F

Teğmen
10 Mart 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
83 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
F
4 ay
ADIM ADIM TOGG SATIN ALMA REHBERİ
TOGG alımlarında olan kredi avantajı nedeniyle 2013 model Chevrolet Cruze aracımı satarak Togg satın almaya karar verdim. Kredi avantajı derken bahsettiğim konu Togg'a özel 1.800.000 TL altında ki iki modelde geçerli olan (V1 donanım standart menzil ve uzun menzil) 2.99 faiz oranı, 36 ay vade ve araç değerinin %50'ne kadar kredi avantajı. V2 donanım ve uzun menzilli modelde kredi kampanyası olarak da 1.99 faiz 575.000 TL ye kadar 24 ay ve yine aynı modelde geçerli 0 faiz 350.000 TL ye kadar 12 ay kredi avantajları mevcut. Diğer marka modellerde 1.200.000-1.800.000 TL fatura tutarının %20 kadar kredi kullanma olanağı var. Bundan dolayı elimdeki mevcut nakit düşünüldüğünde togg standart menzil V1 donanım benim için alternatifsiz durumdaydı. Şimdi süreçle ilgili adım adım bilgilendirme yapmak istiyorum çünkü ben bu konuda çok sıkıntı çektim. Yeterli ne kaynak var ne de uygulamada bilgilendirme. İlerleyen süreçte bu avantajlardan dolayı TOGG alırken insanların bu sıkıntıları çekmemesi için bu konuyu açıyorum.


Adım 1
-Öncelikle trumore uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Tüm işlemler bu uygulama üstünden yapılıyor.

Adım 2
-Uygulama üstünde para yatırılabilmesi için Trumore E-cüzdan uygulamasında premium olmanız gerekiyor. Bunun için de para yatırma işlemi yapılması gerekiyor. Para yatırma süreci bir kaç aşamada tekrarlanan bir süreç ama hepsinde aynı. Onun için bir kez anlatacağım. Öncelikle premium olmak için 2 TL gibi sembolik bir ücret yatırın hem hata yaparsanız kaybınız çok olmaz. (ben ilk denemede açıklama kısmına yazmadığım için 2 TL buhar oldu. Yani hesaba geçmedi. Kimse de paranın geldiği hesap ismine bakıp doğru yere para aktarmıyor telefonla falan da uğraşmadım)
e-Cüzdan sekmesinde yükleye tıklıyoruz. Burda 2 seçenek çıkıyor Kredi Kartıyla Yükle Para Transferi yaparak öde. Para transferini seçiyoruz. 3 devlet bankasının ismi çıkıyor. Hangisi kanalıyla ödeme yapmak isterseniz onu seçin. Bundan sonra uygulamada işlemlerin adım adım yapılacağı var sayılmış. Yani Sonrakine tıklıyorsunuz seçtiğiniz bankada açılan hesabın ibanı çıkıyor. Yanda ki kopyala seçeneğinde kopyalayıp bankanızın para transferi kısmında alıcı ibanına yapıştırıyorsunuz. Sonra kutucuğu işaretleyip sonraki adımına geçiyorsunuz. sonra alıcı hesap ismini kopyala yapıştır kutucuğunu işaretle sonraki, en son aşamada açıklamaya yazılması istenen bilgiyi kopyala, banka uygulamanda ilgili yere yapıştır. kaç tl göndereceğini yaz transferi yap, kutucuğu işaretle ve sonraki dediğinde para gönderdiğin belli olsun. Para yaklaşık 30 dk sora falan hesaba geçiyor. gitmedi diye endişelenmeyin. Para hesaba geçince premium oluyorsunuz.

Adım 3
araç siparişi vermek için 60.000 ön ödemenin yapılması gerekiyor. Adım 2 deki şekilde 60 000 TL E-cüzdana gönderiyorsunuz. Burada şunu belirteyim ben bu ödemeyi kredi kartıyla yaptım ve 1025 TL komisyon kesti. Kredi kartıyla yapacaksanız bunu göze alın. Kredi kartıyla ödeme sürecini ayrıntılı hatırlamıyor ama sıkıntı yaşamadım. yönlendirmelere dikkat edin yeterli

Adım 4
Keşfet kısmından aracınızı oluşturun. Versiyon, ekstra paketleri seçin. Bunu adım 3 de söylememe nedenim süreç sonunda 60000 TL ödeme isteyecek olması. Aracı oluşturun ödeme ekranı geldiğinde ecüzdandan yüklemiş olduğunuz 60000 TL yi seçin ve ödeyin. Tebrikler siparişi verdiniz

Adım 5
Üretim aşaması Bana telefonda 1 hafta civarı süreceği belirtilse de benim araç sanırım 3 günde üretildi. Araç üretildikten sonra proforma faturayı bireysel finansman sekmesinden alabiliyorsunuz.

Adım 6
araç üretildikten sonra 7 gün kalan ödemenin tamamlanması isteniyor. Sipariş verdiğim dönemde kendi aracımı satmam gerektiğini sürecin hemen olmayabileceğini söylediğimde bana uzatırız merak etme demişlerdi ama gerçekte ödemenin son günü Max 5 gün ek süre verdiler. Bunu göze alın. Sonuçta araç üretildikten sonra Max 12 gün gibi bir süreniz var. Bu aşama beni zorladı çünkü ne yapılacağını kredi sürecini falan hiç bilmiyordum bu aşamayı ayrıntılı şekilde açıklayacam.
Öncelikle üretim bittiğinde uygulamada ödeme sekmesii aktif oluyor. Burada 3 seçenek var
-Digital finansman
-peşin ödeme
-bireysel finansman

Digital finansmana güvenip ben kredi işini sonraya bıraktım. önce arabayı satar şubeye gitmeden krediyi hallederim diye düşündüm. Digital finansman seçeneğinde bir kaç kez süreci başlattım. Bankayı seçtim, tutarı seçtim, süreyi seçtim taksitlerin ne kadar olduğunu gördüm ama başvuru aşamasında hep geri döndüm. erken başvurmak istemedim. Bu hata oldu çünkü en sonunda son aşamaya kadar gittiğimde kredi başvurumun onaylanmadığı şubeye gitmem gerektiği uyarısı verdi. Bu seçenekte sizden gelir bilginiz, eğitim durumu ve meslek soruluyor ama ilginçtir meslek kısmında mesela kamu çalışanı yok. Özel sektör ücretli çalışan kısmını seçtiğimde de başvurum ret oldu. Yani kısaca dijital finansmana güvenmeyin.
Bireysel Finansman kredi kullanacaksanız çalıştığınız kamu bankasında ki müşteri temsilcisine proforma fatura ve kredi kullanım ön onay formunu uygulamadan indirip başvuruyorsunuz. (bireysel finansman sekmesinden) Banka taşıt kredisi talebinize ön onay verdiğinde banka tarafından doldurulan ön onay formunu uygulamada indirdiğiniz yere yüklüyorsunuz. Kalan ödemeyle ilgili sıkıntınız varsa kredi 15 gün falan bekletilebiliyormuş. Yani benim gibi hata yapıp kredi sürecini sona bırakmayın baştan başvurun. Kalan ödemeyle ilgili sıkıntınız yoksa şubeye giderek (hem siz hemde kefil olacak kişi ) imzaları atıp krediyi kesinleştiriyorsunuz. kredi gün içinde trumore uygulamasında ödeme kısmında gözüküyor. araç bedelinden 60000 ön ödeme ve kredi düşüyor ve kalan ödeme gözüküyor. Bu arada adım 8 de istenen vekaletname olayını da dışarı çıkmışken yapın
Not: 36 ay 750000 kredi taksit miktarı yaklaşık 39.200,00 TL

Adım 7
Krediyi kesinleştirdikten sonra ve uygulamda gözüktükten sonra Adım 2 deki şekilde kalan ödemeyi E-cüzdan hesabına gönderiyorsunuz. Burda önemli konu trafik mtv ödemesi olarak 9000 tl ödemenin sonraki aşamada isteneceği söyleniyor. Ben buna inanıp kalan ödemeyi cüzdana gönderdim. Siz 9000 Tl yi de hesaba katarak gönderin çünkü sonra ki aşamada istenecek. 2 kez para gönder 30 dk bekle uğraşmayın. Ödemeyi yaptığınızda ödeme sekmesi de tamamlandı olacak.

Adım 8
ödeme aşaması bitince sırada tescil aşaması var. Bunun ilk aşaması 9000 Tl ödeme. Cüzdanda kalan parayla ödemeyi yapın. Bu aşamada Togg trafik işlemlerinde kullanılmak üzere sizden vekaletname istiyor. Tescil kısmında vekaletname örneği indir diyerek indirin notere gidin örneği notere email yollayın, noter vekaletname hazırlasın yaklaşık 950 TL civarı ödemeyi yapın vekaletnameyi alın. Bu vekaletnameyi taratarak veya fotografını çekerek ilgili kısma yükleyin. Ayırca Edevletten alınan ikâmetgahının ve nüfus cüzdanı fotografını da önlü arkalı yükleyin.
Bu aşamanın en önemli işlemlerinden biri de trafik sigortası. Eğer sigortacınız varsa proforma faturayla trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz. Ben eski aracın sigortasını iptal ettirip yeni sigorta yaptırdım. yaklaşık 4000 TL. Bireysel seçeneği seçip bir kaç soruya poliçeye bakarak cevap veriyorsunuz ve sonra poliçeyi yüklüyorsunuz. Bu aşamada diğer seçenekte direk olarak uygulama üstünden yaptırmak. İki seçenekte de ödenecek tutar birbirine yakın çıktı. hangisi kolayınıza geliyorsa onu yaptırın. Bütün bunları yaptırdıktan sonra yüklediğiniz belgelerin değerlendirilme aşaması var. Ben cuma yükledim hala değerlendiriliyor.

Adım 9
Kasko da aynı şekilde bireysel veya uygulama üstünden yapabilirsiniz. Bireysel yaparsanız sigortacınıza kredi kullandığınızı ve varsa eski araçtan helen hasarsızlık indirimini belirtmeyi unutmayın. Uygulama üstünden ben bunlarla ilgili bir kısım görmedim. onun için hasarsızlık indirimi varsa dışardan yaptırmanız daha mantıklı gibi. Yinede uygulama üstünden de bu seçenekler bir şekilde seçilebilir olmalı. ben zaten dışardan yaptırdığım için çok incelemedim. Yine dışardan yaparsanız poliçeyi uygulamaya yüklemeyi unutmayın.

Adım 10
Teslimat
21.03.2024 itibariyle teslim aldım. Süreç şu şekilde oldu. Cuma günü (15.03.2024) tescil belgelerini tamamlamıştım. Salı günü uygulamada trafik sigortası dışındaki belgelerin onaylandığı bilgisi vardı. Bugüne yani perşembeye kadar uygulamada hiç bir değişiklik olmadı. Bugün tescil aşaması tamamlandı yazdı ve e devletten kontrol ettiğimde araç adıma tescilliydi. (Özel plaka talebim olmadı) Bir kaç saat sonra arandım ve teslimat randevusu oluşturuldu. Randevu saatinde teslimat noktasına gittim bir 30 dk civarı bekledikten sonra görevli arkadaş çok iyi bir şekilde uzun uzun aracın kullanımını anlattı. Ruhsat ve anahtarları aldım ve süreci tamamladım. Bu arada 4300 tl ye bagaj havuzu ve paspas satın aldım. Standart paspaslar kumaş gibi yıkamasının zor olduğunu söyledi. Wall box istemediğimi söyledim. Araç %50 şarjla teslim edildi.
umarım almak isteyenlere yardımcı olur. Ödemeden tam 1 hafta sonra aracı teslim almış oldum.
F
geçen yıl
Seyahat Sigortası
Arkadaşlar temmuz başında ailemle birlikte Berlin’e gideceğiz. Herhangi bir turla değil kendimiz uçakla gidip dönecez. Yeşil pasaportumuz var. Sormak istediğim konu ülkeye girişte pasaport polisi seyahat sigortası soruyor mu? Yaptırmak zorunda mıyız? İlk kez tek başımıza yırt dışına çıkıyoruz. Pasaport polisi için hazırlamam gereken belgeler neler?
-pasaport
-otel rezervasyon çıktısı
-dönüş uçak bileti
bunları hazırladım. Seyahat sigortası istemiyorum güncel giriş yapan birisi yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.
F
6 yıl
Cüneyt Çakır\u0027ın bu hafta maç alması ve hakem atamaları
Ligin başından beri en skandal yönetimlerden birini sergileyen ve Kayserisporu katleden Cüneyt Çakır'ın bu hafta ödül olarak Gençlerbirliği Konyaspor maçını yönetmesi hakemler açık bir mesaj. Verilen diğer mesaja da bakalım. Sezon başından beri Beşiktaş'ın kazandığı maçların hakemlerine 1 hafta sonra maç vermeyen , puan kaybettiği maçların hakemlerini ödüllendiren bir MHK ve Yusuf Namoğlu var. Zaten hakem atamalarına bakılırsa Galatasaray ve Fenerbahçeye tüm kritik maçlarda yanlı hakem atayan ( ali plabıyık, ümit öztürk, Fırat Aydınus vb) Bjk zor maçlarına ise kariyerinde en çok kartı Beşiktaş oyuncularına göstemeleriyle ünlü Halis Özkahya, Hüseyin Göcek gibi hakemleri derbileri ali plabıyık fırat aydunus gibi yanlı Mete Kalkavan gibi her nedense Bjk olmadığını kanıtlama çabasındaki hakemlere veriliyor. Bjk kazandığı maçların hakemlerinin 1 hafta sonra maça verilmediğini aşağıda ki twitte hafta hafta yazılmış
Hakem atamaları
Bütün bunlara rağmen bu takım şampiyon olacak. Ne kadar iterlerse itsinler ne Galatasarayın ne de Fenerbahçenin şampiyon olacak kapasitesi yok.
F
7 yıl
2017 \u0027de Avrupada Türk Takımları
Yılın son günlerinde 2017 Yılında Türk takımlarının Avrupa kupalarında oynadıkları maçlara ve takım performanslarına bir bakalım. Böylelikle 2017 yılında kim ne yapmış görmüş oluruz.

Beşiktaş Oynadığı maç sayısı: 12 (Hapoel, Olimpiakos, Lyon, Porto, Libzig, Monaco)
Kazandığı Maç sayısı: 8
Kaybettiği Maç Sayısı: 1

Galatasaray oynadığı maç sayısı : 2 (ostersuds)
Kazandığı maç sayısı: 0
Kaybetiği maç sayısı: 1

Fenerbahçe oynadığı maç sayısı: 6 (krossnodar, Sturm graz, Vardar)
Kazandığı maç sayısı: 1
Kaybettiği maç sayısı: 3

Başakşehir oynadığı maç sayısı: 10 (brudge, Sevilla, Ludogorets, Braga, Hoffenhaim)
kazandığı maç sayısı: 3
Kaybettiği maç sayısı: 3

Konyaspor oynadığı maç sayısı 6
Kazandığı maç sayısı: 1
Kaybettiği maç sayısı:2
F
7 yıl
Şampiyonlar ligi yeni statü
2018-2019 yılından itibaren şampiyonlar ligine katılım yeni statüyle olacak. Katılacak 32 takımın dağılımı nasıl olacak lig ikincisi şampiyonlar ligine katılabilecek mi bakalım?
Öncelikle elemelerden gelecek takımlar nasıl belirlenecek:
Şampiyon olmayanlar grubu
Lig ikincisi 2. ön eleme turunadan başlayacağı için burdan başlayalım.
Türkiye- Çek- İsviçre- Hollanda- Yunanistan- Avusturya ülkelerinin ikincileri bu turda birbirleriyle oynayacak.
3. Ön eleme turu
Yukardaki eşleşmeleri geçen 3 ülke ikincisi
Fransa rusya 3.
Portekiz Ukrayna Belçıka 2.
Bu 8 takım aralarında eşleşip kazanan 4 takım play off turuna katılacak katılacak.
Play off turu
Bu 4 takım eşleşip 2 tanesi şampiyonlar ligine katılacak.
Yani Türkiye ikincisi 3 rakip eleyerek şampiyonlar ligine katılabilecek. Bu rakipler içinde en zorları hollanda, portekiz ukrayna belçıka ikincisi, fransa rusya üçüncüsü.

Şampiyonlar grubu

Burda da alt turlarda zayıf takımlar olduğu için play- off dan başlayalım

Çek- İsviçre şampiyonu ve daha alt elemelerden gelen daha alt sıradaki 6 ülkenin şampiyonları. 8 takım oynayıp 4 tanesi şampiyonlar ligine girecek.


Kalan 26 takım

İspanya İtalya Almanya İngiltere ilk 4 takım toplam 16 takım
Fransa Rusya ilk 2 takımı toplam 4 takım
portekiz ukrayna belçıka türkiye şampiyonu olan takımlar. toplam 4 takım
Şampiyonlar ligi şampiyonu avrupa ligi şampiyonu toplam 2 takım (şampiyonlar ligi ve uefa şampiyonu zaten direk katılım hakkı kazanmışsa yerine kim girecek bulamadım.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.