F

Çavuş
29 Ocak 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
50 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
6 ay
Sorun Çözmeye karşı bir şirket Millenicom
Şubat 2020'den beri Türk Telekom (FTTH) fiber üzerinden millenicom abonesiyim. Ondan önce de netspeed kullanıyordum. 2 internet de aşağı yukarı aynı. Millenicom ile ilgili ilerde alacaklara tavsiyem, karşınızda kimsenin olmayacağını ve en basit bir şikayetinizin bile çözülmemesi için çaba harcadıklarını göreceksiniz.

Benim son yaşadığım sorun, faturayı ödemiş olmama rağmen, banka otomatik ödemeden tekrar ödemiş. Normalde olması gereken millenicom yani satıcı bunu sistemde görür ve yeni faturadan sizin şikayet etmenize gerek kalmadan düşer.

Ancak millenicom'un bana cevabı: bankanızla görüşün

Dünyanın her yerinde, bir ödemenin iptali için satıcının iptal vermesi gerekir ki alınan ödeme miktarı ödeme yapan bankaya geri yollansın. Bu kadar basit bir sorunu bile çözmeme gayreti içinde olmaları gerçekten hayret verici. Daha önce de modem değişikliği için talepte bulunmuştum. (Telekom'un sağladığı fiber modem) Onu zaten takmadılar. Ancak basit bir talebi bile karşılamamaları iyice sinirlerimi bozdu. Her ay zamanında faturasını ödeyen bir müşteri olarak (türkiyede zor bulunur) böyle bir muamele görüyorsam, kim bilir başkalarına neler yaparlar.

Bugüne kadar kullandığım internet hizmetini türk telekom sağlamıştır. Millenicom'un ise aracı olarak hiçbir faydası olmamıştır.

Adamlara yeni müşteri getirmek için aradığımda bile neden aradınız ki der gibi, isteksiz isteksiz konuşan bir müşteri hizmetleri var.

Birkaç güne de aboneliğimi taşıyorum. Millenicom'a getirdiğim herkesi de davet edip götürüyorum.
F
geçen yıl
ALTYAPI AYNI, FİBER AYNI AMA PİNG DAHA YÜKSEEK
Telekom FTTH altyapılı adresimde Netspeed kullanmaktaydım daha sonra millenicom'a geçiş yaptım ancak, aynı modem aynı cihazlar ile pingim 2 katı arttı. Netspeed'de 24 ping alırken, millenicom'da 42 vermeye başladı. Ayrıca bu sorunumu çözen de yok; müşteri hizmetleri beni ciddiye de almıyor, bu gidişle iptal edeceğim aboneliği. Ayrıca biz modemimizde de sorun yaşıyorduk, geçiş yaptıktan sonra modem için de değişim yapabilir miyiz diye sormuştum. "tabi tabi, siz bi geçin, modem değişim talebinde bulunabilirsiniz" demişlerdi. Bilin bakalım ne oldu; yine ciddiye alan olmadı, bu firmayı kimseye tavsiye etmiyorum, çok eleştirilen diğer iss'lerin bile müşteri hizmetleri daha bilinçli ve müşteriyi ciddiye alıyorlar (millenicoma kıyasla, kötünün iyisi)
F
geçen yıl
Millenicom mahcup etti
Telekom VDSL altyapısındaki bir tanıdığıma millenicom önerdim. Önermez olaydım. Adamın taahhüdü bitmek üzere, geçiş için başvuralı 1 hafta oldu. Hala millenicom'dan ne arayan var ne soran. Aktif interneti geçiş yapmak bu kadar zor olmamalı
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.