K

Binbaşı
24 Kasım 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
177 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
K
geçen hafta
İstanbul - Manyas
Herkese hayırlı günler dostlar,
Yarın nasip olursa İstanbul'dan yola çıkıp evime, Manyas'a gideceğim. Körfezden doğru gideceğim ve duruma bağlı olarak Yalova - Bursa ya da Karacabey arası otoyol kullanmayı düşünüyorum. Son 1-2 gün içinde bu yolu kullanan var mıdır acaba? Yollar, hava durumu vs hakkında bilgi verebilir misiniz?
K
geçen ay
Lpg Katkısı Hk.
< Resime gitmek için tıklayın >


Görüntü biraz garip çıkmış olabilir ama bugün girdiğim istasyonda pompacı arkadaş "lpg katkısı var abi, alır mısın" diye sordu. Doğrusu ben ilk kez duydum. Var mıdır bilgisi olan birisi? Tankı temizler, tasarruf sağlar ve daha bir sürü şey diye tanıtımını yaptı. Var mıdır aslı astarı bu işin?
K
6 ay
Dolandırılma Vakası
Merhabalar, herkese hayırlı hafta sonları dilerim.

Bir arkadaşım beni aradı ve 4 ay önce başına gelen olayı bana anlattı. Benden yol göstermemi istedi ama ben de bu konu hakkında çok da bilgili olmadığım için şuanlık sadece hafta başında savcılığa gitmesini söyledim.

Olay şöyle gerçekleşiyor ;

Arkadaş 2 sene önce aldığı opel astra 1.4 2000 model aracı, aldığı sahibindeki linea ile takas yoluyla değiştirmek istiyor. Tam anlaşmak üzereyken aracın kmsinin mile çevrildiğini fark ediyor ve vazgeçiyor. Araç sahibi de "Milletin önünde anlaştık, laf çıkmasın. Sen şimdi arabayı al, daha sonra getirirsin gerekirse." diyor. Tabi takas olacağı için öncesinde bu arkadaş karşı tarafa vekalet bile vermiş.
Arkadaş takasla alacağı aracın devrini almadan alıp gitmiş ama öbür adam aracı bu sırada başkasına satmış bile. Netice itibariyle; arkadaşın elinde devrini almadığı bir linea var, karşıdaki şahıs ise vekaletine sahip olduğu bir aracı var.

Araç başkasına satılmış, sonra alan kişi de bu süre zarfında başkasına satmış. Fakat hala vekaleti verdiği kişi arabanın parasını arkadaşa vermemiş. Yaklaşık olarak 74.000tl alacağı parayı bugün-yarın diye diye bir türlü vermiyor.

Arkadaş bir avukata gidiyor ve avukatın verdiği akıl şu; buradaki büyüklerden (yani civardaki ağalar ve sözü geçenler) yardım al, aracı olsunlar. Devletten daha fazla sözleri geçer burada(!)

Biraz da bu avukatın sözüne binaen hala daha işi uzlaşma ve sulh ile çözmeyi düşünüyor arkadaş. Kendisine savcıya gitmesini tavsiye ettim fakat başta da belirttiğim gibi, konuya dair çok da bilgim yok.

Biraz uzun yazdım, kusura bakmayın. Sürç-ü lisan ettiysem affola. Arkadaş biraz saf kalpli olduğu için başına bunlar geliyor. Düştüğü duruma gerçekten üzüldüm. Konuya dair bilgisi, fikri olanlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler.
K
6 ay
Bir Miktar İsyan İçerir
Merhabalar, herkesin geçmiş bayramı mübarek olsun.

Çoğumuz gibi ben de bu bayramda tatile gittim, salimen geri döndüm. (Çok şükür.) Normalde bayramlarda evden çıkmam. Kalabalık, trafik, keşmekeş sevdiğim şeyler değil. Ama bütün aile memlekette toplanınca, ben de gidip biraz kafa dinleyeyim dedim.

Gelelim esas mevzuya. Memleketteki yolları hesaba katmazsak, toplam 1600km yol yaptım. Yollarda öyle şeyler gördüm ki... Gerçekten insan hayret ediyor.

Birçok kişi konu açmış, milletin kural tanımazlığından falan bahsetmişler. Keşke o kadarıyla bitse. Arabasına üç kuruşluk bakımı yaptırmadan yola çıkan, "senede bir kere uzun yol yapıyoruz, ne gerek var" diyip lastik değiştirmeyen, uzun yol tecrübesi olmayan tonla insanla aynı trafiği paylaşıyoruz.

Mesela; gidiş yolunda iken, Düzce civarında seyir halinde bir aracın sağ arka lastiğinde duman gördüm. Muhtemelen yarılmıştı lastik. Sürücü fark etti mi bilmiyorum. İçeride çocuklar da vardı. Ben onu geçip gittim ama dikizde bir de ne göreyim; araba önce bariyerlere vurdu, sonra yolun ortasına savruldu. Resmen psikolojim bozuldu, 2-3 gün kendime gelemedim. Ne olup, ne bittiğini bilmiyorum. Aklım hep o çocuklar...

Daha gidene kadar bi dünya örnek vardı. Lastiği patlayan, motoru alev alan, hararet yapan...

Dönüşte trafik var diye belki kaza bela olmaz dedim, yine yanıldım. O sıkışık trafikte bile bir yolunu bulup millet kaza yapıyor. Ya tırın altında kalıyor, ya da dereye uçuyor.

Şimdi isyan kısmı başlıyor;

Ne olur, yılda bir kez uzun yola gidecekseniz o arabaların bakımını iyice yaptırıp öyle çıkın. Ne olur, lastikleri her molada kontrol edin. Ne olur, arabanızın hararetini devamlı kontrol edin. İki adım da gidecek olsanız yorgun yola çıkmayın. Aç, susuz yola çıkmayın. Bunları yapamayacaksanız da hiç yola çıkmayın. Binin otobüse, uçağa. En azından kaza-bela yaşama riskiniz düşer.

Herkese kazasız-belasız sürüşler dilerim. Kendinize ve arabanıza iyi bakın. Kalın sağlıcakla.
K
7 ay
Yıllık Km aralıklarına göre yakıt tercihi
Merhabalar, cümleten hayırlı geceler.

Normalde bir standart vardır; yıllık 10k km ve altına benzinli, 10-15k km arasına lpg, 15+k km için ise dizel tavsiye edilir. Son gelinen yakıt fiyatlarına göre bu standart hala geçerli midir? Bulunduğum yerde motorin 7.65, benzin 7.89 olması gerek, lpg de 4.86 gibi bir şey. Bu km aralıkları artık değişti mi, ya da değişmeli mi?

Tekrar üzerine basmakta fayda var; bu km aralıkları genel kanıya göre. Kişisel tercihlerde elbette farklılıklar ortaya çıkabilir. Genelleme yapmak gerekirse durum ne olmalı, bunu merak ediyorum.
K
8 ay
Linea Ortalama Yakıt
Aracım 2008 model. Ortalama yakıt tüketiminde 6.7l/100km yazıyor ancak araç 46lt lpg ile 470km gitti. Bu kadar aşırı fark neden kaynaklanıyor? Yakıt alındığı zaman sıfırlamıştım sayacı. Konuya dair bilgisi, fikri, çözümü olan varsa yardımcı olabilir mi?
K
8 ay
Sigorta Hakkında
Öncelikle herkese hayırlı günler,

Önümüzdeki ay sigortamın süresi doluyor. Sorum şu; sigorta yaptırırken "illa şu firmadan olsun" mu demeli, yoksa en ucuzu hangisiyse onu mu yaptırmalı? 3-4 senedir araç kullanıyorum ama hiç bu açıyla düşünmedim olayı. Araç da değiştirdim ama hala aynı yerden yaptırıyorum sigortayı.

Pahalı sigorta ile ucuz yollu arasında nasıl farklar vardır?
K
8 ay
Linea Şanzımandan gelen ses
Başlıktan anlaşılacağı üzere, şanzımandan bir ses geliyor. Video linki bırakıyorum, ne olduğuna dair fikri olan var mı acaba?
https://www.youtube.com/watch?v=USYu2nA7TDQ
K
9 ay
Klimada Dalgalanma
Araç 1.4 t-jet linea, 2008 model.

Problem şu; klima fanını sonuna kadar açtığımda zayıf üflüyor. Arada 1-2 saniye kadar en yüksek ayarda üfleyip sonra tekrar yarı güce düşüyor. (Bu esnada klima panelinde gücün düştüğüne dair herhangi bir emare yok, yine full gözüküyor.)
Sizce sorun ne olabilir, ben bir anlam veremedim.
Geçen salı 100km yol yaptım, hala aynı durumda. (Bu 100km yolun çoğunluğu ilçeler arası yolda yapıldı, az bir kısmı şehir içi trafikte yapıldı.)
Termostatımın değişmesi de gerekiyor, bu bilgiyi de ekleyeyim. Bununla alakası var mı, olabilir mi, bilmiyorum.

Konuya dair youtube linki:
https://www.youtube.com/watch?v=7CJP9BryRSwBir başka durum da şu; az üflediği gibi bir de sıcak üflüyor. Bunun sebebi klima gazı mıdır yoksa termostat ile bir ilgisi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.
K
9 ay
.
.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.