E

Onbaşı
16 Ocak 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
147 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
geçen ay
Siber dolandırıcılıkla suçlanıyorum. Olayla alakam yok fakat en şüpheli şahıs benim?
Öncelikle konu ciddidir.

Şu an elim ayağım titriyor resmen. Olabildiğince özet geçmeye çalışacağım gereksiz detayları atlayarak.

Yaklaşık 2 yıl önce 50 yaşında bir kadın öğrencim vardı. Gerçekten samimi, dürüst, güvenilir, melek gibi bir kadın cidden. Kişisel gelişim ile ilgili bir şirket kurmak istiyordu, ben de okulu bırakmak istiyordum zaten ve beraber çalışmaya başladık. Kadın teknolojiden anlamadığı için tüm dijital işleriyle ben ilgileniyordum. Gerektiğinde bana whatsapp üzerinden kredi kartını, kimliğini vs atıyordu bir yerlere kayıt olmam ve alışveriş yapmam için.

Kadınla aramızdaki bağ çok iyiydi. Zaten kişisel gelişim uzmanı olduğundan sürekli iletişim halindeydik. Ben onu annem gibi görüyordum, o da beni çocuklarından ayırt etmiyordu. Beni de gerçekten yakın olarak tanıyor, çoğu kişisel olaylarımı vs biliyordu.

Ben askere gittikten 2 ay sonra çok büyük ailevi ve kişisel sorunlar yaşadım. Psikolojim altüst oldu. Kimseyle konuşmadım. Kadın binlerce kez aradı, mesaj attı. Hiçbirine dönmedim. Kadın bizim eve gitmiş ağlamış falan korkudan annem anlattı. Askerden döndükten sonra da hiç arayıp sormadım kendisini. Arasam bana kızar ya da artık benle konuşmak istemez falan diye çekindim açıkçası.

Ben bedelli askerlik yapacaktım fakat sonradan bir sorun oldu ve 6 ay yapmak zorunda kaldım. Gitmeden önce de kadın benden 30.000 TL istedi, geri döndüğümde vereceğini söyledi. Kadına güvenim sonsuz olduğu için verdim parayı. Bu arada parayı istemesinin sebebi paraya ihtiyacının olmasından dolayı değil, bana olan güvenini daha da ölçmekmiş. Kendisi söyledi zaten bunu.

Şimdi asıl olaya gelelim.

Bugün oğlu beni aradı. 2-3 ay önce kadının banka hesaplarından parça parça toplamda 200.000 TL kadar para çekilmiş. Papara hesabına aktarılmış, kripto para hesabı vs açılmış. Kısacası 200.000 TL miktarda parası gitmiş. Oğlu bana "Nasıl af dileyeceğini ya da parayı nasıl ödeyeceğini düşün. Savcılıkta paranın nasıl çalındığı, telefonun ya da bilgisayarın ip adresi falan her şey belli olacak" dedi.

Şimdi kadını aylardır aramamam ve iş gereği bana kredi kartı bilgilerini, kimlik bilgilerini vs verdiği için oğlu direkt beni suçluyor.

Ben böyle bir şey yapmadım, vicdanım rahat ama korktuğum nokta şu.

Bilgisayarımda antivirüs falan kullanmıyorum. Bu dolandırıcılığı yapan kişi ya da kişiler kimlik bilgilerini benim bilgisayarımdan ya da telefonumdan alarak benim telefonum ya da bilgisayarım üzerinden işlem yapmış olabilirler mi? Eğer böyle olduysa bir şekilde benim yapmadığımı ispat edebilir miyim?

Edit: Sağ olsun @Alkolog bilgisayarımı kontrol etti ve temiz olduğunu söyledi ve tavsiyelerde bulundu. En azından kafamı kurcalayan bir şey yok bilgisayarımla ilgili ve korkulacak bir şey olmadığını da anlattı. Herhangi bir gelişme olursa tekrar editlerim konuyu. Yardımcı olan herkese çok teşekkürler gerçekten.
E
geçen yıl
Ücretsiz İngilizce özel ders vermek istiyorum. (DC Linki eklendi)
Başlıkta belirttiğim gibi, isteyen varsa ücretsiz olarak İngilizce özel ders verebilirim.

Sene başında şöyle bir projem vardı.

https://forum.donanimhaber.com/turkiye-nin-en-kapsamli-ingilizce-egitim-kanalini-acmak-istiyorum-destek-ve-gorusleriniz--141651004

Fakat bazı sebeplerden dolayı ertelemek zorunda kaldım. Kanalı açmadan önce bir nevi kendi eksiklerimi görmek ve geri dönüşleri incelemek için ücretsiz özel ders vermek istiyorum.

İstediğim tek şart, eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuyu vb. şeyleri dersten önce bana söylemeniz.

Sadece konu olarak sınırlandırmayın kendinizi, kafanıza takılan herhangi bir şeyi de sorabilirsiniz derste.

Hangi gruba girmek isterseniz yorumunuzda belirtmeniz yeterli.

EDIT: Verimlilik ve zaman sıkıntısından dolayı bire bire grubunu en fazla 15 kişi ile sınırlandırmak istiyorum şimdilik. Konuşma gruplarına hala katılabilirsiniz.

Discord linki: https://discord.com/invite/zbzfGECz9Q

Önümüzdeki hafta çalışmalara başlarız.

Mesaj sırasına göre öğrenciler:

Bire bir çalışmak isteyenler.

1- Kafam Kasınıyor
2- alexdesouza10.
3- fuwafuwaboy
4- Magnum44
5- rigornortis
6- Mehmet177
7- rigornortis
8- 184gegge481
9- Oczipka
10- Coskopat
11- Focke-Wulf
12- Rapinant
13- Berkanq4
14- Bluelife07


Speaking grubu:

1- _Kullanıcı_Adı_
2- SonySelim
3- CigaretteWithGear
4- Litallion
5- M4M00D
6- hamzaxdc1817
7- Lancelot13
8- BaBoFaTaL11
9- Dovahkiin
10- ßlackie
11- soneday
E
geçen yıl
Bedelli askerlik ile ilgili? ACİL!
Bugün bedelli askerlik için başvuru yapmak istediğimde e-devlet'e girdim ve sorgulama sayfasında şu bilgileri gördüm.

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 24/12/2020 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR. ERTELEME NEDENİ : SINIFLANDIRILMIŞ YÜKÜMLÜ

Fakat Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu sayfasında

Birlik Adı 66 NCI MKNZ.P.TUG. KH. VE KH.BL./ÇORLU


Celp ve Sevk Dönemi OCAK 2021

Evrak Alma Başlangıç Tarihi 20/12/2020

yazıyor.

Bedelli başvurusu sayfasına girince de "e-Devlet kapısından sevk başvuruları sonlandırılmıştır." diyor.


Ben şimdi bedelli askerlik başvurusunu kaçırdım mı? Pazartesi şubeye gideceğim ya da arayacağım fakat şu an aşırı derecede stres yaptım.
E
geçen yıl
Eskişehir'de bir geceliğine kalabileceğim birisi var mı?
Merhaba. 23/06/2020 gecesi misafir kabul edebilecek birisi var mı acaba Eskişehir'de?

İsterse sabaha kadar bile İngilizce öğretebilirim.
E
2 yıl
PC her 10 saniyede bir kendiliğinden çift tıklıyor?!
Sinirden kafamı duvarlara vurduğum bir sorunla karşılaştım. Umarım yardım edebilecek birileri vardır.

Sistemim Windows 10. Bilgisayarım her 10 saniyede bir fare hangi konumdaysa oraya çift tıklama yapıyor kendiliğinden. 2 farklı fare ile denedim, sorun devam ediyor.
Hatta emin olmak için fareyi belirli bir konumda bırakıp kablosunu çektiğimde yine tıklamaya devam ediyor 10 saniyede bir. Yani donanımsal bir sorun değil benim gördüğüm kadarı ile. Fareleri laptopta kullandım, sorunsuz çalışıyorlar. Bu yazıyı yazarken bile işkence çekiyorum resmen.

Var mı aynı sorunu yaşayan ya da çözüm önerisi olan?
E
2 yıl
Muaf durumda olmama rağmen üniversitede işe çağırılıyorum?
Özel bir üniversitede öğretmen olarak görev yapıyorum. Yüksek Öğretim Kurumu'nun yapmış olduğu bilgilendirmeye göre 12 gün idari izinli sayılmama rağmen üniversitem buna karşı çıkıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

YÖK'ün bilgilendirmesindeki ilgili kısım şu:https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/coronavirus_bilgilendirme_1.aspx

1. Yükseköğretim üst kuruluşlarında Başkan, Başkan Vekili, yürütme kurulu üyeleri, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkan ve üyeleri, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ile Hukuk Müşaviri hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde bulunanlar ile hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı grupların (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılmasına,

6 yıldır sedef (psoriasis) hastasıyım. Hastalığımın tanımı şu: "Sedef hastalığı psoriasis, kronik seyirli ve tedavisi olmayan bir hastalıktır." , "Hastalığın genellikle yaşam boyu devam eden bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Atakan sedef hastalığına psoriatik artrit, kardiyovasküler hastalıklar, inflamatuar barsak hastalıkları, metabolik sendrom, malignansi ve depresyon gibi önemli rahatsızlıkların da eşlik ettiğini bildirdi. "

İnternetten iki dakikalık bir araştırma sonucu ile bile kronik ve bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olduğunu görebiliyoruz fakat nedense üniversitedeki doktorumuz bana telefonda "Siz izin kapsamına girmiyorsunuz." dedi. Ben de kendisinin bu hastalık hakkında çok bilgili olmadığını düşünüp yarın için kendisi ile randevu oluşturdum. Eğer üniversitede doktoru ve üniversite yönetimi bu izin talebimi reddederse ne gibi bir yol izlemeliyim?

Araştırma görevlisi olmadığım için herhangi bir ekstra işim yok. Gereksiz yere risk alıp boş okulda oturmak zorunda kalıyorum maalesef. İşe giderken metrobüs kullanıyorum ve bu beni tedirgin ediyor.
E
2 yıl
Türkiye'nin en kapsamlı İngilizce eğitim kanalını açmak istiyorum - Destek ve görüşleriniz?
Öncelikle herkese merhaba.

10 yaşımdan beri İngilizce ile ilgileniyorum ve şu an bir üniversitenin hazırlık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Bildiğiniz gibi İngilizce öğrenmek toplumumuzun sorunlarından biri. Bu soruna çözüm üretmek amacı ile çok kapsamlı bir İngilizce eğitim kanalı açmak istiyorum YouTube'da. Her ne kadar bilgisayar ve internet ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olsam da her şeyi bilmem mümkün değil tahmin edebileceğiniz gibi.

Bu nedenle teknik ve diğer konularda bilgi ve tecrübelerine ihtiyacım var. Sizin yapacağınız en ufak bir yardım, belki de ileride sizin ya da bir yakınınızın İngilizce öğrenmesine yardımcı olacak. Aynı zamanda İngilizce öğrenmeye ihtiyacı olan diğer tüm insanlara fayda sağlamış olacaksınız. Daha rahat geri dönüş olabilmesi için başlıklar halinde sorulara bakalım.

Ekipman

En temel ihtiyacım tahmin edebileceğiniz gibi kamera ve mikrofon. En az 1080P video çekebileceğim uygun bir kameraya ihtiyacım var. Her şey yolunda giderse ileride daha iyi bir kameraya geçebilirim fakat görüntü kalitesi açısından 1080p altına inmek istemiyorum. Günümüzdeki YouTube videoları neredeyse bir standarda ulaştı ve artık izleyen herkes belli bir kalite bekliyor. Canlı yayınlar için orta halli bir kamera da düşünüyorum.

Bir diğer konu ise mikrofon. Dersler aynı zamanda işitsel olacağı için ses kalitesi oldukça önemli bir rol oynuyor. Eğer sesimi dinleyene iyi aktaramazsam bir anlamı kalmaz. Bu nedenle dinleyenleri kalite konusunda rahatsız etmeyecek bir mikrofona ihtiyacım var.

Bu konuda ekipman önerileri bekliyorum.

Ryzen 5 3600, RTX 2060, 16GB 3200mhz işlemcili bir bilgisayarım var. Video düzenleme konusunda yeteceğini düşünüyorum.

Web sitesi

Her ne kadar YouTube içinde playlist sistemi olsa da internet kullanımında tecrübeli olmayanlar için dersleri takip etmek onlar için kolay olmayabilir. Bu nedenle basit tasarımlı, konuları kolayca bulup takip edebilecekleri bir web sitesi kurmak istiyorum. Fakat videoları web sitesine gömülü olarak koymak istemiyorum. Eğer videolar gömülü olursa videoların beğeni ve yorum alması düşebilir, bu da kanalın büyümesini engelleyebilir diye düşünüyorum. Derslerin üzerine tıklanıp yeni sekmede YouTube'da açılırsa daha iyi olur gibi geliyor bana.

Derslerin anlatım biçimi

Önemli konulardan birisi de anlatım biçimi. İlk aklıma gelen fikir şu: Çizim tabletimi kullanarak tahta rahatlığında ekran kaydı ile anlatmak. Bunun için de şöyle bir programa ihtiyacım var. Tam ekranda çalışacak, arka planı beyaz olan, mouse ile tıkladığım noktada yazı yazabileceğim, grafik tabletin kalemi ile de istediğim şekilde çizim yapabileceğim (kelimelerin altını çizme, ok çıkarma vb.) bir programa ya da bu fikre yakın bir çözüm önerinize ihtiyacım var. Videonun sol ya da sağ altına da anlatım yaparken videomu koyarım.

Ders anlatırkenki tavır ve tutumlar

Bu konuyu öğrencilerime danıştığımda farklı farklı geri dönüşler aldığımdan dolayı sizin de görüşünüzü almak istedim. Özer Kiraz ve Fercan Kasap (FK Language) üzerinden örnek vermek gerekirse şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Özer hocanın donanım ve bilgi açısından daha iyi olduğu fakat anlatım yaparken biraz sönük, durgun ya da Fercan Kasap kadar samimi gelmediğini söylediler. Fercan Kasap'ın da daha samimi, daha komik olduğunu fakat derslerinin biraz dağınık ve düzensiz gittiğinden şikayet ettiler. Her iki hocanın da sanki kitlesi farklı gibi görünüyor. Benim hitap etmek ve yardımcı olmak istediğim kitle çok geniş. Yaşı küçük olanlar, öğrenciler, çalışanlar, ev hanımları, yetişkinler vs. hemen hemen her kitlenin faydalanması için orta yolu bulmam gerek.

Argo kelimeler gençlerin hoşuna gitse de küçük çocuklar ve yetişkinler için bu durum iyi olmaz diye düşünüyorum. Bu nedenle argo kullanmayacağım. Bir diğer konu da ders anlatırkenki espri ve araya sıkıştırılan komik film sahneleri, kesitleri vb. Bazıları bu konuda dikkat dağıtabilir derken bazıları da hoşlarına gittiğini söylüyor. Karar veremedim hala.

Video uzunlukları

Karar aşamasında zorlandığım konulardan bir diğeri de video uzunlukları. Videolar kaç dakika olsun diye sorduğumda her kafadan bir ses çıkıyor. Kanalın amacı mümkün olduğunca basit, anlaşılabilir ve kafada çok az soru bırakacak şekilde İngilizce öğretmek olduğu için videolar detaylı ve bol örnekli olacak diye tahmin ediyorum. Bu da süreyi biraz uzatıyor. Kimi 10-15 dakikanın ideal olduğunu, kimi kısa, kimi de uzun olmasını istedi. Bir öğrencim de örneğin 30 dakikalık bir video denk gelirse muhtemelen izlemeyeceğini fakat o 30 dakikalık video 10 dakikalık 3 farklı video olursa izleyeceğini söyledi ama bundan pek bir anlam çıkaramadım. 30 dakikalık tek bir video izlemek ile 10 dakikalık 3 videoyu izlemek arasında ne gibi bir fark var çözemedim doğrusu.

Kanalın genel düzeni ve içerikler

Öncelikle ilk video kanalı ve kendimi tanıtma. Sonrasında gramer, dinleme, konuşma, yazma, okuma ve kelime öğrenme üzerine 6 ayrı açıklama ve giriş videosu. Daha sonra ise her bölümün sıra ile kendi videosu. Gramer #1-#2-3, Dinleme 1#-2#-3# gibi. Bunların yanı sıra kendi çabası ile İngilizce öğrenmiş birinin, yani benim, İngilizce öğrenmeye başladıktan bugüne kadar İngilizce'yi nasıl öğrendiğimi ve nasıl bir yol izlediğimi görmeleri ve fikir oluşturmaları için. Bir nevi öğrenme sürecimin vlog'u gibi. Ayrıca haftalık canlı yayın yapmayı da düşünüyorum.

Discord sunucusu

Konuşma pratiği ve takipçiler için bir platform oluşturma amacıyla Discord sunucusu da açmayı düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Discord sunucularında birçok troll ya da ortamı sabote etmek isteyen kişiler olabiliyor. Bunu önüne geçmek için de sunucuya katılmak isteyenleri her ne kadar uğraştırıcı ve zaman alıcı olsa da tek tek Skype vb. bir görüntülü konuşma programı ile kısaca kendini tanıtmasını isteyeceğim. Bu fikir bana hala gerçekçi gelmese de şimdilik başka bir çözüm gelmedi aklıma.


Kanal ismi

Kendi ismim Tolga Aldağ. Kanal için bir isim bulamadım henüz. Kanal ismi markalaşır ise büyümesi ve akılda kalıcılığı daha iyi olur diye düşünüyorum. Kanala kendi ismimi de verebilirim fakat şunu da düşünüyorum ayrıca. "İngilizce eğitim", "Kolay İngilizce" vb. basit bir isim olursa bir farklı kalmaz diğer kanallardan çünkü buna benzer isimde birçok kanal var. Barış Özcan'ın kanalı ciddi anlamda büyüdüğünden onun ismi artık markalaşmış gibi bir şey mesela. Bir diğer yanda ise "Deep Turkish Web" örneği var. Bu isim de bir nevi markalaşmış. Bir ortamda Deep Turkish Web dendiği zaman aklımıza o iki genç geliyor hemen.Aklımdaki sorular şimdilik bu kadar. Tüm görüş, fikir, tavsiye ve desteğinize açığım. Yorumlarınızı yazdığım başlıklar altında cevaplarsanız hem benim hem de sizin tavsiyelerinize yorum ve ekleme yapacak olanlar için daha faydalı olabilir.

Örneğin

Ekipman:

Canon 600D ............

Video uzunlukları:

15 dakikalık videolar olsa daha iyi olur ama ..........


Şimdiden görüş ve öneriniz için hepinize teşekkür ederim. Umarım hepinizin desteği ile tüm İngilizce öğrenmek isteyenlere yardımımız dokunur.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.