A

Binbaşı
30 Ekim 2002
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
288 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
geçen yıl
İLK SAHİBİNDEN MİCRA 1.4 OTOMATİK VİTES TEKNA DONANIM
Forumdan gelen arkadaşlara fiyatta kolaylık sağlarım. İlan linki şudur ;

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-ilk-sahibinden-micra-1.4-998890862/detay

Bu da 2014 yılında sattığım Nissan Almera aracıma ait forum ilanı.

https://forum.donanimhaber.com/2004-almera-1-5-hb-tekna-ilk-sahibinden--100413643

Sormak istediklerinizi özel mesaj ya da whatsapp aracılığı ile sorabilirsiniz. Alım aşamasında istediğiniz ekspertiz firmasına gösterebilirsiniz. Araç bakımları 2 yıl evvelki hariç (Boschcar), tamamı Nissan yetkili serviste yapılmıştır. 3 adet hasarının tamamı da (1 sine hasar denmez 79 TL), Nissan yetkili serviste yapılmıştır. Ön kaput, tampon (kamyonete arkadan çarpma) ve sol ön çamurlukta (AVM de sütuna sürtme) 79 TL lik onarımı inanın hatırlamıyorum, serviste kaydı mutlaka vardır, farklı zamanlarda oluşan hasar için boya yapılmıştır. Plakayı açık bıraktım, bana inanmayan arkadaş kendisi sorgulayabilir. Açık ve net sahibinden ilanına galerilerden teklif geliyor, özellikle son kullanıcıya satmak istediğimden galeriye satış yapmıyorum.
A
8 yıl
2004 ALMERA 1.5 HB TEKNA İLK SAHİBİNDEN
Arkadaşlar selam aracı 19/04/2004 tarihinde sıfır olarak aldım, o günden beri keyifle bindik. Model değiştireceğim için satıyorum KM orjinal 93,500 dür. Forumdan arkadaşlara bir miktar indirim yaparım.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-2004-model-almera-tekna-ilk-sahibinden-emsalsiz-190788455/detay/

NOT : Mesajla araba pazarlığı olmaz. Konuşmak için çekinmeden arayın.
< Resime gitmek için tıklayın >
A
15 yıl
Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Tavsiyesi
Arkadaşlar selamlar oğlumun okulunda kullanılmak üzere lazer yazıcı alınacak bende sizlere fikir danışmak istedim. Beklentiler aşağıdaki gibi bu doğrultuda tavsiyede bulunursanız sevinirim.

1. Faks hariç fotokopi tarama ve yazıcı fonksiyonları kafi,
2. Toneri kesinlikle dolum yapılabilmeli ve mümkün oldukça ucuz olmalı,
3. Günlük ortalama 150 200 çıktı alınacak,

Temel olarak bunları yapabilmesi yeterli.

Tavsiyeler için teşekkürler.
A
15 yıl
Master Boot Record Sorunu - Çözüldü
Yanlışlıkla önemli bilgilerimin bulunduğu HDD yi Windows XP kurulumu sırasında MBR i sildim. Format v.s. atmadım jeton geç düştü. Bunu geri getirmenin yolu nedir ? Bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

Disk işletim sistemi yüklü olan değil USB den bağlı data diskidir.

Teşekkürler.

ÇÖZÜLMÜŞTÜR TEŞEKKÜRLER.
A
15 yıl
İşlemci Tavsiyesi E4300 yerine
Arkadaşlar selamlar, aşağıdaki sistemi kullanmaktayım ve işlemcinin artık değiştirilme zamanı geldiğini düşünmekteyim. Tavsiyelerinizi nedenleri ile birlikte alabilirsem memnun olurum.

Gigabyte P965 DQ6 Anakart
4 * 1 GB Kingston Hyper X DDR2 900 Mhz Bellek
Intel E4300 İşlemci
2*320 GB Seagate
Axle 8800 GT Ekran Kartı

Bu sisteme yakışır güzel ve ortalama maliyetli işlemci ne olmalıdır ?
A
15 yıl
Admin Moderator Kısaca Yetkililere Kısa Bir Soru
Sevgili yetkili arkadaşlar,

Hiçbir polemik v.s. içermeyen ve haklı olarak açılmış bir konun kitlenmemesi direk silinmesi ve konuyu açana nezaketen de olsa bir bildirim yapılmaması. Günümüzde en modern ve demokratik tartışma ortamı olarak kabul edilen forumlarda ne derece doğru ve etiktir. Forumlar kullanıcıları ile mi yoksa reklam verenleri (yada potansiyel reklam vericileri) ile mi büyür ve bir numara olurlar.

Teşekkürler.

NOT : Cevap vermek vermemek soru sordum diye banlamak v.s. de sizin insiyatifinizde. Unutmayın alacağınız önlem her ne olursa olsun niyetinizi belli edecek davranıştır.
A
15 yıl
USB KARAKTER LCD NASIL YAPILIR ?
Çok yakında daha detaylı geniş kapsamlı ve ekstra devrelerle tam anlatım. Gecikme için özür dileriz.
A
15 yıl
RESİM DOSYALARINI BOYUTLANDIRMAK
Arkadaşlar birçok arkadaşımızında sıkıntısı olduğu üzere foruma yüklediğiniz resim dosyalarını lütfen insanların rahatça görebileceği yada yükleyebileceği boyutlara getiriniz. Bu zor değil telefon kamerası ile çekiyorsanız ayar menüsü var çekime başlamadan evvel 30 saniyelik birşey 640*480 gayet ideal bir boyut web sayfalarında görüntülemek için başlıklara bakanlar mecbur değiller ki çarşaf kadar resimlerle uğraşmaya, kotalı kullanan var kotasız kullanan var ondan öte ekrana sığmayan abuk subuk görüntüler.

Photosop, Windows Paint v.s. v.s. v.s. bunların hepsinde resimlerinizi yeniden boyutlandırabilmeniz mümkün. Bodoslama mesaj atmak yerine öncelikle resimleri en azından kaydırma olmayacak pencerye sığacak şekilde boyutlandırıp koymanızı rica ediyorum. Kendi adıma bundan sonra boyutlandırılmamış resim olam mesajlara girmeyeceğim cevap da yazmayacağım. Forum bir ortak kullanım alanıdır, usulünce kullanalım lütfen. Diğer insanlara biraz da olsa saygımız varsa biraz daha özenli olmaya dikkat edelim.

Hayırlı forumlar.
A
15 yıl
LCD 2 USB - USB Karakter LCD
Evet arkadaşlar 1 haftaya kadar satışa sunulacak olan ürünümüze ait prototip fotoğraflarını görüşlerinize sunup fikirlerinizi almak istedim. Ön panel için düşünülen montaj aparatının prototip fotoğrafladır.

Yorumlar sorular için bu mesajı, özel mesaj sistemini yada mutlu_toker@msn.com adresini kullanabilirsiniz.

İlgi ve alakanıza teşekkürler İyi Seyirler . Bu arada grafik USB LCD ler le ilgili başlığımızı da çok yakında açacağız.


NOT : Arkadaşlar resimleri eklemem rağmen bende gözükmüyor sizde çıkıp çıkmadığı hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Imageshack a ekledim :) .

Teşekkürler.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
A
15 yıl
LCD ler Hakkında Genel Bilgi - Yeni Başlayanlar İçin.
ÖNEMLİ NOT : AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİN HİÇBİRİ BULUNMAZ HİNT KUMAŞI DEĞİLDİR. HAKEZA İNTERNETTEN EDİNDİĞİM BİLGİLER VASITASI İLE YAPMIŞ OLDUĞUM CİHAZLARA AİT TECRÜBELERİMİN PAYLAŞIMIDIR. BİRAZ ARAŞTIRMA HUYUNUZ VAR İSE HEPSİNE İNTERNET ÜZERİNDEN KOLAYLIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Arkadaşlar son günlerde forumumuz üzerinde LCD konusunda bir çok arkadaşımızdan yardım talepleri ve VCD min DVD min Saatimin Doğan görünümlü Şahinimin Ferrari gibi Tempramın LCD sini kullanabilir miyim gibi başlıklar açılmakta olduğunu görünce bu tarz mesajların hem forumu aşırı şişirmesini önlemek hemde 4-5 yıldır oluşturmuş olduğum arşivi paylaşarak bir nebze olsun yeni başlayacak arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile bu başlığı açmayı uygun gördüm. Umarım yeterince ve gereğince faydalanabiliriz. Teknik detaya çok fazla girmeden sadece kasa modlamada v.s. de yardımcı olabilecek pratik bilgiler vermeye çalışacağım.

VCD DVD Saatimin LCD sini kullanabilir miyim ?

HD44780 çipsetine sahip değil ise hayır (mevcut yazılımlar bu çipseti destekliyor ve paralel porttan bağlanabilmesini sağlıyor). Bu sebeple bu tarz LCD ler de amaca özel olarak üretilip çok daha az veya fazla detaya sahip kontrol yongaları kullanıldığından bunların bağlanabilmesi mümkün değildir.

Her Bilgisayarda Çalışır mı ?

Paralel port bağlantısı olan çoğu bilgisayarda evet, bazı modellerde tam olarak nedeni bilinmesede paralel port olmasına rağmen cihazların doğru çalışmadığı gözlemlenmiştir. Burada önemli bir nokta da LCD ile paralel port arasında kullanılacak olan kablonun 40 cm den daha uzun olmamasıdır. Hakeza çalışmıyor denilen birçok LCD nin ara kablonun 10 15 cm civarında kısaltılmasından sonra çalıştığıda gözlemlerim arasındadır.

LCD Nedir ?

LCD kısaca (liquid crytsal display) sıvı kristal ekran harflerinin kısaltılmışıdır. Basitçe içerisindeki sıvı kristaller elektrik akımı ile renk değiştirirek görüntüyü oluşturur ve görünür olmasını sağlarlar.

Karakter LCD Grafik LCD ?

< Resime gitmek için tıklayın >

Karakter LCD ler adlarından da anlaşılacağı üzere karakter bazlı gösterim ve benzer endüstriyel uygulamalar için geliştirilmiş olup ; 1/2/ 4*8 - 1/2/4*16 - 1/2/4*20 - 1/2/4*28 - 1/2/4*40 gibi başında satır sonunda da sütün sayısı olmak üzere karakterleri göstermektedirler. Bizim modlamada kullanacak olduklarımız ve geneli HD44780 (hitachi üretimi orjinal entegre) ve bunun uyumlusu olan KS066 kontrol çipine sahip modellerdir bu modellerle ilgili olarak internet üzerinde envai çeşit şema v.s. bulunmaktadır. Önemli nokta : Bağlamayı düşündüğünüz LCD ye ait özellik tablosu mutlaka elinizde bulunmalı yada internetten temin edilmelidir (Hakeza herbiri 14 - 16 gibi bağlantı noktasına sahip olmakla birlikte, bağlantı noktalarının yerleri standart değildir, üreticiden üreticiye değişebilmektedir). Bu sebepledir ki bağlantı yapmadan önce mutlaka elimizde özellik tablomuzun olması gereklidir. Temel bağlantıları voltaj 8 adet data hattı aydınlatma yazma okuma resetleme uçları şeklinde olup bunlar üreticiden üreticiye farklılık göstermektedir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Grafik LCD ler yine isimlerinden anlaşılacağı üzere grafik tabanlı gösterim için geliştirilmişlerdir (buradaki avantajımız aynı zamande karakter gösterebilmeleri ve kullandığımız truetype yazı tiplerinin de grafik olarak gösterilebilmesi sebebi ile Türkçe karakterleri kullanabilme özgürlüğümüz ve de ekranın daha geniş olması sebebi ile hem görsel açıdan daha güzel hemde genişlik sebebi ile daha rahat kullanım sağlamalarıdır). Grafik LCD ler de de değişik üreticilere ait çipler kullanılmakta olup paralel bağlantılı olarak faydalanabilmemiz için KS0108 Toshiba T6963C ve Epson SED1335 v.s. ve uyumlu olan çiplerin kullanılmış olduğu LCD leri seçmemiz gerekmektedir. Grafik LCD lerin bağlanmaları durumunda karakter LCD lerden temel farkları donanımsal olarak Grafik LCD ler ekranı ikiye bölünmüş olarak çalışıp CS1 ve CS2 uçlarından gelen veriler doğrultusunda tam görüntü göstermektedirler. Genelde 18 22 pin arası pine sahiptirler.

NOT : Grafik LCD lerin bazı modellerinde aydınlatma CCFL tüplerle yapılmaktadır bu tarz bir LCD niz var ise CCFL çeviricisini de ayrıca temin etmeniz gereklidir. Bazı grafik LCD ler de de -22 V gibi voltaj değerlerine ihtiyaç duyulmaktadır elinizde bu tarz bir LCD var ise -22 V u temin edebileceğiniz bir voltaj çevirici devreye ihtiyacınız olacaktır.

Bağlantı ? Nasıl ?

Paralel Bağlantı Noktası:

HD 44780 uyumlu olan karakter LCD lerin en sık kullanılan bağlantı şekli paralel bağlantı noktasından bağlantıdır.

Avantajları : Fiyat. LCD sadece paralel kablo ve iki yada 1 adem trimpot yada potansiyometre vasıtası ile bilgisayara bağlandığından maliyet olarak en uygun çözümdür.

Dezavantajları : Paralel kablo bağlantısının kasanın arkasından alınma zorunluluğu (estetik açıdan her ne kadar kasa arkası görünmesede hoş olmayan ve sağlıksız görünüm, kablo uzunluğunun 40 cm üzerinde olamaması (LCD niz tesadüfen çalışabilir ama birgün çalışmayı sebepsiz yere durdurabilir, daha da kötüsü herşey tamam olsada hiç çalışmayabilir), her bilgisayar ile uyumlu olmaması günümüzde yavaş yavaş üreticiler standart paralel bağlantı noktalarını bıraktıkları için ve de bazı paralel bağlantı noktalarının uyum sorunları sebebi ile çalıştıramama. Ekstra güç bağlantısı gerekliliği.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Denenmiş ve çalışır paralel bağlantı şemaları üstteki HD44780 karakter alttaki KS0108 grafik LCD ler için.

Seri Bağlantı Noktası :

< Resime gitmek için tıklayın >

Seri arka panel sayesinde yine HD44780 ve uyumlu LCD leri bu sefer seri bağlantı noktasından bağlayabilmekteyiz.

Avantajları : Daha sağlıklı veri iletimi.

Dezavantajları : Seri arka panellerin ayrıca modül olarak satılması, kolay kolay bulunamaması, paralel bağlantı noktasında olduğu gibi kablonun dışarıdan alınma zorunluluğu ve aşırı fiyatı olarak sıralayabiliriz. Ekstra güç bağlantısı gerekliliği.

USB Bağlantı Noktası :

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu çözümde ise USB bağlantı noktası vasıtası ile başka hiçbir kabloya gerek duymadan bağlayabilmekteyiz.

Avantajları : Daha hızlı sağlıklı ve verimli iletim. Kablo uzunluğu konusunda kısıtlamaların ortadan kalkması, ekstra güç bağlantısına ihtiyacı ortadan kaldırması. Uyum sorunu yaşanmaması USB bağlantı noktaları günümüzde her bilgisayarda mevcut olduğundan dizüstü bilgisayarlarınız da dahil bütün bilgisayarlarda uyum sorunu yaşamadan kullanılabilmesi. USB port sayesinde güç ve data iletimine ait kabloların tek bir kabloya toplanması ve kablonun kasa içinden kullanılabilmesi.

Dezavantajları : 4*40 karakter LCD desteğinin olmaması. Görece olarak fiyatının pahalı olması (buradaki göreceliğin geldiği yer paralel ile karşılaştırınca evet pahalılar (sebep ; kullanım zorunluluğu olan entegre devrelerin pahalılığı) , seri ile karşılaştırınca daha ucuzlar) .

Kablosuz Bağlantı :

Henüz test aşamasında ve şu an için kullanıcıların ödemeye katlanamayacakları maliyetler ile gerçekleştirilebiliyor.


Arkadaşlar şimdilik vaktim olmadığından bu kadar yazdım. En kısa sürede elimdeki mevcut bilgileri, resimleri, özellik tablolarını, bağlantı şemalarını v.s. yi ekleyerek bu başlığı geliştirmeye çalışacağım.

NOT : Buraya kadar yazılan bilgiler tamamen şahsi tecrübelerim olup henüz herhangi bir yerden alıntı yapılmamıştır.


Edit : Bağlantı şekilleri hakkında anlatım eklendi. Yakında bağlantı şemaları ve görsel öğeler ile anlatım desteklenecektir.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.