D

Yarbay
26 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
37 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
D
8 yıl
Android, iOS'tan 2 kat daha stabil
http://blog.gsmarena.com/android-is-actually-twice-as-stable-as-ios/

Ben demiyorum, adamlar test etmiş karar vermiş..Bu arada şu "stabil" kelimesinin yerine dilimizden güzel bir kelime seçsek de hepimiz onu kullansak?
D
8 yıl
R580'i fırınladım ama şimdi daha büyük bir sorunum var
Merhaba herkese,

Samsung R580 sahibiyim (sahibiydim). Son 2 aydır ekran kartı sorun çıkarmaya başlamıştı. Cihazı biraz oynatınca (özellikle tabanının ağırlık dengesi değiştikçe, mesela masadan alıp diz üstüne koyunca) görüntü gidiyordu, ekranda anlamsız çizgiler noktalar veya bulanıklaşmalar oluyordu. Son 1 hafta içinde cihazı hareket ettirmesem de bu sorunlar baş göstermeye başladı ve dün akşam artık cihaz işlem yapamaz hale geldi. En sonunda görüntü %99 gitti ve ben de fırınlamaya karar verdim.

Buraya kadar herşey plana göre gidiyordu ancak ısının eşit dağılması için pişirme poşeti kullanınca işler karıştı. Poşet, sıcaklıktan kartın üstüne doğru küçüldüğü için hareket halinde bazı kondansatörleri yerinden çıkarmış. İnsan eliyle lehim yapılabilecek kadar büyük ve net oldukları için sorun yok. Zaten önceki halinin fotoğrafı da var.

Ancak 3 tane sorunum var ki bunları sanırım insan eliyle yapmak mümkün değil. Kartı fırın tepsisinden biraz sabırsızca aldığım için alt tarafına bakan yüzeyden 3 tane küçücük direnç düştü. Ne yaptıysam yerlerini tespit edemedim. Google'da da karşılaştırma yapabileceğim kadar net bir resim yok (arka taraf dediğim, işlemciyi ve RAMi takmadığımız yüzey).

Birazdan kondansatörleri lehimleyeceğim ancak o dirençlere nasıl çözüm bulmalıyım? Bilgisayarın diğer her bir parçası tertemiz duruyor. Yedek parça niyetine satsam mı diye düşünmeye başladım. Çünkü 0 anakart 105 dolar Ebay'de, 450 TL ülkemizde. 100-150 TL'yi gözden çıkarmıştım ancak yeterli olmayacak gibi görünüyor.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
D
8 yıl
Play Store'u daha iyi bir yer yapmak için.......
http://www.androidpolice.com/2014/01/12/narcissistic-jerks-are-giving-play-store-apps-1-star-reviews-for-higher-visibility/

İş yerinde olduğum için çevirisini yapamıyorum, gönüllü var mı? Bulabildiğim en dobra, en içten yorumdu. Dobra olanı paylaşmamım sebebi "dünyaya haber olmuşuk ağbi" modunda değil, "don't be a Jerk!!" diye bağırma isteği içinde olmamdandır.

Google'ın düşük yıldızlı puanları yukarı çıkarmasının sebebi cihaza özel, dile özel veya sürüme özel sorunların uzun süre görülebilir olarak kalması ve geliştiricinin de bu hataları görüp kolayca uygulamasında güncelleme yapabilmesidir. Böylece olumlu yorum veren bir sürü insanın arasında fikirler/sorunlar/şikayetler kaybolmaz. Ancak yorumunu, uygulamadan daha değerli bulan "ulaa telefizyona çıhtuh, hadi el sallayak" kafasındaki tiplemeler yüzünden uygulama geliştiricileri genellikle bir dile ait yorumların tamamını görmezden gelmek zorunda kalabiliyor..

Sonuç?

Dünyaya rezil olmak
Daha kötü çevrilmiş veya çevrilmemiş uygulamalarla karşılaşmak
Daha çok uygulamada "bu uygulama sizin bölgenizde mevcut değildir" mesajı ile karşılaşmak
Dikkate alınmamak...
D
8 yıl
Yeni Forum Düzeni Tavsiyesi
İyi sabahlar,

Başlığı illa ki bir alt başlığa açmak zorunda olduğum ve de en kalabalığı Samsung kullanıcıları olduğu için Samsung alt başlığında açtım. Herkes görse daha iyi olurdu tabi ama nasıl yapılacağını bilmiyorum.

Forum düzeni ile ilgili ne demek istediğime geleyim; birkaç fikir var aklımda. Benim haddime değil ancak sizin de fikirlerinizi almak istedim. Beğenilirse yönetime taşırız. Madde madde sıralamaya çalışayım;

1) "alıntı" düğmesi yerini sadece "cevapla" düğmesine bıraksın. Bir yazıya cevap olarak yazılmış başka bir yazının %90'ı alıntı olmasın. Eskiyi görmek isteyen cevap yazısının içindeki "şu mesaja yanıt olarak yazıldı" tipi ibareye tıklasın görsün. Alıntı kavramından vazgeçmemiz lazım.

2) XDA'dan gördüğüm bir örnek; sayfa başına yazı sayısı daha düşük olsun. 10-20 arası bir değer seçilsin, böylece "sorunun cevabı geçen sayfada cevaplandı" gibi bir yazıyı görünce göz ucuyla bile bulmak mümkün olsun ki tekrarlamalar azalsın.

3) Belli başlı yaygın cihazların kendi ana başlıkları var ancak oradan dönen sohbetler de kategorilere ayrılabilecek cinsten olduğu için insanlar kalabalıkta soruları güme gitmesin diye genellikle yeni başlıklar açabiliyorlar. Yine XDA modeli olarak (bu arada XDA, mobil yazılımların en çok incelendiği, en çok estetik ameliyatı geçirdiği, dünyanın en seçkin yazılımcılarının bir araya gelip paylaşım yaptığı bir site) bu belli başlı cihazların kendilerine ait "genel", "donanım/aksesuar ve modifiyeler", "yazılım (ROM & kernel)", "soru & cevap" gibi alt başlıkları olsun.

4) "Cihaz tavsiyeleri" bence doğrudan bir havuz gibi bir araya toplansın, onlar tek bir başlık olsun. Bir kullanıcı -atıyorum- "Xperia SP'mi GMD mi" yazacağı zaman önce benzer bir karşılaştırma başlığının açıldığını görsün ve oradan devam etsin.

5) "Yararlı Bilgiler" tipi bir başlık grubu daha oluşturulabilir. Bu, büyük bir tek grup da olabilir ya da yukarıda bahsettiğim her cihazın kendine has grubunda bir alt başlık olabilir. Örneğin şu an Nexus 4 kullanıyorum, uzun zamandır gerek Android'in genel yapısı gerekse Nexus 4 ile ilgili bir kaç bilgi niteliğinde paylaşım yapmak istiyorum ancak zaman bulamadım henüz, çünkü yazarsam sayfalarca tutacak. İlk örnek "Nexus 4'ün neden genel olarak benchmarklarda eş donanımlı kardeşlerinden düşük aldığı ancak gerek kullanımda akıcı olduğu ve bunun Dalvik ile alakası, açık kaynaklı Dalvik ile optimize edilmiş Dalvik'in farkları" tipinde bir detaylı açıklama yapmak istiyorum. "Bu çok teknik, bunu hiç yazma" () derseniz de güncelleme bekleyenlerin erken güncelleme alabilmek için Google Servislerinin verilerini temizlemelerinin zararları hakkında bir yazı yazmayı kesin istiyorum. Nexus 4 ana başlığında bunu bir kaç defa yazdım ancak uzun sayfalar ve birbirinden bağımsız sayısız konu hakkında kaynayıp gittiği için herkesin görme şansı olmadı ve bugün gelen 4.4.2 güncellemesini erken almak için yine aynı hatayı tekrarlayanlar var. Bu arkadaşlar da yarın, öbürgün "Cihazımın şarjı çok az gidiyor", "e-postalarım geç geliyor/gelmiyor" gibi başlıklar açacaklar. Oysa "Nexus 4 kullanıcıları için yararlı ön bilgiler" başlığının altındaki alt başlıklara göz gezdirirlerse kolayca bu detaya ulaşabilirler ve bu hatalı davranışın yayılması engellenir.

6) Yine belli cihazlara ait ana başlıkların ilk sayfalarında bu şekilde yararlı ve ön bilgiler belirtilmiş durumda ancak bunlar genellikle çok uzun ve farklı düzeyde teknik bilgiler içeriyorlar. Bu sayede acemi kullanıcıdan tutun, meraklı kullanıcıya kadar bir çok kesime, kategorilendirmeden hitap etmeye çalışıyor. Yukarıda bahsettiğim "Yararlı Bilgiler" tek bir alt başlık olup, ilk sayfasında sürekli güncellenen ve "sadece tıkladığınızda açılan/büyüyen/uzayan" açıklamalar olabilir. Bu başlık altındaki diğer yorumlar da ilk sayfaya eklenmesinin yararlı olacağı görüşünde olunan yorumlar olur.

7) Bir de en başta bir "Android Sözlüğü" tadında, her cihaz için aşağı yukarı geçerli olan genel bilgilerin paylaşılabileceği bir başlık da eklenebilir. Örneğin "neden task killer kullanmamalıyız" konusu burada detaylıca tanıtılır. Veya "Android Dalvik adlı bir kod çevirici üzerinden bazı uygulamalarını başlatmaktadır ancak Dalvik bir emulatör değildir, dolayısıyla da Android sanal makine üzerinden çalışan bir sistem değildir" adlı bir başlık hazırlanıp ön yargılar kırılabilir ..

Bunlar benim aklıma gelenler, sizin de fikirlerinizle birleşince uygulamaya değer bir şeyler çıkacağına eminim. Eğer mevcut düzenden daha başarılı olacağını da düşünürsek böyle bir düzenleme talep edebiliriz.

Tekrar iyi sabahlar herkese.
D
8 yıl
Cevap: Sadece General Mobile discovery kullananlar baksın
O zaman hem özür diliyorum hem sorunuzu kendimce cevaplıyorum hem de sonra gidiyorum

Çok sorunlu ile üretim kalitesi birbirine karıştırılmasın. Samsung'un da en baba modellerinde bile kasa açıklığı, Apple'ın iPhonelar'ında ışık sızması gibi sorunlar olabiliyor. Kronik olarak adlandırılabilecek sorunları da şarj soketi bozulması, ölü piksel ve Telpa. Sonuncu sorun en büyüğü çünkü diğer iki sorunun suçunu size atıyor. Zaten üretim yerleri gereği bu cihazların sadece belli başlı parçalarını onarmak mümkün, onun dışında hemen çöp olup geri dönüşüme gidiyorlar. Telpa da üretici değil, üreticiyle alakası yok, dağıtıcının dağıtıcısı olarak, bir de Türk'ün hizmette sınır tanımamasının verdiği gururlar kullanıcıyı mağdur ediyor.

Bana sorarsanız tip olarak çok zarif, güzel bir cihaz. Ancak Google'ın son zamanlarda yaptığı ve 2014'te daha da belirginleştireceği hamle telefon zincirini daraltmak. Adamlar koskoca Amazon'u bile belli başlı kurallarına uymadıkları için devre dışı bıraktılar. Kısaca, açık kaynaklı olan Android'i herkes kullanabilir ancak Google hizmetlerinden her Android'li cihaz yararlanamaz.

Bu durumda GMD'ye yakın fiyatlı olan Nexus 4 benim gözümde ön plana çıkıyor. GMD'nin nispeten güçlü bir ekran kartı var, işlemcisi de eski ama güçsüz değil. Bu durumda fiyatına göre güçlü bile sayılabilir. Benim görüşüm nötr. Çünkü XDA gibi bir geliştirici desteğinden yoksun olunca Android'in çok bir anlamı kalmıyor, yazılımı kenara çektikten sonra gelen en önemli şeyler multimedya özellikleri. Onlarda da kötü değil ama rekabetçi değil, kamerası idare eder olsa da müzik kalitesi yüksek beklentileri olanlar için çok yetersiz.

Kısaca bu telefonu insanların radarına sokan şey kesinlikle fiyatı olmalı. Yapacaklarınızı (e-posta, sosyal medya, internet, bir takım resim, video işlemleri, belli başlı Android uygulamaları, ucuz oyun cihazı vs.) karşılıyorsa ve 2 sene gibi uzun vadeli beklentileriniz yoksa değerlendirilebilir.

Bana "sen alır mıydın" diye sorsalar almam ama, sebebi de bulabileceğin tek muhattabın Telpa olması.. Bilinen Android'li telefon markalarında Türk servis işini yapmazsa olay üreticiye, hatta Google'a kadar gidebiliyor..

Küçük bir ekleme; İnsanlar bu cihaz hakkınca ciddi kutuplaşmış durumdalar. Gri düşünceler pek yok, herkes ya beyaz ya siyah olmuş.. Bunun sebebi cihazın sorunlarından çok bizim fanatik savunma düşüncemiz (cihaz fanatikliği değil, kendimize ve fikirlerimize olan fanatikliğimiz). Bir çoğumuz bir çok cihazasahip olmadığımız halde onun başlığı altında yorumlar yapabiliyoruz ancak bu durum bir Apple ve Samsung grupları birbirlerine sataştığında sıkıntı oluyor bir de GMD hakkında karşıt görüşler bir araya geldiğinde oluyor. Biraz da düşündürücü. Fiyat ve beklentiler göz önüne alınınca bu telefon birisi için -sorunsuzluk da beraberinde gelince- süper olabilir, bir diğerinin ise Android deneyiminden tutun, cihaza kadar başka beklentileri vardır; para vermeye değer bulmaz. Hepsi birer görüş ve hepsi mümkün. Karşınıza istemediğiniz bir görüş gelince "meyveli ağacı taşlarlar", "çekemiyorlar", "yanlış yönlendiriyorlar" ya da "bu telefon 5 para etmez", "Telpa'nın adamları gelmiş
D
8 yıl
Dünya'nın Alım Gücü ve iPhone Fiyat İstatistiği
Merhaba,

İlginç bir bağlantı buldum ve paylaşayım istedim. Buna göre dünyada en pahalı en pahalı iPhone ülkemizde satılıyor. Kişi başına düşen gelire oranlandığı zaman da dünyada 3. ya da 4. en pahalıya alan ülke oluyoruz.

Üzücü.. Bu ülkelerden sadece bir tanesi iPhone üretiyor. Bu yüzden şu an ödediğimiz fiyatların içinde "naapalım, üretmiyoruz, üretseydik bu paraya almazdık" vergisi dahil değil.. Sadece saf kazık var..

birinci resim satın alım gücüne oranlandığında bir iPhone'un dünya geneline göre ne kadar pahalı satıldığını anlatıyor, ikinci resim ise Dolar üzerinden bir iPhone'un o ülkede kaç para olduğunu anlatıyor.

Günümüzde artık diğer bazı telefonlar da iPhone fiyatlarında çıkmaya başladığına göre bu grafik tüm mobil teknolojiler için geçerli diyebiliriz..

Bağlantıya buradan ulaşabilirsiniz
D
9 yıl
süs amaçlı küçük motorsiklet yapmak için yardım
Merhaba,

Hediye olarak vespa tipi bir motorsikletin mümkün olduğu kadar birebirini 20-30 cm boyutlarında bir maket olarak yapmak istiyorum. Daha önce keyif olarak tahta yontarak küçük heykelcikler yapmışlığım var ancak kısaca deneyimsizim diyebilirim. Alet edevat olarak da oldukça sınırlı seçeneklerim var. Hepsine yabancı olduğum için daha yöntem bile seçebilmiş değilim. Zamanımın da sınırlı olduğunu düşünerek bana yardım ederseniz çok sevinirim.

Şimdiye kadar aklıma gelenler;

-tahta çubukları yapıştırarak (aynı sal gibi) kabasını inşa etmek
-veya telleri bükerek bilgisayar modeli gibi içi boş bir iskelet inşa etmek
-kağıt hamurundan inşa etmek
-köpükten inşa edip üstünü kaplamak
-fiber glass
-köpüğü alçı ile kaplamak

Kısacası bir iskelet (diğer bir deyişle kaba şeklini veren iç parça) ve de bir kaplama (son şekil) yapmam gerektiğini farkındayım ama en az aletle uygulaması en kolay ve hızlı olabilecek yöntemi ve de bu yöntemin inceliklerini paylaşırsanız sevinirim..

Şimdiden teşekkürler..
D
9 yıl
Acil Yardım Lazım Kaza Oldu...
İyi akşamlar,

Başımıza bir iş geldi. Kazanın boyutu önemli değil ama olayların detayları biraz önemli. Araç kullanma konusunda pratik yapmak isteyen bir arkadaşıma bir esnaf tanıdığı aracının emanet etti ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ne gelip antrenman yapmaya başladık. Bir futbol sahasının 2 katı büyüklüğünde bir park yerimiz var, servislerin akşam vakti gelip parkettikleri. O bölgenin tam ortasında yatay bir çizgi şeklinde 7 tane aydınlatma direği var. Onların etrafında slolom yapma alıştırması yapıyorduk. Hava da oldukça yağmurluydu. 6 tane direği başarılı bir şekilde geçtikten sonra son direkten bir yarım daire çizerek aynı sloloma geri dönmek üzereyken birden bire öneümüzde bir çift ışık belirdi. Hemen arkadaşım ayak ben de el frenlerine asıldık ve durduk ama adam durmadı ve hafif üstümüze kırdı ve hafif bir şeklide dokundu. Karşı araç bir Golf 4 ve jant kapaklı model. Sağ arka jant kapağı kırıldı ve lastik çok hafif yamuldu.

Olaydan sonra iki tarafta da tutanak olmadığı için yazılı bir belge hazırlayamadık. Polis de çağıramadık zira bulundurması zorunlu olduğu için yok yere ceza yiyecektik. Sorun şu; karşı taraf ince lastikli versiyona sahip ve muhtemelen sadece bijonları yamulmuş bile olabilir çünkü araba gayet normal bir şekilde gidiyordu ve eğrilik çok çok azdı, öte yandan mil veya yaylar da zarar görmüş olabilir; kestirmek mümkün değil. Kartvizitleri değişip yarın buluşmak istedik ancak öncelikle ne yapmamız gerektiğini size bir danışmak istedim.

Bölge kocaman bir otopark ve aydınlaması da oldukça yeterli. Şekil itibariyle de adamın farlarını tam önümüze geldiğinde görmemiz olası değil, muhtemelen farları yanmıyordu ve bizi geç farkedip son anda selektör yaptı. Üstelik sol tarafında 3-4 arabanın yanyana gidebileceği kadar geniş bir açıklık vardı. Bizi görmesine rağmen sola değil sağa manevra yapması hata 1, hızını azaltmadan geçseydi hiç çarpışmazdık, ona rağmen ani fren yapıp kayması ve zorla çarptırması hata 2. Gerçi onlara göre de bizim antrenman yapıyor olmamız hata ama sonuçta yolun başından beri farlarımız açık bir şekilde slolom yapıyoruz, otoparka giriş noktası bize 50 metreden daha uzak, bizi görmek için çok fazla zamanı vardı ama yine de kaza oldu.

Sorunlardan bir diğeri de şu ki bizim araç emanetti, sahibine ne desek diye kara kara düşünüyor arkadaşım. Sonuçta çok çok yakını değil, iyilik yapan bir tanıdığı. Böyle bir durumda ne yapmamız akıllıca olur? Karşı tarafın hasarı nasıldır, arkadaşım "100-150 lira birşeyse karşı tarafa verelim sigortalar karışmasın, bizim araçta da birşey yok kimseye söylemeyelim" diyor. Mantıklı mıdır? Yoksa Kaskolar devreye girer mi ya da sadece trafik sigortası ile halledebilir miyiz? Olayın okul içinde olması seyrini değiştirir mi? Ya da benim aklıma gelmeyen başka sorular da olabilir, onlar hakkında vereceğiniz bir tavsiye var mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim herkese..
D
10 yıl
Samsung Türkiye'yi şikayet edebileceğim bir yetkili numara ya da e-posta bilen?
Aynen başlıkta dediğim gibi. 1 aydan fazladır cihazımı değiştirmek için genel merkezde beklettiler, bu sabah itibariyle değişim onaylandı ancak nedense yeni telefon Telpa'ya gönderilmiyor ve de yarınki kargoda da olmayacakmış, hatta oradakilerin dediğine göre bayramdan sonraki haftayı da gözdem çıkarmam daha gerçekçi olurmuş. Bu kadar laçka davranan bir temsilciden Samsung Global'in haberi olmalı bence! Ancak samsung.com daki contact us linkini tıklayınca geçici olarak servis dışıdır diyor, o yüzden elinde şikayet edebileceğim yetkili bir numara ya da e-posta olan var mı?
D
10 yıl
Ortaköy tarafında olan One X sahipleri
Günaydın arkadaşlar,

İstanbul'a geri döndüm kısa bir aile ziyaretinden sonra. Orada bulduğum bir HTC One X kılıfı var elimde. Artık galaxy note aldığım için işime yaramayacak o yüzden yolu Ortaköy sahil civarlarına düşen varsa bir mesaj atsın vereyim. Siyah, sert dokulu, çıkıntılı olan ekran kenarlarına tam tutunan orta halli bir kılıf. Ücret talep etmiyorum, maksat iş görsün benim işime yaramaz artık ..
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.