H

Yüzbaşı
03 Temmuz 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
1123 (Bu ay: 27)
Gönderiler Hakkında
H
4 hafta
Ankara’da Staj İçin Tavsiye Lazım
Ankara’da yazın staj yapacağım. İlk defa Ankara’ya geliyorum ve ilk defa KYK’da kalacağım. Toplu taşıma kartını nasıl edinirim. Boş vakitlerimde Ankara’da gelmişken neler yapmamı nereleri görmemi önerirsiniz?
H
geçen ay
iPad Arızası Oyalama Durumu
Bende Air 3 vardı. Servis bir türlü yapmadı. Sonra Hakem Heyeti çözdü. Kararı da 1 buçuk sene geciktirdiler. Bugün sonunda Apple Storeda ye işini veriyoruz kusura bakmayın vs dediler. Elimizde yok sipariş verdik arayacağız dediler ve bir fatura verdiler. Faturada 12 bin civarı bir tutar olarak Air 3 diyor. Şimdi ciddi ciddi bunlar bana Amerika'dan Air 3 mü getirecek.

Appleın ilk defa bir cihaz için bu kadar mağdur ettiğini gördüm. Şaşırıyorum.
H
2 ay
Garantiden Değişim
Arkadaşlar iPad Air’e değişim kararı çıkmıştı. Yeni iPad Air’ler gelmiş. Bazıları diyorlarki onunla değişirler. Öyle mi olur bilgisi olan var mı? Apple storelar hala 5. nesil satmıyor mu ki? Niye 6. nesil ile değişsinler.
H
4 ay
Yeni bölümler, yapay zeka ve Oğuz Ergin
YÖK yeni bölümler açıyor bilişim ve yapay zeka ile ilgili. Pekala bunlar birçok yönden eleştirilebilir ama bu adam nasıl böyle saçmalıyor hayret.

Otonom Sistemler Teknikerliği diye bölüm açılmış. En alakasız kişi bile endüstri 4.0 ile üretimin her alanında otonom sistemlerin yer etmesiyle bu alanlarda teknik personele ihtiyaç olacağını bilir. Adam diyor ki gülerek ne bu şimdi robot süpürge tamircisi mi oluyor? Diğer bölümlere de böyle saçma mantıklar yürütüyor. Eğitim sistemi, 2 yıllık bölümlerin durumu belli buralardan eleştirse anlayacağım da buradaki trollere benziyor konuşması.

Sonra 3.5 seneye front-end, back-end programming bitecek diyor. Yapay zeka yapacakmış artık bunu. Tamam yapay zekaya yaptırdın da bunun entegrasyonu, updateleri, yönetimi, kontrolünü kim yapacak. Bugün bir mühendisin derslerde öğrendiği çoğu şeyi MATLAB benzeri endüstriyel programlar hesaplıyor. Eee niye öğreniyor mühendis bunları? O programı kullanırken olaya hakim olmak, ne yaptığını bilmek ve çıkmaza girmemek için.

Neyse. İTÜ’de açılan 2 yıllık siber güvenlik bölümü için izlenimler oldukça olumlu şu an. Ben iyi bir okulda açılan bu tür bölümlerin sektördeki dijital dönüşüm için önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sene abartmışlar 14 tane benzer alanlarda bölüm açılıyor. Birçok saçmalığa şahit olacağız gibi.
H
8 ay
Vergisiz Telefon Önerisi
Arkadaşlar telefon alacağım bu vergisiz şeyiyle. Var alacak olan. Nereden alınır hangisi iyidir
H
11 ay
Deprem Kontenjanlarının Etkisi
Deprem kontenjanları sıralamaları nasıl etkiledi? Fikri olan var mı
H
11 ay
İTÜ CENG İçin Hoca Şöyle Diyor
Konuştuğum hoca bunu dedi. Merak eden için:

quote:

Kesinlikle İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Türkiye’de zirve. Bir akademisyen olarak söylüyorum. Detaylarını sağlam temellerle doldurarak söylüyorum bunu, laf olsun diye değil. Bu çok boyutlu bir konu, en temel konu; İTÜ sadece mühendislik + sanat üniversitesidir. Tüm kaynaklar mühendislik odaklı çalışır. Siyasal bilgiler, hukuk tıp vs olmadığı için odak noktası mühendisliktir. İkincisi diğer üniversitelerdeki elektrik elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bölümleri İTÜ de Fakülte düzeyindedir. Nitelikli akademisyen sayısı oldukça yüksektir. 250 yıllık köklü teknik üniversite kültürü vardır. Son yıllardaki eksiklikler problemler Türkiye’deki tüm üniversitelerde mevcuttur. İTÜ ye yerleşen bir kısım öğrenci bir süre sonra şikayet eder. Haklılık payları elbette vardır ancak bu her yerde olasıdır. Ayrıca Harvard’a da gelse yine de şikayet eden memnuniyetsizlik geni ağır basan bireyler hayat boyu çevremizde olacaktır. İstanbul’da olması çok büyük avantaj ve farktır. İTÜ kampüsü özel üniversitelere taş çıkaracak güzellikte, kalitede ve düzendedir. Bizim dönemde çok inşaat vardı şimdi kampüse gelince çok keyif alıyorum. Eşdeğer üniversiteleri eleştiremem, bu tamamen tercih meselesidir. Umarım genel olarak bir fikir olmuştur. Başarılar.


Hoca İTÜ Lisans, Master ve Doktoralı. Bu taraflı olmasına sebep olmakta.
Ayrıca 2016’dan beri Harvard Doktora ve hocalık yapmış.
H
12 ay
Bölümler Beklenmedik Şekilde İLERİ Çekerse!!!
Arkadaşlar bazıları şunu yazdım kesin gelecek diyor. Bazıları da inanılmaz bir şekilde rahat ol gelir gibi tavsiyeler veriyor. Bunlar riskli.

Sıralamalar tamamen 18 yaşlarındaki kararsız manipüle edilmeye açık bireyler tarafından belirleniyor. Her şey olabilir. Geçen seneler bunu açıkça gösterdi.

İnsanlara şu kesin gelir demeyin iyice düşünün. Yazanlar da daima yapabildikleri kadar B, C, D, E planları yapsın. Sınırda tutacak yerler için gelemeyeceği ihtimali hesaba katsın.

Şurası kesin. Bu sene herkesin “İnanamıyorum! Burası nasıl bu kadar çekebilir?!” diyeceği bölümler olacak. Bunlar size de denk gelebilir.

Dikkatli ve bilinçli tercih yapın. Boş dayanaksız tahminler yapanları dinlemeyin.
H
12 ay
Gazi’ye Ne oldu?
Hiçbir sene bu kadar konuşulmuyordu. Bu sene epey gözde gibi.
H
geçen yıl
Kontenjanlarda Çok CİDDİ Düşüş Var
Mühendislik için birkaç TOP okula baktım ciddi anlamda kontenjan azaltılmış. Sıralamalarda beklenenin üstünde ilerlemeler yaşanabilir. Böyle bir hamle beklemiyordum. Tercihlerde buna dikkat edin.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.