N

Yüzbaşı
18 Haziran 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
240 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
N
7 ay
Azerbaycan Tıp hakkında
Arkadaşlar 2017'de Azerbaycan Tıp'a yerleşmiştim, sonradan yatay geçişle Türkiye'ye geldim. Eskiden forumda Azerbaycan Tıp'la ilgili sorularda yardımcı olmaya çalışıyordum, artık daha derli toplu bir içerik olsun diye blog üzerinden devam ediyorum. İsterseniz ziyaret edebilirsiniz.

http://www.hilaletr.com/

Azerbaycan'da Nasıl Tıp Okunur? (YKS ile): http://www.hilaletr.com/2020/02/azerbaycanda-nasl-tp-okunur-yks-ile.html
N
2 yıl
Tıp Fakültesi dersleri için video konu anlatımı?
Var mı böyle faydalı bir site veya bildiğiniz youtube kanalı?

Biyokimya, Mikrobiyoloji ve Fizyoloji için vs
N
3 yıl
AC Origins için Save dosyası atabilecek var mı?
20-25 level civarı save dosyası arıyorum ama hiçbir yerde bulamadım
N
3 yıl
Orta Çağ oyun tavsiyesi
-Orta çağ veya daha eski çağlarda geçen
-Tarihi ya da Fantastik
-FPS-TPS türünde oyunlar önerir misiniz?

Türkçe yaması olması önemli, fakat eski veya yeni olması farketmez.

The Witcher 3, Skyrim, Shadow of Mordor, Kingdom Come Deliverance bahsettiğim özelliklerde oynadığım oyunlar.
N
3 yıl
Türkiye ile ticaret savaşı Amerikan borsasını batırdı
CNN böyle duyurdu: Türkiye ile ticaret savaşı...


Amerikan medyası, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek vergi uygulama kararını tartışırken, CNN canlı yayınında ABD borsalarındaki son durum anlık olarak ekrana getirilerek; "Türkiye ile ticaret savaşı Amerikan borsasını batırdı" ifadesi kullanıldı.
Amerikan Başkanı Donald Trump'ın skandal bir kararla Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdiğini duyurmasının ardından Türkiye de karşı hamle olarak, dün ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranları yüzde 100 artırdı.

ABD Başkanı ayrıca "aptalca" olarak tanımladığı ticari anlaşma ve politikaları sık sık 'aptalca' olarak tanımlıyor ve bu unsurlar dolayısıyla ülkesinin ticaret açığının yıllık 800 milyar doları bulduğunu ifade ediyor.


AMERİKAN MEDYASI DA KARŞI ÇIKTI


Amerikan medyası, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek vergi uygulama kararını tartışırken, CNN canlı yayınında da Türkiye ve Amerika arasındaki gerilime yer verildi.

CNN canlı yayınında yer verilen bilgilerde 'Türkiye, Amerikan mallarına ağır vergi ile darbe vurdu' denildi. Ayrıca canlı yayında; ABD borsalarındaki son durum anlık olarak ekrana getirilerek; Türkiye ile ticaret savaşı Amerikan borsasını batırdı açıklamasında bulunuldu.

New Yorker dergisi de söz konusu kararın "yasal dayanağının olmadığı" ve "Amerikalı üreticileri zora soktuğunu" yazdı.


Kaynak:http://m.milliyet.com.tr/amp/cnn-turkiye-ile-ticaret-savasi-dunya-2725801/

Hadi bakalım, "Hahaha Amariga bizi kıskanıyo" deyip A Haber'le dalga geçen trolleri görelim.
N
3 yıl
The Witcher benzeri oyun önerebilir misiniz?
Dark Souls denedim çok zor geldi.

Kingdom Come Deliverance gibi aksiyonsuz da olmasın

Witcher gibi biraz fantazi güzel olur
N
3 yıl
Azerbaycan Tıp Üniversitesi - Tıp Fakültesi


NOT: Sizlere çok daha detaylı bilgi verebilmek için açtığım blogu ziyaret edebilirsiniz.
www.hilaletr.com

Blogda elimden geldiğince Azerbaycan Tıp eğitimi, kayıt şartları, sınav sistemi, yatay geçiş, Bakü'de yaşam ve pahalılığı, yurtlar ve ücretleri gibi merak ettiğiniz her konuya değindim. Her türlü sorunuzu da blogdaki yazıların altından rahatlıkla sorabilirsiniz. Ziyaret etmek için buraya tıklayın.< Resime gitmek için tıklayın >

Konu güncel değildir. Güncel bilgiler için tıklayın.

Merhabalar. Özelden çok fazla soru aldığım için artık bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Azerbaycan Tıp'a 2017'de yerleştim. Bu sene tercih etmeyi düşünenlere de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Azerbaycan Tıp, 25k ve üstü sıralaması olan, Tıp düşünen ve vakıf üniversiteleri için de maddi durumu olmayanlar için ideal bir tercih. (25k demiştim ama doların çok fazla artmasından sonra 2018'de 30k'lara kadar düştü. Şuan kaçla kapatacağı hakkında bir fikrim yok.)

Öncelikle okul YÖK Atlas'ta Ücretli olarak gözükse de özel bir üniversite değildir. Azerbaycan'da bir devlet üniversitesidir. Türkiye ile olan anlaşma sonucu her sene YÖK'ün yerleştirmesiyle 40 öğrenci almaktadır. Bu öğrenciler Hazırlık ve 1. 2. 3. sınıfları Azerbaycan'da bitirdikten sonra Türkiye'ye dönmektedir. Üniversite sınavındaki sıralamaya göre YÖK bu 40 öğrenciyi 10'ar 10'ar 4 üniversiteye dağıtır. (Konya Meram Tıp, Erzurum Atatürk Tıp, Edirne Trakya Tıp, Ankara Yıldırım Beyazıt Tıp) Öğrencinin bu üniversitelerden nerede devam edeceği, tercih yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından birkaç ay sonra evine posta olarak gelir.

Okul ücreti Hazırlıkta 3000$, sonrasında 4000$ dır. 3. sınıftan sonra Türkiye'ye dönünce ücret ödeme işi de biter. Hazırlıkta ve 1. sınıfta sene başında tek ödeme alınır. 2. ve 3. sınıfta; ilk dönem 2000$, ikinci dönem 2000$ olmak üzere 2 taksit imkanı vardır.

Okul dili için öğrencinin seçimine bağlı olmak üzere Azerice, İngilizce ve Rusça seçenekleri var. Üçünde de hazırlık okumak zorunludur.

Genel görüş olarak, en kaliteli tıp eğitimi Azerice'dedir. Ve ek olarak da İngilizce'de hazırlık okurken okulun pek faydası yok, hazırlığı bitirip hala İngilizcesi çok kötü olanları gördüm.

Sınıf geçmek rahattır ama bu rahatlık yüzünden birçok kişi 3. sınıftan sonra Türkiye'ye döndüğünde büyük zorluk yaşıyor. Sadece sınıf geçmeye odaklanmayıp düzenli çalışan ve okulu değerlendiren için Azerbaycan Tıp'ın eğitimi yeterli düzeyde kalitelidir.


Rüşvet olayları maalesef gerçek ama Yöklülerin çoğu 4 seneyi hiç rüşvet vermeden tamamlayıp dönüyor. Rüşveti zaten genelde Yöksüzler veriyor.

Azerbaycan devletinde bu rüşvet sıkıntısı birçok kurumda var ama benim şimdiye kadar hiç karşıma çıkmadı. Örneğin doktordan rapor alacaksınız, para isteyebilir ama kimse sizden zorla para alamaz.

Bakü'de yaşam genel olarak ucuz diyebilirim. Et yemekleri başta olmak üzere yemekler Türkiye'ye göre çok daha ucuzdur. Ulaşım yine çok daha ucuz, tüm otobüs ve metrolar 30 qepik yani 90 kuruş. Kıyafet çok pahalı, o yüzden kıyafet alışverişlerimizi Türkiye'den yapıyoruz. Evde kalmak isteyenler için ev kiraları biraz pahalı. 1+1 evler bile 300-400 manat civarında. Okula uzak yerde belki daha uyguna bulunabilir. Yurtta kalmak isteyenler için okul yurdu seçeneği var. Yıllık 1000 manat yani 3000 lira. Ancak yemek yok. 3 kişilik odalar ve bir de mutfak gibi bir yer var, isteyen yemeklerini orada yapıyor. Yemek dahil olan özel yurtlar bulunabilir. Aylık 100-150 manat civarında değişiyor.

İnsanlar bize karşı çok sıcak ve cana yakın ama genelde Türkler kendi aralarında arkadaşlık yapıyor. Tabi eğer uyanık olmazsanız yabancı olmanız sebebiyle kazıklamaya çalışan çok fazla satıcı ve taksici de var.

Bakü, Türkiye'deki birçok şehre göre daha yaşanabilir bir şehir. Suç oranı çok daha az, insanlar en fazla bağırıp çağırarak tartışır ama kavgaya henüz hiç rastlamadım. O yüzden sokaklar geceleri bile güvenlidir. Gezilecek ve vakit geçirilecek güzel yerler var, Bakü'yü aynı zamanda gelişmiş bir şehir olarak da görebiliriz.
N
4 yıl
Bilgisayarın sürekli kablosuz ağlarda gözükmesi
Bilgisayar açıkken hep başkalarının wifi'larında DIRECT-CQ(Bilgisayar Adı)msQU adıyla modemmiş gibi görünüyor. Nasıl kapatılır bu?
N
4 yıl
Oyun Tavsiye Eder Misiniz
Sistemime uygun oyun önerir misiniz? Eski de olabilir ama en eski 2015 yapımı olsun

Her tür olabilir

İşlemci: Intel Core i7 - 6700HQ
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 950M
RAM: 16 GB
İşletim Sistemi: Windows 10
N
4 yıl
FIFA 17 Kariyer Modu hakkında yardım lütfen
Teknik direktör kariyer modunda transfer hakkında bilgi verebilecek biri var mı? "Oyuncu Ara"dan oyuncuyu buluyorum ama girince "İzle" ve "Durumunu Sor" çıkıyor. Teklif yapma butonu yok. Nasıl teklif yapacağım?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.