A

SEO Uzmanı
18 Ağustos 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
495 (Bu ay: 14)
Gönderiler Hakkında
A
9 sa. önce
Alt tire işareti nasıl yapılır? Klavyede alttan tire (_) yapımı

Klavye kısayol tuşları arasında en çok kullanılanlardan biri de alt tire (_) işareti. Zira bu işaret site URL'leri, e-mail adresleri ve kullanıcı adları başta olmak üzere birçok yerde kullanılıyor. Fakat diğer birçok sembolde olduğu gibi alttan tire için de klavyede tek bir tuş bulunmuyor. Peki laptop ve bilgisayar klavyelerinde alt tire nasıl yapılır? Ayrıca Bkz.Sonsuzluk işareti nasıl yapılır? Klavyede sonsuzluk simgesi (?) yapmaKlavyede alt tire (_) yapımı ??alt tire yapma
Alt tire işareti, Windows bilgisayar klavyelerinde shift ve orta çizgi (-) tuşlarına aynı anda basılarak yapılır. Mac'te alttan tire yapılışı da aynı şekildedir.Bu kısayolla uğraşmak istemeyip Android ve iPhone telefonlardan alt tire kopyalamak isteyenler aşağıdaki alt tire işaretinin üzerine basılı tutup bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilgisayardan kopyalamak isteyenler ise alttan tire işaretinin üzerine gelip farenin sağ tuşunu kullanabilir.Alt tire kopyala/yapıştır ?? _
A
3 gün
Sonsuzluk işareti nasıl yapılır? Klavyede sonsuzluk simgesi (?) yapma

Ölümsüzlük işareti olarak da bilinen sonsuzluk işareti, sosyal medya paylaşımlarından aksesuarlara kadar birçok alanda kullanılıyor. Ancak klavyede doğrudan sonsuzluk simgesi tuşu bulunmadığı için kullanıcılar, "Klavyede sonsuzluk ? işareti nasıl yapılır?" diye merak ediyor. Oysaki bunun için klavye kısayolları bulunuyor. Birçok kişi bunları bilmediği için sonsuzluk işareti kopyalama yoluna gidiyor. Peki sonsuzluk sembolü ne anlama geliyor?
Sonsuzluk işareti anlamı nedir ?sonsuzluk işareti anlamı
Sonsuzluk işareti; yana çevrilmiş sekiz sayısını andıran sonu olmayan ve ebedi anlamına gelen matematiksel bir simgedir. Bu sebeple ölümsüzlük işareti anlamına da gelir. Edebiyeti temsil eden sonsuzluk simgesi, 1655'te İngiliz matematikçi John Wallis tarafından icat edilmiştir. O günden beri de başta metematik ve fizik olmak üzere birçok alanda kullanılmıştır.

Sonsuzluk işareti (?) yapılışı ??klavyede sonsuzluk işareti yapma
Sonsuzluk işareti (?), Windows Q ve F klavyeli bilgisayarlarda Alt + 236 tuşlarına aynı anda basılarak yapılır. 
Mac bilgisayarda sonsuzluk işareti yapma kısayolu ??mac sonsuzluk işareti yapma
Mac'te sonsuzluk işareti, Options + 5 ya da Alt + 5 tuşlarına aynı anda basılarak yapılır.

Android ve iPhone telefonlarda sonsuzluk işareti yapma ??telefonda sonsuzluk işareti yapma
Android ve iPhone klavyelerinde sonsuzluk işareti, klavyedeki sembol simgesine dokunarak açılan ekrandan sonsuzluk simgesi bulunarak yapılır.

Ayrıca Bkz.Dolar işareti nasıl yapılır? Klavyede dolar simgesi yapma
Sonsuzluk emojisi (?) nasıl yapılır? Bilgisayarda sonsuzluk emojisi yapmak için öncelikle emoji klavyesi açılmalı. Bunun için Windows ve nokta (.) tuşuna aynı anda basmalısınız. Emoji klavyesi açıldıktan sonra arama barına sonsuzluk işareti yazarak, sonsuzluk emojisine ulaşabilirsiniz.Telefonda sonsuzluk emojisi yapmak için klavyedeki emoji simgesine dokunarak emoji bölümünü açmalısınız. Ardından ekrana sonsuzluk sembolü yazarak sonsuzluk emojisine ulaşabilirsiniz.
 • Sonsuzluk işareti kopyala: ?

 • Sonsuzluk emojisi kopyala: ?
 


A
4 gün
Ahtapot ve insanların akraba olduğu keşfedildi! 518 milyon yıl önce yaşamış bir canlının torunlarıyız

8 kolu, 3 kalbi, 9 beyni ve 1000'den fazla vantuza sahip dünyanın en zeki omurgasızı olan ahtapotların insanlar ile ortak genleri paylaştığı keşfedildi. Berlin'deki Max Delbruck Merkezi tarafından yürütülen çalışmanın sonucuna göre 518 milyon yıl önce yaşamış solucan benzeri bir canlı, ahtapot ve insanların ortak atası.İnsanlardakine benzer sinir dokuları içeriyorFacivermis yunnanicus olarak bilinen bu canlı, ihtiyaç duymadığı vücut kısımlarını koparmak üzere evrimleşen bilinen en eski hayvan örneği. Üstelik bu canlı zekasıyla da dikkat çekiyor. Onu zeki kılan şey ise mikroRNA adı verilen çeşitli gen düzenleyicileri içermesi. Alman bilim insanları, karmaşık beyin işlevlerinin geliştirilmesinde rol alan bu genlerin insanlardakine benzer sayıda ahtapotlarda da yer aldığını keşfetti. Çalışmada görev alan Profesör Nikolaus Rajewsky yaptığı açıklamada, "Bizi ahtapota bağlayan şey de bu." dedi.Ayrıca Bkz.Yumurta akının denizlerdeki tuzu ve plastikleri temizlediği keşfedildiDikkat çeten çalışmada ölü ahtapotlardan alınan 18 farklı doku örneğinin analiz edilerek, çoğunlukla beyinde olmak üzere toplam 42 yeni mikroRNA ailesi belirledi. Çalışmanın başyazarı, keşfedilen yeni mikroRNA'lar için şunları söyledi: "Bu, hayvanlar alemindeki mikroRNA ailelerinin üçüncü en büyük genişlemesidir. Fikir vermesi adına yumuşakçalar olan istiridyeler, ahtapotlarla paylaştıkları son atalarından bu yana sadece beş yeni mikroRNA edinirken, ahtapotlar ise 90 tane edindi." Aşağıdaki videodan ahtapotların ne kadar zeki hayvanlar olduğunu gözler önüne seren kavanoz açma deneyini izleyebilirsiniz.


Kaynak:https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11470349/Humans-octopuses-descended-animal-lived-518-million-years-ago.html
A
5 gün
Black Friday'de indirime giren telefon modelleri
black friday telefon indirimleri
25 Kasım Cuma itibariyle yılın merakla beklenen indirim dönemi Black Friday resmen başladı. Kasım ayı itibariyle süren indirimler, Kara Cuma'da da hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki efsane cuma telefon indirimleri de tüm hızıyla sürüyor.Şimdiye dek elektronikten süpermarkete kişisel bakımdan temizlik ürünlerine kadar onlarca kategorinden birçok üründe çeşitli kampanyalara tanıklık ettik. Ancak birçok kişinin özellikle takip ettiği bir kategori var ki o da 2022 Black Friday telefon indirimleri. Özellikle de Black Friday iPhone indirimleri birçok kişi tarafından takip ediliyor. Peki Kara Cuma'da indirime giren akıllı telefonlar neler? İşte Amazon'da %20'ye varan indirimlerin olduğu o telefon modelleriBlack Friday indirimlerindeki telefonlar
A
geçen hafta
Dolar işareti nasıl yapılır? Klavyede dolar simgesi yapma

Bilgisayar ve telefon klavyelerinde farklı işlevlere sahip çok sayıda tuş bulunmaktadır. ABD'nin resmi para birimini (USD) ifade eden dolar işareti de bunlardan birisi. Ancak dolar simgesi, klavyedeki tek bir tuşla yapılamıyor. Dolar sembolünün kodlamada sıkça kullanılması da haliyle "Dolar işareti klavyede nasıl yapılır?" sorusunu getiriyor akıllara.Ayrıca Bkz.Hashtag işareti (#) nasıl yapılır? Diyez (kare) işareti yapma
?? Dolar işareti anlamı nedir?dolar işareti
Peso işareti olarak da bilinen dolar sembolü ($), global ölçekteki çeşitli para birimlerini ifade eden bir işarettir. Bütün dolar simgeleri için geçerli olan bu simge, günümüzde en bilindik doların ABD doları olması sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimini temsil etmesiyle öne çıkıyor. Dolar işaretinin tarihi ise 1770'li yıllara dayanıyor. Öyle ki İspanyol Doları'nın kısaltması p harfi üzerine küçük s harfi yazarak ortaya çıkan bu sembol, zamanla günümüzdeki $ halini aldı.Dolar simgesi, çeşitli programlama dillerinde de değişken tanımlamak için kullanılıyor. Bu sebeple "Dolar tuşu hangisi?" sorusu çokça soruluyor. İşte yanıtı:

Klavyede dolar işareti ($) yapma kısayolu ??klavyede dolar işareti tuşu
Bilgisayarda $ işareti yapmak için iki tuşa aynı anda basmak gerekiyor. Öyle ki Windows Q ve F klavyede dolar işareti, Alt gr + 4 tuş kombinasyonlarına aynı anda basılarak yapılıyor.
Mac bilgisayarda dolar işareti yapma ?mac dolar işareti yapma
Mac'te dolar işareti, Shift + 4 tuşlarına aynı anda basılarak yapılıyor.
A
2 hafta
Sevilen klavye uygulaması SwiftKey, AppStore'a geri döndü
swiftkey ios uygulaması
Ekim ayında AppStore'dan kaldırılan klavye uygulaması SwiftKey, gelen tepkiler üzerine tekrardan AppStore üzerinden indirmeye sunuldu. iOS kullanıcılarını sevindiren haberi, Microsoft sözcüsü Caitlin Roulston duyurdu.Bir yıldan uzun süredir güncelleme almayan SwiftKey uygulaması, özellikle iPhone kullanıcılarının gözde klavye uygulamalarından biriydi. Ancak kullanıcılar, adeta kaderine terk edilen uygulamadaki bazı hatalardan şikayetçiydi. Ayrıca Bkz.Telefondan silinen fotoğrafları geri getirme yöntemleriMicrosoft yöneticisinden güncelleme sinyaliBu duruma dikkat çeken bir Microsoft yöneticisi; SwifKey'in AppStore'a geri döndüğünü paylaştığı tweet'te, uygulamadaki sorunların çözüleceğini ve SwiftKey'e yeni özellikler kazandıracaklarının sinyalini verdi.


Kaynak:https://www.theverge.com/2022/11/18/23467204/swiftkey-ios-iphone-app-store-return-back-microsoft
A
2 hafta
Dünyada kaç insan var? İşte dünya nüfus sıralaması ve en kalabalık ülkeler
dünya nüfusu 8 milyar
Bu hafta itibariyle dünya nüfusunda tarihi bir eşik daha geride kaldı. Öyle ki açıklanan son rakamlara göre güncel dünya nüfusu 8 milyarı aştı. Nüfusun 7 milyardan 8 milyara ulaşması ise 12 yıl sürdü. Üstelik siz sadece bu paragrafı okurken, 20 insan daha dünyaya geldi bile!
Dünya nüfusu 2100'e kadar 10 milyarı aşacak ??Birlemiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre dünya nüfusu, 2030'da yaklaşık 8,5 milyara, 2050'de ise 9,7 milyara yükselebilir. 2080'li yıllarda ise 10,4 milyara yükselmesi beklenen dünya nüfusunun 2100'e kadar bu seviyelerde kalması bekleniyor.Bununla birlikte 2050'de ortalama yaşam süresinin 77.2 yıla çıkacağı tahmin ediliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye'deki ortalama yaşam süresi ise 2020-2025 için erkeklerde 75.6 yıl, kadınlarda ise 81.2 yıl olarak belirlenmiş durumda.
Ayrıca Bkz.Yumurta akının denizlerdeki tuzu ve plastikleri temizlediği keşfedildi
Hindistan, Çin'i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olacak ??dünyanın en kalabalık ülkeleri
BM, Hindistan'ın önümüzdeki yıl itibariyle Çin'i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olacağını tahmin ediyor. Ayrıca 2050 yılına kadar dünya nüfusunda öngörülen artışın yarısından fazlasının Kongo, Mısır, Etiyopya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Filipinler ve Tanzanya'da yoğunlaşacağı belirtiliyor.
Dünya nüfus sıralaması ??
Ülke Nüfus
1?? Çin 1,439,323,776
2?? Hindistan 1,380,004,385
3?? Amerika Birleşik Devletleri 331,002,651
4?? Endonezya 273,523,615
5?? Pakistan 220,892,340
6?? Brezilya 212,559,417
7?? Nijerya 206,139,589
8?? Bangladeş 164,689,383
9?? Rusya 145,934,462
?? Meksika 128,932,753
11. Japonya 126,476,461
12. Etiyopya 114,963,588
13. Filipinler 109,581,078
14. Mısır 102,334,404
15. Vietnam 97,338,579
16. Demokratik Kongo Cumhuriyeti 89,561,403
17. Türkiye 84,339,067
18. İran 83,992,949
19. Almanya 83,783,942
20. Tayland 69,799,978
21. Birleşik Krallık 67,886,011
22. Fransa 65,273,511
23. İtalya 60,461,826
24. Tanzanya 59,734,218
25. Güney Afrika 59,308,690
26. Myanmar 54,409,800
27. Kenya 53,771,296
28. Güney Kore 51,269,185
29. Kolombiya 50,882,891
30. İspanya 46,754,778
31. Uganda 45,741,007
32. Arjantin 45,195,774
33. Cezayir 43,851,044
34. Sudan 43,849,260
35. Ukrayna 43,733,762
36. Irak 40,222,493
37. Afganistan 38,928,346
38. Polonya 37,846,611
39. Kanada 37,742,154
40. Fas 36,910,560
41. Suudi Arabistan 34,813,871
42. Özbekistan 33,469,203
43. Peru 32,971,854
44. Angola 32,866,272
45. Malezya 32,365,999
46. Mozambik 31,255,435
47. Gana 31,072,940
48. Yemen 29,825,964
49. Nepal 29,136,808
50. Venezuela 28,435,940
51. Madagaskar 27,691,018
52. Kamerun 26,545,863
53. Fildişi Sahili 26,378,274
54. Kuzey Kore 25,778,816
55. Avustralya 25,499,884
56. Nijer 24,206,644
57. Tayvan 23,816,775
58. Sri Lanka 21,413,249
59. Burkina Faso 20,903,273
60. Mali 20,250,833
61. Romanya 19,237,691
62. Malavi 19,129,952
63. Şili 19,116,201
64. Kazakistan 18,776,707
65. Zambiya 18,383,955
66. Guatemala 17,915,568
67. Ekvador 17,643,054
68. Suriye 17,500,658
69. Hollanda 17,134,872
70. Senegal 16,743,927
71. Kamboçya 16,718,965
72. Çad 16,425,864
73. Somali 15,893,222
74. Zimbabve 14,862,924
75. Gine 13,132,795
76. Ruanda 12,952,218
77. Benin 12,123,200
78. Burundi 11,890,784
79. Tunus 11,818,619
80. Bolivya 11,673,021
81. Belçika 11,589,623
82. Haiti 11,402,528
83. Küba 11,326,616
84. Güney Sudan 11,193,725
85. Dominik Cumhuriyeti 10,847,910
86. Çek Cumhuriyeti (Çekya) 10,708,981
87. Yunanistan 10,423,054
88. Ürdün 10,203,134
89. Portekiz 10,196,709
90. Azerbaycan 10,139,177
91. İsveç 10,099,265
92. Honduras 9,904,607
93. Birleşik Arap Emirlikleri 9,890,402
94. Macaristan 9,660,351
95. Tacikistan 9,537,645
96. Belarus 9,449,323
97. Avusturya 9,006,398
98. Papua Yeni Gine 8,947,024
99. Sırbistan 8,737,371
100. İsrail 8,655,535
101. İsviçre 8,654,622
102. Togo 8,278,724
103. Sierra Leone 7,976,983
104. Hong Kong 7,496,981
105. Laos 7,275,560
106. Paraguay 7,132,538
107. Bulgaristan 6,948,445
108. Libya 6,871,292
109. Lübnan 6,825,445
110. Nikaragua 6,624,554
111. Kırgızistan 6,524,195
112. El Salvador 6,486,205
113. Türkmenistan 6,031,200
114. Singapur 5,850,342
115. Danimarka 5,792,202
116. Finlandiya 5,540,720
117. Kongo 5,518,087
118. Slovakya 5,459,642
119. Norveç 5,421,241
120. Umman 5,106,626
121. Filistin Devleti 5,101,414
122. Kosta Rika 5,094,118
123. Liberya 5,057,681
124. İrlanda 4,937,786
125. Orta Afrika Cumhuriyeti 4,829,767
126. Yeni Zelanda 4,822,233
127. Moritanya 4,649,658
128. Panama 4,314,767
129. Kuveyt 4,270,571
130. Hırvatistan 4,105,267
131. Moldova 4,033,963
132. Gürcistan 3,989,167
133. Eritre 3,546,421
134. Uruguay 3,473,730
135. Bosna Hersek 3,280,819
136. Moğolistan 3,278,290
137. Ermenistan 2,963,243
138. Jamaika 2,961,167
139. Katar 2,881,053
140. Arnavutluk 2,877,797
141. Porto Riko 2,860,853
142. Litvanya 2,722,289
143. Namibya 2,540,905
144. Gambiya 2,416,668
145. Botsvana 2,351,627
146. Gabon 2,225,734
147. Lesoto 2,142,249
148. Kuzey Makedonya 2,083,374
149. Slovenya 2,078,938
150. Gine-Bissau 1,968,001
151. Letonya 1,886,198
152. Bahreyn 1,701,575
153. Ekvator Ginesi 1,402,985
154. Trinidad ve Tobago 1,399,488
155. Estonya 1,326,535
156. Doğu Timor 1,318,445
157. Mauritius 1,271,768
158. Kıbrıs 1,207,359
159. Esvatini 1,160,164
160. Cibuti 1,105,557
161. Fiji 896,445
162. Réunion 895,312
163. Komorlar 869,601
164. Guyana 786,552
165. Butan 771,608
166. Solomon Adaları 686,884
167. Makao 649,335
168. Karadağ 628,066
169. Lüksemburg 625,978
170. Batı Sahra 597,339
171. Surinam 586,632
172. Yeşil Burun Adaları 555,987
173. Mikronezya 548,914
174. Maldivler 540,544
175. Malta 441,543
176. Brunei 437,479
177. Guadelup 400,124
178. Belize 397,628
179. Bahamalar 393,244
180. Martinik 375,265
181. İzlanda 341,243
182. Vanuatu 307,145
183. Fransız Guyanası 298,682
184. Barbados 287,375
185. Yeni Kaledonya 285,498
186. Fransız Polinezyası 280,908
187. Mayotte 272,815
188. São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti 219,159
189. Samoa 198,414
190. Aziz Lucia 183,627
191. Kanal Adaları 173,863
192. Guam 168,775
193. Curacao 164,093
194. Kiribati 119,449
195. Grenada 112,523
196. Saint Vincent ve Grenadinler 110,945
197. Aruba 106,766
198. Tonga 105,695
199. Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları 104,425
200. Seyşeller 98,347
201. Antigua ve Barbuda 97,929
202. Man Adası 85,033
203. Andora 77,265
204. Dominika 71,986
205. Cayman Adaları 65,722
206. Bermuda 62,278
207. Marşal Adaları 59,197
208. Kuzey Mariana Adaları 57,559
209. Grönland 56,779
210. Amerikan Samoası 55,191
211. Saint Kitts ve Nevis 53,199
212. Faeroe Adaları 48,863
213. Sint Maarten 42,876
214. Monako 39,242
215. Turks ve Caicos Adaları 38,717
216. Aziz Martin 38,666
217. Lihtenştayn 38,128
218. San Marino 33,931
219. Cebelitarık 33,691
220. Britanya Virjin Adaları 30,231
221. Karayip Hollandası 26,223
222. Palau 18,094
223. Cook Adaları 17,564
224. Anguilla 15,003
225. Tuvalu 11,792
226. Wallis ve Futuna 11,239
227. Nauru 10,824
228. Aziz Barthelemy 9,877
229. Aziz Helena 6,077
230. Aziz Pierre ve Miquelon 5,794
231. Montserrat 4,992
232. Falkland adaları 3,480
233. Niue 1,626
234. Tokelau 1,357
235. Vatikan 801

Kaynak:https://countrymeters.info/en/World
A
3 hafta
AFAD hayati uyarı bildirim mesajı nedir? Nasıl açılır/kapatılır?

Günümüz akıllı telefonların neredeyse tamamında, acil durum uyarı sistemi yer alıyor. Herhangi bir acil durumda, ülkelerin yetkili birimlerince bu sistem üzerinden telefonlara acil durum uyarısı gönderilebiliyor. Türkiye'de de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, bildirim gönderilebiliyor. Hatta Türkiye'de ilk kez 12 Haziran'da kullanılan bildirim sistemi üzerinden telefonlara hayati uyarı bildirimi gönderilmiş, birçok telefondan AFAD siren sesi duyulmuştu. Söz konusu AFAD bildirimi, akıllara "AFAD neden bildirim gönderdi?" sorusunu getirirken, birçok vatandaş da "Deprem mi oldu?" diye merak etmeye başladı. Peki AFAD hayati uyarı bildirimi nedir? Android ve iPhone hayati uyarı bildirimi kapatma ve açma işlemi nasıl yapılır? İşte yanıtları:
AFAD hayati uyarı bildirim mesajı nedir ?afad uyarı mesajı
AFAD, Türkiye'de deprem, yangın, sel vb. gibi doğal afetlerde telefonlara uyarı mesajı gönderebiliyor. Peki AFAD hayati uyarı bildirimi mesajı nedir? Android ve iPhone AFAD hayati uyarı bildirimi, acil durumlarda akıllı telefonlara gönderilen sistem bildirimidir. AFAD uyarı mesajları sayesinde birçok vatandaş doğal afetlerden haberdar olabiliyor.
12 Kasım AFAD deprem tatbikatı uyarı bildirimi ??12 Kasım afad hayati uyarı bildirimi
12 Kasım 1999'daki Düzce depreminin yıl dönümünde, tüm Türkiye genelinde deprem tatbikatı gerçekleştirilecek. Bu bağlamda 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57'de AFAD tarafından telefonlara hayati uyarı bildirim gönderilecek. Android ve iPhone telefonlara gönderilecek AFAD acil durum bildiriminde "AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır." yazacak.

Ayrıca Bkz.Google Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır?
AFAD hayati uyarı bildirimi nasıl açılır/kapatılır ?Hayati uyarı bildirimleri telefonlarda varsayıla olarak açıktır. Ancak Android ve iPhone hayati uyarı bildirimi açma ve kapatma işlemi farklılık gösterebiliyor. Bu bağlamda iPhone ve Android telefonlarda hayati uyarı bildirimlerini açmak veya kapatmak için yapmanız gerekenler şöyle:
iPhone hayati uyarı bildirimi kapatma/açma ??iPhone hayati uyarı bildirimi
 1. Ayarlar uygulamasını açın.

 2. Bildirimlere tıklayın.

 3. Ekranın en aşağısına inin.

 4. Hayati uyarı bildirimi sekmesini açın ya da kapatın.

Android hayati uyarı bildirimi kapatma/açma ??Android hayati uyarı bildirimi
 1. Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın.

 2. Arama barına "acil durum yazın".

 3. Gelen sonuçlardan "güvenlik ve acil durum" ekranına tıklayın.

 4. Açılan ekrandan "kablosuz acil durum uyarıları" kısmına tıklayın.

 5. Buradan hayati uyarı bildirimlerini açıp kapatabilirsiniz.


A
3 hafta
Yumurta akının denizlerdeki tuzu ve plastikleri temizlediği keşfedildi

Princeton Üniversitesi'ndeki birtakım bilim insanı; yumurta akından su filtreleme, enerji depolama, ses ve ısı yalıtımı gibi birçok uygulamada kullanılan hafif ve gözenekli bir malzeme olan aerojel oluşturmayı başardıklarını duyurdu. Ayrıca Bkz.Türkiye’nin rüzgar enerjisine 1 milyar dolar yatırım bekleniyor: Rüzgar enerjisinde Türkiye ne konumda?Araştırmacılar oksijensiz bir ortamda yumurta akını dondurup 900 santigrat dereceye kadar ısıttıklarında, saf protein sistemlerinden oluşan karbon fiber şeritler ve grafen levhaların bir karışımını üretti. Elde edilen bu malzeme sayesinde sudaki minik plastiklerin yüzde 99'u kolaylıkla temizleniyor.Gelecekte su arıtımında kullanılabilir
Yumurta akının kahvaltı için kızartılsa dahi sudaki mikroplastik ve tuzları temizlediğini belirten Princeton Üniversitesi araştırmacıları, diğer benzer proteinlerin de aynı sonuçları verdiğine dikkat çekiyor. Bu sebeple üretim sürecini iyileştirmek için çalışan bilim insanları, söz konusu yöntemin daha büyük ölçekte su arıtmada kullanılabileceğini ve özellikle tatlı su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde deniz suyunun çok daha ucuz ve çevreci bir şekilde tuzdan arındırılarak içme suyuna dönüştürülebileceğini belirtiyor. 
Kaynak:https://engineering.princeton.edu/news/2022/11/03/researchers-cook-new-way-remove-microplastics-water
A
4 hafta
DonanımHaber'i Google'da daha mı çok görmeye başladınız? Bir sebebi var!
DonanımHaber SEO case study
DonanımHaber olarak, dünyada ve Türkiye'de yaşanan teknolojik gelişmeleri ekranlarınıza taşımaya devam ederken, bir yandan da daha fazla teknolojisevere ulaşmak için çalışıyoruz. Bu bağlamda küresel ölçekte %90, Türkiye'de ise %99 pazar payıyla insanların internete açıldığı kapı olan Google'daki görünürlüğümüzü artırmak için etik yayıncılık ilkelerinden ödün vermeden SEO(arama motoru optimizasyonu) çalışmaları gerçekleştiriyoruz.Milyonlarca teknolojisevere ulaştıkÖzellikle son 20 ayda hayata geçirdiğimiz yüzlerce SEO optimizasyonuyla heyecan verici büyüme rakamlarına ulaştık. Öyle ki yaptığımız çalışmalar sonucu Google aramalarındaki görünürlüğümüz geçtiğimiz yıla kıyasla %264 artarken, sadece Google aramadan elde ettiğimiz trafik ise %189 arttı.Ayrıca Bkz.Türkiye'de internet hızları ne durumda? Kaç mbps kullanılıyor?Türkiye'nin en büyük ve en köklü teknoloji platformu olmanın verdiği sorumluluğu üzerimizde taşıyoruz. Bu sebeple SEO'ya bütüncül bir şekilde yaklaşıp çalışmalarımızı Google arama gibi tek bir kanalla sınırlandırmadık. Öyle ki Google Haberler ve Google Keşfet için de birçok çalışmaya imza attık. Elbette bu çalışmalarımız da sonuçsuz kalmadı. Peki tüm bunları nasıl başardık?Neler yaptık?
 • Tarama bütçesi optimizasyonları sayesinde, Google'ın web sitemizi daha hızlı ve efektif taramasını sağladık.

 • Hız optimizasyonlarından tutun da kodlama yapımıza kadar her sayfa türü için çok sayıda sayfa içi teknik SEO optimizasyonu gerçekleştirdik.

 • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için onlarca UI & UX çalışmaları gerçekleştirdik.

 • Site içi linkleme kurgularını yeniden yapılandırdık.

 • İçeriklerimizi daha iyi sınıflandırabilmek için kategorizasyon ve kümeleme çalışmaları gerçekleştirdik.

 • Mevcut içeriklerimizi optimize ettik ve teknolojiseverlerin çokça merak ettiği konularla ilgili onlarcasını DH'nin zengin içerik kütüphanesine kazandırdık.

 • Google Search'e ek olarak, Google News ve Google Discover kanalları için optimizasyonlar gerçekleştirdik.

 • Rakip ve sektör analizleri gerçekleştirerek, trendlere ve Google algoritamalarına hızlıca uyum sağladık.

 • Ve onlarcası...Daha fazla teknolojisevere ulaşmanın verdiği haklı sevinci, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan siz değerli okurlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. SEO çalışmalarımız gerek anasayfa gerekse de forum kanadında hız kesmeden devam ediyor. İlerleyen süreçlerde büyüme rakamlarımıza yeni bir rekor daha ekleceğimize inancımız tam. 


DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.