzde logoların gittikçe basitleşmesi
Tabii buna sadece logolar diyemeyiz çok daha örnekler verilebilir ama en barizi logolar olduğundan oradan ileleyeceğim

Şimdi, illahaki farketmişsinizdir artık günümüzde yavaş yavaş firmalar logolarından 3D gibi, gölgelendirmeler gibi, renk geçişleri ve hatta yazılar gibi birçok tasarım detaylarını kaldırmaya başladı.

Şimdi iki konuda bende kesinim.

1. Bu logolar kesinlikle akılda kalıcılığı bayağı iyi bir oranda arttırıyor, o konuda kesinim ve takdirde etmiyor değilim.

2. Tabikide biz bu forumda bunu konuşunca hiç birşey değişmeyecek biliyorum ama fikirlerinizi merak ediyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bence bu logolar ne kadar akılda kalıcılıği arttırırsada bence hem yaratıcılığı biraz düşürüyor hemde tabii çok olmasa da Tasarımcıların potansiyellerini harcamalarına sebep oluyor olabilir.

Hani baktığımızda kişi daha yaratıcı birşey çizebilecek, ya da mevcut logosuna ufak ama gerçekten ayrı kılabilecek tasarımlar yapacakken aynı logonun 2D çizilmiş hatta bazen de (Tıpkı Fiat'ta da olduğu gibi) sadece yazı koyuyor ve iş bitiyor.

Çok ufak başlığın dışına çıkacağım ama aynı durumun UI tasarımı konusunda da kesinlikle Xbox'ı örnek verebilirim.

Yanlış anlamayın bence şu an ki tasarımı gayet güzel ama mesela (2011 Metro arayüzü güncellemesi dışında) Xbox 360 arayüzündeki o birşeylerin üstüne basınca gelen o tok ses, ya da menülerin sıralaması, ikonların gölgelendirmesi ve 3D'leştirilmesi gibi şeyler ile örnek verebilirim.

Evet sanırım Xbox 360'ı hiç deneyimlemediğim halde benim en favori konsolum olmasında etkisi var sanırım bu mesele.

Neyse, tekrardan belirtiyorum fikrinizi belirtirseniz sevinirim keza benim gibi düşünenler ya da zıt düşünenler var mı merak ediyorum. Fikirlerimizi paylaşırız.

İyi ve sağlıklı günler dilerim
I
geçen yıl
Nektar Impact LX25+ Midi Klavye ve Producer'lık hakkında sorular
Şimdi bu prodüksyon ya da başka deyimiyle "Producer'lık" işini bir hobi olarak başlamayı düşünüyorum ve tabi daha iyi işler çıkarabilmek için MIDI Klavye olarak bunu yeterli olabileceğini düşünüyorum. Fazla büyük bir odam yok yani anlayacağınız Bedroom Producer tarzı. Sizce nasıl? Bir de MIDI Klavye'den sonra sırasıyla yavaşça Referans Kulaklığı ve Ses Kartı alacağım. Peki bu yolda önereceğiniz şeyler var mı? (Terimleri nereden öğreneceğim ya da ekipmanlar gibi bazı şeyler hakkında)
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.