H

Teğmen
03 Temmuz 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
509 (Bu ay: 11)
Gönderiler Hakkında
H
dün
Maden Fakültesi Bölümleri
Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olması Gereken Yerler | Bölüm - 3

Maden Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümleri maden alanında özelleşmiş bölümlerdir.

Bu bölümler Türkiye’de ODTÜ ve İTÜ gibi iki önemli okulda bulunmaktadır. Ve ODTÜ maden alanında dünya üniversiteleri sıralamasında 36. İTÜ ise 42. olarak sırada bulunarak dikkat çekmektedir. Yani Türkiye’de okunarak dünya standartlarında eğitim alınabilecek bir alandır. Buna rağmen çalışma koşulları ve çalışma alanı sıkıntısından dolayı sıralamaları diğer mühendislik programlarına göre oldukça düşüktür.

Dünyanın her yerinde ve her zaman ihtiyaç duyulan bir alan olması avantajdır. Özellikle Avustralya ve Kanada gibi gelirlerinin büyük bir kısmını madenlerden karşıladıkları için uluslararası iş gücüne ihtiyaç duyarlar. Türkiye’de ise bu alanda yatırımlar ciddi oranda artmıştır. Teşvikler de bulunmaktadır. Sadece bu bölümleri okuyan öğrencilere yıllık verilen burslar birkaç milyon TL’yi geçmektedir. Ayrıca iş garantisi verilerek de birçok yeni mezunun yaşadığı iş arama, tecrübe kazanma kısmını kolayca atlatmaları sağlanmaktadır. Hem iş alanı arttırılmaya çalışılmakta hem de sektöre ciddi anlamda başarılı öğrenci çekilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’de son yıllarda çalışma koşullarında bariz ilerleme kaydedilmiştir. Yine de çalışması zor bir alan olduğu gerçektir.

Çalışılan alanlara çok olmakla birlikte özellikle maden yatakları, büyük inşaatlar için zemin etüdü ve tüneller gibi alanlarda çalışılır.

Bölümleri seçmek için iki türlü türlü motivasyona sahip olabilirsiniz.

Eğer alan ilginizi çekiyor ve çalışmak istiyorsanız nispeten çok düşük bir sıralamadan çok iyi bir eğitim alma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Yada düşük sıralamalardan iyi bir okula girerek hem Mühendislik disiplini kazanır hem de farklı alanlara yönelebilecek imkanlar bulabilirsiniz. Birçok kişinin sandığının aksine mühendislik diplomasına sahip kişilerin farklı alanlarda da çalışması oldukça yaygın bir durumdur. Ancak hayattaki her tercihte olduğu gibi bunda da riskler olduğu unutulmamalı ve iyice düşünülmeden karar verilmemelidir.

Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olması Gereken Yerler Serisi | Ana Konu
https://forum.donanimhaber.com/siralamasina-gore-aslinda-daha-iyi-olan-yerler-serisi--153204469#153204469
H
4 gün
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olması Gereken Yerler | Bölüm - 2

Bölüm daha çok Kimya Mühendisliği alt alanı olsa da içine bolca fizik ve bir miktarda biyoloji alabilir.

Oldukça önemli bir alandır. Çünkü sanayi ve ar-ge süreçlerinde üretilen ve geliştirilen her şeyin maddesel ve malzeme boyutundaki çözümleriyle bu bölüm ilgilenir. Polimerler ve nanoteknoloji bölümün önemli çalışma alanlarındandır. En basitinden işlemci teknolojilerinin gelişiminde en temelde bu bölüm sorumludur. Yurt içinde uzun bir süredir belli çapta iş yapan bir alan olmakla beraber gitgide önem kazanmaktadır. Yurtdışında ise bu alan tam anlamıyla olmazsa olmazdır. Önü ise inanılmaz açıktır.

Dil bilgisinde eş anlamlı kelimeler dediğimiz gibi bu bölümde aslında daha çok duyulmuş olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünün eşdeğeridir. Ders planları aynıdır. Adında geçmese bile Metalurji dersleri de müfredatlarında mevcuttur.

Bu bölüm İYTE ve GTÜ gibi kendini bir yere kadar kanıtlamış iki okulda bulunmaktadır ve sıralamaları hak ettiklerinin ciddi anlamda altındadır. Aslında isimleri Metalurji ve Malzeme Mühendisliği olsaydı büyük ihtimalle çok daha yüksek sıralamada olacak bölüm bu sebeple önemli bir alım fırsatı oluşturmaktadır. Bunlara yeten sıralamaları olan kişilerin bu sıralamalarda ilgili bölümler dışında seçebilecekleri daha iyi bölüm sayısı çok çok azdır.

Ayrıca bölüm Eskişehir Teknik Üniversitesinde de bulunur. Bölüm Eskişehir Teknik Üniversitesi Anadolu Üniversitesine bağlıyken dahi vardı. Bildiğim kadarıyla köklü bir geçmişi var bu alanda. Bu okulda bu bölüm hakkında pek malumatım yok. Ama en azından sıralaması yakın kişilerin bir yoklamasını tavsiye ederim.

Sonuç olarak sadece alana ilgisi olan ve bu alanda çalışmak isterim diyenler için tavsiye edeceğim bir seçenektir.

Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olması Gereken Yerler Serisi | Ana Konu
https://forum.donanimhaber.com/siralamasina-gore-aslinda-daha-iyi-olan-yerler-serisi--153204469#153204469
H
4 gün
Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olan Yerler Serisi
Bir seriye başlamayı düşünüyorum. Fırsat buldukça editlerim. Amaç aslında daha yüksek sıralaması olması gerekirken türlü sebeplerden dolayı sıralaması düşük fırsatları paylaşmak. Kendi görüşlerim olacak. Doğal olarak bazılarına katılmayabilirsiniz.

1 - Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
Sıralaması olması gerekene yakın olsa da bir miktar düşüktür.
https://forum.donanimhaber.com/kontrol-ve-otomasyon-muhendisligi--153204465#153204465


2 - Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Sıralaması olması gerekenden ciddi anlamda düşüktür.
https://forum.donanimhaber.com/malzeme-bilimi-ve-muhendisligi--153204704#153204704


3 - Maden Fakültesi Bölümleri
Sıralamaları bulundukları okullara göre oldukça düşüktür. Kişiye göre ciddi anlamda fırsat olabilir.
https://forum.donanimhaber.com/maden-fakultesi-bolumleri--153224537#153224537


4 - Uzay Mühendisliği
Sıralaması kardeş bölümü olan Uçak Mühendisliğine göre ismi sebebiyle geride olmasına rağmen iş imkanı olarak eşittir. Tüm firmalar Havacılık Mühendislikleri mezunu diyerek her iki bölüme de uygun ilanlarla pozisyon doldurmaktadır. Uçak mühendisliği tutmayanlar için çok iyi bu bölüm bir seçenek olabilir.
H
4 gün
Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olması Gereken Yerler | Bölüm - 1

Bölüm aslında bir Elektrik Elektronik Mühendisliği alt dalıdır. Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunları Yüksek Lisans ile bu alanda uzmanlaşabilirler.

Şurası net ki önümüzdeki yıllar Kontrol ve Otomasyonun altın yılları olacak. Aklınıza gelebilecek neredeyse her şey otonomlaşacak. Ulaşım, üretim, dağıtım, hizmet, savaş, eğitim hatta bilimsel araştırmalar bile. Şu an dahi gelişen ve elemana aç olan sektör ileriki yıllarda inanılmaz bir ivme kazanacak.

Bu bölüm sadece İTÜ ve YTÜ gibi iki kaliteli okulda doğrudan bulunmakta. Eğer kesin bu alanda çalışmak istiyorum, bu alana ilgi duyuyorum diyen biriyseniz kesinlikle bu iki okul çok iyi bir fırsat olmakta. Çünkü klasik Elektrik Elektronik Mühendisliği Lisans Programı derslerinden sadece işinize yarayacak olanlar artı Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Yüksek Lisans Programı derslerinin önemli bir kısmı sonucu oluşmuş bir bölümdür. Yani doğal olarak bu alan için bir Elektrik Elektronik Mühendisliği + Yüksek Lisans yapmış kişiye yakın seviyede akademik eğitim almış olursunuz. Ancak bu kişinin eğitim hayatı 6-7 yıl sürmüşken siz siz 4 yıl okuyup üstüne 2 yıl iş tecrübesi ile çok daha avantajlı olabilir ve daha çok kendinize vakit ayırarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu alan yurtdışında ciddi anlamda popülerdir. Dünyanın en iyi üniversitelerinde bu program mevcuttur.

İTÜ ve YTÜ sizi bu alanda çok iyi yerlere taşıyabilecek potansiyele sahiptir. Sıralamaları olması gerekene yakın olsa da yine de bir miktar geridedir. Sıralamalarının geri olma sebebi isimlerinin diğer bölümlere göre daha az bilinmesi ve alanın nispeten daha yeni bir dönemde atağa geçmesidir. Ama her yıl ilerleyerek asıl yerine yaklaşmaktadır. Şu an alım fırsatıdır. Sadece gerçekten bu alana ilgi duyanların düşük fiyattan toplaması önerilir.

Sıralamasına Göre Aslında Daha İyi Olması Gereken Yerler Serisi | Ana Konu
https://forum.donanimhaber.com/siralamasina-gore-aslinda-daha-iyi-olan-yerler-serisi--153204469#153204469
H
3 hafta
Ehliyetle girilmiyormuş
Arkadaşlar sınava ehliyetle almıyorlarmış.
H
3 ay
3 aylık HP Pavilion Gaming Laptop Öldü - Servis Önerisi
Arkadaşlar 3 ay önce aldığım laptop bir anda çat dedi gitti. Ne şarj ışığı yanıyor ne tepki geliyor.

Servise göndereceğim ama daha önce HP servisi konusunda ağzım yanmıştı hem ondan hem de hız açısından servise kendim mi götürsem yoksa fark etmez kargoyla mı olsa? Ayrıca nasıl bir açıklama yapsam düzgün bir onarım süreci için.

(Daha önce servise giden başka bir cihazım kozmetik kusurlu ve başka bir arıza ile birlikte gelmişti. Belki bana denk gelmiştir bilemiyorum)
H
7 ay
Harici HDD Laptoba Takmak
Bu cihazın fiyatı uygun geldi. Alıp laptoba taksam nasıl olur. SSD var zaten. Bunu 2. Yuvaya takarım. 2.5 inçlik.
quote:

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_seagate-stgd2000200-2tb-usb-3-0-harici-disk-siyah-1212689.html?rbtc=%7C%7C%7C%7Cp%7C%7C&gclid=Cj0KCQiAnaeNBhCUARIsABEee8X_OcpO29pRlrVHbMuPBDpO0ZA1Q5zA110Ycbn4OM9PuqDyB39hQbcaAiV8EALw_wcB&gclsrc=aw.ds
H
8 ay
Çalışma Koltuğu
Arkadaşlar en çok buradakiler kullanıyordur diye buraya yazıyorum. Çalışma koltuğu önerisi alabilir miyim? Oyun vs. için değil. Sadece ders çalışmak için. Fiyat olarak da öğrenci işi olsun.
H
9 ay
Sizce bu laptoplar sıcak fırsat mı? Ne dersiniz?
Hocalarım birinde bir Lenovo thinkpad e15 gen 2 var.
Sıfır açılmamış ve garantili. Ama ikinci el.

i7 1165g7
16gb ddr4
256gb ssd 
mx 450

Bu özelliklerde.

8000 istiyor. Ne tavsiye edersiniz? Öğrenciyim mühendislik için alıyorum. Oyun oynamıyorum.

Yada HP 250 G7 var birinde.
Bir sene kullanılmış temiz garantili.

i5 1035g1
8gb ddr4
1tb hdd 
Ekran kartı paylaşımlı

3750 diyor.

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
H
9 ay
Sizce bu laptoplar sıcak fırsat mı? Ne dersiniz?
Hocalarım birinde bir Lenovo thinkpad e15 gen 2 var.
Sıfır açılmamış ve garantili. Ama ikinci el.

i7 1165g7
16gb ddr4
256gb ssd 
mx 450

Bu özelliklerde.

8250istiyor. Ne tavsiye edersiniz? Öğrenciyim mühendislik için alıyorum. Oyun oynamıyorum.

Yada HP 250 G7 var birinde.
Bir sene kullanılmış temiz garantili.

i5 1035g1
8gb ddr4
1tb hdd 
Ekran kartı paylaşımlı

3800 diyor.

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.