Giriş:

Merhaba Sayın DH ailesi ve Hocalarım

Yazım biraz uzun biliyorum, vaktiniz yoksa lütfen müsait zamanınızda atlamadan okursanız çok sevinirim :)
Yıllardır siteyi uzaktan takip ediyorum çok yardımlarınız dokundu hepinizden Allah razı olsun.
Yeni projemin profesyonel olmasını istediğimden ve işin üstesinden zor kalkacağımı anladığımdan siz değerli, tecrübeli hocalarımdan yardım istemek durumunda kaldım.

Kısaca kendimi tanıtmak gerekirse sağlıkçı radyoloji teknikeri bir kardeşinizim. Öncelikle bu covid'li geçen günlerimizde herkese sağlık ve bol tedbirli günler diliyorum, hepimiz için zor zamanlardan geçiyoruz. Umarım en hızlı şekilde bu virüsten el birliğiyle kurtuluruz.
Konu uzun olacağı için dilim döndüğünce yalın ve sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Sürç-i lisan edersek şimdiden affola :)

Sayın ve sevgili hocalarım, seneye bu zamanlar Allah kısmet ederse evlenmiş ve kendi evimde oturuyor olacağım. Aylardır akıllı ev sistemlerini araştırıyorum gerek dh forumundan gerek youtube videolarından. Türkçe okumadığım konu, izlemediğim video kalmamıştır diye tahmin ediyorum.
Düşündümki aylar önceden bu konuyu açıp hangi cihazları alacağımı, neler yapabileceğimizi ve nereye kadar gidebileceğimizi belirleyelim, o gün geldiğinde malzemeleri alıp yavaş yavaş evi sizin yardımınızla kurmaya başlayalım. Dh ailesi ve hocalarımın ortak olacağı bir akıllı ev projesi :) Eşimle aldığım ortak karar neticesinde düğün, nişan, kına gibi eğlenceleri covid nedeniyle yapmamaya karar verdik, sade bir nikahla evleneceğiz. Bu masraflar yerine güzel bir evimizin olması için para harcamaya karar verdik.

Konularından, yazılarından yararlandığım @bdurmus @GokhanTR @berkans @gurkans @Zwandar videolarından yararlandığım "YapalımTube" "povodu" kanallarına ve nice etiket sınırı olduğu için etiketleyemediğim hocalarımdan özür dileyerek, herkese teşekkürü borç bilir, bilgilerinizden faydalanmak için sizi ve tüm hocalarımı konuma davet ederim :)


Gelişme:

Yapmak istediklerimi belirteyim nasıl yapacağımızı hangi cihazların daha stabil ve sağlıklı olacağını, neleri almam gerektiğini ve daha neler yapabileceğimizi tartışmak isterim.
Öncelikle ev kendi evim olduğundan taşınma vs olmayacağı için sabit, stabil ve geliştirilmeye müsait bir sistem kurmayı düşünüyorum. Ve kablo karışıklıklarını minimumda tutmak istiyorum.

Oturma Odası - Salon:
Bazı evlerde hem misafir odası hemde salon toplam 2 oturma odası oluyor. Bizim evde sadece 1 tane oturma odası olacak ve zamanın büyük bir kısmı burada geçeceği için ekstra önem verdiğim bir alan.

Televizyon:
Araştırmalarım ve yorumları okuduğum kadarıyla aklıma yatan televizyon modeli Philips One Tv'ler oldu. Bu modeli seçmememdeki asıl neden ambilight özelliğinin olması. Philips hue ışıklarıyla koordineli bir şekilde yandığından film, dizi izlerken çok güzel bir ambiyans olması. Sizin başka bir tavsiyeniz veya bu televizyon hakkında yorumunuz nedir.
Örnek olarak:
Videoyu izlemek için tıklayınız
< Resime gitmek için tıklayın >


Hub Seçimi: Samsung Smartthings Hub
Hub konusunu edindiğim bilgilerime göre bir köprü görevi görüyormuş kendileri. Evimdeki akıllı cihazları bu Hub'a bağlıyormuşum.
Görevini ve nasıl yapıldığını tam manasıyla bilmediğim ve araştırmalarım sonucu öğrendiğim bilgilere göre bu philips lambalarını çalıştırmak için Philips Hue Smart Hub cihazı gerekiyormuş.
Youtube "povodu" kanalından videolarını izlediğim hocam "samsung smartthings hub" varsa phlips hue smart hub'u almama gerek olmadığını söyledi. Bende ortalıkta fazladan cihaz olmasını istemediğimden samsung smartthings hub alma kararı verdim.
< Resime gitmek için tıklayın >

Klima:
Düğün vs masraflarımız olmayacağı için şuanki evi satıp daya yeni bir ev alacağım, yeni evin boyutunu bilmediğimden klima seçeneklerine daha bakmadım.
Bana uygun klima modeli ve markası önerir misiniz. Aradığım özellikler ise: yazın ev belli bi derecenin üstüne çıktığında klima otomatik çalışsın sessiz olsun vs.

Akıllı Prizler:
Prizleri daha çok senaryolarda kullanacağım. Örneğin uyku moduna aldığımda televizyon gibi uyurken ihtiyacım olmayan cihazların elektiriğini kesmek
ev boş senaryosu: gereksiz aletlerin elektiriğini kesmek ütü gibi
sabah uyanmama yakın su ısıtıcı, kahve makinesini vs çalıştırmak gibi.
Samsung'un prizleri bana pahalı geldi. Kaliteli ve görünüş açısından kaba olmayan önerdiğiniz akıllı prizler nelerdir, neler kullanıyorsunuz.

Modem/Router/Menzil Genişletici:
Araştırırken öğrendimki klasik modemler çok cihaz bağlandığı için sorunlar çıkartabiliyormuş yavaşlama gibi.
Tüm bu sistemi ve ilerde eklenecek cihazları da kaldıracak güçlü bir modem tavsiyeniz ve evimin heryerine minimum kayıpla hız alabileceğim önerdiğiniz menzil genişletici modem nedir veya nasıl bir sistem yapabilirim bu konuda önerileriniz nelerdir.

Lambalar/Işıklar:
Gönül isterki evimin lambalarınıda philips hue yapayım ancak pahalılar. Şuanki evimde xiaomi yeelight var sesle komut edebiliyorum sıkıntısız kullanabiliyorum memnunumda. Sizin alternatif öneriniz var mıdır.
< Resime gitmek için tıklayın >


Google Home Mini/Alexa:
Sanırım en çok sıkıntı çekeceğim konu bu asistan konusu olacak diye tahmin ediyorum. Herşeyi birbirine bağlama, komutları oluşturma vs.
Asistan olarak Google home mini almayı planlıyorum. Başka öneriniz var mıdır yoksa iyimidir bu cihaz.
< Resime gitmek için tıklayın >


Broadlink:
Araştırmalarım sonucu keşfettiğim bir cihaz. Tüm kumandaları bu cihazla eşleştirip sesli komutlarla yönettiğim bir cihazmış. Olmazsa olmazlardan imiş kendileri.

< Resime gitmek için tıklayın >

Isıtıcı Sistemleri:
Çalışan insanlarız. Özellikle kışın eve gelmememize 1 saat kala petekleri yakmak için otomatik kombiye komut gönderme cihazı var mı. Odayı sabit sıcaklıkta tutmak kendiliğinden çalışıp, durması gibi. Forumda böyle bir aparat gördüm ama hiç anlamadım. Tavsiyeniz öneriniz nedir bu konuda.

ve son olarak IFTT:
Bu uygulama sanırım çok işime yarayacak ama hiç birşey anlamadım :D


Mutfak:
Mutfağa led döşemek istiyorum hangilerini önerirsiniz.
Yine mutfağa su ısıtıcının kahve makinesinin prizlerini akıllı yapacağım. Başka neler yapılabilir hayatı kolaylaştıracak fikirleriniz nelerdir.


Sonuç ve Sorularım:

Evet hocalarım aklımdaki fikirler bunlar. Yanlışım nelerdir, bu yazdıklarımın hepsini yapabilir miyim konudaki cihazlarla.
Eksik kalan neler vardır.
Hangi cihazları almam daha iyi olur eksi artı yönleriyle söyler misiniz.
Teorik olarak bunlar iyide pratikte tüm bunları yapmamda, cihazları birbirine bağlamamda bana yardımcı olur musunuz. Bu konu hakkında sadece okuduğum izlediğim kadar bilgim var pratikte hiç bilgim yok.
Hepsini sesle komut edebilir miyim.
Ben android kullanıyorum eşim ios bu bize sıkıntı çıkartır mı evi yönetmek konusunda.
ve nelere dikkat etmeyelim.

Son olarak:
Hangi cihazları alacağımı belirlemek ve indirimleri takip etmek istiyorum. İndirim geldiğinde direk alıp hazırda bulunmasını istiyorum. Bu cihazlar hakkında bana yardımcı olur musunuz neleri almam konusunda.

Evim yardımlarınızla tamamen bittiğinde sistemi A'dan Z'ye kurduğumda bana yardımcı olan, videolarını izlediğim hocalarımda izin verirlerse kaynakça göstererek nasıl yaptığımı, neler yalaşadığımı ne gibi sorunlarla karşılaştığımı, nasıl çözdüğümü resimlerle anlatan yeni bir konu daha açmak isterim bundan ortalama 1 yıl sonra :)

Herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim :)