.

Teğmen
31 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
362027 Gün Cezalı
357370 gün 4 s. 35 dk.
Gönderiler Hakkında
.
13 yıl
İnsansız Türk uçağı ilk denemede düştü!
MİLLİ Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, İnsansız Hava Aracı Projesi çerçevesinde deneme uçuşu yapan hava aracının, “Teknik bazı aksaklıklar” nedeniyle düştüğünü bildirdi. Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Taktik (Geliştirme) İnsansız Hava Aracı Projesi” nin Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatıldığı, gelinen aşamada ihalede yer alan firmalardan ilkinin 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Sinop’ta fiili uçuşlu gösterim yapmak üzere davet edildiği ifade edildi. Açıklamada, “Bu sabah itibariyle gerçekleştirilen ilk uçuş esnasında meydana gelen teknik bazı aksaklıklar nedeniyle uçak düşmüştür. Proje ile ilgili faaliyetler yedek uçakla devam etmektedir” denildi. Erfelek İlçesi’nin Toplu Mahallesi’ndeki cisim için de geniş güvenlik önlemi alındı. Dağılan elektronik malzemeler toplanarak uzman ekip beklendi.
.
13 yıl
Wolfenstein [Bölümü geçemiyorum]
Merhaba arkadaslar.Yukarıda ismini verdiğim oyunun bir bölümünde (muhtemelen bölüm sonu canavarı) Şişman bir generalle kapısıyorum.Normal olarak üzerine şarjör boşalttığımda ölmüyor 1-2-3-4 fonksiyonlarını kullandığımda kursun işliyor ve zarar görüyor.Fakat tam ölecek bölümdeki 4 Tane enerji vericiye giriyor ve olay yine sıfırdan baslıyor.Deli oldum gecemiyorum.Bu bölümü gecenler yardım edebilirler mi...?
.
13 yıl
Her üniversite bitiren iş bulacak diye bir kaide yok
İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi'nin 2009-2001 Eğitim- Öğretim Yılı açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genç işsizlerle ilgili tartışma yaratacak bir açıklamada bulundu. Erdoğan, " Her üniversiteyi bitiren veya tüm halk iş sahibi olur diye bir kaide yok" dedi.

Türkiye'nin artık çok farklı kulvarda ilerlediğini, güçlü lider ülke olma yolunda kararlılıkla yürüdüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

''Birçok sorunumuzu çözdük. Çözüm yoluna da koyduk. Mevcut sorunlarımızı uzlaşı içinde, mutabakat içinde çözmenin gayretindeyiz. Küresel krizin aşılacağını biliyoruz. 2010 bunun ciddi başlangıcı olacak ve 2010'dan itibaren pozitif büyüme beklentilerimizi kamuoyuna orta vadeli programda açıkladık. Krizin sona ermesiyle birlikte üniversite gençliği başta olmak üzere tüm gençlerimizin işsizlik kaygısında biraz daha azalma olacak. Gençler, bakınız her üniversiteyi bitiren veya tüm halk iş sahibi olur diye bir kaide yok. Dünyanın hiçbir yerinde, ABD başta olmak üzere halkının tümüne iş sağlamıştır diye bir gerçek yok. Bakın şu anda onlar da yüzde 7-8 oranlarına varan işsizlikle uğraşıyor. İspanya, buyurun yüzde 18 işsizlikle başbaşa. Biz ise şu anda yüzde 13'deyiz. Tabii ki mücadelemizi vereceğiz. Bunu daha aşağıya çekmenin gayreti içinde olacağız. Göreve gediğimde 10.7 idi, şu anda krize rağmen yüzde 13'deyiz. Bunu hiçbir zaman iyi bir yerdeyiz demek için söylemiyorum. Bunu kesinlikle tek haneli orana düşürmek durumundayız. Onun için de gerek tarım endüstrisinde, gerek hizmet sektöründe yoğun çalışma yapmak suretiyle bunları düşürmenin gayreti içinde olacağız.''


KAYNAK....

düzeltme: Kaynak...
.
13 yıl
Taarruz Helikopteri Atak'ın gösteri uçuşu 28 Eylül'deteri uçuşu 28 Eylül'de
Türkiye'nin 12 yıllık ihale süreci sonucunda karar verilen T-129 taarruz helikopterlerinin test niteliğindeki ilk gösteri uçuşu yapılacak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) taarruz helikopteri ihtiyacını karşılaması beklenen ve Türkiye'nin 12 yıllık ihale süreci sonucunda karar verilen T-129 taarruz helikopterlerinin test niteliğindeki ilk gösteri uçuşu, 28 Eylül Pazartesi günü İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilecek.

Milano'daki test uçuşu törenine, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ile üst düzey askeri yetkililerin katılması bekleniyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, T129 ATAK helikopteri üzerinde, ABD'nin Comanche taarruz helikopter programı için geliştirilmiş olan güçlendirilmiş CTS8004A motoru kullanılacak.

Milano'daki gösteri uçuşunda, T129'ların değişik iklim ve hava koşullarına uygunluğu da test edilecek.

EN GÜÇLÜ HELİKOPTER MOTORUNA SAHİP OLACAK

İtalyan A-129 helikopterlerinin geliştirilmiş bir versiyonu olan T-129, en güçlü motor olarak kabul edilen CTS8004A motoru ile yüksek sıcaklıkta ve yüksek irtifada uçabilme yeteneğine sahip olacak.

CTS8004A motoru, Irak ve Afganistan'daki tüm coğrafi ve iklim koşullarında hareket edebilecek şekilde geliştirilmişti.

T129 ATAK helikopteri üzerinde kullanılacak CTS8004A olarak tanımlanan motorun, Amerikan Honeywell ve İngiliz Rolls Royce firmalarının ortak girişimi olan LHTEC firması tarafından ABD'nin Comanche taarruz helikopter programı için geliştirildi.

CTS8004A motoru, 75 bin saatlik komponent ve 15 bin saatlik geliştirme testinin ardından 1993 yılında Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi FAA tarafından sertifikaya sahip oldu.

Daha sonra İngilizlerin Super Lynx helikopterlerine takılarak performansı test edilen bu motorun, özellikle yüksek sıcaklık ve irtifa koşullarında performans gerektiren durumlara özel olarak, düşük yakıt harcaması ve düşük bakım masrafları hedeflenerek üretildi.

''Türkiye'nin ihtiyacı olan motor'' olarak tanımlanan CTS8004A motoru, halihazırda dünya üzerinde 4 değişik ülkede kullanılıyor.

''MİLLİ NİTELİKTE BİR HELİKOPTER''

İtalyan, Agusta Westland firması ile ortak geliştirilecek olan T129, Türkiye'de ilk defa milli görev bilgisayarı ve yazılımları geliştirilen, Türkiye'ye ait aviyonik ve silah sistemleri entegre edilecek ve nihai üretim hattı TUSAŞ'da olacak bir taarruz helikopteri projesi unvanını taşıyacak.

Milli görev bilgisayarı ve yazılımları, 300'e yakın Türk mühendisinin üç sene içinde gerçekleştirdiği proje kapsamında geliştirildi ve bir taarruz helikopteri üzerinde uçuş ve atış testleri başarıyla gerçekleştirildi.

ATAK helikopteri projesinde dünyanın en büyük 3 helikopter firmasından birisi olarak kabul edilen Agusta Westland firması, dünyanın en büyük savunma şirketlerinden olan Finmeccanica grubuna bağlı olarak çalışıyor.

Türk sanayine en fazla katılım imkanı sağlayan (ASELSAN'ın proje kapsamındaki iş payı 700 milyon dolar, TUSAŞ'ın 556 milyon dolar) T-129, helikopterin tamamen milli yazılım ve görev bilgisayarıyla entegre edildiği, ROKETSAN tarafından imal edilen güdümlü füzelerle donatılacak ve en fazla off-set taahhüdü veren (yaklaşık 1 milyar dolar sanayiye ilave iş potansiyeli), helikopterin üçüncü ülkelere pazarlanması imkanları da bulunuyor.

Türkiye, T-129 helikopterlerinin tek üretici ülkesi konumunda olacak. T-129 helikopterleriyle, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Ürdün ve Pakistan gibi ülkeler ilgileniyorlar.

HELİKOPTERİN PERFORMANSI

Geliştirilmiş T-129'un bir önceki versiyonu A129 helikopteri, ATAK programı kapsamında iki kez TSK pilotları tarafından kapsamlı olarak test edildi.

Bu helikopterler, Antalya'nın batısındaki dağlık arazide (bu bölge tüm Türkiye taranarak bulunmuş en sıcak ve en yüksek arazi kesimi olarak kabul ediliyor) 6 bin feet irtifa (yüksek irtifa) ve 30 derecede (yüksek sıcaklık) helikopterin yeni motor ve tam görev yüküyle başarılı bir şekilde test uçuşları tamamlandı.

HELİKOPTER ÜRETİMİ, BİR ÜLKENİN DEĞİL, ÇOK ULUSLU YAPILIYOR

Dünya genelinde helikopter üreticilerinin hiçbiri motorlarını kendileri üretmemekte olup, bu alanda uzman, GE, Rolls Royce gibi sayılı firmalardan satın alıyor.

Helikopter üreticileri için en kritik hususlar dişli kutusu, aktarma organları ve pervane olarak kabul ediliyor ve helikopter firmaları, bu sistemleri kendileri üretiyor.

Seyrüsefer sistemleri, haberleşme sistemleri, top sistemi, roket ve füzeler, nişangah sistemi, hidrolik ve pnömatik komponentler, kokpitte kullanılan tüm göstergeler, iniş takımları, koltuklar ve sayılamayan daha bir çok komponentin helikopter üreticisi firma tarafından üretilmezken, her biri alanında uzman, işini en maliyet etkin şekilde yapan alt yapımcılar tarafından üretilerek helikopter üreticisi firmaya teslim ediliyor.

TAKVİM VE ÖDEME ŞARTLARI

T-129 Projesi kapsamında ilk helikopterin uçuşu, (2008 temel alındığında) 32. ayda, ilk teslimatın ise test programlarının tamamlanması sonrasında 60. ayda gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Havacılık projelerinde hazır raftaki ürünlerin bile üç yıldan önce teslim edilemediği düşünüldüğünde tamamen milli yazılım, aviyonik ve silah sistemlerinin entegrasyonunu içeren ATAK Projesi kapsamında 5 yıllık bir teslimat takvimi (2013) bulunuyor.

Projede, ilk helikopter teslimatına kadar proje bedelinin yüzde 50'den azının ödenmesinin, kalan bedelin ise helikopter teslimatlarıyla gerçekleşmesi öngörülüyor.

İlk prototipi 2013 yılında üretilmeye başlanacak olan T129 helikopterlerinden, Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 51 adet kesin, 41 adet opsiyonel helikopter temin edilecek.


kaynak
.
13 yıl
Komik Bayram Mesajları...
Malum yarn bayram arkadaslar söyle yaratıcı mesajlar atılsın istiyorum.Birkac tane paylastım bildiğiniz komik mesajlar varsa sizde buyrun

ömleğiniz Levi's, pantolonunuz Diesel, bayramınız mübarek olsun."

Tanrı'dan su istedik, denizleri; çiçek istedik, kırları; dost istedik bu numarayı verdi...

Minareden atlarım, bayramını kutlarım.


"İyi bayramlar, gerçi sana her gün bayram ama olsun"

"Bayram bells, bayram bells, bayram all the way"

"Bu gün yüzün öpülmekten solsun, miden 5 kg şekerle dolsun, cüzdanını bücürler soysun, gönlün huzura doysun, bayramınız kutlu ve mutlu olsun"

Biliyorsun, bugün bayram. daha 3 gün bayram devam edecek. ben sadece bugünü kutlamak istemiyorum. Bu bir süreçtir. 4 günlük bir bayramın tamamı mübarek olsun. Sağlık mutluluk dilerim. Tabii mutluluk herkese göre değişir. Seni mutlu eden her neyse onlari dilerim. Yoksa başkalarını mutlu edecek şeylerden sana ne!? Ama sağlık öyle değil. Herkes için benzer anlamlar ifade eder. Daha neler diyebilirim ama, yer kalma

Tatil günlerinizi mutlu bir şekilde geçirmenizi diler iyi bayramlar dilerim.....

"Bayramınızı tevhid-i imaniye ve uhuvvet-i islamiyede ittifaken tevazul ve telaifle tebrik eder alem-i islama, malik-i islama ebediyen saadet niyaz ederim.

Buraları yıkılıyor, nur'dan yıkılıyor
Hergün peşime şeytan takılıyor *
Ben islamı seçtim tercihim doğru
İndir başını hadi secdeye doğru

"Mutluluğunuz Türkiye enflasyonu kadar yüksek, üzüntünüz memur maaşı kadar düşük, geleceğiniz Demirel'in keli kadar parlak olsun. mutllu bayramlar..."

"Telefonum telefonunuzun bayramını en içten dileklerle kutlar, uzun batarya ömürleri diler."

"Cehennemde yanacaksın."
.
13 yıl
Alkol alınca Vüccutta Neler oluyor... (güzel bir video)
.
13 yıl
CEM GARİPOĞLU YAKALANDI FLAS FLAS FLAS
Alınan bilgilere göre; Garipoğlu, Ermenistan'da yakalandı ve bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye getirildi. Ancak İstanbul Emniyeti Garipoğlu'nun yakalandığını gizliyor. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1 hafta içinde yakalama sözü verdikten 4 gün sonra yakalanan Cem Garipoğlu'nun ilk sorgusu bitmeden resmi bir açıklama yapmak istemedi. Yarın sabah resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Bu gece saatlerinde Cem Garipoğlu'nun yakalandığına dair kulislere bilgiler düşmüş ancak iddia doğrulanmamıştı. İNTERNETHABER'in Cem Garipoğlu'nun yakalandığına dair iddiaları haber yapmasının ardından; resmi olmayan doğrulama geldi. Emniyet içinden gelen ve basın kuruluşlarını da harekete geçiren iddia; emniyet yetkilileri ya da İstanbul Valiliğince henüz resmi olarak doğrulanmadı; ancak resmi hiç bir yalanlama da yapılmadı.


KAYNAK
.
13 yıl
TÜRK olmak...
.
13 yıl
Anne...
Anne…

Düştüğüm sokaklardan koşup geldim…
Sen çağırdın diye…
4’te devre 8’de hava kararıyor…
Geciktim…
Özür dilerim…
Elim yüzüm kir, pas içinde…
Ne olur kızma..
Biraz daha kalayım böyle…
Yıkarsam çıkacak çocukluğum…
İzin ver anne..
Ne kadar kirliysem o kadar çocuğum…
O kadar toprak hala sokaklar..
Siyah okul önlüğüm biraz daha üzerimde kalsın…
Sıradan bir okul günü olsun…
Cuma şahane olur misal…
Matematik defterimi gördün mü anne…
Zil ÇALACAK beni SENDEN
Geç kalıyorum anne!...

Yine sıkıca sar atkıyı camların buz tuttuğu bir kış günü…
Her nefesimde boğulayım düşlerimle okul yolunda…
Söz veriyorum tüğleri ağzıma girse de çözmeyeceğim atkıyı…
Zaten ne zaman çözsem, hiçbir zaman bağlayamadım senin gibi…
Anne…
Dur ne olur gideceğim birazdan…
Dondurmacıyı bekleyelim en azından…
Ne zamandır uğramıyor anne…
Toplanalım yine pasaklı arkadaşlarla dondurma arabasının etrafına…
Ben balkonun altına geleyim para istemek için…
“Evde karpuz var, ne dondurması…” dediğinde anlamaya çalışayım bu kez…
Vazgeçtim dondurmadan anne…
Karpuzda olur sen yeter ki kes…
Telaş etme…
Yıkayacağım elimi yüzümü sonra…
Biliyorum benim iyiliğim için söylediğin her söz…

Hayat, ekmek arası domates destekli gıdalar almak için eve uğruyabileceğim molalar verdirmedi daha sonra anne…
Önce sınavlar…
Sonra iş…
Bitmeyen projeler…
Kahveyle ayakta durulan geceler..
Hiç kimse, hiçbir iş beklemezdi öyle ya…
Gidiyorum şimdi…
Uyuyanın üstüne kar yağdığı, üstümün açık kaldığı geceden…
Biliyorum uyandırmadan örtersin yine…
Aslında her defasında uyanmıştım…
Keyfini çıkardım annem oluşunun.
Şükrettim…
Teşekkür ettim…
Bilmem ki üzdüm mü seni anne..
Oyuna doymadım diye…
Sokaktan beriye gelmedim diye…
Ki sen bilirsin anne…
Üzdüysem seni…
Affet…
Affet ne olur anne…


Zeki Kayahan Çoşkun...
.
13 yıl
Bu aksam Beşiktaş Macı hangi kanalda?
saat 21,30'da ama hangi kanalda bilen varmı arkadaslar
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.