M

Yüzbaşı
28 Ağustos 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
1162 (Bu ay: 10)
Gönderiler Hakkında
M
geçen hafta
Gühane tıp fakültesi soru cevap
Sorun cevaplayayım
M
7 ay
Yeşil pasaport ile Almanya\u0027ya gitmek ile ilgili soru
Merhabalar. İleriki zamanlarda Almanya'ya akraba ziyareti sebebiyle gitmek istiyorum. Birlikte gideceğim kişi bordro pasaportlu olduğu için iData'ya (sanırsam) vize için gittiklerinde yeşil pasaport için yapılması gereken bir işlem var mı diye sormuşlar. Konsolosluktan ufak bir işlem yapılacak giderse hemen hallederler diye yanıt almışlar. İşin komik yanı işlemin ne olduğunu sormamışlar şube de söylememiş :) Benim bildiğim konsoloslukla işim olmaması lazım ama içime şüphe düştü parmak izi vs mi alınması lazım acaba diye. Daha önce yeşil pasaport ile Almanya'ya giden varsa aydınlatabilir mi? Şimdiden teşekkürler
M
11 ay
YKS Kılavuz Filigransız
M
11 ay
Sınav Sonucum | M540
Çok çalıştık olmadı ama. Seneye artık
< Resime gitmek için tıklayın >
M
11 ay
YÖK ATLAS ALTERNATİF SİTE
M
11 ay
QTV
Adam yapıyor bu sporu
M
11 ay
Ankara abonman 220 TL
BAŞKA ÇAREMİZ KALMADI: ANKARA’DA ULAŞIMA ZAM KONUSU HAKKINDA AÇIKLAMA
2023 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında asgari ücrete %34 oranında artış yapılmıştır. KDV oranında %2, ÖTV oranında %224, motorin litre fiyatında %40 oranında, bakım-onarım (yedek parça alımı, değişimi vb.) giderlerinde de %40 oranında artış meydana gelmiştir.

EGO Genel Müdürlüğü, kötü ekonomik koşullarda vatandaşların yanında olabilmek adına bilet ücretlerini düşük seviyede tuttuğu için aylık 300 milyon TL zarar etmekte, bu zarar ABB’nin diğer bütçe kalemlerinden karşılanmaktadır. Sadece son bir hafta içerisinde yapılan akaryakıt zamlarının faturası aylık 300 milyon TL zarara ilave 20 milyon TL olacaktır.

Hükümetin düzenlediği mevzuat gereği ücretsiz ve indirimli taşınan yolcuların toplam taşınan yolcu sayısına oranının %41’e ulaşmıştır. Her on yolcudan dördü, ücretsiz veya indirimli seyahat hakkından yararlanmaktadır. Bu durum EGO’nun ve özel halk otobüsü işletmelerinin zararını artırmaktadır.

30 büyükşehir belediyesinin Türkiye geneli ortalama kilometre başı tam bilet ücretinin 0,38 TL, öğrenci bilet ücretinin 0,22 TL olduğu bilinmektedir. Ankara’da ise kilometre başı ücret tarifesinin tam bilette 0,26 TL, öğrenci biletinde 0,13 TL olduğu ve bu ücretlerin Türkiye ortalamasının çok altında kaldığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle, toplu taşıma girdi maliyetlerini tamamen vatandaşımıza yansıtmadan ancak kuruluşumuzun ayakta kalmasını sağlayacak şekilde makul bir oranda bilet ücret tarifelerinde artış yapılması zorunlu olmuştur.

UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 24 Temmuz 2023 Pazartesi tarihi itibariyle -üzülerek belirtiyoruz ki- tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 220 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılında hayata geçirilen öğrenci tarifemiz halen Türkiye’nin en ucuz aylık öğrenci abonman tarifesidir.

Bu fiyat artışı ile aylık 300 milyon TL olan EGO Genel Müdürlüğü zararının bir kısmının karşılanması mümkün olabilecektir. Geçmiş yıllar göz önünde bulundurulduğunda asgari ücret alan bir vatandaşın bütçesi içinde toplu taşım payı %15.4'lerden göreve geldiğimiz 2019 yılında %7.7’ye düşüş göstermiştir. Yeni artış sonucunda asgari ücret alan bir vatandaşın bütçesi içinde toplu taşımaya ayırdığı pay %6.3 olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
M
12 ay
Apple eğitim kampanyası başladı
Tabletler için kalem, Mac için airpods hediye veriliyor
M
12 ay
vepuan 2023 sıralama tahmin
Neden gelmiyor admin
M
geçen yıl
Ritalinin oyuncak olması
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.